Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.202 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τοτε που εχω αγορασει το PC (2012) δεν εχω κανει καθολου   :-D  

 

Εγώ από το 2010 το laptop

        από το 2008 το netbook και

        από το 2006 το παλιό desktop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναφέρομαι στο προσωπικό μου desktop και στο Windows partition του, και κάνω format/2 μήνες και λιγότερο γιατί είμαι ο χειρότερος χρήστης του πλανήτη.

Πειράζω συνέχεια αρχεία λειτουργικού, δοκιμάζω πειραματικά-κακόβουλα software, η registry απορώ γιατί δεν μετονομάζεται σε παιδική χαρά.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και το ότι έχω τυποποιήσει το format-setup με αυτοματισμούς και πρακτικά είναι για εμένα μονάχα 10 λεπτά. Το Windows update έπειτα είναι η μοναδική επίπονη διαδικασία, όλα τα υπόλοιπα μαζί με επιλογές settings και αυτόματες αναβαθμίσεις οδηγών και εφαρμογών γίνονται μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μόνο σε πιθανή αναβάθμιση μητρικής αν και εκεί υπάρχει λύση και δεν χρειάζεται να κάνεις φορμάτ. Πιστεύω πως με ένα καλό Antivirus και με προσοχή στο τι κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή σου δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις φορματ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια θελω τη βοηθεια σε ενα προβλημα που εχω ..περασα σημερα τα 7 και στο τελος λεει "το προγραμμα εκκεινη υπιρισιες" και κολλαει εκει ...το ειχα παθει και σε ενα λαπτοπ που ειχα αλλα ειχα βρει λυση ανοιγα με shift και f10 την γραμμη εντολων πατουσα μια εντολη που δρν θυμαμαι και μου εβγαζε απευθειας να βαλω κωδικοβκαι ονομα και ανοιγει το pc γνωριζει καποιος κατι???:/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανω format, πολυ βαρετη διαδικασια, μονο οταν αλλαζω λειτουργικο συστημα (95->98->ME->XP->vista->w7), και το τηρώ αυτο απο τα windows 95. Μονο στα windows ΜΕ εχω κανει αν θυμαμαι καλα που ειχα αλλαξει CPU+mobo+ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα οταν πηρα το νεο μηχανημα (κανα 7μηνο πριν). Εκτοτε δεν εχει ξαναγινει και δε προκειται για κανα χρονο ακομη! Δεν υπαρχει λογος πλεον. παλιοτερα σε μηχανικους δισκους εκανα ανα ενα 6μηνο , τωρα δεν ειμαστε για σβησε-γραψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οταν το προβλημα που θα δημιουργηθει δεν λυνεται με σκαναρισμα αντιοβ/τικου η επαναφορα συστηματος τοτε κανουμε φορματ αν θελεις να λυθει το προβλημα, αν οχι , ζεις με το προβλημα..!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μου αρέσει να κατεβάζω διάφορα προγράμματα και κάνω τον σκληρό χάλια βαρέθηκα τα FORMAT έτσι έχω ένα δίσκο σεταρισμένο στην εντέλεια και φτιάχνω κλώνο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εκανα ανα 6 μηνες αλλα τωρα με ssd δεν ασχολουμαι και τοσο για την ακριβια εχω εναν ssd και εναν σκληρο και ειμαι οκ μεχρι στιγμης φτου φτου φτου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με το εβδομαδιαίο backup και με στραμμένη προσοχή σε κάθε πρόγραμμα που εγκαθιστώ δεν προβαίνω σε φορμάρισμα του δίσκου παρά μόνο για αναβάθμιση windows ή hardware. Υπήρχαν βέβαια περιπτώσεις μου μετά από κάποια ενημέρωση που κατέβασε παρουσιάστηκε αστάθεια στο σύστημα και δυστυχώς δεν είχε παρθεί την περίοδο εκείνη backup, οπότε έγινε η ζημιά.

Όταν ήμουν πιτσιρικάς έκανα format μέρα παρά μέρα αλλά τότε τα windows είχαν άλλη διάσταση...Για όσους θυμούνται ms-dos και μετά η εγκ/ση των windows 95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...