Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.202 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λειπει η επιλογη "καθε τρεις και λιγο" και ειναι αυτη που θα επελεγα.

Τιποτα δε συγκρινεται σε ταχυτητα με το ολοφρεσκο συστημα....με φρεσκοπερασμενους τους τελευταιους drivers και μηδενικο corruption απο ανεπιθυμητα resets.

 

Δεν ειμαι πολυ fan της λυσης Ghost αν και βολευει....μου αρεσει να κανω παραδοσιακα την εγκατασταση απο την αρχη, απλα κανονιζω αυτα που θελω να μη χανω σε καθε format , εξαρχης να σωζονται σε αλλο partition για να μη χρειαζεται να κανω πολυ κοπο πριν το format...

 

Επισης ειμαι κατα των antivirus-antimalware κλπ που καθυστερουν το συστημα. Απλα προληψη, προσεχεις τι "τρεχεις" και δεν εχεις θεμα....τωρα αν 1 φορα στο τοσο γινει η ζημια, εκει ουτως η αλλος παλι FORMAT ειναι η λυση, μονο ολοκαθαρες καταστασεις, δεν εμπιστευομαι κανενα "καθαρισμα" απο antivirus, το μονο 100% καθαρο ειναι το formatted!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άμα έχεις ssd αυτά που λες περί ολόφρεσκου συστήματος δεν υπάρχουν. 2.5 χρόνια εγκατάσταση win 7 και ανάβουν σε 10 δευτερόλεπτα. Και με την εκκίνηση ανοίγουν και καμιά 15αρια προγράμματα (mis afterburner, sql server, steam, geforce exprerience, antivirus, hwinfo κλπ). Μηδενική καθυστέρηση. Η ικανοποίηση από το format είναι περισσότερο του στυλ ότι το σύστημα είναι πιο τακτοποιημένο και χωρίς πολύ σαβούρα την οποία καθαρίζεις με ccleaner. 

 

Αν κερδίζετε κάποιος χρόνος στην ταχύτητα (ελάχιστος) κάνοντας συχνά formats τότε αυτός χάνεται όταν σε κάθε φορμάτ θες κάνα 3ώρο μέχρι να περάσεις/κατεβάσεις ότι χρειάζεσαι πάλι από την αρχή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οταν ποναει το χερι μας και παμε στον γιατρο δεν μας λεει να κοψουμε το χερι μας για να σταματησει ο πονος αλλα μας δινει φαρμακο για να γινουμε καλα .

 

Για του εμπειρους χρηστες (δεν εννοω να παιζουν παιχνιδια και να μπαινουν στο ιντερνετ)

υπαρχει το φαρμακο δλδ κανουν τις απαραιτητες κινησεις για να επαναφερουν τον υπολογιστη εκει που ηταν και για τους μη εμπειρους χρηστες απλα υπαρχει το format.

 

1.Δεν χρειαζεται να κανει καποιος format οταν θελει να περασει μια καινουργια εκδοση λειτουργικου συστηματος στον υπολογιστη του εκτος και αν δεν εχει χωρο στον σκληρο του δισκο (θελω να πω οτι δεν ειναι απαραιτητο).

2.Δεν υπαρχει λογος να κανει καποιος format επειδει κολλησε καποιον ιο οσο σοβαρος και να ειναι .

 

Κατα την κριση μου ο μονος λογος(απαραιτητος) για να κανει καποιος διαμορφωση και εγκατασταση καποιου λειτουργικου συστηματος ειναι να εχει "χτυπηση" ο σκληρος δισκος που εχουμε οποτε και καταστρεφεται.

 

Εαν δεν εχουμε κανεναν παλιο δισκο που να εχει μεσα καποιο λειτουργικο συστημα περνουμε εναν καινουργιο κανουμε διαμορφωση και εγκατασταση του λειτουργικου μας συστηματος .

 

Προσωπικα στον υπολογιστη μου εχω windows xp pro (ps3) εδω και 4 χρονια χωρις καποια προστασια (antivirus ή firewall) τον χρησιμοποιω καθε μερα και ειναι υγιεστατος :D .

 

O εμπειρος χρηστης ξερει τι να κανει για να μην κανει format !

                                            και

Ο απειρος χρηστης το μονο που ξερει να κανει ειναι format !

 

Φιλικα παντα ....

 

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα που κάνω όταν βάζω windows σε ένα pc φίλου , σε καθαρή εγκατάσταση, είναι να του βάλω όλα τα βασικά προγράμματα που χρησιμοποιεί καθημερινά και μετά να φτοιάξω ένα image το οποίο το αποθηκεύω σε διαφορετικό hidden partition του δίσκου.

Όταν μετά από καιρό μου ξαναέρθει και φυσικά το έχει γεμίσει με ιούς , δεν κάθομαι να χάσω το χρόνο μου ψάχνοντας να βγάζω ιούς , που μπορεί να φάς και μια ολόκληρη μέρα χωρίς αποτέλεσμα.Του περνάω ξανά το image (αφού πάρω backup οτι αρχείο χρειάζεται) και το πολύ σε 10 λεπτά του το έχω επαναφέρει όπως την πρώτη μέρα.

Ούτε ξανά πέρασμα windows ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια εμπειρο χρηστη δεν θεωρω καποιον που ξερει να κανει format γιατι πολυ κανουν ετσι για να περασουν την ωρα τους για λογους ασημαντους πιο πολυ για να αποδειξουν στον  εαυτο τους ή  στους φιλους τους  οτι μπορουν να κανουν . Ειναι κατι σαν μοδα που προσθετη κυρος σε καποιον μεσα στην παρεα

 

^^

Τωρα τα λες σωστα. Απλα αυτη η "μοδα " εχει περασει στην ιστορια . Ή εγω εχω να το συναντησω πολυ καιρο... Καποτε ελεγες στον αλλον για φορματ κατι και σου απαντουσε "εμ τι, ενα φορματ δε ξερουμε να κανουμε; " . Αλλα μετα δεν ηξερε τι ειναι οι drivers ας πουμε. Απλα δεν ειναι ολοι οσοι κανουν φορματ απειροι χρηστες (αυτο φανηκε να λες στο αρχικο σου ποστ).

 

 

 Η μεγαλυτερη μεριδα ειναι οι επομενοι: Αυτοι που , απο οσο εχω δει (εμπειρικα μιλωντας) , δε ξερουν καν τι ειναι το φορματ, δε ξερουν αν εχουν ή οχι καποιο av στο pc τους, δε ξερουν οτι δε πρεπει να κλικαρουν στο "συγχαρητηρια,κερδισατε ενα iphone" κλπ κλπ... Ξερουν πως να μπουν στο γιουπορν ομως , μια χαρα :P 

 

Και ειναι και αυτοι που κανουν για καποιο σημαντικο λογο οπως ο παρακατω.

 

Μου εχει τυχει να κολλησω ιο απο αμελεια (οχι επειδη δεν ηξερα πως να προστατευτω). Απο φλασακι που μετεφερα αρχειο απο ιντερνετ καφε (στο οποιο εργαζομουν μαλιστα :P ). Ο ιος κολλησε και δεν υπηρχε σωτηρια- προσβαλε .exe με αποτελεσμα να τα κανει unusable και ηταν φτερωτος (πετουσε λεμε). Μοναδικη λυση φορματ, ευτυχως που παντα εχω backup αυτα που χρειαζομαι. Ολο αυτο πριν μια 5ετια. 

Λαπτοπ το οποιο δεν σωζοταν με τιποτα (λογω της χρησης που του εκανε ο ασχετος χρηστης του). Ειναι ενας λογος να του ριξεις ενα φορματ, οσο και αν νομιζεις οτι μπορεις να το σωσεις με διαφορα εργαλεια. Βεβαια σε μηχανικο δισκο , και με τον χρηστη να μη ξερει τι φορτωνει, θα γινει οπως ηταν σε χρονο μηδεν , αλλα εσυ προσπαθησες..

 

Μεταβαση σε SSD εκανα το Σεπτεμβριο. Εβαλα φρεσκα παραθυρα εκει, μετα, το Νοεμβριο ,εκανα μια φορα αναγκαστικα φορματ λογω αλλαγης πλατφορμας (ξερω θα μπορουσα να το αποφυγω, το προτιμησα ομως). Απο τοτε τιποτα... Αν για καποιο λογο ξανακανω τωρα στα κοντα, θα ειναι τα Win10 οπου θα προτιμησω καθαρη εγκατασταση απο upgrade (εχω τα 7).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κάποιοσ να μου απαντήσει αν αυτοσ ο σκληρός κάνει σε playstation3 super slim

 

 

http://www.websupplies.gr/el/product/39363137343131/ProductDetails.aspx

 

Και να ξέρεί δεν θα σου απαντήσει.

Πόσταρες την ερώτησή σου σε λάθος χώρο. Εκτός ότι είσαι εκτός θέματος δεν θα το δουν και πολλοί.

Εδώ να ρωτήσεις. Επίσης κάνε αναφορά το post σου για να σβηστεί απο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα που κάνω όταν βάζω windows σε ένα pc φίλου , σε καθαρή εγκατάσταση, είναι να του βάλω όλα τα βασικά προγράμματα που χρησιμοποιεί καθημερινά και μετά να φτοιάξω ένα image το οποίο το αποθηκεύω σε διαφορετικό hidden partition του δίσκου.

Όταν μετά από καιρό μου ξαναέρθει και φυσικά το έχει γεμίσει με ιούς , δεν κάθομαι να χάσω το χρόνο μου ψάχνοντας να βγάζω ιούς , που μπορεί να φάς και μια ολόκληρη μέρα χωρίς αποτέλεσμα.Του περνάω ξανά το image (αφού πάρω backup οτι αρχείο χρειάζεται) και το πολύ σε 10 λεπτά του το έχω επαναφέρει όπως την πρώτη μέρα.

Ούτε ξανά πέρασμα windows ούτε τίποτα.

Συμφωνω μαζι σου , αυτο που περιεγραψες ειναι μια απο τις απαραιτητες κινησεις που πρεπει να κανει ενας για να επαναφερει τον Υπολ. και να μην κανει format  . Οσο για το partition που αναφερες μπορεις να το χρησιμοποιησεις και για να κανεις εγκατασταση και ενος καινουργιου λειτουργικου συστηματος και να δουλευεις με δυο αναλογα πιο θελεις καθε φορα (το μονο που χρειαζεται ειναι χωρος στον σκληρο δισκο). Οσο για τους ιους που ειπες δεν θα συμφωνηαω γιατι η ανιχνευσει και η απομακρυνση καποιου ιου απο τον υπολογιστη μας εχει τρια σταδια , ξεκινας με το πρωτο εαν δεν γινει τιποτα πας στο δευτερο κ.ο.κ . Μεχρι στιγμης δεν υπαρξε ιος που να χρειαστηκε να με παρει πανω απο 1(μία) ωρα να τον εντοπισω και να τον απομακρυνω απο τον Υπολ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και μου έτυχε πριν μια εβδομάδα ακριβώς το περιστατικό που είχα περιγράψει παραπάνω:

Με παίρνει τηλέφωνο φίλος, και μου λέει οτι ο υπολογιστής σέρνεται...

Κοιτάω στα processes και τρέχανε κάτι miners στο background...

Του λέω, έκανες την τύχη σου...Κάποιοι βγάζουν λεφτά στην πλάτη σου... :-D

Τρέχω το ghost , πάω να βάλω το image που του είχα βάλει στο 2ο partition , φτάνει η διαδικασία κάπου στο 10% και μου πετάει μήνυμα λάθους...Corrupt το αρχείο...

Τώρα;

Για καλή μου τύχη επειδή πάντα κρατάω και ένα 2ο backup το image στο δικό μου pc , πάω σπίτι και το πέρασα μια χαρά.Από τις σπανιότατες περιπτώσεις αλλά να που έτυχε και δικαιώθηκα.

Ολα τα προγράμματα σεταρισμένα στην εντέλεια.Το μόνο αρνητικό ήταν οτι επειδή το image ήταν από τον Μάρτη του 14 , δεν είχε τα updates των windows (λογικό) , οπότε η μόνη μπελαλοδουλειά ήταν να περαστούν και αυτά για να είναι πλήρως ενημερωμένο.

Πήρα και νέο image να υπάρχει και τα ξαναλέμε εαν και όταν σε κανα δυο χρόνια πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ασχολιόμουν με overclocking/benchmarking (1998-2005) έκανα φορμάτ κάθε δευτέρα... Τώρα το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι πολύ απλά γιατί βαριέμαι να μετακινώ τα αρχεία μου, να ξανακάνω εγκαταστάσεις κτλπ... Συνήθως πλέον κάνω φορμάτ όταν κάνω κάποια αναβάθμιση δλδ 2-4 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αποφασισω να βαλω τα windows 10 θα κανω και format.

Περασαν οι εποχες που ανακαλυπτα τον υπολογιστη και οτι εβρισκα το εκανα εγκατασταση για να δω τι κανει, με αποτελεσμα μετα απο λιγους μηνες να σερνεται και δωστου format

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εννοώ το κανονικό format. Αυτό που πραγματικά είναι και κάνει ώρες να τελειώσει (ανάλογα το δίσκο).

 

Το ότι κάνουμε quick format (δηλαδή στην ουσία ένα απλό delete στο table indexing του δίσκου) δεν είναι fromat :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα συχνα μου αρεσει η αισθηση του καινουργιου λογισμικου..απλα περναω οτι χρειαζομε στο 2ο μερος του σικου το οποιο δε κανω φορματ. ΥΓ τα 10 δε μαρεσουν καθολου εβαλα παλι τα 7..

Σκληρου*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ την έλευση των Windows7, με τα XP (τα Vista δεν τα πλησίασα), έκανα αρκετά συχνά-πυκνά format, γιατί το σύστημα παραφορτωνόταν και έπεφτε η ταχύτητα ανταπόκρισης τους. Επίσης δεν ήταν τόσο ανεκτικά στην πρόσθεση νέου hardware, που τις περισσότερες φορές σήμαινε την επαναγκατάσταση των windows.

 

Από τα "7" και έπειτα όμως, ποτέ. Το λειτουργικό συνεχίζει να λειτουργεί απροβλημάτιστα συνέχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...