Προς το περιεχόμενο

Η iBuyPower παρουσιάζει το δικό της Steam Machine με τιμή €499


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδεικτικά με λίγο ψάξιμο και 530 ευρώ μπορει να χτίσεις :

 

Mini PC με  , FX8320 , 8 GB ram 1600mhz , R9270X Windforce O.C , 500watt Cpu  . 

 

Ένα αρκετά καλό μηχάνημα για τα λεφτά του και το σαλόνι που θα παίζει games σε Full HD και μερικές υποχωρήσεις όσο αφορά SSAO , AA και μερικά Settings σε medium με αρκετά καλά frames. 

 

Ποιος ο λόγος λοιπόν του SteamBox με τους περιορισμούς του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιους περιορισμούς?

Αν θες του αλλάζεις λειτουργικό και αν θες το αναβαθμίζεις. 

Απλά το πουλάνε έτοιμο με το Steam OS.

 

 

Μάλλον έχεις χάσει όλη τη σηζήτηση διάβασες τα τελευταία σχόλια και είπες να μας διαφωτίσεις?Δεν θα καθόμαστε να γράφουμε 10φορές τα ίδια και τα ίδια για μερικούς που παριστάνουν τους έξυπνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά γενική ομολογία είμαι έξυπνος. Δεν με ενοχλεί που δεν το γνωρίζεις βέβαια αφού δεν με ξέρεις.

Δεν έχω χάσει τη συζήτηση.

Γι'αυτό ακριβώς και κάνω μια απλή ερώτηση χωρίς να το παίζω οτιδήποτε. 

Ποιοι είναι οι περιορισμοί αφού μπορείς να αλλάξεις το λειτουργικό στα steam boxes και να αλλάξεις και κομμάτια αν θες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά γενική ομολογία είμαι έξυπνος. Δεν με ενοχλεί που δεν το γνωρίζεις βέβαια αφού δεν με ξέρεις.

Δεν έχω χάσει τη συζήτηση.

Γι'αυτό ακριβώς και κάνω μια απλή ερώτηση χωρίς να το παίζω οτιδήποτε. 

Ποιοι είναι οι περιορισμοί αφού μπορείς να αλλάξεις το λειτουργικό στα steam boxes και να αλλάξεις και κομμάτια αν θες?

 

Πόσο απλά μόνο σου αποδυκνείης ότι όχι απλά έχεις χάσει τη συζήτηση αλλά συνεχίζεις να το παίζεις έξυπνος , και ναι έχεις δίκιο δεν σε ξέρω αλλά θα μπορούσες να έκανες το κόπο να διαβάσεις μερικά  ποστ ποιο πίσω και συγκεκριμένα στη προηγούμε σελίδα (8 ) τρίτο ποστ από το τέλος'' ΙΣΩΣ '' καταλάβενες τη ενοώ αλλά από ότι φαίνεται δεν τα παίρνεις με τη πρώτη ...........μόνος σου αυτοεκτίθεσαι και προκαλείς.

 

Για αυτό το λόγω στο παραθέτω και απλά διάβασε τις παραγράφους 2 και 4 .Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει ποιο απλό αν συνεχίζεις να μην καταλαβένεις πρόβλημα σου , και πολύ ασχολήθηκα . 

 

Όσο αφορά τις αναβαθμίσεις κρατήστε μικρό καλάθι γιατί και τα Laptops αναβαθμίζονται καμιά σχέση όμως η αναβάθμιση σε PC με laptop..................To να αλλάξεις μνήμες και σκληρό εγώ δεν το θεωρώ αναβάθμιση ουσιαστική , δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι θα ισχύει και το ίδιο με τα Steambox αλλά για κατά εκεί το βλέπω............

 

Επειδή έχουμε ξεφύγει λιγάκι από το θέμα και το γυρίσαμε σε console vs PC .

 

Το θέμα δεν είναι ποιο είναι καλύτερο η όχι . Το θέμα είναι ότι τα SteamBox είναι περιτά γιατί :

 

1)Με τα ίδια λεφτά μπορείς να χτίσεις αυτή τη στιγμή ένα Mini pc για το σαλόνι .

 

2)Θα έχεις όλες τις δυνατότητες ενώς PC χωρίς τους περιορισμούς του Steam OS.

 

3)Θα έχεις το Steam κανονικά και θα παίζεις σε big picture και με όποιο controller θέλεις.

 

4)Δεν θα είσαι δεσμευμένος μόνο με το Steam γιατί κακά τα ψέμματα μπορεί το Steam να είναι το ποιο δημοφιλές αλλά δεν μπορείς να βρεις όλα τα παιχνίδια . Battlefield  ,Origin,Gog , World of Warcraft και γενικά αρκετά MMO , Starcraft και όλα τα Games τις Blizzard ,League of Legends , World of Tanks παιχνίδια f2p με πολλά εκατομμύρια κόσμο δωρεάν θα είναι όλα απών έτσι για να αναφέρω μερικά.

 

5)Κανείς δεν γνωρίζει αν τα Steambox Και το κάτα πόσο θα είναι αναβαθμίσημα σε αντίθεση με ένα Mini pc Που μπορείς να το κάνεις ότι θές .

 

Αυτή είναι η ουσία και για αυτό τουλάχιστον εγώ προσωπικά θεωρώ το Steambox ένα εντελώς άκυρο πράγμα που σε τελική για μένα είναι μια αρπαχτή .Ότι μπορέσουμε και αρπάξουμε από τη πίτα gaming στο σαλόνι .Δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο και πολλά λγότερα από ένα PC . Κοιτάνε να πιάσουνε το Hype της εποχής ,το ντόρο με τις nextgen consoles και ότι αρπάξουνε.

 

Αυτή είναι η αλήθεια .Το υποστηρίζουν μερική λές και είναι το επόμενο big thing....χτίστε ένα ΔΙΚΟ ΣΑΣ αναβαθμίσημο Mini PC και απολαύστε το Gaming στο σαλόνι σας με λιγότερα λεφτά και χωρίς κανέναν περιορισμό .

 

Κάτι ακόμα που μάλλον διαφεύγει σε πολλούς . Κατά 99,9% στα Steambox δεν θα παίζει games από torrent , όποιως κατάλαβε κατάλαβε .Cash only και digital μορφή.Ενώ υπό άλλες συνθήκες βρίσκεις και μια collectros σε καλή τιμή και την χτυπάς για τη συλλογή σου .Όπως και games μετά την κυκλοφορία τους στα 15-20 ευρώ που μπορείς να πουλήσεις ωπότε και άμα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα ήδη δεν έχω χάσει τίποτα. Μια χαρά τα έχω διαβάσει ολα.

Επίσης έχω διαβάσει και αυτό:

" Μπορώ να το πειράξω; Να τρέξω άλλο λειτουργικό; Να

αλλάξω το υλικό; Να εγκαταστήσω δικό μου λογισμικό; Να

το χρησιμοποιήσω για να φτιάξω ένα ρομπότ;

Σίγουρα. "

Απο εδώ:

store.steampowered.com/livingroom/SteamMachines/?l=greek

 

Άρα για ποιους περιορισμους του Steam OS λες αφού θα μπορείς να βάλεις όποιο λειτουργικό θες?

Και αφού θα μπορείς να αλλάξεις λειτουργικό προφανώς δεν υπάρχει και περιορισμό στο Steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα ήδη δεν έχω χάσει τίποτα. Μια χαρά τα έχω διαβάσει ολα.

Επίσης έχω διαβάσει και αυτό:

" Μπορώ να το πειράξω; Να τρέξω άλλο λειτουργικό; Να

αλλάξω το υλικό; Να εγκαταστήσω δικό μου λογισμικό; Να

το χρησιμοποιήσω για να φτιάξω ένα ρομπότ;

Σίγουρα. "

Απο εδώ:

store.steampowered.com/livingroom/SteamMachines/?l=greek

 

Άρα για ποιους περιορισμους του Steam OS λες αφού θα μπορείς να βάλεις όποιο λειτουργικό θες?

Και αφού θα μπορείς να αλλάξεις λειτουργικό προφανώς δεν υπάρχει και περιορισμό στο Steam.

 

Καλά περίμενε εσύ σε μηχάνημα με βασικό λειτουργικό SteamOs να παίρνεις παιχνίδια από Origin , Cog , να κατεβάζεις game clients από F2P παιχνίδια που δεν υποστηρίζονται και δεν υπάρχουν στο Steam  , θα περιμένεις πολύ . Μακάρι να κάνω λάθος .

 

Μια τέτοια κίνηση αμέσως η Valve αυτοακυρώνει των όλο σχεδιασμό των Steambox  , θα μπορείς να βάζεις ότι λειτουργικό θες αλλά κατά 99,9% προκαθορισμένα build lunix και όχι ότι πραγματικά θέλεις .Η έχεις την εντύπωση ότι σε ένα μηχάνημα που η βιωσημότητα του βασίζεται στα digital downloads από το steam εσύ θα μπορείς να κατεβάζεις torrent ,mp3 κλπ? Αν πιστεύεις κάτι τέτοιο θα προσγειωθείς πολύ απότομα στην πραγματικότητα πολύ σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως στο SteamOS θα ειναι κλειδωμενα ολα.

Επισης προφανως αν μπορεις να περασεις windows θα κανεις τα παντα.

 

Ειναι απλα ενα PC με προεγκατεστημενο SteamOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά περίμενε εσύ σε μηχάνημα με βασικό λειτουργικό SteamOs να παίρνεις παιχνίδια από Origin , Cog , να κατεβάζεις game clients από F2P παιχνίδια που δεν υποστηρίζονται και δεν υπάρχουν στο Steam  , θα περιμένεις πολύ . Μακάρι να κάνω λάθος .

 

Μια τέτοια κίνηση αμέσως η Valve αυτοακυρώνει των όλο σχεδιασμό των Steambox  , θα μπορείς να βάζεις ότι λειτουργικό θες αλλά κατά 99,9% προκαθορισμένα build lunix και όχι ότι πραγματικά θέλεις .Η έχεις την εντύπωση ότι σε ένα μηχάνημα που η βιωσημότητα του βασίζεται στα digital downloads από το steam εσύ θα μπορείς να κατεβάζεις torrent ,mp3 κλπ? Αν πιστεύεις κάτι τέτοιο θα προσγειωθείς πολύ απότομα στην πραγματικότητα πολύ σύντομα.

 

 

Δηλαδή μου τη λες και μάλιστα κρίνεις και το πόσο έξυπνος ή όχι είμαι με βάση του τι φαντάζεσαι εσύ ότι θα γίνεται.

Με βάση τους περιορισμούς που φαντάζεσαι ότι θα έχει.

Χωρίς φυσικά να το έχεις ψάξει καθόλου γιατί ξέρεις και δεν χρειάζεται. Και μάλιστα εκτίθεμαι και προκαλώ!!!

Ελπίζω με αυτό το μυαλό να μην είσαι πάνω από 15.

 

Αλήθεια τι ακριβώς θα σε εμποδίζει να βάλεις windows σε ένα μηχάνημα το οποίο είναι απλά ένα PC σε ένα ωραίο κουτί?

 

Πάμε άλλη μία το επίσημο:

Can I hack this box? Run another OS? Change the hardware? Install my own software? Use it to build a robot?
Sure.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινως, αυτο που λεει ο Nick ειναι οτι η valve δεν σχεδιασε καν "τα steambox", οπως λεει ο Diver (αν και εχει καποια reference machines που θα προσφερει). Αυτο που στην ουσια σχεδιασε ειναι το controller και το SteamOS. Το steambox ειναι ενα PC σε μικρο κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα θετικο μπορω να δω στην ολη υποθεση "steambox"..Οτι αν οι κονσολακιδες το γυρισουν σε αυτο το μηχανημα, θα δουμε καποια στιγμη στο μελλον τα γραφικα αλλα και το programing που ολοι οι χρηστες pc περιμενουμε εδω και χρονια...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλεις λειτουργικο εκτος "θειου" κοστιζει ομως, για αυτο και εχουν steamOS, τωρα αν θα παιρνει το steambox windows επισημα πιστευω πως οχι.. Και αυτο γιατι δυσκολα θα παρεχει υποστηριξη η valve αν ο καθενας βαζει οτι να ναι πανω και λεει μετα γιατι δεν τρεχει το ταδε game etc, συν οτι θα θελει να προωθησει το δικο της OS.. Τωρα με "πλαγιους" τροπους κατι θα γινει πιστευω..

 

Edit: Α τωρα το διαβασα το επισημο και λεει οτι μπορεις να βαλεις οτι θες, αρα πρακτικα htpc σου πουλανε χωρις το κοστος του OS.. Περιεργο μου φαινεται και παλι, δεν φοβουνται τι θα γινει με τα απειρα configurations? 

 

 

 

October 2013

1024 x 768
3.09%

1280 x 1024
7.64%

1360 x 768
2.80%

1366 x 768
22.63%

1440 x 900
6.12%

1600 x 900
7.59%

1680 x 1050
7.24%

1920 x 1080
32.51%

1920 x 1200
2.60%

2560 x 1440
0.99%

 

Η δικια μου αναλυση δεν υπαρχει καν? wtf? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κύριο θέμα βρε παιδιά με το Steam Machine δεν είναι ούτε το σαλόνι ούτε τα χειριστήρια. Θα έρθουν και αυτά,αλλά αυτά από εμπορικής άποψης είναι δευτερεύων στόχοι,είναι τα καλούδια που σκοπό έχουν να σε τραβήξουν στο να υιοθετήσεις το Steam OS,και τα έτοιμα κουτιά Steam Machines είναι η υποστήριξη της ιδέας, από πλευράς αμεσότητας,για να είναι πιο εύκολο περισσότερος κόσμος να κάνει το άλμα από Windows σε SteamOS.

Το κύριο μέλημα είναι να υπάρχει ένα  OS το οποίο θα μπορεί να τρέχει σε PC hardware και να παίζει παιχνίδια και άλλες δημοφιλείς εφαρμογές,χωρίς να είναι αναγκαίο να έχεις Windows. 

 

Τα Steam Machines κατά πάσα πιθανότητα δεν θα υπήρχαν αν η Microsoft δεν έβγαζε τα Windows 8 και δεν ανακοίνωνε τη μελλοντική πολιτική της και κατεύθυνση της.Με τη Microsoft να ακολουθεί τα χνάρια της Apple όσων αφορά τις πολιτικές app store και να εγκαταστεί το μαγαζάκι της σε κάθε Windows 8,και να το βάζει μόστρα να πετάει διαφημίσεις,και να προσπαθεί να κλείσει την αγορά Software,προσπαθώντας να κάνει ότι κάνει και στο Xbox One,και ότι κάνει η Apple στους Mac,το Steam Machine έρχεται ως εναλλακτική πρόταση για να υπάρχει ανταγωνισμός σε αυτό το επίπεδο. Με απλά λόγια η Microsoft προσπαθεί έμμεσα και σιγά σιγά να το κάνει ώστε ο μόνος τρόπος να πουλήσεις το software σου και να έχει κάποιες στοιχειώδες πωλήσεις να είναι μέσω του δικού της Windows Store ή όπως αλλιώς λέγεται,κάτι για το οποίο θα ζητά ταρίφα από τους δημιουργούς του software,και θα ανεβάζει εννοείται και τη τελική τιμή.

 

Επειδή η Microsoft έχει δείξει τη πρόθεση να ακολουθήσει αυτό το δρόμο,και επειδή κατά κόρον παραδοσιακά οι gamers παίζουν σε Windows,σκοπός της Valve είναι να δημιουργήσει μια εναλλακτική πρόταση ώστε οι gamers να έχουν τη δυνατότητα επιλογής και έτσι να υπάρχει ανταγωνισμός και όχι μονοπώλιο.

 

Για αυτό και η Valve δεν φτιάχνει η ίδια το hardware,δεν περιμένει να βγάλει λεφτά από αυτό,και δίνοντας τσάμπα το OS δεν περιμένει να βγάλει ούτε από εκεί λεφτά. Μερικοί αναρωτιούνται γιατί βγάζει Steam Machines η Valve αφού δεν θα βγάζει ούτε λεφτά από το hardware ούτε από το OS,και νομίζοντας ότι προσπαθεί να ανταγωνιστεί τις κονσόλες,νομίζουν ότι η Valve τα 'χει χαμένα.

 

Το θέμα είναι πως δεν ανταγωνίζεται τις κονσόλες - αντιθέτως ετοιμάζεται για να ανταγωνιστεί τη Microsoft σε επίπεδο Computer OS,γιατί πολύ απλά αν η Microsoft τελικά αναγκάζει στο κοντινό μέλλον κάθε εφαρμογή να αγοράζεται από το app store της για να τρέχει στις εκδόσεις των Windows,το Steam αυτόματα θα καταργηθεί από τη Microsoft. Η Valve τρέχει και τα κάνει όλα αυτά για να εγκαταστήθεί το Steam OS στους υπολογιστές των PC gamers ώστε να μην χάσει το μερίδιο της αγοράς που ήδη έχει,και να σιγουρευτεί ότι θα υπάρχει ανταγωνισμός στο θέμα πώλησης software για PCs,και να μην πρέπει αναγκαστικά κάθε φορά που αγοράζουμε μια εφαρμογή να πληρώνουμε καπελάκι στη τιμή για τη Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

October 2013

 

1024 x 768

3.09%

....

2560 x 1440

0.99%

για μένα στο bold είναι το θέμα, δεν είναι δυστυχώς πολύ προσιτό, αλλά και εύκολο να ξεφύγεις από το 1080 από τη στιγμή που θες 500αρικο για οθόνη και τουλάχιστον άλλα τόσα για γραφικά

 

ο πλειοψηφία των καρτών που κυκλοφορεί στην ουσία μπορεί να υποστήριξει αξιοπρεπώς το 1080 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να κάνω λάθος αλλά πιστεύω ότι το Steam θα είναι  μόνος τρόπος να παίξεις παιχνίδια στ Steambox δλδ υποχρεωτικό . Δεν μπορώ να ξέω ακριβώς τη θα γίνεται με το λειτουργικό (πολύ χλωμό για windows ) το ποιο πιθανό είναι διάφορες εκδόσεις Linux.

 

Η valve είναι εταιρεία και σαν εταιρεία κοιτάει το κέρδος , ποιο το κέρδος της λοιπόν αν εσύ δεν χρησιμοποιείς και δεν αγοράζεις παιχνίδια από το Steam . Το Steam Os και το χειρηστίριο είναι καθαρά Valve , είναι δυνατόν η Valve να υποστηρίζει συμβατότητα του χειριστηρίου της σε παιχνίδια εταιρείων που δεν τα έχει καν στο Steam?πχ ΕΑ?όπως και τα υπόλοιπα διάσημα F2P?

 

To ότι το μηχάνημα θα είναι Opensource του δίνει την δυνατότητα αργότερα από τη κοινότητα να βγούν drivers και προγράμματα που θα του δίνουν συμβατότητα και λειτουργίες αλλά out of the box το βλέπω χλωμώ.

 

Ο καιρός πλησιάζει και θα δούμε τη τελικά θα ισχύει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...