Προς το περιεχόμενο

Darkest Dungeon


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά εντάξει, όλοι οι εχθροί που ανακατεύουν τις θέσεις μπορούν να ψοφήσουν σε φωτιά και λάβρα. Τους μισώ όσο κανέναν άλλο στο παιχνίδι. Περισσότερο και από τα γουρούνια που σε γεμίζουν deaseases σε χρόνο ρεκόρ. Παίκτες όπως Lepper και Arbalest που έχουν μηδενικό mobility μπορούν να πολύ εύκολα να βρεθούν σε θέσεις που να τους καταστήσει άχρηστους για πολλούς γύρους. Γι αυτό πάντα προσπαθώ να βάζω αρκετά mobile χαρακτήρες μαζί τους τόσο από άποψη φυσικής κίνησης όσο και skills που αλλάζουν θέση τους χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 694
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσοχή, οι πόρτες στο Courtyard είναι bugαρισμένες ακόμα. Αυτό που μου έτυχε είναι να ξεκλειδώσω κανονικά την κίτρινη πόρτα στο τρίτο μπουντρούμι, να μην την ανοίξω, να συνεχίσω κύριος σε προηγούμενα δωμάτια, να ξαναμπώ και η πόρτα να είναι ακόμα κλειδωμένη.

Λύση είναι να πάτε στο σωστό αρχείο μέσα στο παιχνίδι και να αλλάξετε τους συσχετισμούς των αντικειμένων ώστε η πόρτα να ανοίγει πχ με φτυάρι ή οτιδήποτε άλλο. Το έκανα και δούλεψε. Μετά απλά επαναφέρετε το αρχείο στο κανονικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, Tobajara είπε

Προσοχή, οι πόρτες στο Courtyard είναι bugαρισμένες ακόμα. Αυτό που μου έτυχε είναι να ξεκλειδώσω κανονικά την κίτρινη πόρτα στο τρίτο μπουντρούμι, να μην την ανοίξω, να συνεχίσω κύριος σε προηγούμενα δωμάτια, να ξαναμπώ και η πόρτα να είναι ακόμα κλειδωμένη.

Λύση είναι να πάτε στο σωστό αρχείο μέσα στο παιχνίδι και να αλλάξετε τους συσχετισμούς των αντικειμένων ώστε η πόρτα να ανοίγει πχ με φτυάρι ή οτιδήποτε άλλο. Το έκανα και δούλεψε. Μετά απλά επαναφέρετε το αρχείο στο κανονικό του.

Όταν λες ακόμη; Πόσο καιρό έχει αυτό το θέμα;

Είναι στα υπόψη μου τα δύο DLC που μου λείπουν για αγορά μέσα στις -αναπόφευκτες, νομίζω κι ελπίζω- εκπτώσεις και επιστροφή στο παιχνίδι, αλλά δεν τρελαίνομαι που δεν τρελαίνομαι με τον τρόπο που υλοποίησαν την κατάρα, αν είναι να μου βγάζει και bugs σε τέτοια βασικά πράγματα...

Ή αναφέρεσαι σε συγκεκριμένη πόρτα, συγκεκριμένης αποστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "ακόμα" πήγαινε στον καιρό που έχει περάσει από την κυκλοφορία του Crimson Court. Ομολογουμένως δεν έχω συναντήσει πρόβλημα με κάτι, και όσα θέματα υπήρχαν στο launch είχαν λυθεί. Το συγκεκριμένο τους  ξέφυγε, μάλλον, και έπεσα πάνω του. Παραθέτω ένα - δυο links, το ένα με τη λύση.

https://steamcommunity.com/app/262060/discussions/1/2592234299535121306/

https://steamcommunity.com/app/262060/discussions/0/1457328392100757745/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Kαθόλου καλό, πάντως, που τα νήματα είναι από το καλοκαίρι του '17.

Υπό την έννοια της ανταπόκρισης των devs, εννοώ, μην παρεξηγηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators

Ανακοινώθηκε ότι το επόμενο DLC για το Darkest Dungeon, με τίτλο The Color of Madness, θα κυκλοφορήσει στις 19 Ιουνίου (PC/Mac/Linux).

COM_Promo2-862x485.jpg

Δύο καινούργια bosses, καινούργιο faction, wave-based endless mode κτλ.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει η χαμηλή τιμή, στα 5 δολάρια. Βέβαια, δεν είναι τόσο σύνθετο expansion όσο το Crimson Court, όμως ίσως είναι το έναυσμα για να επιστρέψω στο παιχνίδι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη με διαολίζεις Snoob, ακόμα δεν έχω τελειώσει το προηγούμενο run στο οποίο η ανία με νίκησε (συν οι προηγούμενες παρατηρήσεις μου) και καταφεύγω στο γνωστό exploit του exit με το που πεθαίνει χαρακτήρας (και 9,5/10 φορές όταν ξαναμπείς είναι ζωντανός :P ). Θα το ξαναπιάσω (αν το πιάσω ποτέ) μετά από πολύυυ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ξεχάσει πόσο κωλόπαιδα είναι οι σκορπιοί μέσα στο ίδιο το Darkest Dungeon. Πραγματικά τι σκέφτονταν όταν τους φτιάξανε; Υπερβολικό damage τόσο σε HP όσο και σε strees, AOE attacks με poison και damage, resistances στο Θεό με αρκετά καλό dodge και φυσικά 2 actions per round. Οι τύποι είναι bosses χωρίς να είναι bosses και ουε και σε πετύχουν ταυτόχρονα και οι δυο. Οι ισχυρότεροι champion class εχθροί από όλους με διαφορά κιόλας. 

Μόνο 2 λύσεις έχω βρει ως τώρα που δεν είναι ακριβώς λύσεις, απλά κάποια μέτρα. Χρειάζεσαι όπως και δήποτε τις λάμπες που σου δίνουν -100% strees damage και -100% damage done και βάζεις σε Occultist ή/και Plague doctor ενώ το άλλο trinket είναι +debuff/stun chance αντίστοιχα. Αυτοί οι δυο απλά ρίχνουν debuffs και stuns και προσπαθείς με τους damage dealers σου (που τους έχεις βάλει +damage σε Eldritch) να ρίξεις πρώτα από όλα αυτούς αγνοώντας όλους τους άλλους εχθρούς ή κάνοντας focus στον έναν άπαξ και είναι οι δυο τους. 

Και πάλι όμως μπορούν να σε σκίσουν σε χρόνο ρεκόρ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι ντε και καλά man at arms αν έχεις antiquarian. Προσωπικά προτιμώ αυτήν γιατί μπορεί να ορίσει ποιος θα γίνει ο protector και έχω δει ωραία πράγματα με protector highway man με riposte/point blank shot. Εχεις μαζί και έναν jester για buff song που δίνει όλα όσα χρειάζεσαι (acc, crit, speed) για να υποστηρίξεις αυτό το στυλ και μπορείς να έχεις καλά πράγματα αν δεν είσαι πολύ άτυχος. 

Παρά αυτά όμως παραμένουν κωλόπαιδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Antiquarian στο Darkest Dungeon? Είσαι πολύ πιο γενναίος από εμένα :D Προσωπικά πέρα από Dodge bot και emergency healer δεν έχω βρει άλλη χρήση για τη συγκεκριμένη σε ομάδα, αν και έχω βγάλει ακόμα και έκτακτο Shambler με αυτή στο party μου.

Νομίζω πως η καλύτερη τακτική για τα συγκεκριμένα bosses είναι το burst. Βαράς με ό,τι έχεις και δεν έχεις εκτός από τα απολύτως απαραίτητα και προσπαθείς να τελειώσεις πριν στραβώσει το ζάρι. Για αυτό όμως θες σωστά φτιαγμένους χαρακτήρες στα quirks.

Στο καταραμένο run που έχω τώρα, που δεν έχω το κουράγιο να το τελειώσω, μάλλον θα έχω θέμα με τους stress healers στο Darkest Dungeon. Έχω έναν Paladin, έναν Jester και έναν Houndmaster που δεν αφήνουν πολλά περιθώρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχεις παρεξηγημένη την antiquarian γι αυτό. Dodge, spot defend και μεγάλο ACC debuff και γίνεται τρομερό asset για την ομάδα. Δεν κάνω πλάκα, από τις ισχυρότερες ομάδες μου γενικότερα είναι Highwayman, Vestal, Jester, Antiquarian, θέσεις 1-4. Ναι καλά κατάλαβες, δεν υπάρχει "tank" στην ομάδα. Εχει όμως κάτι άλλο αυτή η ομάδα, γερό debuff από antiquarian και vestal για bosses και champion class enemies με αντίστοιχα +debuff trinkets. Κυριολεκτικά αχρηστεύει μονάδες. Ναι μεν τρων κάνα-δυο γύρους παραπάνω σε σχέση με το αν έχεις burst damage ομάδα αλλά από την άλλη είσαι και πολύ περισσότερο ασφαλής ενώ το burst damage σου δεν το λες και άσχημο με highway man και jester στην ομάδα. Επίσης πάρα πολύ mobile group, δουλεύει με τον οποιονδήποτε τρόπο και συνδυασμό. Ακόμα και να αλλάξεις θέση πάντα κάτι (και αποτελεσματικό) θα έχεις να κάνεις με τον καθένα. 

Η αλήθεια είναι ότι είχα συνθέσει αυτήν την ομάδα στην αρχή σαν ομάδα suicide για να δω ορισμένα πράγματα και ήταν η ομάδα που με έβγαλε από τη δύσκολη θέση για μπόλικα bosses και σημεία συμπεριλαμβανομένου και του DLC με το bloody courtyard. Τη δεδομένη στιγμή είναι από τις ισχυρότερες και αποτελεσματικότερες συνθέσεις μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι, μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες. Μπήκα χτες για ένα run darkest dungeon και έπειτα από focus attack την Vestal μου...τέλος...από το πρώτο fight. Η αλήθεια πάντως είναι ότι το ίδιο το darkest dungeon είναι υπερβολικά δύσκολο υπέρ των εχθρών. Το κάθε mob και η κάθε μάχη μπορεί να αποβεί μοιραία με λίγο κακή τύχη και το skillset που διαθέτουν οι αντίπαλοι είναι επίσης υπερβολικά φουσκωμένο. Είναι η επιτομή του σχεδιασμού έτοιμο για γερό grinding. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μην υποτιμάς το stress reduction από critical hits, σε μήκος χρόνου είναι σημαντικό, ειδικά αν είναι και kill" - Ανώνυμος Ιρλανδός φιλόσοφος, 11ος αιώνας μ.Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...