Προς το περιεχόμενο

Darkest Dungeon


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχέμ. Corrupt Save.

 

Δεν ξέρω αν είναι νέο feature του DLC, αλλά ένα επικολυρικό crash μου διέλυσε το save και κάπου εδώ το ελπιδοφόρο campaign μου έφτασε στο τέλος. Κρίμα, γιατί είχα μαζέψει περισσότερα journal sheets από κάθε άλλη φορά.

 

Ένα επιπλέον σχόλιο για τη μάχη με το Fanatic. Την πρώτη φορά με διέλυσε. Τη δεύτερη, με πιο υποψιασμένο party, τον έριξα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Την τρίτη φορά (Occultist - Plague Doctor - Abomination - Bounty Hunter) το παιχνίδι αποφασίζει να ρίξει τον Plague Doctor στην πυρά (ΟΚ), να τον επιστρέψει αλλάζοντας το initiative και βάζοντας τους healers στο τέλος (ΟΚ), να κάνει άκυρο AoE χαμηλής ζημιάς και το πρώτο Death Check σε 3 μπουντρούμια να αποτύχει παταγωδώς (not OK). Μιλάμε για μάχη που μπήκα με φουλ HP χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι εκείνη τη στιγμή. Χωρίς αυτό το check η μάχη έβγαινε άνετα, μετά τα πράγματα περιπλέχτηκαν.

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως το συγκεκριμένο mechanic σε τυχαία μάχη, που σε βάζει να παίζεις με μείον ένα άτομο, δεν έπρεπε να υπάρχει. Και με τη Siren και με τη Hag χρειάζεσαι συγκεκριμένα party ώστε να ΜΗ φτάσεις σε αυτό το σημείο (Vestal, Healers, πολλαπλές επιθέσεις). Ο Shambler εμφανίζεται υπό συγκεκριμένες συνθήκες, ο Collector έχει άλλου είδους mechanics, το να σε στήνει το παιχνίδι με τέτοιο random encounter δεν είναι σωστός σχεδιασμός. Και ξαναλέω, το θέμα μου δεν είναι στο εν λόγω check κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κρίμα που σου χάλασε έτσι την προσπάθεια.

 

Δεν μου έχει τύχει τέτοιο crash, ποτέ.

 

Το drop rate των ημερολογίων είχε βελτιωθεί -σε υπερβολικό βαθμό, θα έλεγα- πριν από το CC, αν έχεις κουράγιο για νέο ξεκίνημα θα το δεις, θα ξαναμαζέψεις γρήγορα πολλές σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα σε laptop που ξέμεινε από μπαταρία, οπότε φαντάζομαι κάτι συνέβη με το σβήσε - γράψε του δίσκου.

 

Ξεκίνησα νέο non-Insomnia campaign, είμαι ακόμα στην αρχή, αλλά από πλευράς χαρακτήρων δεν πάει τόσο καλά όσο το προηγούμενο. Μου είχαν καθίσει πολύ καλοί συνδυασμοί αντικειμένων, καλά trinkets για αρχή, είχα κάνει τις απολύτως απαραίτητες αναβαθμίσεις και είχα 80.000 στην άκρη για να κάνω Veteran runs και Courtyard runs (25 invitations, παρακαλώ...) με όσο το δυνατόν καλύτερο εξοπλισμό...Είχα φάει ακόμα και τη Veteran Siren. Μόνες λαδιές η κακή αρχή από πλευράς deaths, που διορθώθηκε στην πορεία και κάποια party wipes που μου κόστισαν μερικά πολύ καλά trinkets. Είχα και τα τρία Heads και ας πούμε ότι μετά από ένα party wipe δεν τα είχα πια όλα.

 

Επίσης, αν αγνοήσεις το Courtyard quest στην αρχή γιατί βρε αδερφέ θες να δυναμώσεις πρώτα, σου έχει persistent town event που οι activities μειώνουν λιγότερο το stress. Μα καλά, ποιος ηλίθιος το σκέφτηκε???

 

Σωστή παρατήρηση για τα diaries, στο πρώτο run είχα μαζέψει όλα τα παλιά και 1/7 από τα καινούρια του Shieldbreaker DLC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα, πάει ο καλός τζογαδόρος καταραμένος βαμπίρ χαρακτήρας μου... Αν τον χαρακτήριζα με όρους Vampire the Masquerade θα ταίριαζε γάντι στα clans Tzimisce και Gangrel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Level 3 fully upgraded Vestal - Grave Robber - Bounty Hunter - Hellion με σχετικά καλά quirks, ένα very rare +20% Dmg αντικείμενο για το Bounty Hunter και κάποια άλλα απλά αλλά καλά trinkets ξεκινά να σκοτώσει το Veteran Swine King. Προτίμησα να πάω full damage αντί να πάω με Man-At-Arms και να στηριχτώ στα healing της Vestal για τα checks.

Week 38 μου έχουν πεθάνει μόλις 5 άτομα, έχω δεχτεί πολύ λίγα death checks, έχω κάποια καλά αντικείμενα και ελάχιστους μολυσμένους με Crimson Curse. Κομπλέ από λεφτά και αναβαθμίσεις, γενικά ένα run που είναι έτοιμο να περάσει στη Veteran φάση με άνετα upgrades κλπ.

Φτάνω Swine King με σχεδόν full health. Στο πρώτο Death Check (από το Wilbur παρακαλώ) ο Bounty Hunter τέζα. Λέω ΟΚ η μάχη βγαίνει. Στο δεύτερο check (πάλι από το Wilbur) πεθαίνει ΚΑΙ η Grave Robber. Λέω εντάξει, έχω heal και Hellion, τουλάχιστον να πάρω τα trinkets. Τρίτο check γλιτώνει η Hellion, τέταρτο πεθαίνει γιατί έτσι, και έχω μείνει με τη Vestal στη θέση 1 χωρίς καν να μπορεί να χρησιμοποιήσει ability, το Swine King στα 21 HP και να κοπανάω το κεφάλι μου στο πληκτρολόγιο. 

67% At Death's Door my ass. Σε δύο πρόσφατα runs το παρατηρούμενο αποτέλεσμα ήταν πολύ διαφορετικό, και μάλιστα σε συνεχόμενες ζαριές.

Το Darkest Dungeon σας εύχεται καλή χρονιά για το 2018.

 

EDIT - ορίστε εδώ, ντροπής πράματα, ΤΡΕΙΣ θάνατοι από το Wilbur...

5a4a3f76f0fbc_darkest2018-01-0113-59-42-20.png.c5853d6774c26545b67429f1e2d93d33.png

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαμαντάκι είναι αυτό? Δε του είχα δώσει καμία σημασία γιατί δεν είναι το στυλ που μου αρέσει αλλά έχω φάει ένα μικρό κόλλημα τις τελευταίες μέρες. Ακόμα στην αρχή είμαι, πολύ trial and error και λίγο wiki.

Παίρνω κάτι δεύτερους που είχα (ένα man at arms, ένα leper και ένα arbalest) και τον jester μου ( <3) και πάω για μια εξερεύνηση στο warrens. Στο 1-2 δωμάτιο (καμία μάχη ακόμα) βλέπω μπροστά ένα κόκκινο πράγμα. Λέω θα μου δώσει κανένα buff ή κάτι τέτοιο. Λέει να βάλω ένα torch. Βάζω.

i-immediately-regret-this-decision-18012

Ο man at arms και ο arbalest αρχίζουν να κόβουν βόλτες. Ο leper βαράει στο γάμο του καραγκιόζη. Μόνο ο κακομοίρης ο jester μου μόνο κάνει δουλειά πότε με stress heal πότε με bleed. Κάποια στιγμή χτυπάει death's door ο man at arms και τα χάνει τελείως, o arbalest (με 90 stress) παίζει να έριξε μια δυο φορές σε όλη τη μάχη, ο leper παθαίνει μια αναλαμπή και αρχίζει να μειώνει το stress του σε κάθε turn, έχει και buff από τον man at arms οπότε σκάει και ένα critical σε ένα πλοκάμι. Τελικά όμως τους κουβάλησε όλους ο jester με το bleed του. Πως κατάφεραν και γλύτωσαν, δε ξέρω. Δε κοίταξα καν τι έριξε ο shambler. Έφυγαν όλοι πίσω στο hamlet για stress relief.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά ήθελα να πω ότι εντελώς σίγουρα τρέχει κάτι πολύ περίεργο με τα At Death's Door checks. Σε δύο Fanatics μου έχει τύχει το πρώτο check να μου σκοτώσει χαρακτήρα (κλασσικά απελευθερώνεται από την πυρά και αμέσως μετά άκυρο AoE μηδαμινού damage που τον καθαρίζει). Το 67% είναι τελείως εικονικό, τα παρατηρούμενα rolls είναι σίγουρα κάτω του 50% ενώ έχω δει και ΠΟΛΥ περίεργες ακολουθίες.

Θυμάμαι κάτι που είχε γράψει και παλιότερα ο Snoob, ότι είναι άλλο πράγμα να σε τιμωρεί το παιχνίδι όταν κάνεις λάθη, αλλά το να σε τιμωρεί όταν παίζεις καλά δε σηκώνεται. Μέσα σε δύο runs έχασα 6 lvl 4 χαρακτήρες, Collector Trinkets, Ansestor Trinkets, Crimson Court Trinkets (ναι από όλα) και ζήτημα αν είχα 12 checks.

Αν είναι κάθε φορά που εμφανίζεται ο Fanatic να παρατάω το μπουντρούμι ε ευχαριστώ πολύ, αυτό δεν είναι παιχνίδι.

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί με το παιχνίδι από το DLC του και μετά αλλά τέτοιο σκηνικό που λες είχαμε και στο παλιό με τους γίγαντες στο Weald. Massive trunk attack crit που σου έβαζε και poison και στην επόμενη γύρα αν δεν είχες plague doctor που να κινηθεί πρώτος και να μπορέσει να κάνει cure/heal τον καημένο που την έφαγε τότε τις περισσότερες φορές ο βαρεμένος έβλεπε τα ραδίκια ανάποδα. Είχα χάσει άπειρους χαρακτήρες σε αυτό το combo και είχα φτάσει σε σημείο να έχω plague doctor με ότι μπορούσα +speed μόνο και μόνο για τη συγκεκριμένη φάση επειδή ήταν one hit kill στην ουσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι σχεδόν έτοιμος να μπω Champion στο τρέχον run, έχω ήδη τα πέντε Shambler items και τα τρία Collector Heads, τέλειωσα το πρώτο boss του Courtyard συνδυάζοντας γκαντεμιά και χαζομάρα, και έχω μερικές εντυπώσεις.

1) Το να περιμένεις αρκετά να ξεκινήσεις το Courtyard, και να ενεργοποιήσεις έτσι Crimson Curse, Fanatic, runs κλπ κάνει πολύ πιο εύκολη τη ζωή σου. Τρως ένα μικρό penalty στο stress heal στην πόλη αλλά έχεις όλο το περιθώριο να μαζέψεις αντικείμενα, αναβαθμίσεις κλπ. Το βασικό είναι πως η μόλυνση εκ των πραγμάτων θα μεταδοθεί πολύ πιο αργά, θα υπάρχουν Disease Resists στα Crimson Curse checks, οπότε και τα θέματα με party combos, Fanatics κλπ λύνονται. Αυτή τη στιγμή σε week 62 δεν έχω συναντήσει ποτέ Fanatic γιατί δεν είχα ποτέ πάνω από 2 μολυσμένα άτομα (τις περισσότερες φορές κανένα και μερικές μόνο ένα), έβγαλα με  σχετική άνεση το πρώτο μπουντρούμι του Courtyard χωρίς να το εξερευνήσω όλο (βαριόμουν) και τα πράγματα βαίνουν σχετικά καλά.

2) Το heal του Flaggelant είναι κορυφή. Το θέμα είναι πως πρέπει να πέσει στο 50%των ΗΡ του και οι αντίπαλοι δείχνουν μια τρομερή απροθυμία να τον χτυπήσουν. Τρομερή όμως. Σα να λέμε με Marked και Dodge penalty δεν τον χτυπάνε ποτέ. Σε σειρά μαχών. Σε φάση σε όλο το Boss Fight με το Baron να ήταν σε θέση να κάνει Heal 2 φορές. Κάποιο λάκκο έχει η φάβα με τον εν λόγω χαρακτήρα, δεν ξέρω...

3) Η μάχη με το Baron είναι ωραία σα μηχανισμός αλλά δε μπορώ να βρω τρόπο να την παίξω σωστά. Μικρομεσαίο boss damage που αθροίζεται σε μεγάλα επίπεδα, το gimmick με το Heal block είναι έξυπνο αλλά φαίνεται λίγο τεχνητό, και δύο φορές που τον έχω σκοτώσει έχω χάσει χαρακτήρα. Την πρώτη φορά έχασα δύο στα δύο checks και τη δεύτερη ένα ωραίο heart attack της Vestal. Παρεπιπτόντως, ό,τι έλεγα πιο πριν για τα At Death's Door checks συνεχίζω να το βλέπω.

4) Το συγκεκριμένο run πάει πολύ μέτρια από κάποιες απόψεις και πολύ καλά από κάποιες άλλες.Είχα θέμα να μαζέψω τα αντικείμενα που ήθελα γιατί άργησε πολύ να τα εμφανίσει σαν ανταμοιβές, απέτρεψα σε μεγάλο βαθμό τους θανάτους αποφεύγοντας τα μηδέν HP (νομίζω έχω 7 συνολικά) αλλά απρόσμενα και ανεξήγητα μου εμφάνισε δύο φορές κοντά κοντά το town event που μπορείς να επαναφέρεις κάποιον από τους νεκρούς. Έφερα έτσι δύο από τους τρεις τεσσάρηδες χαρακτήρες που είχα χάσει και τώρα έχω μόνο να ανησυχώ για έναν Shrieker που ήρθε, μου έκλεψε κάτι common αντικείμενα αλλά δε μπορώ να τον φάω γιατί έχω μόνο δύο Apprentice χαρακτήρες. Ολαλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ναι συνεχίζω να παίζω Darkest Dungeon :P Πήρα και καινούριο achievement, το Lone Survivor! Δεν το ξέρετε? Είναι αυτό που σκοτώνεις ένα boss με τον τελευταίο ζωντανό σου χαρακτήρα. Στην περίπτωσή μου ο Man-at-Arms με riposte τον Prophet. Ο οποίος Prophet έριχνε αβέρτα κουβέρτα διπλά τα Prognostication, οπότε ο Man-at-Arms δε μπορούσε να καλύψει, μου έσκασε ωραίο διπλό Deathblow με την πρώτη σε Arbalest και Vestal, μετά η Grave Robber έφαγε κι αυτή δυο κοτρώνες στο κεφάλι και ο παλίκαρος έριξε το τελευταίο riposte έχοντας μείνει με μηδέν (0) ΗΡ.

Επίσης, με το που ήμουν έτοιμος να γυρίσω πίσω να πάρω τα πολλά και διάφορα curios, μου βγάζει random encounter στο πρώτο τετραγωνάκι μετά το boss. Κυριολεκτικά. "Όχι καριόλη δε θα πάρεις τίποτα φεύγοντας, για να μάθεις".

 

Το προηγούμενο playthrough το παράτησα γιατί γύρισε ένας περίεργος διακόπτης με συνεχόμενα deaths, συνεχόμενους fanatics, λεφτά πάτος και χαμένα Ancestor Trinkets που έπρεπε να κυνηγάω τον Shambler να τα ξαναμαζέψω, οπότε τσαντίστηκα. Κρίμα λίγο γιατί είχα 2 από τα 3 very rare Boxes από stress dealers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση.

Έφαγα ωραιότατο (και αρκετά άδικο) party wipe σε άσχετο Shambler που μου πετάχτηκε από τα σκοτάδια (και δε με άφηνε να κάνω retreat). Έχασα ένα Ansestor Trinket. Σκότωσα ένα δεύτερο Shambler που δε μου το έριξε, ενώ όταν γύρισα στην πόλη είδα Champion Shrieker event με 8 trinkets χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι μου λείπει.

Όσο ξέρω και θυμάμαι, ο Shambler ξαναρίχνει τα αντικείμενα όταν τα χάσεις και το ίδιο λέει και στο wiki. Η εμπειρία σας τι λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για shambler δεν ξέρω γιατί δεν έχω καταφέρει να τον ρίξω ποτέ όμως μπορώ να επιβεβαιώσω ότι κάτι παίζει με τα deathblow resist checks. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει στην ομάδα μου. Εκανα δυο run σε champion level ενάντια στον Swine king και τα δυο με party wipe. Αν σκεφτείς δε ότι στο δεύτερο run έφτιαξα δυο χαρακτήρες ειδικά φτιαγμένους για να αντέχουν σε deathblows με quirks και trinkets (έναν flagelant και έναν occultist) που και οι δυο είχαν πάνω από 90% resist έφυγαν από τον πρώτο κιόλας γύρο. 

Battle start --> wilbur stun ευτυχώς έκανα resist από όλους --> ότι damage debuff είχα και δεν είχα ενάντια στον ίδιο τον king τα έκανε resist (έλεος με μόνο 66% base resist) από Lepper και occultist --> wilbur end these two (occultist + hound master) -> Swing king crit για ένα εκατομμύριο damage και στους δυο φέρνοντας τους σε death's door --> νέος γύρος wilbur squeel και deathblow και στους δυο μαζί και goodbye. 

Ε μετά από αυτό αντί να φύγω είπα να δοκιμάσω να δω λίγο πως θα πάνε τα checks και πράγματι, μόλις ο flagelant και ο lepper έφτασαν σε deaths door η επόμενη επίθεση του wilbur τους αποτελείωσε χωρίς καμιά δυνατότητα resist. Δεν είναι λίγο ύποπτο αυτό; Το ίδιο ακριβώς συνέβη και στο πρώτο party wipe που έφαγα χωρίς κανένα deathblow resist. Εκτός και αν ο ίδιος ο wilbur έχει κάποιο εσωτερικό bypass για deathblow τότε μυρίζομαι μεγάλο bug στα deathblow checks.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
32 λεπτά πριν, KNSM είπε

Σε veteran dungeon τι level πρέπει να είναι τα παλικάρια για να ανταπεξελθουν? 

3-4.

Και 2 γίνεται (και 1/0, θεωρητικά) αλλά θέλουν προφύλαξη (ίσως η Shieldbreaker να βολεύει γι' αυτό, αλλά δεν έχω αγοράσει το DCL, εναλλακτικά Hound Master ή Men at Arms) και κάποιον να ελέγχει το στρες.

Βασικά, θα υστερούν σε cth τα μικρότερα επίπεδα και θα ανεβάζουν ευκολότερα στρες. Όμως, αν επιβιώσουν, κερδίζουν πολύ περισσότερη εμπειρία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...