Προς το περιεχόμενο

FIFA 15 [Έκδοση για Consoles]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το online είναι τραγικό. Οποιοσδήποτε γρήγορος παίκτης μπορεί τρέχοντας περιφερειακά να προσπεράσει όλη την άμυνα. Βλάκες αυτοί που παίζουν έτσι αλλά και τραγικό και το παιχνίδι που δεν καταλαβαίνει τη διαφορά του να τρέχει κάποιος με τη μπάλα στα πόδια και κάποιος χωρίς αυτήν. Καταλήγω ότι το online του 14 ήταν πολύ καλύτερο από αυτή τη φόλα...

 

100% το ονλαιν του 14 ηταν πολυ καλυτερο απο το φετινο. χωρις να εχω γνωσεις αν γινεται κατι τετοιο εχω εναποθέσει τις ελπιδες μου σε update να φτιαξει το πραγμα γιατι βλεπω να το βαριομαστε πολυ ευκολα. εγω ηδη σημερα δεν επαιξα καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 592
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκτός του ότι μπαίνουν αρκετά γκολ στα περισσότερα ματς εγώ μια χαρά το ευχαριστιέμαι το παιχνίδι μέχρι τώρα. Ωραίες φάσεις γίνονται και μπαίνουν όμορφα γκολ. Φαίνεται να έχουν ένα πλεονέκτημα οι επιθετικοί αλλά ίσως είναι λίγο νωρίς και πρέπει να βρούμε το "κουμπί" της άμυνας...σε κάθε περίπτωση εμένα μου αρέσει το παιχνίδι, θα περάσουμε ποδοσφαιρικό χειμώνα! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του ότι μπαίνουν αρκετά γκολ στα περισσότερα ματς εγώ μια χαρά το ευχαριστιέμαι το παιχνίδι μέχρι τώρα. Ωραίες φάσεις γίνονται και μπαίνουν όμορφα γκολ. Φαίνεται να έχουν ένα πλεονέκτημα οι επιθετικοί αλλά ίσως είναι λίγο νωρίς και πρέπει να βρούμε το "κουμπί" της άμυνας...σε κάθε περίπτωση εμένα μου αρέσει το παιχνίδι, θα περάσουμε ποδοσφαιρικό χειμώνα! :-)

 

 

Αυτό.

Στην αρχή και μένα με περνούσαν σαν σταματημένο με τον τρόπο που γράφει ο φίλος Alejandroo παραπάνω.Τώρα δεν μπορούν να μου το κάνουν.Εϊναι να βρεις τον τρόπο να κλείσεις τους χώρους και να παίξεις άμυνα.Φέτος νομίζω ότι πρέπει εσύ ο ίδιος να παίξεις καλή άμυνα,οι αμυντικοί δεν κόβουν αυτόματα αν δεν τους καθοδηγήσεις εσύ.

Εγώ παντως προσωπικά όταν δεν συγκεντρωθώ 100%  τρώω γκολ. :-D

Κι εγώ το ευχαριστιέμαι είναι πολύ καλό το Game και κάθε μέρα ψιλοβελτιώνομαι.Θα πρέπει να του δώσετε χρόνο ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό.

Στην αρχή και μένα με περνούσαν σαν σταματημένο με τον τρόπο που γράφει ο φίλος Alejandroo παραπάνω.Τώρα δεν μπορούν να μου το κάνουν.Εϊναι να βρεις τον τρόπο να κλείσεις τους χώρους και να παίξεις άμυνα.Φέτος νομίζω ότι πρέπει εσύ ο ίδιος να παίξεις καλή άμυνα,οι αμυντικοί δεν κόβουν αυτόματα αν δεν τους καθοδηγήσεις εσύ.

Εγώ παντως προσωπικά όταν δεν συγκεντρωθώ 100%  τρώω γκολ. :-D

Κι εγώ το ευχαριστιέμαι είναι πολύ καλό το Game και κάθε μέρα ψιλοβελτιώνομαι.Θα πρέπει να του δώσετε χρόνο ακόμη.

Είναι που έχουμε μέρες να παίξουμε μαζί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα συμφωνήσω ότι θέλει να είσαι πολύ συγκεντρωμένος για να παίξεις καλή αμυνα.οπως συμφωνώ και στο ότι στα προηγούμενα ήταν πιο "εύκολο" να παίξεις καλύτερη άμυνα γιατί οι αμυντικοί έκοβαν πιο "αυτόματα" ενώ τώρα πρέπει να τους καθοδηγήσει πιο σωστά ο παίκτης & να προσπαθήσει ο αμυντικός να βάλει το σώμα του εκεί που χρειάζεται ώστε να μπλοκάρει αυτόν που έχει την μπαλα,γιατι πάντα αυτός που έχει την μπάλα έχει πλεονέκτημα επειδή έχει την 1η κίνηση σχετικά με του που θα επιλέξει να πάει όπως και στην πραγματικότητα, ενώ πάντα οι αμυνόμενοι θα πρέπει να προσπαθούν να ακολουθούσουν ή και να "μαντέψουν" προς τα που θέλει να πάει ένας επιθετικος.Ετσι είναι και στο πραγματικό γιαυτο & όταν οι αμυντικοί έχουν μπροστά τους έναν γρήγορο καλό επιθετικό πάντα είναι καλύτερη τακτική να περιμένουν και να κλείνουν χώρο αντί να παίζουν "επιθετική" άμυνα και να πέφτουν πάνω στον επιθετικο.Διοτι κάνοντας μπορεί να του κλέψουν την μπάλα αλλά ρισκάρουν να φάνε την τριπλα που είναι πιο πιθανό όταν ο επιθετικός είναι γρήγορος & τεχνίτης με αποτέλεσμα να κάνει τρύπες η αμυνα.Γιαυτο και στο σύγχρονο ποδόσφαιρο όπως έχει γίνει η φυσική κατάσταση των παικτών οι άμυνες προτιμούν να κλείνουν χώρους πάρα να "πέφτουν" πάνω στους επιτηθεμενους.Οταν παίζουμε το παιχνιδάκι οι πιο πολλοί δεν έχουμε την υπομονή να κλείνουμε χώρους & θέλουμε να παίρνουμε την μπάλα γρήγορα για να βγούμε μπροστά με αποτέλεσμα να γίνονται χωνί οι άμυνες...Καλώς ή κακως,θελει διαφορετική αμυντική προσέγγιση...Αυτά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω. Δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται στο online (ούτε θέλω να μάθω, όσο οι περισσότεροι παίζουν assisted-φλιπεράκι), όμως εναντίον του ΑΙ μαθαίνω πλέον να κλείνω χώρους, να αποτρέπω τις κάθετες πάσες και τα κοψίματα στους προφανείς διαδρόμους, να προσπαθώ να πιέσω στις σέντρες από τα πλάγια κλπ. Με λίγα λόγια να παίζω πραγματική άμυνα. Δεν πηγαίνω πλέον σαν κριάρι πάνω στον επιθετικό με μοναδικό σκοπό να του κλέψω την μπάλα και να φύγω γιούρια μπροστά.

 

Όλα αυτά, σε συνδυασμό με slow/manual, δημιουργούν ένα αρκετά αληθοφανή ρυθμό στο παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πιο σωστό έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό.

Όποτε βιάζομαι και θέλνω να παίξω γρήγορα ,χάνω εύκολα.

Το μόνο πουμε ενοχλεί αρκετά και δεν έχω βρει λύση είναι το ανελέητο pressing που παίζουν το 90% των παικτών πλέον.Με αμνυντικά συστηματα και 2-3 παίκτες πάνω στη μπάλα συνεχώς.Αυτό συνέβαινε και πέρσι βέβαια.

 

@Ζιο Κόπιασε να μου περάσεις όλη την ομάδα :devil: .Αν μπεις το βράδυ να κάνουμε κανά φιλικό ρε φίλε εκτός αν στήσουν οι άλλοι κανά τουρνούά και ξημερωθούμε πάλι.Βαμπίρ έχω γίνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντα αυτός που έχει την μπάλα έχει πλεονέκτημα επειδή έχει την 1η κίνηση σχετικά με του που θα επιλέξει να πάει όπως και στην πραγματικότητα

 

Σωστός σε αυτό που γράφεις αλλά επίσης στην πραγματικότητα ο παίκτης που δεν έχει μπάλα τρέχει πιο γρήγορα από αυτόν που έχει μπάλα στην κατοχή του και πρέπει να ελέγξει και αυτή. Ακόμη, στην πραγματικότητα, είναι πιο εύκολο να καταστρέψεις από το να δημιουργήσεις αλλά στο Fifa ισχύει το αντίστροφο. Γενικά θα έπρεπε να είχαν κάνει λιγότερο παλούκια τους αμυντικούς και να μαρκάρουν και αυτοί που δεν ελέγχω εγώ, γιατί δεν είμαι χταπόδι να ελέγχω ταυτόχρονα 5 και 6 παίκτες. Δεν γκρινιάζω γιατί είμαι κανένας άσχετος στο Fifa και μου φαίνεται δύσκολο, στο 14 ήμουν division 1 και χωρίς να παίζω full pressing 90' σε όλο το γήπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός σε αυτό που γράφεις αλλά επίσης στην πραγματικότητα ο παίκτης που δεν έχει μπάλα τρέχει πιο γρήγορα από αυτόν που έχει μπάλα στην κατοχή του και πρέπει να ελέγξει και αυτή. Ακόμη, στην πραγματικότητα, είναι πιο εύκολο να καταστρέψεις από το να δημιουργήσεις αλλά στο Fifa ισχύει το αντίστροφο. Γενικά θα έπρεπε να είχαν κάνει λιγότερο παλούκια τους αμυντικούς και να μαρκάρουν και αυτοί που δεν ελέγχω εγώ, γιατί δεν είμαι χταπόδι να ελέγχω ταυτόχρονα 5 και 6 παίκτες. Δεν γκρινιάζω γιατί είμαι κανένας άσχετος στο Fifa και μου φαίνεται δύσκολο, στο 14 ήμουν division 1 και χωρίς να παίζω full pressing 90' σε όλο το γήπεδο.

 

Δεν χρειάζεται να ελέγχεις 5-6 παίκτες.Το παιχνίδι έχει πολύ  μα πάρα πολύ βάθος σε customization και στο UT που παίζω αποκλειστικά.Εγώ π.χ. προσπαθώ να φτιάξω την ομάδα έτσι όπως εγώ θέλω να παίζω , σε σχέση και με το 4-1-2-1-2 που είναι μπάτε σκύλοι αλέστε σύστημα αλλά αυτό γουστάρω γιατί είναι επιθετικό.

 

Στα custom tactics λοιπόν βάζω agression 30 και pressing 10-20 και οι αμυντικοί μου μένουν χαμηλά μέσα στην περιοχή μου και δεν βγαίνουν ψηλά να μαρκάρουν και με το agression δεν πέφτουν στους επιθετικούς σαν τα κριάρια αλλά κρατούν απόσταση.Ο αντίπαλος αποκλείεται να σου κάνει επίθεση μέσα στην περιοχή με περισσότερους από 1-2 παίκτες.Αλλάζεις λοιπόν (πάντα manual αλλαγές παικτών το auto είναι έγκλημα) και με το μπακ ή τον χαφ σου  ή με άλλον κεντρικό αμυντικό κάνεις βάθος σαν λίμπεροκαι προσπαθείς να κόψεις πάσες και σουτ.Επίσης εγώ προσωπικά κρατάω πατημένη την πίεση του 2nd defender (RB).

 

Συνεπώς με τον παίκτη που ελέγχω παίζω σαν λίμπερο κάποια μέτρα πίσω απο εκεί που γίνεται η φάση και η ΑΙ μαρκάρει τον επιτιθέμενο.Το ίδιο κάνω και με τα μαρκαρίσματα στο κέντρο.Ποτέ δεν μαρκάρω προσωπικά με τον παίκτη που ελέγχω.Τo αφήνω στο RB (second defender).Ειδικότερα στο φετινό fifa που το πλεονέκτημα το έχει ξεκάθαρα ο επιθετικός,νομίζω ότι κάπως έτσι πρέπει κάποιος να αμύνεται.Με τον τροπο αυτό έχω ελαττώσει και τα μπαλάκια που τρωω σε κάθες παιχνίδι  και απο div 8 που πάλευα να κρατηθώ τις τελευταίες ημέρες σήμερα ανέβηκα div6 χαλαρά.

 

Επίσης πιστεύω ότι αν κάποιος μάθει τα custom tactics να τα χρησιμοποεί σε βάθος και σωστά ανάλογα την ομάδα του (κάτι που θέλει αρκετές ώρες testing και διαβάσματος) ,υπερέχει ξεκάθαρα.

Ας πούμε δεν μπορεί να έχεις τον Thiago Silva και τον David Luiz και να τους βάζεις agression και pressing low επειδή έχουν μεγάλες δυνατότητες και να πιέσουν και να κόψουν.Όλα είναι σχετικά.

 

Επίσης για τα παιδιά που στέκονται στις assisted ρυθμίσεις ή στις manual,φέτος ειδικά θεωρώ πως δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο.Δεν ξέρω αν θα βγεί κάποιο patch και θα αλλάξει αυτό,μιλάω με τα τωρινά δεδομένα.Εγώ πχ ματώνω με semi assisted στο shot να σκοράρω.Κάποιες φορές και με το assisted η μπάλα πάει ακριβώς εκεί που στοχεύω δηλαδή σαν να μην είναι assisted αλλά manual.

 

Λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτά δεν γίνεται το παιχνίδι να σε κρατήσει λιγότερο από ολόκληρη τη χρονιά για πλάκα,φυσικά εξαρτάται από τις αντοχές και την υπομονή που έχει ο καθένας να ασχοληθεί.Πραγματικά το παίζεις όπως γουστάρεις και με ότι customization γουσταρεις μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια.

 

Όποιος θέλει να παίζει με φιλαράκια 3-4 ματσακια την ημέρα για το χαβαλέ και τέλος μπορεί να μην του αρέσει το φετινό παιχνίδι.Ας παίξει pro.Δηλαδή παώ σπίτι φορτώνω το game παίζω και τέλος, απλά δεν  παίζει........

Εγώ δεν έχω υπομονή και νευριάζω εύκολα αλλά προσπάθω να το φέρω στα μέτρα μου το game και να το ευχαριστιέμαι.

Δηλαδή παώ σπίτι φορτώνω το game παίζω και τέλος δεν ........

 

Σορρυ για το μεγάλο post ,απλά είπα να γράψω κάποιες σκέψεις σκόρπιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Etf13 εγραψες στην παραγραφο που αναφερεις οτι τον παικτη που εχεις εσυ τον κανεις λυμπερο.Και εγω ετσι παιζω,παντα ετσι επαιζα και αυτος ειναι για εμενα ο πιο αποτελεσματικος τροπος στην αμυνα δεν πα να παιζει και assisted ο αλλος.Το θεμα ειναι οτι πρεπει να εχει παιξει καποιος πραγματικο ποδοσφαιρο εστω και ερασιτεχνικα για να καταλαβει τι εννοεις αμυνα χωρου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με λέτε ρε συναγωνιστές, επειδη απο PS3 σκέφτομαι να πάω στο ΧΒΟΧονε,

multiplayer θα μπορώ να παίζω στο Fifa15 με τους φίλους μου ή θα πρέπει να αγοράσω κάποια εξτρα συνδρόμη ?

 

Ρωταώ γιατι στο PS3 δεν πλήρωνες κάτι και στο Xbox όλο κατι συνδρομές βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με λέτε ρε συναγωνιστές, επειδη απο PS3 σκέφτομαι να πάω στο ΧΒΟΧονε,

multiplayer θα μπορώ να παίζω στο Fifa15 με τους φίλους μου ή θα πρέπει να αγοράσω κάποια εξτρα συνδρόμη ?

 

Ρωταώ γιατι στο PS3 δεν πλήρωνες κάτι και στο Xbox όλο κατι συνδρομές βλέπω.

Πρέπει να έχεις gold συνδρομή. Η καλύτερη τιμή που μπορείς να βρεις είναι κάπου στα 35€ το χρόνο (και ps4 να πάρεις πάλι πρέπει να πληρώσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...