Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα- Τι ισχύει και τι οχι


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα υποτίθεται πως δικαιούμαι? Μέχρι πότε είναι οι αιτήσεις?

Άρα πληρείς τη μία από τις προϋποθέσεις. 10 Ιουνίου νομίζω, δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μένει με την οικογένεια σε σπίτι που του έχει παραχωρηθεί δωρεάν για διαμονή. Του αστυνομικού είναι δικό του.

Ποιος το έχει περισσότερο ανάγκη?

 

Άρα ο αστυνομικός πληρώνει το "χαράτσι" ακίνητης περιουσίας και ο φιλοξενούμενος όχι. Σε ποιον συμφέρει το κράτος να δώσει το "Κοινωνικό Μέρισμα"; Από ποιον θα πάρει τα χρήματα πίσω; Όλα είναι μαθηματικά μελετημένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε ο πατέρας μου στον λογιστή του και του είπε ότι και φέτος θα θεωρηθώ προστατευόμενο μέλος και δεν θα κάνω φορολογική δήλωση. 

 

Ρωτα και την εφορεια να εισαι σιγουρος γιατι ετσι ειχα ρωτησει και εγω και τελικα εφαγα προστιμο για κατι κληρονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ο αστυνομικός πληρώνει το "χαράτσι" ακίνητης περιουσίας και ο φιλοξενούμενος όχι. Σε ποιον συμφέρει το κράτος να δώσει το "Κοινωνικό Μέρισμα"; Από ποιον θα πάρει τα χρήματα πίσω; Όλα είναι μαθηματικά μελετημένα...

o ενας δεν έχει να φαει βρε pantote...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ενας δεν έχει να φαει βρε pantote...

Ένα ένα τα λες... εφόσον δεν έχει να φάει, σαφώς και έχει περισσότερη ανάγκη. Δεν νομίζω να βρεθεί ούτε ένας να διαφωνήσει σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου σου πα βρε συ, άνεργο το ζευγάρι με 2 παιδιά που φιλοξενούντε σε σπίτι και ζουν με μεροκάματα και βοηθειες απο συγγενείς.

Ο μόνος λόγος για να τους κόψουν ειναι μην παιζει κανα οικόπεδο ή κανα χωράφι το οποίο δε μπορουν να εκμεταλλευτουν ή να ξεφορτωθουν. Γενικά ρε παιδιά έχει βουήξει ο κόσμος οτι ειναι πολύ άδικα τα κριτήρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και τόσο δύσκολο να κάνετε φορολογική δήλωση. Μη φοβάστε οι 18ριδες+, στο κάτω κάτω μηδενική θα είναι.  

 

Και αν κανουν καμια βλακεια και φανε προστιμο ?

Εγω περσι πρωτη φορα το παλεψα αλλα τελικα πηγα σε λογιστη με μηδενικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν κανουν καμια βλακεια και φανε προστιμο ?

Εγω περσι πρωτη φορα το παλεψα αλλα τελικα πηγα σε λογιστη με μηδενικο.

 

Είναι τώρα δικαιολογία αυτή ώστε να μη γίνονται οι δηλώσεις από ενήλικα άτομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πηρε κανενας μεχρι τωρα ? και πως ειδοποιουνε ?

 

Βγάζει "ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ Αποτέλεσμα ΑΠΟΡΡΙΨΗ ή ΑΠΟΔΟΧΗ -PDF-" από την "ΑΙΤΗΣΗ - ΥΠΕΥΘΥΝΗ  ΔΗΛΩΣΗ"  μετά την οριστικοποίηση της δήλωσης.

&

Σε λίγες ημέρες θα ενημερωθείτε για την εκδοθείσα πράξη του Γενικού Γραμματέα

Δημοσίων Εσόδων, με την οποία γίνεται αποδεκτή, απορρίπτεται ή παραπέμπεται

προς έλεγχο κατόπιν υποβολής δικαιολογητικών.

Σε περίπτωση αποδοχής της αίτησης καθορίζεται το ακριβές ποσό καταβολής του

κοινωνικού μερίσματος (παρ. 1, άρθρο 4, ΠΟΛ 1111/2014).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το δικαιούμαι ως φιλοξενούμενος άνεργος αλλά αν δηλώσω υπεύθυνα πως δεν είμαι (π.χ. με πέταξαν απ το σπίτι χθες ή μου παραχώρησαν το σπίτι στο χωριό), πώς θα διασταυρωθεί αν ισχύει ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κοιμάσαι κάτω από καμιά γέφυρα ή στο αυτοκίνητο, τότε πολύ απλά "δηλώνεις υπεύθυνα ότι δε φιλοξενήσε". Το ίδιο όμως θα πρέπει να δηλώσεις ή να είναι δηλωμένο και στο Ε1. Εάν σου παραχώρησαν σπίτι και μένεις εκεί, τότε θα πρέπει να είναι δηλωμένο ή να το δηλώσεις στο Ε9 και πλέον "δηλώνεις υπεύθυνα ότι δεν φιλοξενήσε". Το σύστημα έχει πολλές δικλείδες ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τώρα δικαιολογία αυτή ώστε να μη γίνονται οι δηλώσεις από ενήλικα άτομα;

 

Δεν ειναι και το πιο ευκολο να κανεις δηλωσει , δεν ειπα να μην κανουν ειπα οτι ειναι μπερδεμα.

Εγώ δεν το δικαιούμαι ως φιλοξενούμενος άνεργος αλλά αν δηλώσω υπεύθυνα πως δεν είμαι (π.χ. με πέταξαν απ το σπίτι χθες ή μου παραχώρησαν το σπίτι στο χωριό), πώς θα διασταυρωθεί αν ισχύει ή οχι?

 

Θα σου ζητησουν αποδεικτηκα ή θα κανουν ελεχγο στην φετινη δηλωση και πιθανοτατα θα σου ζητησουν τα λεφτα πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...