Προς το περιεχόμενο

Η iBuyPower παρουσιάζει το δικό της Steam Machine με τιμή €499


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτοί οι οποίοι υποστηρίζουν ότι παίζουν τα παιχνίδια χειρότερα απ'ότι στις κονσόλες, να τα βάζουν πρώτα στα ίδια settings με τις κονσόλες, πρωτού να υποστηρίζουν αυτές τις απόψεις.

 

Τα παιχνίδια στις κονσόλες έτρεχαν μέχρι τώρα σε αναλύσεις 1000Χ720 (βλέπε Crysis 3) ή και λιγότερο, με frames per second maximum στα 30, βουτιές προς τα κάτω στα απαιτητικά παιχνίδια και εννοείται low settings.

 

Και δεν εννοείται το άτομο που δεν του αρέσει να παίζει με τα παραπάνω settings να μιλάει ότι το gaming στη κονσόλα είναι καλύτερο, διότι μιλάμε για καταστάσεις ανθυποβολής.

 

Ποιός PC gamer παίζει αυτή τη στιγμή σε αναλύσεις 1000Χ720?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιός PC gamer παίζει αυτή τη στιγμή σε αναλύσεις 1000Χ720?

 

 

ελεος ρε φιλε εντελως διαφορετικη εμπειρια κι αλλο να παιζεις στις 50 ιντσες απο τα 4.5 μετρα στο σαλονι κι αλλο σε ενα 20αρι μονιτορ που εκει θες τα antialaising γιατι βλεπεις το pixel απτο μισο μετρο

 

και ποιος ειπε οτι το  fullhd  ειναι το στανταρντ σε ολους τους pc gamers?

ειναι τοσο μεγαλη η διασπορα σε οθονες και αναλυσεις που το fullhd δε πιανει ουτε καν το 50% του συνολου

οι οθονες fullhd εχουν αρχισει να πουλανε ευρεως μολις τη τελευταια διετια χωρις να σημαινει  οτι η εκαστοτε καρτα γραφικων και το μηχανημα υποστηριζουν παντα smooth gameplay σε αυτη την αναλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου είπε ότι τα pc δεν παίζουν σε τηλεόραση

Ίσα ίσα εκεί οι ατέλειες είναι και πολύ πιο έντονες

 

Επίσης το 1080 είναι πάρα πολύ συνηθισμένο, το steam διατηρεί στατιστικά σχετικά με τις αναλύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο στη θεωρια κι αλλο στη πραξη, ποιος καθεται και στηνει/μετακινει το pc  του στο σαλονι για να αναφερεται καν ως επιχειρημα;

μιλαμε περιπτωσιολογικα; δυνητικα; για τις εξαιρεσεις; θεωρητικα; ή για οτι ισχυει επι το πλειστον;  για να καταλαβαινομαστε δηλαδη

 

αντιθετως ενα απο τα βασικα χαρακτηριστικα και ατου μιας κονσολας ειναι οτι προοριζεται για το σαλονι

 

ριξε λοιπον τα στατιστικα να δουμε τις αναλυσεις του steam 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τα τελευταία στοιχεία είναι 32-33% αν θυμάμαι καλά, googlαρε το γιατί είμαι και στο κινητό τώρα

 

Όσο για την τηλεόραση και στο σαλόνι παίζει σε πολλούς και σε δωμάτια παράλληλα με το monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε δυνητικα και πρακτικα. Κανεις δεν σε εμποδιζει απο το να φτιαξεις ενα gaming pc σε ενα μικρο κουτι και να το βαλεις στο σαλονι, να συνδεσεις και ενα χειριστηριο πανω και με steam big picture να εχεις "σαλονατο" user interface a-la xbox dashboard / ps home. Εξ'αλλου το gaming pc ειναι ενα pc που εχει φτιαχτει για αυτο το σκοπο, δεν χρειαζεται γραφειο ντε και καλα, ουτε ποντικι/πληκτρολογιο.

 

Αυτα που λετε για τις καρτες 5 ετων ειναι αληθεια, αλλα εχω την εντυπωση πως ισχυουν για εκεινη την περιοδο. Απο τις fermi και μετα (2009) εφτιαξαν πολυ τα πραγματα ως προς το ποτε χρηζει αναβαθμισης ενα PC. Καποιος με 480 δηλαδη σημερα ειναι ΟΚ και θα ειναι για αλλο ενα χρονο. Του χρονου μπορει να παρει μιε 480 ακομα μεταχειρισμενη με 100 ευρω και να ειναι για αλλα 2  χρονια ΟΚ, δηλαδη μεχρι το τελος του 2016. 2009-2016 = 7 χρονακια δηλαδη περιπου οσο μια γενια κονσολων. Αρκει να εχει στησει το συστημα του σωστα και να εχει προνοησει. Οταν αγοραζουμε ακριβες καρτες εχουμε αυτο το πλεονεκτιμα. Το να πας να παρεις μια 660Ti η μια 7870 προφανως δεν θα σε βγαλει για κανενα λογο 7 χρονια.

 

Οσο για τις τιμες των games, δεν ισχυουν αυτα που γραφονται. Αυτη τη στιγμη βρισκεις το Tomb Raider (παιχνιδι 9 μηνων) 10 ευρω στο PC. Οποιος νομιζει οτι 10 ευρω κανουν τα παιχνιδια 3ετιας+ απλα ετσι εχει ακουσει και δεν εχει τσεκαρει. Μπορει να εκανα λαθος στα 10 ευρω το μηνα για το PSN (η αληθεια ειναι οτι ειχα υποψιν τα φραγκα που εσκαγα οταν ειχα xbox live), αλλα ακομα και 50 ευρω το χρονο να ειναι οπως λετε, δεν παυουν να ειναι 350-400 ευρω για ολη τη ζωη της κονσολας. Σε συνδυασμο με τα games εκακολουθει να ειναι πιο ακριβη μακρυπροθεσμα η κονσολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Its Danik κανεις καποια λαθη.

 

Πρωτον το online δεν κοστιζει 10 ευρω το μηνα αλλα 50 το χρονο(τωρα ειδα οτι δεν το ηξερες,σορρυ).Δευτερο δεν πιστευω να υπαρχει κανενας που δινει σταθερα 50 ευρω γαι ενα παιχνιδι.Τριτον αναφερεσαι στις προσφορες που υπαρχουν στα pc αλλα ξεχνας οτι η υπηρεσια ps plus δινει σταθερα εδω και χρονια πρωτοκλασατα παιχνιδια χωρις επιπλεον κοστος.Βεβαια δεν θα διαφωνησω οτι μακροπροθεσμα ειναι ακριβοτερη η κονσολα για τον περισσοτερο κοσμο.

 

Οσο για το σαλονι+pc απλα δεν γινεται εκτος και αν μενεις μονος.Τι θελω να πω?Το pc δεν υπαρχει μονο για games.Πες οτι θελω εγω να κατσω να σεφαρω στο ιντερνετ και καποιος αλλος στο σπιτι μου θελει απλα να κατσει να δει tv.Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?Δεν γινεται να προσαρμοσω ολο το σαλονι μου ετσι ωστε να μπορω να παιζω games εκει αλλα ταυτοχρονα να κανω και τις αλλες δουλειες που κανει ενα pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα οτι ειχα μεινει πισω και το διορθωσα φιλε μου. Γραφω "και 50 ευρω να ειναι, βγαινουν 350-400 για ολη τη ζωη της κονσολας". Εξακολουθει και ειναι ακριβο. Το PS Plus ειναι καλη κινηση και το καταλαβαινω οτι καποιους μπορει να βολευει, αλλα εγω θελω οταν παιρνω ενα παιχνιδι να μην πρεπει να πληρωνω συνδρομη να παιξω. Αν αποφασισω να κοψω το online τι θα γινει; Δεν θα μπορω να παιζω κανενα απο τα παιχνιδια που μου εδωσε "δωρο" το PS Plus. Και οταν το PS3 γινει obsolete σε 5-10 χρονια απο τωρα και κλεισουν οι servers του, τι γινεται τοτε; Δεν εχω κανενα απο αυτα τα παιχνιδια δικο μου στην ουσια. Αυτο ΟΚ, πες ειναι υποκειμενικο (παλι βγαινει πιο ακριβη η κονσολα παντως).

 

Το λαθος που κανετε βρισκεται στη φραση "Το pc δεν υπαρχει μονο για games." Οχι, το Gaming PC υπαρχει μονο για games. Οπως οι κονσολες υπαρχουν μονο για games. Δεν καθεσαι να σερφαρεις στην κονσολα, ετσι δεν θα κατσεις να σερφαρεις στο Gaming PC, αν θελεις να διατηρησεις το σαλονατο experience της κονσολας. Δεν γινεται να λεμε "αααα η κονσολα δεν μας πειραζει που ειναι μονο για games, αλλα στο gaming pc μου θελω να σερφαρω" και μετα να λεμε "αααα εγω στην κονσολα μου απολαμβανω παιχνιδια αραχτος με στον καναπε οχι σκυμμενος πανω απο ενα γραφειο". Ειναι αδικο. Σε αντιστοιχη περιπτωση αν θελεις να παιξεις games στην κονσολα σου και καποιος θελει να δει TV τι κανεις δηλαδη; Το ιδιο πραγμα ειναι, μην γελιομαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στην κονσολα θα παιξεις 2-3 ωρες την ημερα και τελος.Στο pc θα παιξεις 2-3 ωρες και μετα μπορει να κανεις χιλια δυο πραγματα με πρωτο και κυριοτερο κατι σημαντικο που αφορα τη δουλεια για παραδειγμα.Ε τοτε δεν θα μπορεσεις να το κανεις στο σαλονι αυτο το πραγμα.Εκτος και παρεις ενα gaming pc παρεις και ενα αλλo pc για το γραφειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την λογικη οτι αν εχεις κονσολα θα παρεις και PC για "τη δουλεια κλπ", με την ιδια λογικη θα φτιαξεις ενα PC για τη δουλεια και ενα Gaming PC στη θεση της κονσολας. Ακομα και αυτο που λες να γινει ειναι εφικτο (να εχουμε ενα gaming PC που να χρησιμοποιουμε και για τη δουλεια) αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα, τοτε θελει ειδικο setup με καλουμπες καλωδια κλπ. Δεν γινεται ενα αντικειμενο να βρισκεται σε 2 μερη ταυτοχρονα δυστυχως. Η σαλονι η γραφειο. Δεν φταιει το PC γι'αυτο :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

itsdanik αυτα που γραφεις ειναι περιπτωσαρες, κι εγω εχω περασει 10μετρο hdmi καλωδιο απο μεσοτοιχια γραφειου/σαλονιου και τοχω κρυψει στο σοβατεπι τραβωντας ασυρματο χειριστηριο κλπ αλλα επειδη το εκανα εγω και γινεται δεν ειναι ικανο επιχειρημα, δεν κανει τετοιες μοντες ο πολυς κοσμος για να στεκει ως σοβαρο επιχειρημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως γραφω. Αυτο εννοω ειδικο setup. Αν δεν ειναι καποιος διαθεσιμος να το κανει δεν μπορει να γκρινιαζει που δεν μπορει να υπαρχει το PC ταυτοχρονα σε δυο δωματια...

 

Η κονσολα κανει ενα πραγμα σε ενα δωματιο, ολοι ειναι χαρουμενοι.

Το PC κανει οτι η κονσολα + αλλα 10 και γκρινιαζουμε που δεν τα κανει το ιδιο ανετα στο ιδιο δωματιο... μου φαινεται λιγο αδικο και παραλογο, that's all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουμε ξεφύγει λιγάκι από το θέμα και το γυρίσαμε σε console vs PC .

 

Το θέμα δεν είναι ποιο είναι καλύτερο η όχι . Το θέμα είναι ότι τα SteamBox είναι περιτά γιατί :

 

1)Με τα ίδια λεφτά μπορείς να χτίσεις αυτή τη στιγμή ένα Mini pc για το σαλόνι .

 

2)Θα έχεις όλες τις δυνατότητες ενώς PC χωρίς τους περιορισμούς του Steam OS.

 

3)Θα έχεις το Steam κανονικά και θα παίζεις σε big picture και με όποιο controller θέλεις.

 

4)Δεν θα είσαι δεσμευμένος μόνο με το Steam γιατί κακά τα ψέμματα μπορεί το Steam να είναι το ποιο δημοφιλές αλλά δεν μπορείς να βρεις όλα τα παιχνίδια . Battlefield  ,Origin,Gog , World of Warcraft και γενικά αρκετά MMO , Starcraft και όλα τα Games τις Blizzard ,League of Legends , World of Tanks παιχνίδια f2p με πολλά εκατομμύρια κόσμο δωρεάν θα είναι όλα απών έτσι για να αναφέρω μερικά.

 

5)Κανείς δεν γνωρίζει αν τα Steambox Και το κάτα πόσο θα είναι αναβαθμίσημα σε αντίθεση με ένα Mini pc Που μπορείς να το κάνεις ότι θές .

 

Αυτή είναι η ουσία και για αυτό τουλάχιστον εγώ προσωπικά θεωρώ το Steambox ένα εντελώς άκυρο πράγμα που σε τελική για μένα είναι μια αρπαχτή .Ότι μπορέσουμε και αρπάξουμε από τη πίτα gaming στο σαλόνι .Δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο και πολλά λγότερα από ένα PC . Κοιτάνε να πιάσουνε το Hype της εποχής ,το ντόρο με τις nextgen consoles και ότι αρπάξουνε.

 

Αυτή είναι η αλήθεια .Το υποστηρίζουν μερική λές και είναι το επόμενο big thing....χτίστε ένα ΔΙΚΟ ΣΑΣ αναβαθμίσημο Mini PC και απολαύστε το Gaming στο σαλόνι σας με λιγότερα λεφτά και χωρίς κανέναν περιορισμό .

 

Κάτι ακόμα που μάλλον διαφεύγει σε πολλούς . Κατά 99,9% στα Steambox δεν θα παίζει games από torrent , όποιως κατάλαβε κατάλαβε .Cash only και digital μορφή.Ενώ υπό άλλες συνθήκες βρίσκεις και μια collectros σε καλή τιμή και την χτυπάς για τη συλλογή σου .Όπως και games μετά την κυκλοφορία τους στα 15-20 ευρώ που μπορείς να πουλήσεις ωπότε και άμα θες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουμε ξεφύγει λιγάκι από το θέμα και το γυρίσαμε σε console vs PC .

 

Το θέμα δεν είναι ποιο είναι καλύτερο η όχι . Το θέμα είναι ότι τα SteamBox είναι περιτά γιατί :

 

1)Με τα ίδια λεφτά μπορείς να χτίσεις αυτή τη στιγμή ένα Mini pc για το σαλόνι .

 

2)Θα έχεις όλες τις δυνατότητες ενώς PC χωρίς τους περιορισμούς του Steam OS.

 

3)Θα έχεις το Steam κανονικά και θα παίζεις σε big picture και με όποιο controller θέλεις.

 

4)Δεν θα είσαι δεσμευμένος μόνο με το Steam γιατί κακά τα ψέμματα μπορεί το Steam να είναι το ποιο δημοφιλές αλλά δεν μπορείς να βρεις όλα τα παιχνίδια . Battlefield  ,Origin,Gog , World of Warcraft και γενικά αρκετά MMO , Starcraft και όλα τα Games τις Blizzard ,League of Legends , World of Tanks παιχνίδια f2p με πολλά εκατομμύρια κόσμο δωρεάν θα είναι όλα απών έτσι για να αναφέρω μερικά.

 

5)Κανείς δεν γνωρίζει αν τα Steambox Και το κάτα πόσο θα είναι αναβαθμίσημα σε αντίθεση με ένα Mini pc Που μπορείς να το κάνεις ότι θές .

 

Αυτή είναι η ουσία και για αυτό τουλάχιστον εγώ προσωπικά θεωρώ το Steambox ένα εντελώς άκυρο πράγμα που σε τελική για μένα είναι μια αρπαχτή .Ότι μπορέσουμε και αρπάξουμε από τη πίτα gaming στο σαλόνι .Δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο και πολλά λγότερα από ένα PC . Κοιτάνε να πιάσουνε το Hype της εποχής ,το ντόρο με τις nextgen consoles και ότι αρπάξουνε.

 

Αυτή είναι η αλήθεια .Το υποστηρίζουν μερική λές και είναι το επόμενο big thing....χτίστε ένα ΔΙΚΟ ΣΑΣ αναβαθμίσημο Mini PC και απολαύστε το Gaming στο σαλόνι σας με λιγότερα λεφτά και χωρίς κανέναν περιορισμό .

 

Κάτι ακόμα που μάλλον διαφεύγει σε πολλούς . Κατά 99,9% στα Steambox δεν θα παίζει games από torrent , όποιως κατάλαβε κατάλαβε .Cash only και digital μορφή.Ενώ υπό άλλες συνθήκες βρίσκεις και μια collectros σε καλή τιμή και την χτυπάς για τη συλλογή σου .Όπως και games μετά την κυκλοφορία τους στα 15-20 ευρώ που μπορείς να πουλήσεις ωπότε και άμα θες.

 

1) Συμφωνοι. Για καποιους που δεν ξερουν ομως απο το να παρουν με τα ιδια λεφτα μια μπουρδα turbo-x, 1000 φορες αυτο.

2) Το SteamOS ισχυριζεται οτι θα εχει καλυτερ performance λογω ogl λειτουργικου στημενο ειδικα για gaming σε σχεση με το ιδιο hardware σε Win+dX που εχει μεγαλο draw call overhead. Αυτο μενει να το δουμε βεβαια και στην πραξη. Το ιδιο υποσχεται και το Mantle. Επιφυλακτικοτητα λοιπον ως προς αυτο προς το παρον, αλλα ειναι μια πιθανοτητα.

3) Συμφωνοι.

4) Σε αυτο ειδικα, επαυξανω. Πολυ σημαντικο.

5) Θα ειναι αναβαθμισιμα και customizable απ'οτι εχει δηλωσει η valve.

 

Ως προς αυτο που λες για τα torrents, μονο ως θετικο μπορω να το δω. Η πειρατεια στο PC ειναι ο λογος για τον οποιο πολλοι devs δεν κανουν port καποια games στο PC (το δηλωνουν οι ιδιοι).

 

Collectors μπορεις να κανεις στις περισσοτερες περιπτωσεις redeem το κλειδι στο Steam (εγω προσωπικα το εχω κανει με πολλα retail&collectors εκτος απο της ubisoft που δινει keys μονο για την αηδια το Uplay).

 

Γενικα πιστευω οτι οποιος ξερει να στηνει PC, 1000 φορες να στησει ενα δικο του και στο μελλον οταν βγει το SteamOS, το δοκιμαζει dual boot με windows να δουμε αν εχει οντως διαφορα στο performance και στο experience γενικοτερα. Περριτο ομως δεν το θεωρω το steambox, γιατι αν το PC Gaming αποκτησει κι αλλο κοινο (οπως καποιοι που δεν θελουν να μπλεξουν και γουσταρουν ξερο plug-n-play οπως της κονσολας), μονο κερδισμενο μπορει να βγει το PCGaming...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε λοιπον τα στατιστικα να δουμε τις αναλυσεις του steam

October 2013

 

1024 x 768

3.09%

 

1280 x 1024

7.64%

 

1360 x 768

2.80%

 

1366 x 768

22.63%

 

1440 x 900

6.12%

 

1600 x 900

7.59%

 

1680 x 1050

7.24%

 

1920 x 1080

32.51%

 

1920 x 1200

2.60%

 

2560 x 1440

0.99%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...