Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.179 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

OI HITACHI φημιζονται για την αξιοπιστια τους χωρις υπερβολες.Οσοι ασχολουνται με servers τους προτιμουν για 24/7

Οι περισσοτεροι που εχουν ψηφισει wd ως την καλυτερη ειναι διοτι δεν ειχα ποτε ενα μετρο συγκρισεις με ενα hitachi και οι πιο πολλοι αγοραζουν wd η seagate  για την τιμη τους και συγρινουν και ψηφιζουν με αυτα τα δεδομενα..

Αν μιλάς για τους deskstar τα ίδια σκ@τ@ είναι πάνω κάτω. Συν ότι έχουν τη ρετσινιά της προβληματικής παρτίδας "deathstar" όπως και οι 7200.11 της seagate. Τώρα οι ultrastar είναι άλλη κατηγορία τιμής και παίζουν μπαλίτσα με gold και constellation. Μπορώ να σου πω καλύτερα toshiba από τους φτηνούς. 7200 rpm και μέχρι στιγμής δε μου χουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μιλάς για τους deskstar τα ίδια σκ@τ@ είναι πάνω κάτω. Συν ότι έχουν τη ρετσινιά της προβληματικής παρτίδας "deathstar" όπως και οι 7200.11 της seagate. Τώρα οι ultrastar είναι άλλη κατηγορία τιμής και παίζουν μπαλίτσα με gold και constellation. Μπορώ να σου πω καλύτερα toshiba από τους φτηνούς. 7200 rpm και μέχρι στιγμής δε μου χουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

Βρηκες και πιαστηκες τωρα εσυ ε?

Κοιτα να δεις, μιλησε κανεις για συγκεκριμενες σειρες? 

ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ  υπαρχουν πλεονεκτηματα λαι μειωνεκτηματα..

Απλως οι ΗΙΤΑΨΗΙ εχουν τα λιγοτερα fails..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, αλλά μου χει μείνει στο χέρι και deskstar (5K3000) με ελάχιστη χρήση - ευτυχώς έκανε ένα χαρακτηριστικό θόρυβο η κεφαλή και πρόλαβα να κάνω backup. Αστοχίες παίζουν σε όλους και δη στα πιο φτηνά μοντέλα. Όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει και διαφορετική προτίμηση ανάλογα τι του "κάτσε" διαχρονικά. Σε μένα μέχρι στιγμής δε μου χουν σκάσει wd black, toshiba dt01aca200 και samsung f1. Μου έχει σκάσει constellation,gold και WD RAID 2 δε σημαίνει ότι είναι κακοί δίσκοι όμως - τουναντίον. Γιατί το δείγμα μου (λίγες εκατοντάδες δίσκοι) είναι απειροελάχιστο σε σχέση με την παραγωγή της κάθε εταιρίας και δε βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα. Απλώς επισήμανα ότι κάποτε είχε βγάλει ελαττωματική παρτίδα η hitachi όπως και η seagate και η wd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες τότε με το τσουναμι που είχε γίνει στην Ταϊλάνδη και πλυμμηρισαν οι αποθήκες τους, ξέρω, είναι και αυτά μες στην ζωή. Απλώς εγώ μίλησα με στατιστικές εταιριών με servers που δουλεύουν οι δίσκοι ασταμάτητα και έχουν καλύτερη άποψη αυτοί. Να μου πεις αυτοί βέβαια δεν παίρνουν low budget δίσκους, αλλά η πλειοψηφία τους σε αξιοπιστία τείνει στην Hitachi και κυρίως στην ultrastar σειρά της.. Anyway όπως και να έχει, ότι και να έχουμε πρέπει πάντα να υπάρχει Beck up σε δύο και τρεις δίσκους για να είμαστε καλυμμενοι.. Καμία εταιρεία δεν μας υπόσχεται ότι κάποιος δίσκος θα δουλεύει για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω εναν seagate 1tb κ εναν lg 1tb..

Σημερα εβαλα κ ενα προγραμματακι που ελεγχει την υγεια τους κ μου τους εβγαλε κ τους δυο 100% μη τους ματιασω!

7 κ 4 χρονια αντιστοιχα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 5 WD  και έναν Seagate Barracuda (εσωτερικός στο Dell Pc μου). Στους 6 μήνες ο Βarracuda έβγαλε health 98% αλλα ευτυχώς δεν έχει αλλαξει μετά απο 2 χρόνια. Εχω και σε αλλο PC εναν Seagate που δουλευει απροβληματιστα απο το 2009.

Ο ένας εκ των WD χάλασε ολοκληρωτικά μετά απο 2 μέρες λειτουργιας χάνοντας καποια σημαντικα αρχεια.

Ο WD του λαπτοπ δουλευει διαρκώς απο το 2010 και βγαζει ακομα 100%. 

Οι άλλοι ειναι ακόμα καινούργιοι. 

Τώρα που θα αγοράσω ξανά θα είναι WD. Για SSD Samsung EVO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχω 18 WD - 6xIDE & 12xSATA  (εξωτερικούς+εσωτερικούς) + 4xIDE SEAGATE 500GB.

Έχω στείλει στα σκουπίδια μέχρι στιγμής με μια μόνο φορά να κλαίω δεδομένα (έσκασε πάνω στο backup - seagate),7xseagate όλοι αγορασμένοι απο το 2012 και μετά, 1 WD (κράτησε σχεδόν μια δεκαετία συνεχούς γράψε σβήσε), ένα maxtor εξωτερικό  και για όσους θυμούνται 17xIBM deskstar (deathstar τότε) των 30GB σε διάστημα 7 ημερών  :mad:  .

Όλοι οι WD δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Backup ευτυχώς κρατάω για να χω το κεφάλι μου σίγουρο.

Seagate δεν ξαναγοράζω ποτέ ξανά. Για μένα πλέον είναι οι πιο αναξιόπιστοι μιας και δεν δίνουν σημεία κόπωσης (σε sentinel κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μακ καποτε κ ειχα φτασει να εχω 14 εξωτερικους 5 WD, 2 SEAGATE, 6 TOSHIBA K 1 LACIE, τους ειχα 4 χρονια δεν τους προσεχα καθόλου, τραβουσα τα καλωδια για να σβησουν, τα usb το ιδιο, χωρις να κανω εξαγωγη πρωτα, δεν παθανε τπτ εκτος απο τον lacie που εκανε θορυβο κ σταματησα να τον δουλευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,
πριν λίγο καιρό είχα γράψει για το κατά πόσο τα πολλά on-off επηρρεάζουν  τη διάρκεια ζωής του δίσκου.
Δεν είμαι υπέρ ή κατά κάποιας εταιρείας καθώς όλες έχουν προβληματικά κομμάτια.
Παραθέτω ένα print - screen από ένα hitachi με σχεδόν 6 χρόνια πραγματικής λειτουργίας και λιγότερα από 700 on-off.

post-320260-0-32338800-1481658706_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δεν νομίζω ότι τίθεται κάν θέμα.. Hitachi all the way, και τεκμηριωμένα μάλιστα από ανθρώπους με εμπειρία εκατομμυρίων drive-days

 

https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-failure-rates-q3-2016/

 

Νομίζω ότι μετά από αυτό δεν έχει νόημα οποιοδήποτε άλλο debate.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...