Προς το περιεχόμενο

FIFA 15 [Έκδοση για Consoles]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά σιγά θα βγουν και τα κουσούρια του, αλλά μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν είναι πολύ διαφορετικό από το 14 αλλά έχει βελτιωθεί σε αρκετά σημεία. Πχ. στα control των παιχτών, που πλέον δεν γίνονται εντελώς αυτόματα και είναι πιο δύσκολο να παίξεις φλιπεράκι. Φαίνεται να έχει καλύτερο build up του παιχνιδιού από το περσινό (ενδεχομένως και παιχνίδι κέντρου, αν και αυτό θα πρέπει να το δούμε στο online).

 

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να δω περισσότερα τώρα, το απόγευμα η συνέχεια. Στο twitch υπάρχουν αρκετοί που κάνουν live broadcast το demo τους πάντως.

 

Λεγε μας τετοια να μας πορωσεις! Καλα στο twitch δεν θα καταλαβεις κατι γιατι κανεις δεν παιζει slow/manual και χανεται ολη η μαγεία. Αλλα απο αυτά που λες το παιχνιδι απογειώνεται! Ειναι οτι ακριβως χρειαζοταν να αλλαξει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 592
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά ναι, εγώ μιλάω για normal/semi. Αλλά ακόμα κι εκεί γίνονται αρκετά λάθη και είναι πιο δύσκολο να δώσεις πάσες ακριβείας. Οι  παίκτες δυσκολεύονται περισσότερο να κάνουν κοντρόλ αν είναι σε κίνηση, ακόμα κι αν έχεις το LT πατημένο (ή το LB, ούτε που θυμάμαι αφού το δάχτυλο πάει από μόνο του μετά από τόσα χρόνια).

 

Θέλω όμως να δω τι θα γίνει φέτος με τις κεφαλιές. Στους αγώνες που έπαιξα είχα αφήσει το default επίπεδο (semi-pro) και δεν ήταν πολύ δύσκολο να κερδίσεις κεφαλιά από σέντρα/κόρνερ. Δηλαδή δεν μου φάνηκε διαφορετικό από το '14 και αυτό είναι πολύ κακό. Αλλά πιστεύω ότι σε δυσκολότερα επίπεδα (ή σε online) και σε συνδυασμό με το νέο χαρακτηριστικό της ignite που μπορούν να πηδήξουν περισσότεροι από δύο παίκτες για κεφαλιά, θα είναι διαφορετικά τα πράγματα.

 

Ωραίο εφέ οι τούφες από το χορτάρι που... εκτοξεύονται στα δυνατά τάκλιν (αν και φαίνονται κυρίως στα replay και όχι μέσα στον ίδιο τον αγώνα). Δυστυχώς δεν πρόλαβα να παίξω σε βροχή. Η δε ατμόσφαιρα στα γήπεδα της premier league είναι εκπληκτική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τι προτιμήσεις έχει ο καθένας. Εμένα μου αρέσει να βλέπω (αλλά κυρίως να παίζω) πιο αργά. Κατά τη γνώμη μου τα ποδοσφαιράκια παραδοσιακά δεν πάσχουν από... επιτάφιους αλλά από υπερβολική (βλ. εξωπραγματική) ταχύτητα. Σε κάποιους αυτό αρέσει (απορώ γιατί), σε κάποιους άλλους όχι.

 

Δεν νομίζω όμως ότι χρειάζεται slow φέτος, εμένα μια χαρά μου φάνηκε το normal. Και το σημαντικότερο είναι πως έτσι θα βρίσκουμε και ευκολότερα αντιπάλους στο online (αφού γι' αυτό γίνεται κυρίως η ιστορία). Καλό και άγιο το semi/slow αλλά τι να το κάνω αν είναι να περιμένω 10-20 λεπτά για να βρω τέτοιο αντίπαλο για το seasons.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παιχνιδι μπορει να τρεχουν λιιιιγο πιο αργα οι παικτες, αλλα οι αντιδρασεις τους στα παντα, τριπλες,κοντρολ κτλ ειναι πολυ πιο γρηγορες απο το 14 με αποτελεσμα το παιχνιδι να φαινεται πολυ πιο γρηγορο για μενα. Με αντιπαλο προ ο ρυθμος ειναι εξουθενωτικος, για το ποτε κανουν κοντρολ πασα κτλ οι αντιπαλοι ειναι αστειο. Επισης εφαγα 2 γκολ , και τα 2 με κεφαλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΑΙ πάντως ποτέ δεν ήταν μέτρο σύγκρισης για μένα, αφού εκτός του ότι κλέβει ελεεινά, πάντα είχε αφύσικα γρήγορες αντιδράσεις. Θα ήθελα να παίξω εναντίον ανθρώπου για να καταλάβω καλύτερα τι γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ps4 δε θα το βγάλουν σήμερα τελικά αλλά άυριο.Αντε απο κει να πούμε

http://www.enternity.gr/Article/Games/News/%CE%A3%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CF%84%CE%BF-demo-%CF%84%CE%BF%CF%85-FIFA-15/25730.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη εντυπωση απο το xbone που το βρηκα διαθεσιμο αρκετα καλη, τα γραφικα ειναι σαφως βελτιωμενα και ο πυρηνας του gameplay εχει παραμεινει σχεδον ο ιδιος πραγμα καλο προσωπικα. Τωρα για scripted gameplay και bugs πρεπει να το παιξω για να καταλαβω. Συμφωνω με το προβατο οτι παροτι φαινεται κομματακι αργοτερο, πραγμα που προσωπικα μου αρεσει γιατι το βαζω slow ουτως η αλλως, εχει πιο γρηγορες αντιδρασεις.

Παρατηρησε κανεις αλλως κομπλες στα cutscenes (ψιλοdrops στα fps) ? Μου φαινεται οτι ψιλοζοριζεται το xbone..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι να είδα framedrops αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Στο παρελθόν αρκετά demo είχαν παρόμοια προβλήματα, τα οποία όμως λύθηκαν στην τελική έκδοση. Επειδή όμως το 15 φαίνεται να έχει αρκετά περισσότερα cutscenes σε σχέση με παλιότερα, ένα αντίστοιχο πρόβλημα θα είναι ακόμα πιο έντονο.

 

Περιμένω πως και πως να πάω σπίτι για να παίξω 4-5 παιχνιδάκια ακόμα.

 

Όσο για το PS4, νομίζω πως είχε ανακοινωθεί επίσημα ότι για Ευρώπη θα βγει αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο μου παραπονο, ειναι οτι οι παιχτες, οπτικα οταν παιζεις και οχι στα replays και στις οffgame φασεις ειναι αδιαφοροι, ριχοι, αχρωμοι πως να το πω, λες και τα γραφικα τους, δεν συμβαδιζουν με το υπολοιπο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραγματικότητα φαίνεται ακόμα πιο ωραίο. Έπαιζα το πρωί σε 55άρα tv με βρωμόμπασο ήχο από soundbar και ήταν σκέτη απόλαυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα physics της μπάλας είναι πολύ βελτιωμένα καθώς και ο ρυθμός του αγώνα. Γίνονται κόντρες αρκετά αληθοφανείς, χάνονται κοντρόλ ακόμα και από καλούς παίκτες, γενικά φαίνονται οι βελτιώσεις. Μόνο οι τερματοφύλακες με τρομάζουν λίγο, πιάνουν τρελά πράγματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα πιάνουν όμως όλα (όπως πχ. στο Fifa08 για όσους το θυμούνται). Μόλις τώρα έβαλα ωραίο γκολάκι με σουτ από τα 5 μέτρα, που η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...