Προς το περιεχόμενο

Ο ΟΑΕΕ σπρώχνει την μαύρη εργασία όλο και πιο πολύ...


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τη λογική ότι ο νέος έχει ψηφίσει λιγότερες φορές τα ζούδια απ' ότι ο παππούς;

Και;

 

Αν δεν του αρέσει η χώρα που του παρέδωσαν οι γηραιότεροι, τα σύνορα της ΕΕ ανοιχτά είναι.

 

Λες και αν τύχαινε ο νεότερος να είχε γεννηθεί άλλες εποχές θα έφτιαχνε μια χώρα παράδεισο.

Όλοι να ρίχνουμε αλλού τις ευθύνες και να βγάζουμε την ουρά μας απ'έξω, φταίνε οι παλιές γενιές, σταυρώστε τες.

 

Εντωμεταξύ η μαύρη εργασία και φοροδιαφυγή πάει σύννεφο στις νέες γενιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σκατά έκαναν, γιατί έπρεπε να ισχύει ότι και στην ξαδέρφη σου. Στο νέο επαγγελματία θα έπρεπε να δίνουν μια περίοδο χάριτος. Πως μπορεί κανείς να πληρώσει τις ασφαλιστικές εισφορές χωρίς πελατεία? Μια χαρά αναπτύχθηκε η κοπέλα μόλις μπόρεσε να δουλέψει σε ένα περιβάλλον που ευννοεί τη νέα επιχείρηση. 

 

Και όχι όπως τώρα που άμα ξεκινήσεις και ανοίξεις σα νέα επιχείρηση , σκάνε κάτι ασφάλιστρα , ίσα με το ενοίκιο του καταστήματος.

 

Ελπίζω το τελευταίο , εν έτη 2014 να το λάβουν υπόψιν τους, αλλά μπαααα, θα περιμένουμε μάλλον 2-3 χρόνια ακόμα, να χρεωθούμε οι πάντες.

Απ'οσο ξερω ο καθε νεος επαγγελματιας εχει περιοδο χαριτος 6 μηνων τεβε/οαεε και 1 χρονο εφορια , αυτα πολυ προσφατα καθως το ψαχναμε με μερικους φιλους.

 

Αυτό με τις υποχρεωτικές ασφαλιστικές εισφορές των ελεύθερων επαγγελματιών στον ΟΑΕΕ ποτέ μου δεν το κατάλαβα. Δεν θέλω να έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και δεν θέλω να πάρω σύνταξη ποτέ, γουστάρω να δουλεύω για πάντα, μέχρι να πεθάνω. Για ποιό λόγο πρέπει να είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω εισφορές; Για να παίρνουν σύνταξη αυτοί που θέλουν, αλλά παράλληλα δεν γούσταραν να κολλήσουν έστω και ένα ένσημο στη ζωή τους;

 

Ειλικρινά, δεν το καταλαβαίνω.

 

Το ιδανικο θα ηταν η ιατροφαρκευτικη καλυψη να ειναι υποχρεωτικη και η περιθαλψη δημοσια και εντελως δωρεαν (με βαση αυτα που πληρωνουμε) αλλα το συνταξιοδοτικο να ηταν στην προσωπικη επιλογη του καθενος οσον αφορα τους ελευθερους επαγγελματιες,επιχειρηματιες κλπ

Οχι ομως για τους εργαζομενους (γιατι σιγα μην πληρωνε εργοδοτης τοτε εξτρα μισθο αντι για εισφορες).

Βεβαια και σε χωρες που ολα αυτα ειναι ανοιχτα ,  με ιδιωτικες ασφαλισεις , pension funds κλπ οπως οι ΗΠΑ συνεχως εξαφανιζονται συνταξεις η αρνουνται την καλυψη οι ασφαλιστικες με διαφορες δικαιολογιες ανα περιπτωση και ορους σε "ψιλα γραμματα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και;

 

Αν δεν του αρέσει η χώρα που του παρέδωσαν οι γηραιότεροι, τα σύνορα της ΕΕ ανοιχτά είναι.

 

Λες και αν τύχαινε ο νεότερος να είχε γεννηθεί άλλες εποχές θα έφτιαχνε μια χώρα παράδεισο.

Όλοι να ρίχνουμε αλλού τις ευθύνες και να βγάζουμε την ουρά μας απ'έξω, φταίνε οι παλιές γενιές, σταυρώστε τες.

 

Εντωμεταξύ η μαύρη εργασία και φοροδιαφυγή πάει σύννεφο στις νέες γενιές.

 

Είμαι σαφής πιστεύω.

 

Θέλω να πάω σε ιδιώτη γιατρό άμα συναχωθώ και δεν θέλω σύνταξη.

 

Γιατί να πληρώνω για πράγματα που δεν θέλω; Επειδή έτσι έτυχε να φτιάξουν το ασφαλιστικό σύστημα κάποτε; Ε, ας το αλλάξουν να είναι δικαιότερο. Το που θα τα βρουν γιατί θα έπρεπε να με απασχολεί; Αρκεί να μην τα παίρνουν από μένα.

 

 

 

Απ'οσο ξερω ο καθε νεος επαγγελματιας εχει περιοδο χαριτος 6 μηνων τεβε/οαεε και 1 χρονο εφορια , αυτα πολυ προσφατα καθως το ψαχναμε με μερικους φιλους.

 

Εγώ πρόπερσι που έκανα έναρξη, δεν είχα καμία περίοδο χάριτος. Πλήρωνα ΟΑΕΕ πριν καν ανοίξω το μαγαζί μου (και άρα χωρίς να έχω καν έσοδα). :/

 

 

 

Οχι ομως για τους εργαζομενους (γιατι σιγα μην πληρωνε εργοδοτης τοτε εξτρα μισθο αντι για εισφορες).

 

Εννοείται. Δεν μιλάμε για τις εισφορές του ΙΚΑ όμως, μιλάμε για το νταβατζηλίκι του ΟΑΕΕ που δεν έχει καμία λογική να είναι υποχρεωτικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οσο ξερω ο καθε νεος επαγγελματιας εχει περιοδο χαριτος 6 μηνων τεβε/οαεε και 1 χρονο εφορια , αυτα πολυ προσφατα καθως το ψαχναμε με μερικους φιλους.

 

 

Δεν υπάρχει καμία περίοδος χάριτος. Απλά δεν πληρώνεις εισφορά επιτηδεύματος 650 το χρόνο τα πρώτα τρία χρόνια. Δεν υπάρχει αφορολόγητο πλέον, 26% από το πρώτο Ε, οπότε φόρους δεν γλιτώνεις. 

Επίσης, υπάρχει τεκμήριο διαβίωσης 3000Ε οπότε με την προκαταβολή ένας νέος επιχειρηματίας βλέπει βασικά έξοδα προς το κράτος χωρίς ΦΠΑ και ενοίκια ΔΕΗ κλπ κλπ μέσα

 

450*6 ΟΑΕΕ + 1200 εφορία μίνιμουμ = 3900 

 

Βάλε σε αυτά εξοπλισμούς, χαράτσια κλπ κλπ και έστρωσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οσο ξερω ο καθε νεος επαγγελματιας εχει περιοδο χαριτος 6 μηνων τεβε/οαεε και 1 χρονο εφορια , αυτα πολυ προσφατα καθως το ψαχναμε με μερικους φιλους.

 

 

Ναι.Και μόλις τελειώσει αυτή η περίοδος χάριτος,του ζητάνε αναδρομικά και μαζεμένα όλες τις διευκολύνσεις του ΟΑΕΕ (παράλληλη υγειονομική ασφάλιση) και του ΙΚΑ (πρώτου βαθμού ασφάλιση εξαρτώμενης εργασίας) μέσω εγκυκλίων του μπαγλαμόπουστα μανατζαραίου,που ούτε τζομπάνος στο βουνό δεν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου εξηγήσεις με ποια λογική 500 ευρώ φθάνουν σε έναν παππού αλλά δεν είναι αρκετά για έναν νέο;

 

Δούλευε χρόνια ο νέος για να έχει στα γεράματα;

Έχει 15 ασθένειες ο νέος και χρειάζεται 300 ευρώ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ στα φάρμακα που παίρνει;

Αν βγει ο γέρος για δουλειά, μαύρη ή μη, ίδιες πιθανότητες με έναν νέο έχει να βρει;

Έχει ο νέος παιδιά και εγγόνια που άμα δεν τα δίνει λεφτά όποτε μπορεί αλλά αντίθετα στηρίζεται πάνω τους για να φάει, τον βλέπουν ως βάρος;

Μπορεί να κάνει την ίδια οικονομία στα τρόφιμα ο γέρος με τον νέο, που αν ο γέρος φάει πρόχειρο φαί θα έχει πρόβλημα με την υγεία του;

 

Δεν πάμε καλά....μήπως να κόψουμε και τα επιδόματα (ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ) από τους ανάπηρους; Ας τους αφήσουμε να πεθάνουν, βάρος στην ραχοκοκκαλιά της κοινωνίας και οικονομίας είναι μωρέ....

Δηλαδη εσυ μου λες οτι το "lifestyle" ενος νεου με ενος οικογενειαρχη ειναι τα ιδια σε απαιτησεις με το "lifestyle" ενος παππου. Και παρε οποιον τομεα θελεις, απο την διασκεδαση μεχρι την καταναλωση (δεν εχω δει και πολλους παππουδες να ψαχνονται για το ποια τηλεοραση ή κινητο να παρουν). 300 ευρω συμμετοχη γιατι να εχει? Εκπτωσεις στην υγεια δεν συμφωνω να γινονται. Με τα τροφιμα αναποδα το πας. Ανετα οι παππουδες βολευονται με ρεβυθακια και καπι της γειτονιας. Αντιθετα ο νεαρος χρειαζεται πρωτεινες για γραμμωση :P και μια βολτα την γκομενα σε κατι παραπανω απο σουβλατζιδικο. Αν εχεις οικογενεια δε, τα παιδια σου με τι θα μεγαλωνουν με χορτα του βουνου? Τα οποια χορτα βεβαια για τους παππουδες ειναι λιχουδια. Οι αναπηροι που κολλανε παλι? Τι συσχετισμος ειναι αυτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ , με λιγα λογια μπρος γκρεμος και πισω ρεμα?Δηληαδη για νεος επιχειρηματιας Η ΕΕ να μην το σκεφτομαστε καν ? 

Λογικο ειναι να παιζουνε ολα στην μαυρη τοτε , απλα σε περιοριζει και αυτο ετσι ?

Πως θα παρεις μια σοβαρη δουλεια απο καποιον που χρειαζεται τιμολογια/αποδειξεις οπως ολοι αυτοι που δουλευουν μεσω εσπα αυτην την στιγμη και πρεπει να δικαιολογησουν εξοδα για να σιγουρεψουν επιδοτησεις ?


Δηλαδη εσυ μου λες οτι το "lifestyle" ενος νεου με ενος οικογενειαρχη ειναι τα ιδια σε απαιτησεις με το "lifestyle" ενος παππου. Και παρε οποιον τομεα θελεις, απο την διασκεδαση μεχρι την καταναλωση (δεν εχω δει και πολλους παππουδες να ψαχνονται για το ποια τηλεοραση ή κινητο να παρουν). 300 ευρω συμμετοχη γιατι να εχει? Εκπτωσεις στην υγεια δεν συμφωνω να γινονται. Με τα τροφιμα αναποδα το πας. Ανετα οι παππουδες βολευονται με ρεβυθακια και καπι της γειτονιας. Αντιθετα ο νεαρος χρειαζεται πρωτεινες για γραμμωση :P και μια βολτα την γκομενα σε κατι παραπανω απο σουβλατζιδικο. Αν εχεις οικογενεια δε, τα παιδια σου με τι θα μεγαλωνουν με χορτα του βουνου? Τα οποια χορτα βεβαια για τους παππουδες ειναι λιχουδια. Οι αναπηροι που κολλανε παλι? Τι συσχετισμος ειναι αυτος?

 

Ναι , ας πεταξουμε στον καιαδα τον παππου μου που εργαζοταν απο τα 12 εως τα 67 του πληρωνοντας εισφορες γιατι δεν μας συμφερει να τρωει λουκανικα και να πινει κρασια η να του "πληρωνουμε" τα φαρμακα για την καρδια ...(45 χρονια εισφορες ΟΓΑ,ΙΚΑ,ΤΕΒΕ τα εχει πληρωσει στο 5πλασιο τα 700 ευρω που θα παιρνει μεχρι να ...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ξέρει κανείς αν ισχύει ότι θα μπορούμε από φέτος να εντάξουμε τον ΟΑΕΕ πλήρως στα έξοδα;

Ναι.
Το χαρούμενο νέο του 2014. Πιστεύω ότι θα το πάρουν πίσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ναι , ας πεταξουμε στον καιαδα τον παππου μου που εργαζοταν απο τα 12 εως τα 67 του πληρωνοντας εισφορες γιατι δεν μας συμφερει να τρωει λουκανικα και να πινει κρασια η να του "πληρωνουμε" τα φαρμακα για την καρδια ...(45 χρονια εισφορες ΟΓΑ,ΙΚΑ,ΤΕΒΕ τα εχει πληρωσει στο 5πλασιο τα 700 ευρω που θα παιρνει μεχρι να ...).

Τριχες εισφορες ειχαν και ο πατερας μου και ολοι οι συνταξιουχοι του δημοσιου και του ιδιωτικου μετα το 90 αρχισαν να πληρωνουν.Εισφορες πληρωνουν και μαλιστα υπερογκες του ιδιωτικου οσοι ειναι 30 +-  απο τον πρωτο χρονο ασφαλισης.

Το συνταξιοδοτικο συστημα στην Ελλαδα ειναι αναδιανεμητικο  και για αυτο απετυχε μαζι και καποιες εγχωριες ιδιομορφιες.

Σκεφτειτε πως οι πρωτοι που βγηκαν στην συνταξη  απο τοτε που καθιερωθηκε πηραν εις βαρος της επομενης γενιας χωρις ουτε μια ασφαλιστικη εισφορα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δημοσιο δεν ξερω , συγκεκριμενα παντως για τον παππου μου ξερω οτι 45 χρονια εισφορες και τωρα να του κοβουνε δωρα/εκας απο τα 700ε δεν μου φαινεται δικαιο .

Οσο για την γενια των γονιων μας  , σαν προσωπικο παραδειγμα εχω την μανα μου(51 χρονων) που 20 χρονια στο ΤΑΞΥ με 450ε+ ευρω εισφορες τον μηνα θα παρει το τριτο και μεγαλυτερο , καθως δεν εχει πλεον εφαπαξ(το οποιο εχει πληρωσει) και με 3 παιδια θα παρει συνταξη στα 62-63 ...

 

Οπως και να εχει , η λυση ειναι να τα παρουμε απο τους παππουδες των 500-700 οι οποιοι κανουν το σκατο τους παξιμαδι ? 

Εγω γελαω με την λογικη δημοτικου "ο παππους μπορει να φαει και ρεβυθια" που ειπωθηκε προηγουμενως , μην ξεχναμε οτι μιλαμε για τις γενιες του 30-40 αντε και 50 οι οποιοι εχουνε φαει πολυ περισσοτερο "ρεβυθι" απο εμας ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρούμενο νέο του 2014. Πιστεύω ότι θα το πάρουν πίσω.

Όχι,γιατί είναι ο μόνος τρόπος να πάρουν κανα φράγκο απ' τις ληστρικές φορολογίες.(26% απ' το πρώτο €).

Αν ήταν να μην περνάει το ασφαληστρικό,όλοι θα κλείναμε,δεν βγαίνει.

 

Αν και μεταξύ μας,δικά τους είναι πάλι,απλά τους τα φυλάμε μέχρι να αποφασασίσουν τι θα κάνουν με μας.

Γιατί με λαθρέποικους για πολίτες δεν έχει φορολογία,όλα αυτά τα τσιμπούρια κάποιος πρέπει να τα θρέφει,μας κρατάνε ζωντανούς για ...μελίγκρες.

Τριχες εισφορες ειχαν και ο πατερας μου και ολοι οι συνταξιουχοι του δημοσιου και του ιδιωτικου μετα το 90 αρχισαν να πληρωνουν.Εισφορες πληρωνουν και μαλιστα υπερογκες του ιδιωτικου οσοι ειναι 30 +-  απο τον πρωτο χρονο ασφαλισης.

Το συνταξιοδοτικο συστημα στην Ελλαδα ειναι αναδιανεμητικο  και για αυτο απετυχε μαζι και καποιες εγχωριες ιδιομορφιες.

Σκεφτειτε πως οι πρωτοι που βγηκαν στην συνταξη  απο τοτε που καθιερωθηκε πηραν εις βαρος της επομενης γενιας χωρις ουτε μια ασφαλιστικη εισφορα.

Εσύ πρέπει να πληρώνεσαι καλά για να γράφεις τέτοιες παπαριές.

 

Δουλεύω απ' το '76,με διάλλειμα μιά τετραετία (συμπεριλαμβανομένων των χρόνων του στρατού) και πάντα με ένσημο.

Και μου λες ότι είχα τρίχες εισφορές;Μέτρησες καθόλου αυτά τα χρόνια,καθώς και τα υπόλοιπα μέχρι τα 67 που θα (;  ) πάρω σύνταξη;

Δεμπασκαλαεσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην μιλησα για τους ηδη συνταξιουχους εισαι και εσυ μεγαλος αλλα οχι τοσο

.Επομενος εσυ πας σε αλλη γενια βεβαια το 76' που ξεκινησες παπαρια εισφορες πληρωνες μεχρι και το 90.Επισης παπαρια συνταξη θα παρεις και εσυ και εγω με την διαφορα οτι εγω πληρωνα 500 το διμηνο οταν πρωτοξεκινησα και τωρα πληρωνω 750 κανονικα πληρωνα 900+ αλλα λογω οτι ειμαι συνεπης με κατεβασαν κατηγορια και πληρωνω 750.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εσυ μου λες οτι το "lifestyle" ενος νεου με ενος οικογενειαρχη ειναι τα ιδια σε απαιτησεις με το "lifestyle" ενος παππου. Και παρε οποιον τομεα θελεις, απο την διασκεδαση μεχρι την καταναλωση (δεν εχω δει και πολλους παππουδες να ψαχνονται για το ποια τηλεοραση ή κινητο να παρουν). 300 ευρω συμμετοχη γιατι να εχει? Εκπτωσεις στην υγεια δεν συμφωνω να γινονται. Με τα τροφιμα αναποδα το πας. Ανετα οι παππουδες βολευονται με ρεβυθακια και καπι της γειτονιας. Αντιθετα ο νεαρος χρειαζεται πρωτεινες για γραμμωση :P και μια βολτα την γκομενα σε κατι παραπανω απο σουβλατζιδικο. Αν εχεις οικογενεια δε, τα παιδια σου με τι θα μεγαλωνουν με χορτα του βουνου? Τα οποια χορτα βεβαια για τους παππουδες ειναι λιχουδια. Οι αναπηροι που κολλανε παλι? Τι συσχετισμος ειναι αυτος?

Αμ έτσι πες, για κινητά και τηλεοράσεις και iphone τα θες, όχι για επιβίωση.

 

Ο πατέρας μου πριν πεθάνει, 300 ευρώ το μήνα σε φάρμακα έδινε, συμμετοχή. 540 η σύνταξή του, και του την πήγαν στα 520. 8500 ένσημα, από τα οποία τα 7500 σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Πολύ κακώς που δεν του πήγαν την σύνταξη στα 200 να έχεις εσύ να μοστράρεις το iphone και να κερνάς δεξιά και αριστερά μπας και πηδήξεις καμιά γκόμενα και συνέλθεις.

 

Επειδή ήταν διαβητικός με σοβαρά προβλήματα, σε φαί τον μήνα μόνο για τον εαυτό του 300 ευρώ. Γιαούρτι συγκεκριμένο, σαλάτες μπόλικες, φρούτα, ψάρια, τυρί συγκεκριμένο να μην είναι πολύ λιπαρό, κτλ

 

Αν τον είχαμε με ρεβύθια και χόρτα του βουνού θα είχε φύγει χρόνια πριν. Από τα 35 του το είχε το σάκχαρο.

Αν δεν έχεις ιδέα, καλύτερα παίξε κανά παιχνιδάκι στο κομπιούτερ παρά να πληκτρολογείς.

 

Ούτε τα τρισέγγονά μας δεν θα δούνε άσπρη μέρα αν έχουν μυαλά σαν τα δικά σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...