Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα- Τι ισχύει και τι οχι


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πήρε ο αστυνομικός απέναντι. 45 ετών άνθρωπος με ένα παιδί και γυναικα που εργάζεται.

Δε το πήρε ο απο κάτω που ειναι 56, άνεργος 3 χρόνια με 2 παιδιά...

Τι κάνει νιαου νιάου στα κεραμμύδια :P

 

Μήπως ο άνεργος φιλοξενείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μήπως ο άνεργος φιλοξενείται;

Μένει με την οικογένεια σε σπίτι που του έχει παραχωρηθεί δωρεάν για διαμονή. Του αστυνομικού είναι δικό του.

Ποιος το έχει περισσότερο ανάγκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρε ο αστυνομικός απέναντι. 45 ετών άνθρωπος με ένα παιδί και γυναικα που εργάζεται.

Δε το πήρε ο απο κάτω που ειναι 56, άνεργος 3 χρόνια με 2 παιδιά...

Τι κάνει νιαου νιάου στα κρεμμύδια

πότε πρόλαβε και το πήρε;μάιο θα το δώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένει με την οικογένεια σε σπίτι που του έχει παραχωρηθεί δωρεάν για διαμονή. Του αστυνομικού είναι δικό του.

Ποιος το έχει περισσότερο ανάγκη?

Αυτή η ερώτηση δεν μπορεί να απαντηθεί χωρίς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρε ο αστυνομικός απέναντι. 45 ετών άνθρωπος με ένα παιδί και γυναικα που εργάζεται.

Δε το πήρε ο απο κάτω που ειναι 56, άνεργος 3 χρόνια με 2 παιδιά...

Τι κάνει νιαου νιάου στα κεραμμύδια :P

 

Λογικο, απο τη στιγμη που (οπως διαβασα πιο πανω σε καποιο λινκ), εχουν χωριστει 35 εκατομμυρια για τους ενστολους, στην ουσια ειναι αλλα τα κριτηρια.

Επικοινωνιακο λαθος, το οτι τα εβαλαν ολα μαζι, κατω απο το ιδιο ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγγριση, απόρριψη.

Εγώ ακόμα περιμένω το επίδομα θέρμανσης, άσχετα αν έχει εγγριθεί μέσω του taxis. :P

 

Αυτή η ερώτηση δεν μπορεί να απαντηθεί χωρίς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Kαλά σίγουρα. Απλά λαμβάνω υπόψη οτι στη μια οικογένεια εργάζονται και οι 2 έχοντας δικό τους σπίτι, στην άλλη δεν εργάζεται κανεις και φιλοξενουνται, έχοντας περισσότερα ανηλικα παιδιά.

Έχοντας και στο νου μου τα όσα ακουστηκαν για τo τι θα πάρουν σώματα ασφαλείας, λογικό ειναι να υπάρχει προκατάληψη. (υπάρχει μια φήμη οτι σε αυτά δεν ανήκουν οι πυροσβέστες...αληθεύει να καραφλιάσω ή ειναι ραδιοαρβύλα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά σίγουρα. Απλά λαμβάνω υπόψη οτι στη μια οικογένεια εργάζονται και οι 2 έχοντας δικό τους σπίτι, στην άλλη δεν εργάζεται κανεις και φιλοξενουνται, έχοντας περισσότερα ανηλικα παιδιά.

Έχοντας και στο νου μου τα όσα ακουστηκαν για τo τι θα πάρουν σώματα ασφαλείας, λογικό ειναι να υπάρχει προκατάληψη.

Η ερώτηση που έκανες ήταν συγκεκριμένη, "Ποιος το έχει περισσότερο ανάγκη?". Αυτή σχολίασα, και όχι το αν είναι δίκαιη η μοιρασιά(προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι).

 

Αυτά που λαμβάνεις υπόψη δεν φτάνουν για να βγει ασφαλές συμπέρασμα, ίσα ίσα θα έλεγα το ένα από αυτά είναι υπέρ του αστυνομικού διότι ο άλλος δεν έχει τα βάρη της ιδιοκτησίας του σπιτιού που μένει. Όσο για το ότι δουλεύουν και οι δύο πάλι δεν λέει κάτι, είσαι σε θέση να ξέρεις τι εισοδήματα(κρυφά και φανερά) έχει η κάθε οικογένεια? Στην οικογένεια που δουλεύουν και οι δύο, πληρώνεται η γυναίκα ή της χρωστάνε μισθούς εδώ και κανα χρόνο και βάζει από την τσέπη της τα εισητήρια?

 

Ενδιαφέρον θα είχε πάντως να μας πεις γιατί απορρίφθηκε η αίτηση του άνεργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τέτοιες λεπτομέριες δε μπορώ να ξέρω σε μια συζήτηση την οποία άκουσα στο περίπτερο της γειτονιάς. Επειδή μου προκάλεσε εντυπωση, η μόνη ερώτηση που έκανα ήταν η προφανής. Καλά ο αστυνομικός. Τον άνεργο γιατι τον έκοψαν. Η απάντηση ήταν "γιατι δε το δικαιούτε όπως χιλιάδες άλλοι άνεργοι".

Ιδιοκτησία δεν έχει, ανεργοι και οι 2 ειναι, ε τι στο λούτσο του βρήκαν? Η οικογενεια αυτή ζει για την ώρα με μεροκάματα και βοήθειες απο συγγενείς. Λες να χει κανα χωράφι και να τον έκοψαν ή τιποτε καταθέσεις?

 

Δε ξέρω τι παίζει με το κοινωνικό μέρισμα, απλά διαβάζω οτι υπάρχει γενικά εύνοια προς τα σωματα ασφαλείας. Νομίζω όλοι το διαβάσαμε αυτό.

 

Κατα τα άλλα, το αν έχουν να σε πληρωσουν 10 μήνες, δε νομιζω οτι αφορά την εφορία, όπως δε την αφορά αν σου έχουν κλέψει και 10 φορές το σπίτι ή στο έκαψαν. Όσο υπάρχει ταβάνι, πληρωνεις κανονικά.

(άσχετο αλλά τωρα που εγραψα για κλοπή, η εφορία φορολογεί την αποζημίωση κλοπής απο ασφαλιστικη εταιρία, αλλά δεν δικαιολογεί το γεγονος οτι σου άδεισαν το σπίτι...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να χει κανα χωράφι και να τον έκοψαν ή τιποτε καταθέσεις?

Καθόλου απίθανο, όπως και το να δήλωσε φιλοξενούμενος ή 1002 άλλα.

Και σήμερα νοικιάζω. Αλλάζει κάτι?

Μία από τις προϋποθέσεις είναι να ΜΗΝ είσαι φιλοξενούμενος στο σπίτι που μένεις τώρα, το αν είναι δικό σου ή αν το νοικιάζεις ή αν στο παραχωρούν δωρεάν δεν έχει καμία σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φετος κανουν ολοι πανω απο 18 περσι ηταν η πρωτη χρονια για αυτο και εγινε αυτη η παραχωρηση.

 

 

Ρώτησε ο πατέρας μου στον λογιστή του και του είπε ότι και φέτος θα θεωρηθώ προστατευόμενο μέλος και δεν θα κάνω φορολογική δήλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τις προϋποθέσεις είναι να ΜΗΝ είσαι φιλοξενούμενος στο σπίτι που μένεις τώρα, το αν είναι δικό σου ή αν το νοικιάζεις ή αν στο παραχωρούν δωρεάν δεν έχει καμία σημασία.

 

Άρα υποτίθεται πως δικαιούμαι? Μέχρι πότε είναι οι αιτήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...