Προς το περιεχόμενο

Ο ΟΑΕΕ σπρώχνει την μαύρη εργασία όλο και πιο πολύ...


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΧΑΜΗΛΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΞΟΔΕΥΕΙΣ ΣΕ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΕΡΝΑΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ.

 

Έχει σημασία με ποιόν τρόπο σπαταλά ο καθένας τα λεφτά του;

Καμία σημασία δεν εχει απλα σκοπός ειναι να κόβεις από κάποιον που αντέχει όχι από κάποιον που ίσα ίσα επιβιώνει.Οι χαμηλοσυνταξιούχοι και οι χαμηλό μισθοί έχουν φάει τεράστιες μειώσεις.Μονο οι υπάλληλοι της βουλής να έμπαιναν στο ενιαίο μισθολόγιο θα είχαν εξοικονομηθει χιλιάδες ευρω ώστε να μη κοπούν από κανέναν.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και εγώ τεχνικός είμαι εδώ και χρόνια. Υπολογιστές , servers , δίκτυα και αρκετά άλλα...

Ναι και εγώ βγάζω μαύρα λεφτά. Φτιάχνω 5-6 μηχανήματα το μήνα. Βγάζω ας το πούμε 100-120 ευρώ.

 

 

Συνεπώς τα πάντα με μέτρο. Δεν ειναι τα λεφτά το παν σε αυτή την ζωή. Πλούσιος δεν θέλω να γίνω. Απλά θέλω να ξέρω κάθε μήνα ότι θα έχω την ανεση αφού πληρώσω τους λογαριασμούς μου , να έχω να περάσω, να φάω , και να πάω να πιω ένα καφέ με την γυναίκα μου σαν άνθρωπος

120 τον μήνα, δηλαδή κρύβεις από την εφορία ας πούμε 25 ευρώ τον μήνα, χώρια του δεν φορολογείσαι γι'αυτό το έξτρα 1000ρικο και βάλε τον χρόνο.

 

Δηλαδή κλέβεις από την εφορία ας πούμε 300 ευρώ τον χρόνο μέσο όρο.

Σιγά το ποσό μωρέ, χέστηκε το κράτος για 300 ευρώ τον χρόνο, σωστά;

 

 

Για να το δούμε αλλιώς. Δέκα εκατομμύρια έλληνες, το δικό σου παράδειγμα να ακολουθήσουν. Έχουμε και λέμε.

300 ευρώ επί 10 εκατομμύρια, σύνολο 3.000.000.000 τον χρόνο.

Τρία δισεκατομμύρια ευρώ ετησίως. Σιγά τα λάχανα, και χέστηκε το κράτος για τα 300 ετήσια ευρώ του καθένα μας. Ή κάνω λάθος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δημοσιο δεν ξερω , συγκεκριμενα παντως για τον παππου μου ξερω οτι 45 χρονια εισφορες και τωρα να του κοβουνε δωρα/εκας απο τα 700ε δεν μου φαινεται δικαιο .

Οσο για την γενια των γονιων μας  , σαν προσωπικο παραδειγμα εχω την μανα μου(51 χρονων) που 20 χρονια στο ΤΑΞΥ με 450ε+ ευρω εισφορες τον μηνα θα παρει το τριτο και μεγαλυτερο , καθως δεν εχει πλεον εφαπαξ(το οποιο εχει πληρωσει) και με 3 παιδια θα παρει συνταξη στα 62-63 ...

 

Οπως και να εχει , η λυση ειναι να τα παρουμε απο τους παππουδες των 500-700 οι οποιοι κανουν το σκατο τους παξιμαδι ? 

Εγω γελαω με την λογικη δημοτικου "ο παππους μπορει να φαει και ρεβυθια" που ειπωθηκε προηγουμενως , μην ξεχναμε οτι μιλαμε για τις γενιες του 30-40 αντε και 50 οι οποιοι εχουνε φαει πολυ περισσοτερο "ρεβυθι" απο εμας ...

 

 

Ένας λόγος ακόμη να αφήσουν στην άκρη τα κρέατα και τα τσίπουρα.. Θα τους κάνει κ καλό και συνηθισμένοι είναι κ λιγότερο θα αρρωσταίνουν... Ας πηδήξουμε τους νέους λοιπόν που έχουν δώσει ένα κάρο λεφτά για σπουδές, δεν έχει σημασία αν αυτοί θα πληρώνουν τις συντάξεις των πουρών(άστοχο αν τους τα άρπαξε το κράτος επί δεκαετίες τα ταμεία ΔΕΝ έχουν αποθεματικά), είναι νέοι αυτοί μπορεί να τους πηδάει το κράτος, θα αντέχουν. Μέχρι να φύγουν έξω οι μισοί και οι άλλοι μισοί καταχρεωμένοι να πάρουμε όλοι μαζί το μπούλο! :-D

Εδω  εχω εγω γνωστο μου ηλεκτρολογο που βγηκε στα 60  με συνταξη απο τα ναυπηγεια Ελευσινας 2200 ευρω και πλεον με την μειωση παιρνει 1500  στα 70 που ειναι τωρα .Και  μετα συζηταμε γιατι επεσαν εξω τα ταμεια και ενα σωρο μπουρδες .Απλα μαθηματικα ειναι .

Λεει " μα μου τα κραταγαν" .Τι σου κραταγαν ρε λογιστικες εγγραφες ηταν λες και εβγαιναν απο καπου τα λεφτα και εμπαιναν καπου αλλου.Μονο ο ιδιωτικος τομεας εχει πραγματικες εισφορες  καθε διμηνο βγαινουν απο την τσεπη και πηγαινουν για καταθεση στα ταμεια .

 

Aπό τα πιο σημαντικά που έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα. Όσοι δε συμφωνείτε με αυτό, έχετε άμεση σχέση με το δημόσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πηδήξουμε τους νέους λοιπόν που έχουν δώσει ένα κάρο λεφτά για σπουδές, δεν έχει σημασία αν αυτοί θα πληρώνουν τις συντάξεις των πουρών(άστοχο αν τους τα άρπαξε το κράτος επί δεκαετίες τα ταμεία ΔΕΝ έχουν αποθεματικά)

Ποιος έδωσε ένα κάρο λεφτά για σπουδές; Οι νέοι είπες;

 

Ποιοι νέοι γεννήθηκαν με χρυσά αυγά στον κώλο για να πληρώνουν σπουδές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

120 τον μήνα, δηλαδή κρύβεις από την εφορία ας πούμε 25 ευρώ τον μήνα, χώρια του δεν φορολογείσαι γι'αυτό το έξτρα 1000ρικο και βάλε τον χρόνο.

 

Δηλαδή κλέβεις από την εφορία ας πούμε 300 ευρώ τον χρόνο μέσο όρο.

Σιγά το ποσό μωρέ, χέστηκε το κράτος για 300 ευρώ τον χρόνο, σωστά;

 

 

Για να το δούμε αλλιώς. Δέκα εκατομμύρια έλληνες, το δικό σου παράδειγμα να ακολουθήσουν. Έχουμε και λέμε.

300 ευρώ επί 10 εκατομμύρια, σύνολο 3.000.000.000 τον χρόνο.

Τρία δισεκατομμύρια ευρώ ετησίως. Σιγά τα λάχανα, και χέστηκε το κράτος για τα 300 ετήσια ευρώ του καθένα μας. Ή κάνω λάθος;

Μ αρέσει ο συλλογισμός σου και γελάω μ' αυτόν,όπως θα γέλαγα σε ταινία του Σταυρίδη-Γκιωνάκη-Φωτόπουλου-Βέγγου.

Δηλαδή κατά τον αναγωγικό σου συλλογισμό,10.000.000 Έλληνες έχουν δεύτερη δουλειά (εδώ 3.500.000 δεν έχουν ούτε πρώτη καλά καλά) και κλέβουν απ' τις εισφορές-φορολογία το κράτος.

 

Δεν σου περνάει απ' το μυαλό η μίζα,το γρηγορώσημο,τα παντοειδή βιδάνια,τα Αγγελιόσημα,ακόμα και το πλυντήριο χρημάτων π.χ. της wind,της επιδότησης μέσω του ανταποδοτικού των pubblic(τώρα μούρθε στο μυαλό...).

 

Ούτε όλα τα κλεπταποδοχικά μαγαζιά των αυγανομπαγκλαπάκηδων κοίταξες,ούτε τα ΕΣΠΑ που μοιράζονται σε πέντε οικογένειες,ούτε όλα τα γουεστερνγιουνιονειδή που μπήκαν ακόμα και μέσα στο ταχυδρομείο και κάνανε μέχρι και το κράτος νταβατζή στην παράνομη εξαγωγή συναλλάγματος...

 

 

Ευτυχώς που είσαι έξω,κάτσε εκεί,καλά είναι.

Για μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρέσει ο συλλογισμός σου και γελάω μ' αυτόν,όπως θα γέλαγα σε ταινία του Σταυρίδη-Γκιωνάκη-Φωτόπουλου-Βέγγου.

Δηλαδή κατά τον αναγωγικό σου συλλογισμό,10.000.000 Έλληνες έχουν δεύτερη δουλειά (εδώ 3.500.000 δεν έχουν ούτε πρώτη καλά καλά) και κλέβουν απ' τις εισφορές-φορολογία το κράτος.

 

Δεν σου περνάει απ' το μυαλό η μίζα,το γρηγορώσημο,τα παντοειδή βιδάνια,τα Αγγελιόσημα,ακόμα και το πλυντήριο χρημάτων π.χ. της wind,της επιδότησης μέσω του ανταποδοτικού των pubblic(τώρα μούρθε στο μυαλό...).

 

Ούτε όλα τα κλεπταποδοχικά μαγαζιά των αυγανομπαγκλαπάκηδων κοίταξες,ούτε τα ΕΣΠΑ που μοιράζονται σε πέντε οικογένειες,ούτε όλα τα γουεστερνγιουνιονειδή που μπήκαν ακόμα και μέσα στο ταχυδρομείο και κάνανε μέχρι και το κράτος νταβατζή στην παράνομη εξαγωγή συναλλάγματος...

 

 

Ευτυχώς που είσαι έξω,κάτσε εκεί,καλά είναι.

Για μας.

Πρώτον, δεν ήξερα ότι θεωρείται δεύτερη δουλειά να βγάζεις έξτρα 100 τον μήνα.

Δεύτερον, δεν είναι μόνο αυτός που τα βγάζει τα 100 έξτρα, είναι και αυτός που δεν τα πληρώνει συμμέτοχος. Αυτός που δεν ζητάει την απόδειξη για οποιαδήποτε εργασία ή αγορά.

Τρίτον, αμφιβάλλω αν η πλειοψηφία αυτών που το κάνουν, το κάνει μόνο για 25 ευρώ κέρδος τον μήνα. Οπότε τα ετήσια δις τον χρόνο είναι περισσότερα.

Τέταρτον, ξεχνάμε και αυτούς που φοροδιαφεύγουν αβέρτα και τους μεγαλοκαρχαρίες, οπότε τα ήδη περισσότερα δις γίνονται πολλαπλάσια.

 

Και πέμπτον, έφερα το τι κάνει ο Μανώλης ως παράδειγμα. Κρύβει 25 ευρώ τον μήνα. Σπουδαία τα λάχανα. Αν σκεφτούν και πράξουν όλοι οι Έλληνες έτσι, μιλάμε για 3 δισεκατομμύρια ετησίως. Προφανώς το ποσό είναι αστρονομικά μεγάλο για να το αντιληφθεί ο εγκέφαλός σου. Ή έχεις την εντύπωση ότι μιλάμε για δολλάρια Ζιμπάμπουε. Δεν εξηγείται αλλιώς το γέλιο σου.

 

Ευτυχώς που είμαι έξω και ο μόνος τρόπος να έχω επαφή με ανθρώπους που σκέφτονται έτσι (εκτός του τηλεφώνου όταν μιλώ με τους δικούς μου γιατί και αυτοί τα ίδια μυαλά κουβαλούν) είναι μέσω του ίντερνετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως γιατι οι "έξω", ειναι όλοι νόμιμοι και τα μυαλά τους ειναι εξωγήινα.

 

Τώρα που λέμε για το εξωτερικό, πρόσφατα πήγα ένα επαγγελματικό ταξίδι μέχρι την Ες συρ Αλζέτ, όπου θαύμασα για πολλοστή φορά, τον απόλυτο τρόπο εργασίας, την τεράστια παραγωγή και το ήθος των ανθρώπων εκεί. Μιλάμε οτι πρέπει να τους βάλουμε ως προτυπα για τους δικούς μας δημόσιους υπαλλήλους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως γιατι οι "έξω", ειναι όλοι νόμιμοι και τα μυαλά τους ειναι εξωγήινα.

 

Ε βέβαια, γιατί η μη μαύρη εργασία και η μη φοροδιαφυγή φαντάζει εξωγήινη για τον μέσο Έλληνα.

Και είναι της άποψης "ας πιάσουν πρώτα τις μίζες, τα γρηγορώσημα, τα παντοειδή βιδάνια, τα Αγγελιόσημα, ακόμα και τα πλυντήριο χρημάτων π.χ. της wind,της επιδότησης μέσω του ανταποδοτικού των public, τα κλεπταποδοχικά μαγαζιά των αυγανομπαγκλαπάκηδων, τα ΕΣΠΑ που μοιράζονται σε πέντε οικογένειες, όλα τα γουεστερνγιουνιονειδή που μπήκαν ακόμα και μέσα στο ταχυδρομείο και κάνανε μέχρι και το κράτος νταβατζή στην παράνομη εξαγωγή συναλλάγματος...και μετά θα πάψω κι εγώ να φοροδιαφεύγω!!!!"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βέβαια, γιατί η μη μαύρη εργασία και η μη φοροδιαφυγή φαντάζει εξωγήινη για τον μέσο Έλληνα.

Χαζοί είναι ρε να κάνουν μαλάκίες στη χώρα τους;'Έχουν προτεκτοράτα με διεφθαρμένους πολιτικούς γι αυτό.

(το σκεπτικό σου συνεχίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βέβαια, γιατί η μη μαύρη εργασία και η μη φοροδιαφυγή φαντάζει εξωγήινη για τον μέσο Έλληνα.

Δε νομίζω οτι υπάρχει λύση για χιλιάδες ανέργους, όταν οι ίδιοι οι "επενδυτές" την προωθούν.

Αλλωστε η φοροδιαφυγή είναι must στις μεγάλες οικονομίες. Εσυ που ζεις στο εξωτερικό θα έπρεπε να το γνωρίζεις καλύτερα.

Αυτά τα εξαιρετικά φορολογικά συστήματα...

Να μην αναφερθω στη μαυρη εργασία. Πρόσφατα διάβαζα άρθρο για τις διαστάσεις της μαυρης εργασίας σε Ολλανδία, Γερμανία και Σουηδία. Τα πλυντήρια τυπου Λουξεμβουργο με μηδαμινή παραγωγή και τεράστιο κεφάλαιο (προήλθε σιγουρα από τη σκληρή εργασία) ας πουμε δεν φοροδιαφευγουν :P

Η πλάκα ειναι πως υπάρχει ακόμα κόσμος που πιστευει πως ότι έγινε στη Κύπρο ήταν επειδή της άξιζε, τη στιγμη που στο Λουξεμβουργο έκλαιγαν που έχαναν τη μια κατάθεση μετά την άλλη και έβλεπαν τη μικρή Κύπρο να έχει τουρισμό, ισχυρές τράπεζες και φυσικό αέριο.

 

Κατα τα άλλα το εξωτερικό ειναι παράδεισος :P :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζοί είναι ρε να κάνουν μαλάκίες στη χώρα τους;'Έχουν προτεκτοράτα με διεφθαρμένους πολιτικούς γι αυτό.

(το σκεπτικό σου συνεχίζω)

Για το δικό σου σκεπτικό είναι ολοφάνερο ότι μιλάς.

Είπαμε, δολλάρια Ζιμπάμπουε.

Δε νομίζω οτι υπάρχει λύση για χιλιάδες ανέργους, όταν οι ίδιοι οι "επενδυτές" την προωθούν.

Αλλωστε η φοροδιαφυγή είναι must στις μεγάλες οικονομίες. Εσυ που ζεις στο εξωτερικό θα έπρεπε να το γνωρίζεις καλύτερα.

Αυτά τα εξαιρετικά φορολογικά συστήματα...

Να μην αναφερθω στη μαυρη εργασία. Πρόσφατα διάβαζα άρθρο για τις διαστάσεις της μαυρης εργασίας σε Ολλανδία, Γερμανία και Σουηδία. Τα πλυντήρια τυπου Λουξεμβουργο με μηδαμινή παραγωγή και τεράστιο κεφάλαιο (προήλθε σιγουρα από τη σκληρή εργασία) ας πουμε δεν φοροδιαφευγουν :P

Η πλάκα ειναι πως υπάρχει ακόμα κόσμος που πιστευει πως ότι έγινε στη Κύπρο ήταν επειδή της άξιζε, τη στιγμη που στο Λουξεμβουργο έκλαιγαν που έχαναν τη μια κατάθεση μετά την άλλη και έβλεπαν τη μικρή Κύπρο να έχει τουρισμό, ισχυρές τράπεζες και φυσικό αέριο.

 

Κατα τα άλλα το εξωτερικό ειναι παράδεισος :P :P

Καλά, αφού το διάβασες σε άρθρο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει.

Το τι θα γίνει αν πιάσουν κάποιον να δουλεύει μαύρα, το ανέφερε το άρθρο;

Ή όταν τον πιάσουν να φοροδιαφεύγει;

 

Γιατί όταν συγκρίνεις καταστάσεις, θα συγκρίνεις όλο το φάσμα, και όχι μόνο μια πλευρά του νομίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ,ευτυχώς ξεφορτωθήκαμαν καμπόσους ριψάσπιδες γενίτσαρους.

 

Καιρός να βγάλουμε τα μάτια μας.Αναμεταξύ μας.

Ε βέβαια, γενίτσαρος έγινα πάλι, όταν κάποιος μιλά για πράγματα που μας αφορούν και πονάνε, γενίτσαρος γίνεται.

Keep on the good work. Μαζί την διαλύσαμε την Ελλάδα, αποτελειώστε την τώρα. Κρίμα που έχω μάνα και αδέρφια κάτω, αλλιώς όσα γέλασες πριν εσύ με το δικό μου ποστάρισμα, 1000 φορές περισσότερο θα γελούσα εγώ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση είναι μάγκες manbook, Cossutius και gigisoni, ότι κανονικά δε θα έπρεπε να διαφωνείτε, γιατί πολύ απλά και οι τρεις δίκιο έχετε. Όλα τα φαινόμενα διαφθοράς που περιγράφετε θα έπρεπε -ιδανικά- να εκλείψουν. 

 

Όσο για τις συντάξεις, ισχύει ότι και με τους μισθούς. Δεν είναι δυνατόν ένας παππούς να ζει με 500 ευρά, ενώ άλλος παίρνει από τα 50 του 2,5 χιλιάρικα, ούτε είναι δυνατόν να ζει νέος άνθρωπος με βασικό μισθό και να τον πηδάνε, ενώ άλλοι συνομήλικοί του κονομάνε 1000+ ως παρατρεχάμενοι σε Υπουργεία και κανάλια της Βουλής. Εξίσωση και δικαιοσύνη θέλουμε.

 

Πάντως, έτσι για την ιστορία, ούτε όλοι οι Δ.Υ. είναι αργόμισθα λαμόγια, ούτε όλοι οι συνταξιούχοι τρώνε με χρυσά κουτάλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...