Προς το περιεχόμενο

Ο ΟΑΕΕ σπρώχνει την μαύρη εργασία όλο και πιο πολύ...


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω  εχω εγω γνωστο μου ηλεκτρολογο που βγηκε στα 60  με συνταξη απο τα ναυπηγεια Ελευσινας 2200 ευρω και πλεον με την μειωση παιρνει 1500  στα 70 που ειναι τωρα .Και  μετα συζηταμε γιατι επεσαν εξω τα ταμεια και ενα σωρο μπουρδες .Απλα μαθηματικα ειναι .

Λεει " μα μου τα κραταγαν" .Τι σου κραταγαν ρε λογιστικες εγγραφες ηταν λες και εβγαιναν απο καπου τα λεφτα και εμπαιναν καπου αλλου.Μονο ο ιδιωτικος τομεας εχει πραγματικες εισφορες  καθε διμηνο βγαινουν απο την τσεπη και πηγαινουν για καταθεση στα ταμεια .

 

Δόση αλήθειας. Που να δεις συνταξιούχους ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΟΣΕ, ΑΤΕ "μας τα κράταγαν"

Ξέρουμε όλοι τι τους κράταγαν. Τους τον τίναζαν κι όλας.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πάντως, έτσι για την ιστορία, ούτε όλοι οι Δ.Υ. είναι αργόμισθα λαμόγια, ούτε όλοι οι συνταξιούχοι τρώνε με χρυσά κουτάλια.

 

Iιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...βλασφημία. Εισαι δ.υ. :P :P

 

που βγηκε στα 60  με συνταξη απο τα ναυπηγεια Ελευσινας

 

Οι συνθήκες στα ναυπηγεία πάντως, ήταν απ τις χειρότερες. Στη δεκαετία του 90, είχε γίνει ολόκληρο θέμα για τους τραυματισμούς μηχανικών, εργατών κτλ κτλ.

 

Και εννοείται οτι ο Δεητζής που σκαρφαλώνει στα καλώδια, οχι 1000, αλλά 10000 θα έπρεπε να παίρνει. Σε τέτοιους τύπους δεν έχω κανένα πρόβλημα να δωσω απ τον μισθό μου αυτο που του αναλογει. Γενικά όταν αναφέρεστε σε εργασίες ίσως θα έπρεπε να κάνετε διαχωρισμό. Ο υπάλληλος του ναυπηγίου, δεν ειναι ο τεμπέλης διοικητικός του υπουργείου. Υπάρχει διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...βλασφημία. Εισαι δ.υ. :P :P

 

 

Οι συνθήκες στα ναυπηγεία πάντως, ήταν απ τις χειρότερες. Στη δεκαετία του 90, είχε γίνει ολόκληρο θέμα για τους τραυματισμούς μηχανικών, εργατών κτλ κτλ.

 

Και εννοείται οτι ο Δεητζής που σκαρφαλώνει στα καλώδια, οχι 1000, αλλά 10000 θα έπρεπε να παίρνει. Σε τέτοιους τύπους δεν έχω κανένα πρόβλημα να δωσω απ τον μισθό μου αυτο που του αναλογει. Γενικά όταν αναφέρεστε σε εργασίες ίσως θα έπρεπε να κάνετε διαχωρισμό. Ο υπάλληλος του ναυπηγίου, δεν ειναι ο τεμπέλης διοικητικός του υπουργείου. Υπάρχει διαφορά.

Και ο πατέρας μου καφενείο είχε, σιγά την δουλειά μωρέ, σε σχέση με τον Δεητζή και τον ναυπηγό.

Τα αγγεία του όμως από το παθητικό κάπνισμα βούλωσαν και ο καρκίνος στον πνεύμονα επίσης, μια που τότε με έναν εξαερισμό της κακιάς ώρας δούλευαν τα μαγαζιά που όταν τον έβαζες μπρος έφευγαν όλοι οι πελάτες από τον θόρυβο.

 

520 ευρώ σύνταξη του έδωσαν όμως, όχι 2.000 τον μήνα. Με 8.500 ένσημα παρακαλώ.

Είπαμε, να πάρουν καλύτερες συντάξεις αν έχουν επικίνδυνη δουλειά, αλλά όχι και 4 φορές πάνω έχοντας δώσει πολύ λιγότερα σε εισφορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti σχέση έχει ο ιδιοκτήτης καφενείου με κάποιον που κρέμεται απ τα καλώδια της ΔΕΗ?

Αν ειναι έτσι και οι ταξιτζίδες πρέπει να παίρνουν μεγάλες συντάξεις διοτι οι περισσότεροι παθαίνουν καρκίνο του προστάτη.

 

Και για να μην παρανοηθουν αυτά που γράφω, ένας άρρωστος άνθρωπος σαφώς και πρεπει να έχει βοήθεια απο το κράτος. Αυτο ομως δεν έχει σχέση με την εργασία που έκανε. Αλλο ο καφετζης, άλλο ο κλητήρας, άλλο ο μηχανικός, άλλο ο τεχνικός της ΔΕΗ, άλλο ο ανθρακωρύχος και άλλο ο υπάλληλος γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti σχέση έχει ο ιδιοκτήτης καφενείου με κάποιον που κρέμεται απ τα καλώδια της ΔΕΗ?

Αν ειναι έτσι και οι ταξιτζίδες πρέπει να παίρνουν μεγάλες συντάξεις διοτι οι περισσότεροι παθαίνουν καρκίνο του προστάτη.

 

Και για να μην παρανοηθουν αυτά που γράφω, ένας άρρωστος άνθρωπος σαφώς και πρεπει να έχει βοήθεια απο το κράτος. Αυτο ομως δεν έχει σχέση με την εργασία που έκανε. Αλλο ο καφετζης, άλλο ο κλητήρας, άλλο ο μηχανικός, άλλο ο τεχνικός της ΔΕΗ, άλλο ο ανθρακωρύχος και άλλο ο υπάλληλος γραφείου.

Πως δεν έχει σχέση με την εργασία;

Από το παθητικό κάπνισμα χρόνων βούλωσαν τα αγγεία του και στα πενήντα του κόντεψε να χάσει τα πόδια του. Από εκεί και πέρα φριχτούς πόνους κι δεν μπορούσε να περπατήσει, τα πόδια του παγωμένα όταν τα έπιανες λες και τα είχες βγάλει από το ψυγείο, χωρίς αγγεία να κάνουν κυκλοφορία του αίματος. 120.000 δραχμές η σύνταξή του, όσο ήταν και ο βασικός μισθός, στα ευρώ έφτασε στα 540 κάποια στιγμή. Ζήσε εσύ με 120.000 τον μήνα, να έχεις ελεύθερα δύο παιδιά να σπουδάζουν, σπίτι να συντηρήσεις, σάκχαρο άρα ειδική διατροφή για σένα συν διατροφή για οικογένεια.

 

Και επαναλαμβάνω, κάποιος που κανει επικίνδυνη εργασία το καταλαβαίνω να πάρει μεγαλύτερη σύνταξη. Αλλά όχι τέσσερις φορές πάνω. 120.000 ο πατέρας μου, πεντακόσιες χιλιάδες ο άλλος; Πάμε καλά; Ό,τι ζημιά θα είχε στην υγεία του αν δούλευε σε ανθρακωρυχείο την απέκτησε και από το καφενείο με 200 άτομα την μέρα να καπνίζουν το ένα τσιγάρο πίσω από το άλλο. Και εργασία όχι 8 ώρες παρακαλώ, αλλά 14ωρα την μέρα χωρίς ρεπό και άδειες.

 

Τα επιδόματα για γέλια των αναπήρων είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Άστα στην άκρη. Για τις συντάξεις μιλάμε. Να δίνουν στους απλούς συντάξεις της πείνας ίσες (και μικρότερες) του βασικού μισθού, ενώ στους δημόσιους υπαλλήλους πλουσιοπάροχες, είναι να τους στήσεις όλους στα 10 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω οτι δεν έχει απολύτως καμία σχέση η πιθανότητα να πάθει κάποιος καρκίνο του πνεύμονα από το παθητικό κάπνισμα στο καφενείο ΤΟΥ, με την επικινδυνότητα της εργασίας ενός που κρέμεται σε καλώδια, ενός ανθρακωρύχου, κάποιου που εργαζεται σαν μηχανικός σε καράβια κτλ κτλ. Καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω οτι δεν έχει απολύτως καμία σχέση η πιθανότητα να πάθει κάποιος καρκίνο του πνεύμονα από το παθητικό κάπνισμα στο καφενείο ΤΟΥ, με την επικινδυνότητα της εργασίας ενός που κρέμεται σε καλώδια, ενός ανθρακωρύχου, κάποιου που εργαζεται σαν μηχανικός σε καράβια κτλ κτλ. Καμία σχέση.

Κι εγώ επαναλαμβάνω ότι είναι για στήσιμο στα 10 μέτρα να τους δίνουν 4 φορές πάνω σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω οτι δεν έχει απολύτως καμία σχέση η πιθανότητα να πάθει κάποιος καρκίνο του πνεύμονα από το παθητικό κάπνισμα στο καφενείο ΤΟΥ, με την επικινδυνότητα της εργασίας ενός που κρέμεται σε καλώδια, ενός ανθρακωρύχου, κάποιου που εργαζεται σαν μηχανικός σε καράβια κτλ κτλ. Καμία σχέση.

 

Ωραια, εκεινος κρεμονταν στα καλωδια οταν δουλευε, και σωστα επαιρνε καλα λεφτα. Οταν σταματησε να κρεμιεται στα καλωδια και βγηκε σε συνταξη, του δινεις μεγαλη συνταξη επειδη καποτε κρεμονταν στα καλωδια; Ειναι λογικη αυτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, εκεινος κρεμονταν στα καλωδια οταν δουλευε, και σωστα επαιρνε καλα λεφτα. Οταν σταματησε να κρεμιεται στα καλωδια και βγηκε σε συνταξη, του δινεις μεγαλη συνταξη επειδη καποτε κρεμονταν στα καλωδια; Ειναι λογικη αυτη;

Αν οι εισφορές του είναι ανάλογες του μισθού του, δε καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να μη παίρνει μεγάλη σύνταξη.

Εκτός και αν κάποιος μας λέει οτι όσοι κρέμονταν στα καλώδια δεν έδιναν τις εισφορές που δίνουμε όλοι.

 

Μου κάνει ομως εντυπωση που σχολιάζεις αυτό και όχι τη σύγκριση του παθητικού καπνιστή στο καφενείο με αυτόν που διορθώνει καλωδια σε κολώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι εισφορές του είναι ανάλογες του μισθού του, δε καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να μη παίρνει μεγάλη σύνταξη.

Εκτός και αν κάποιος μας λέει οτι όσοι κρέμονταν στα καλώδια δεν έδιναν τις εισφορές που δίνουμε όλοι.

 

Μου κάνει ομως εντυπωση που σχολιάζεις αυτό και όχι τη σύγκριση του παθητικού καπνιστή στο καφενείο με αυτόν που διορθώνει καλωδια σε κολώνες.

 

Μα δεν κρινουμε το τι εκανε καποιος οσο δουλευε, και το ποσο επικινδυνη δουλεια εκανε οσο δουλευε, αρα και σωστα να παρει και τα αναλογα λεφτα. Κρινουμε τι γινεται απο την ωρα που και οι δυο παρουν συνταξη και κατσουν ο ενας απεναντι στον αλλον στο καφενειο να παιξουν ταβλι ως δυο ιδιοι συνταξιουχοι.

Εισφορες; Εδινε δηλαδη 2000 ευρω το μηνα εισφορες ο δεητζης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως και δεν εδινε 2000. Οι συντάξεις βγαίνουν ποσοστιαία και βαση των εισφορων.Παιζουν ρολο τα ένσημα, ο αριθμος αν ειναι βαρέα  κτλ κτλ..

Αν η ενσταση σου ειναι ο νομος της συνταξιοδοτησης αυτο ειναι αλλο θεμα.

 

Phys τι σημασια εχει το ποσοι ηταν? Σημασια εχει οτι υπηρχουν. Ειναι μια δουλεια που δεν γινεται να μην υπαρχει.


Ασχετο αλλα στα ορυχεία της ΔΕΗ, δ.υ. εργάζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...