Προς το περιεχόμενο

Darkest Dungeon


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εκτός κι αν πηγαίνεις για κάποιο achievement (οπότε, "σίγουρεψέ" το και στείλε νιούφηδες τελείως σε champion) δεν θα πρότεινα πάνω από 1 κατώτερου επιπέδου στην ομάδα. Τους δύο τους βρίσκω τραβηγμένους πολύ, παραπάνω περνάμε σε χώρο achievement που έλεγα πριν.

Προτίμησε μεσαίο μπουντρούμι, όχι μικρό, να έχεις τουλάχιστον το camp. Τα μεσαία δεν είναι τόσο μεγαλύτερα από τα μικρά, και στα μικρά είσαι στο έλεος του Κθούλου έτσι και στραβώσει κάτι νωρίς. Στο μεσαίο το σώζεις.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το πρωτο veteran run μου σε medium dungeon οπως με συμβουλευσες. Πηρα τους level 3,ολα καλα. Σκοτωσα το boss αλλα εχασα εναν highway man. Ξανα grinding να τον ξαναφτιαξουμε. Κριμα γιατι ειχα επενδυσει επανω του. Συνεχίζουμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, KNSM είπε

Σε veteran dungeon τι level πρέπει να είναι τα παλικάρια για να ανταπεξελθουν? 

 

6 ώρες πριν, KNSM είπε

Θα κανω μια αναγνωριστικη βολτα με αναλωσιμους να δουμε τι γινεται. 

 

Ό,τι είπε ο Snoob. Προσωπικά κάνω αρκετό grinding στα κατώτερα επίπεδα ώστε να αρχίσω να παίζω με φουλ αναβαθμισμένο lvl 3 party (όσο πάει) και μερικά καλά trinkets. Αν προγραμματίσεις καλά τα runs θα μείνεις με 1 - 3 χαρακτήρες apprentice, που αν τους βάλεις τέταρτο μέλος σε short dungeon ανεβαίνουν εύκολα. Το σημαντικό δεν είναι το level τους αλλά τα upgrades.

Προσωπικά δίνω άμεση προτεραιότητα σε deeds - χρήμα στην αρχή, χωρίς να αγνοώ τους πίνακες. Ασπίδες και προτομές μαζεύεις σχετικά εύκολα. Το καλό με τους πίνακες είναι πως αν τους ρίξεις όλους στο Guild ανεβαίνει χωρίς πολύ κόπο.

Για Shambler, βολεύει άπειρα να τον κυνηγάς σε long Apprentice dungeons. Τα πλοκάμια του φεύγουν πιο εύκολα, με marking party ο ίδιος ο Shambler τρώει αρκετό ξύλο, και με λίγη τύχη στα criticals η μάχη βγαίνει. Τον έχω σκοτώσει με διάφορους συνδυασμούς αλλά κάτι σε στυλ Grave Robber (Arbalest) - Occultist - Bounty Hunter - Abomination (Leper) είναι ασφαλής λύση.

Ο Swine King λόγω mechanics μπορεί πάντα να σου προκαλέσει πρόβλημα. Χαίρομαι που δεν είμαι μόνο εγώ ο περίεργος με τα Death Checks.

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Swine king εβγαλα με Occultist, Jester, Highwayman, τον οποιο και εχασα, και Leper. Αυτο σε veteran level 3. Γενικα δεν παω πουθενα χωρις το healing του occultist και το skill/πλοκαμι που πιανει τις 2 τελευταιες θεσεις και τους φερνει μπροστα. 

Επεξ/σία από KNSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απέναντι σε eldritch (σκέτα ή combo) και η melee επίθεσή του (με το μαχαίρι, δεν θυμάμαι πώς τη λένε) είναι πάρα πολύ καλή, με εξαιρετικό critical, που τον καθιστά υπερπολύτιμο σε ζώνες με τέτοια πλάσματα.

Έλεγα μήπως αυτή την εβδομάδα έβασαν τα καινούργια DLC σε προσφορά να συμπληρώσω τη συλλογή και να αρχίσω ένα νέο run, αλλά ατύχησα :)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη συναντηση με τον Collector, τον νικησα αλλα οι 3 collected χαρακτηρες που εκανε summon σκοτωσαν δυο δικους μου με αποτελεσμα να κανω abandon το quest. Χθες σκοτωσα και την Siren. Δυσαρεστη εκπληξη ειναι που παιρνει δικους σου ηρωες στο πλευρο της για λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

O Collector είναι αντίπαλος που βγαίνει ευκολότερα αν έχεις ομάδα ικανή να χτυπάει στη θέση 4. (Γενικά καλό είναι να φτιάχνεις ομάδες που μπορούν να χτυπήσουν όσο το δυνατόν περισσότερες θέσεις).

Η Siren θέλει καλό debuff, μπορείς να δεις τις ικανότητες των ηρώων σου την επόμενη φορά και να φτάσεις στη μάχη έχοντας αγιασμό και για τους 4, ώστε να ανεβάσεις τις αντιστάσεις τους. Εναλλακτικά, δίνεις αγιασμό στους 3 και ποντάρεις να σου "μαγέψει" χαρακτήρα που δεν έχει επιθετικές ικανότητες (λ.χ. μια antiquarian).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλα τα boss πάντως όσο αυξάνει η δυσκολία έχω ξεχωρίσει τον Swin King και φυσικά το 18 pounder που είναι bosses που μπορούν να σε σκίσουν αν κάτι πάει στραβά και πολλά μπορούν να πάνε στραβά με τα συγκεκριμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To pounder είναι παίδεμα, γεγονός.

Το χοιρομέρι πιο εύκολα βγαίνει, συνήθως. Το pounder θέλει τουλάχιστον 2 γρήγορους με δυνατότητα να χτυπάνε στη θέση 4. Και η άτιμη η γοργόνα αν της καθίσουν τα τραγούδια μπορεί να σου διαλύσει κάθε στρατηγική. Κι ο προφήτης που κουρνιάζει στο 4 όταν σκάει τα διπλά γκρεμίσματα. 

Συνολικά, οι bosses (και ο collector) υπογραμμίζουν τη σημασία της επίθεσης στη θέση 4. 

Αν υπάρξει κάποτε Darkest Dungeon 2, θα ήθελα λιγότερο grind και περισσότερους "μοναδικούς" χαρακτήρες/bosses.

Είναι, όμως, εθιστικό παιχνίδι. Περιμένω μια καλή έκπτωση να συμπληρώσω τα DLC που μου λείπουν (κι ας έχουν και τα δύο μέτριες κριτικές) για να ξαναπέσω στο μαζοχιστικό μαγευτικό κόσμο του Darkest Dungeon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, KNSM είπε

Snoob το εχεις τερματισει? 

Όχι. Κάθε φορά με νικάει το grinding. Κοινώς, βαριέμαι. Στο Darkest Dungeon έχανα συνήθως. Στο μεταξύ, θα έρθει κάποια δουλειά, θα σταματήσω για καιρό να ασχολούμαι, και έτσι το αφήνω.

Ήθελα να το πάω μέχρι τέρμα -νίκη ή συντριβή- στο Let's Play που είχα ξεκινήσει, αλλά με διέλυσε η τραγική σύνδεση που είχα, κάποια στιγμή ήταν αδύνατο να ανεβάσω βίντεο. Τώρα που έφτιαξε η σύνδεση, ψήνομαι. Να προσθέσω και τα DLC και να πάω για συντριβή -γιατί δεν με βλέπω να νικάω με το Crimson Court στη μέση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω πολυ χρονο τωρα τελευταια οποτε εχω ακομη ορεξη. Δεν εχω δει και τα δυσκολα βεβαια... Αν βαρεθω θα το αφησω λιγο στην ακρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2018 στις 8:48 ΠΜ, Snoob είπε

To pounder είναι παίδεμα, γεγονός.

Το χοιρομέρι πιο εύκολα βγαίνει, συνήθως. Το pounder θέλει τουλάχιστον 2 γρήγορους με δυνατότητα να χτυπάνε στη θέση 4. Και η άτιμη η γοργόνα αν της καθίσουν τα τραγούδια μπορεί να σου διαλύσει κάθε στρατηγική. Κι ο προφήτης που κουρνιάζει στο 4 όταν σκάει τα διπλά γκρεμίσματα. 

Συνολικά, οι bosses (και ο collector) υπογραμμίζουν τη σημασία της επίθεσης στη θέση 4. 

Αν υπάρξει κάποτε Darkest Dungeon 2, θα ήθελα λιγότερο grind και περισσότερους "μοναδικούς" χαρακτήρες/bosses.

Είναι, όμως, εθιστικό παιχνίδι. Περιμένω μια καλή έκπτωση να συμπληρώσω τα DLC που μου λείπουν (κι ας έχουν και τα δύο μέτριες κριτικές) για να ξαναπέσω στο μαζοχιστικό μαγευτικό κόσμο του Darkest Dungeon.

Το χοιρινό είναι ένα στρακιπού και μισό, εύκολα μπορεί να σου σπάσει όλη τη στρατηγική με ένα dual stun από τον Wilbur ή ένα critical από τον ίδιο και να τους φέρει σχεδόν όλους σε deaths door με την μια. 

Ο pounder μια από τα ίδια, η υπομονή και η τύχη που χρειάζεσαι εναντίον του είναι σίγουρα μυθική. 

Η γοργόνα ναι, στηρίζεται πάρα πολύ στην τύχη. 

Ο προφήτης όμως είναι απλά κρέας, τον έχεις πάρα πολύ εύκολα. Τουλάχιστον εγώ πήγα εκεί μέσα προετοιμασμένος για ultra buff και ultra debuff ομάδα και δεν μπορούσε να κάνει τίποτα και ακόμα όταν έκανε είχε σχεδόν μηδενική αξία αυτό που έκανε. Στο τελευταίο run τον έβγαλα σε champion επίπεδο με ομάδα που δεν ξεπέρασε το 30 stress εναντίον του και οι επιθέσεις του έκανα dodge μόνιμα από όλους. 

Helion -> swan, bounty hunter -> caltrops, occultist -> damage debuff, antiquarian -> dodge buff. Ξανά και ξανά αυτές τις επιθέσεις και skills και ο προφήτης είναι απλά αρνάκι. Η helion έριχνε damage, ο bounty hunter εκτός από bleed έκανε debuff και στο acc και dodge του προφήτη ενώ οι άλλοι δυο απλά τον αποδυνάμωναν ακόμα περισσότερο και ταυτόχρονα ανέβαζαν την αμυντική δύναμη της ομάδας. 

Γενικά αυτό που σίγουρα κατάλαβα είναι η απόλυτη ελευθερία του ελέγχου της ομάδας σου. Αν υπάρχει κάποιο gimmick που χάνεις έλεγχο της ομάδας σου ή κάποιου/ων με κάποιο τρόπο είναι πολύ εύκολο να φας τα μούτρα σου χωρίς να έχεις την παραμικρή ευκαιρία να επαναφέρεις σε μια σχετική τάξη την όλη κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Το χοιρινό είναι ένα στρακιπού και μισό, εύκολα μπορεί να σου σπάσει όλη τη στρατηγική με ένα dual stun από τον Wilbur ή ένα critical από τον ίδιο και να τους φέρει σχεδόν όλους σε deaths door με την μια. 

Ο pounder μια από τα ίδια, η υπομονή και η τύχη που χρειάζεσαι εναντίον του είναι σίγουρα μυθική. 

Η γοργόνα ναι, στηρίζεται πάρα πολύ στην τύχη. 

Ο προφήτης όμως είναι απλά κρέας, τον έχεις πάρα πολύ εύκολα. Τουλάχιστον εγώ πήγα εκεί μέσα προετοιμασμένος για ultra buff και ultra debuff ομάδα και δεν μπορούσε να κάνει τίποτα και ακόμα όταν έκανε είχε σχεδόν μηδενική αξία αυτό που έκανε. Στο τελευταίο run τον έβγαλα σε champion επίπεδο με ομάδα που δεν ξεπέρασε το 30 stress εναντίον του και οι επιθέσεις του έκανα dodge μόνιμα από όλους. 

Helion -> swan, bounty hunter -> caltrops, occultist -> damage debuff, antiquarian -> dodge buff. Ξανά και ξανά αυτές τις επιθέσεις και skills και ο προφήτης είναι απλά αρνάκι. Η helion έριχνε damage, ο bounty hunter εκτός από bleed έκανε debuff και στο acc και dodge του προφήτη ενώ οι άλλοι δυο απλά τον αποδυνάμωναν ακόμα περισσότερο και ταυτόχρονα ανέβαζαν την αμυντική δύναμη της ομάδας. 

Γενικά αυτό που σίγουρα κατάλαβα είναι η απόλυτη ελευθερία του ελέγχου της ομάδας σου. Αν υπάρχει κάποιο gimmick που χάνεις έλεγχο της ομάδας σου ή κάποιου/ων με κάποιο τρόπο είναι πολύ εύκολο να φας τα μούτρα σου χωρίς να έχεις την παραμικρή ευκαιρία να επαναφέρεις σε μια σχετική τάξη την όλη κατάσταση. 

Γενικά, με σωστή προετοιμασία πολλά μπορούν να γίνουν: ας πούμε, και σειρήνα έχω βγάλει σε champion δίνοντάς της "τυράκι" μια δύστυχη antiquarian, κι οι υπόλοιποι χτυπούσαν αβέρτα και δεν τους έπιανε το τραγούδι της (με holy water πριν τη μάχη + trinkets).

Τον προφήτη τον ανέφερα για τη σημασία του να έχεις επιθέσεις στο 4, γιατί τα στασίδια (ειδικά σε μεγαλύτερο επίπεδο) απλά δεν σπάνε -αν και κάποια στιγμή νομίζω κατάφερα και τα έσπασα, στο πρώτο επίπεδο, αλλά δεν θα το πρότεινα ως τακτική: αυτό που περιγράφεις με dodge buff και damage debuff είναι πολύ καλή μέθοδος.

Η θέση 4 είναι καίρια και για τον collector, που τον συναντώ συχνά λόγω της ανάγκης να μαζεύω όσα περισσότερα χρήματα/αντικείμενα μπορώ. 

Για το χοιρομέρι -και, γενικά, τα warrens- προσπαθώ πάντοτε να κλειδώσω το "beast slayer" σε ένα γερό tank. Έχω ακούσει διάφορες ιστορίες τρόμου με τα dodge της μισοριξιάς από πίσω, αλλά γενικά δεν συναντούσα συχνά θέμα (καλή περίπτωση είναι και grave robber με γερό dodge ή houndmaster με dodge).

Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχουν τρόποι να επαναφέρεις την ομάδα στη "σωστή" σειρά της μέσα από επιθέσεις, για να μη χάνονται γύροι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 02/03/2018 στις 6:48 ΠΜ, Snoob είπε

To pounder είναι παίδεμα, γεγονός.

Το χοιρομέρι πιο εύκολα βγαίνει, συνήθως. Το pounder θέλει τουλάχιστον 2 γρήγορους με δυνατότητα να χτυπάνε στη θέση 4. Και η άτιμη η γοργόνα αν της καθίσουν τα τραγούδια μπορεί να σου διαλύσει κάθε στρατηγική. Κι ο προφήτης που κουρνιάζει στο 4 όταν σκάει τα διπλά γκρεμίσματα.

O Swine King είναι για μένα το πιο δύσκολο boss και αρνούμαι να τον παίξω χωρίς Man-At-Arms. Ψηλό critical, σπαστική τάση να κάνει διπλά χτυπήματα ΚΑΙ focus στους ίδιους (χτες χτύπησε πέντε φορές σερί τις δύο πρώτες θέσεις όπου στην 1 ήταν ο Man-At-Arms και στη 2 ο guarded Bounty Hunter, ωραίο guard...) και δώρο τα stun από το Wilbur για να σε ανακατεύει. Το μόνο ελαφρυντικό είναι πως δεν έχει protection.

H Siren είναι το πιο εύκολο boss, πλην ενός αλησμόνητου wipe που το ζάρι με είχε φτύσει κανονικά δεν έχω θέμα μαζί της. Pounder / Prophet το μόνο που χρειάζονται είναι marking team με μικρές παραλλαγές. Για Prophet Arbalest - Grave Robber - Vestal - Hellion (εναλλακτικά Man-At-Arms), για Pounder Arbalest - Occultist - Grave Robber - Bounty Hunter, με έμφαση σε accuracy και crit chance.

Και επειδή κάπου πρέπει να σε φτύσει το ρημαδοπαίχνιδο όταν το τραβήξεις πιο μακριά, έχω καθαρίσει όλο το χάρτη σε lvl 4 short dungeon χωρίς φως,  έχω μαζέψει τα λάφυρα και λέω "ας παίξω και την τελευταία μάχη που μόλις τώρα άνοιξε". Ναι. Ήταν Shambler. Που έριξε δύο confusion στους δύο πρώτους γύρους και έτρεχα πάνω κάτω. Που με άφησε να κάνω retreat αφού πέθανε ο Occultist που τον ανέβαζα δεν-ξέρω-πόσο-καιρό και τώρα είναι 28/29 άτομα Champion, οπότε άντε να βρω πώς θα τον κάνω level up. Συν το ότι έχασα το πολύ ωραίο Uncommon trinket με +20% DMG / + 4% Crit εναντίον eldritch...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...