Προς το περιεχόμενο

Βιοσυντονισμός και τρίχες κατσαρές


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και οι γιατροί ΔΕΝ μπορούν να τον βοηθήσουν....Τι θα κάναμε αν ήμασταν στη θέση του?

Ό'τι κάνουν και τα υπόλοιπα εκατομμύρια που πάσχουν από ανίατες ασθένειες - μαθαίνουν να ζουν με αυτές.

 

Ειλικρινά τόσες πολλές είναι, και για κάποιο λόγο δεν τους βοηθάνε οι βιοπ@@στές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για ολιστική ιατρική και έχει εντελώς άλλες βάσεις,θεωρία και αντιμετώπιση του ασθενή από οτι ξέρουμε με τις συμβατικές μεθόδους...Οπως έγραψα,δεν υπαρχει ενα χρυσο χάπι που το παίρνεις και τέλος.

Η ομοιοπαθητική έχει ρίζες στην Ιπποκράτεια Ιατρική και είναι κάτι που εξελίσσεται συνεχώς.

Δεν πα να την εβγαλε και ο ιδιος ο Ιπποκρατης. Η ομοιοπαθητικη δεν βασιζεται στην επιστημη. Η ιατρικη ειναι η μονη επιστημη που ασχολειται με την υγεια του ανθρωπου.

Η ομοιοπαθητικη ειναι βγαλμενη απο το τσιρκο Medrano.

 

Υπαρχουν αρκετοί που τα χρησιμοποιούν οπως σε επίπεδο αθλητικών σωματείων για αυξηση αντοχής,ανθρωποι με σκλυρηνση κατα πλάκας που δείχνουν βελτίωση.

 

Τι ΑΝΟΗΣΙΕΣ ακουγονται? :blink: :eek: :eek: :mad:

Σε τετοια θεματα κανονικα δεν πρεπει να σας αφηνουν να λετε τετοιες αναληθειες-παυλα-αηδιες!!

 

 

Και περα από την ομοιοπαθητική,υπάρχουν τόσα συμπληρώματα διατροφής που στηρίζονται σε φυσικές ουσίες που μπορούν σε βοηθήσουν αν αντιμετωπίσεις ενα πρόβλημα χωρίς να καταφύγεις στα φάρμακα.

Ναι υπαρχουν. Για την καταπολεμηση του κοιλοπονου, της ξηροφθαλμιας, και διαφόρων αλλων παθησεων, υπαρχουν τα βοτανα και καποια άλλα φυσικα σκευασματα που κανουν καλο. Αλλά ως εκει. Για σοβαροτερες ασθενειες τα πραγματα σκουραινουν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι εντυπωσιακό το πως επιδρά η ανάγκη για πίστη σε κάτι ανώτερο και τυφλώνει ακόμα και την απλή λειτουργία της σκέψης. 

 

 

Από την μία έχουμε ένα πεδίο που θεωρεί επιτυχία να γιατρέψει έστω και έναν ("εναλλακτική ιατρική") ενώ ο κανόνας είναι να μην γίνεται η "δουλειά" και από την άλλη ένα πεδίο που εάν χαθεί ένας είναι αποτυχία ενώ το να γιατρευτεί κάποιος είναι απλά επιβεβαίωση της ρουτίνας. 

 

 

Και ενώ υπάρχει αυτό και ενώ υπάρχουν νοσοκομεία που γιατρεύουν, υπάρχουν άνθρωποι που πρώτα σου λένε "σκέψου και κρίνε" και μετά κολλάνε από πίσω ότι αυτό ακριβώς θα πρέπει να καταρρίψει την κρίση της απλής σκέψης που έγραψα παραπάνω. Συν ότι δεν μπορούν να σκεφθούν μόνοι τους αυτό το απλό. Δηλαδή, ότι από την μία έχουμε κάτι που το να δουλέψει είναι η εξαίρεση και από την άλλη κάτι που εάν δεν δουλέψει θα είναι η εξαίρεση. 

 

Εκτός και εάν αλλάξουν το ΚΑΤ και το κάνουν κλινική ρέικι, esoterica και κρυσταλοθεραπείας. 

 

Υ.Γ. Φυσικά το ότι όταν η εναλλακτική ιατρική τα αίτια ΔΕΝ είναι η ίδια η "εναλλακτική ιατρική" αλλά κάτι άλλο, δεν το αναφέρω καν. Εκτός και εάν νομίζουν πως ένα κρύωμα κρατάει για πάντα και όταν με εναλλακτικές μεθόδους περνάει σε 100 μέρες ενώ με depon σε 5 δεν είναι επειδή έκανε τον κύκλο του αλλά επειδή η ενέργεια έρευσε μέσα από τα τσάκρας και γιάτρεψε την πληγή στο κάρμα και εναρμόνισε τον αιθερικό πεδίο. 

 

edit

Υ.Γ.2. Όσους δεν ξέρουν τι είναι και πώς χρησιμοποιείται το υστερόγραφο θα ήθελα να τους πληροφορήσω πως ο κυρίως όγκος και το κεντρικό νόημα ενός μηνύματος ΔΕΝ είναι στα υστερόγραφα... εκτός και εάν έχει κάποιος κάποιον ιδιαίτερο λόγο να επικεντρώνεται σε αυτά. 

Επεξ/σία από Timonkaipumpa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κατηγορείτε και ειρωνεύεστε έναν άνθρωπο που έχει ένα σοβαρό πρόβλημα που μπορεί χειροτερέψει, έχει πάει σε πολλούς γιατρούς που δεν μπορούν να κάνουν κάτι και θέλει να δοκιμάσει όποιες εναλλακτικές έχει...είπε ότι το έψαξε και βρήκε ότι σε κάποιους δούλεψε, θα το δοκιμάσει και θα δει. Ούτε διαφήμισε τίποτα, ούτε προέτρεψε κανέναν να παρατήσει τους γιατρούς και να πάει σε εναλλακτικές θεραπείες! Τι είχε τι έχασε στο κάτω κάτω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κατηγορείτε και ειρωνεύεστε έναν άνθρωπο που έχει ένα σοβαρό πρόβλημα που μπορεί χειροτερέψει, έχει πάει σε πολλούς γιατρούς που δεν μπορούν να κάνουν κάτι και θέλει να δοκιμάσει όποιες εναλλακτικές έχει...είπε ότι το έψαξε και βρήκε ότι σε κάποιους δούλεψε, θα το δοκιμάσει και θα δει. Ούτε διαφήμισε τίποτα, ούτε προέτρεψε κανέναν να παρατήσει τους γιατρούς και να πάει σε εναλλακτικές θεραπείες! Τι είχε τι έχασε στο κάτω κάτω!

Εγω παντως προσωπικα δεν ειρωνευτικα κανεναν, απλως λεω το τι ειναι και τι κανει η ομοιοπαθητικη.

Για τις εναλλακτικες μπορουν να βοηθησουν σε καποιες περιπτωσεις "ευκολων" ασθενειων ή συμπτωματων απο "αθωες" αιτιες, πχ πονοκοιλος, δυσκοιλιοτητα, ναυτια, εμετο κλπ κλπ.

 Πχ οταν χρησιμοποιησα ενα ισχυροτατο απολυμαντικο για 1-2 εβδομαδες, κατι μου εκανε στα χερια και εβγαζα συνεχως σπυρια στις παλαμες(20-30 σπυρια σε καθε χερι) που μενανε 5-10 μερες και στο τελος της ζωης τους ανοιγανε και πονουσανε. Πηγα μετα απο 1.5 μηνα σε δερματολογο μου εφτιαξε μια αλοιφη με 3 φαρμακα μεσα(120 ευρω εκανε συνολικα(3 φορες x 40€) συν 50 η επισκεψη 170 ευρω βγηκε ολο αυτο) και ειδα μεγαλη βελτιωση αφου ο κυκλος ζωης τους μειωθηκε στις 2-3 μερες απο 5-10, αλλά δεν ειδα πληρη θεραπεια αφου και μετα απο 3 μηνες συνεχιζομενης θεραπειας συνεχισαν να βγαινουν σπυρια με τον ιδιο ρυθμο. Μια θεια μου ομως μου ειπε να δοκιμασω μια φυσικη αλοιφη που φτιαχνει βραζοντας φυσικο κερι, ελαιολαδο και βασιλικο και μετα απο 2 εβδομαδες που την χρησιμοποιησα κοβοντας το ιατρικο παρασκευασμα, ειχα σχεδον απαλλαχθει και εμειναν 2-3 σπυρια σε καθε παλαμη που συνεχισαν να βγαινουν με αυτον τον ρυθμο για 1.5 χρονο περιπου μετεπειτα, εως οτου απο μονα τους σταματησαν να βγαινουν.

Ομως βεβαια το θεμα ειναι οτι η ιατρικη δεν ειπε πουθενα οτι αυτο το μειγμα δεν δουλευει στην συγκεκριμενη περιπτωση, καθως δεν το εχει εξετασει.

 

Αυτο βεβαια δεν ηταν life threatening περιπτωση και δεν γνωριζω και δεν νομιζω να υπαρχουν περιπτωσεις οπου τετοια σκευασματα μπορουν να γλιτωσουν και να θεραπευσουν καποιον. Το θεμα ομως δεν ειναι αυτο. Το θεμα ειναι οτι η ιατρικη επιστημη ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΤΑΙ με τετοια "εναλλακτικα" σκευασματα. Κανει μελετες και εαν αποδειχτουν οτι δουλευουν τα υιοθετει! Εαν αποδειχτει οτι δεν δουλευουν δεν τα υιοθετει.

 

Αντιθετα οι εναλλακτικοι δεν εφαρμοζουν την επιστημονικη μεθοδο!

Εκει εγκειται και η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ιατρικης και ολων των αλλων. Μόνο με την επιστημονικη μεθοδο μπορουμε να εχουμε την ασφαλεστερη οδο!

 Την μεγαλυτερη πιθανοτητα επιτυχιας δηλαδη, οχι ομως συγκριτικα με την απολυτη αληθεια αλλά με την ανθρωπινη ικανοτητα/γνωση εκεινης της στιγμης.

Με απλα λογια με βαση την απολυτη αληθεια και(ας υποθεσουμε οτι) το ζουμι ενος χαμαιλεοντα μαζι με μελι μπορει να γιατρευει καποιον τυπο καρκινου οποτε μεταξυ καποιου "μαγου" που δινει σε καποιον να το πιει για να γιατρεψει τα παντα και ενος ιατρου, η μεγαλυτερη πιθανοτητα επιτυχιας(θεωρητικα σε σχεση με την απολυτη αληθεια) καποιου που εχει αυτον τον τυπο καρκινου ειναι να παει με τον μαγο και οχι να κανει αυτο που του λεει ο γιατρος.

Ομως ο μαγος ειναι απλως τυχερος σε αυτη την περιπτωση.

 

Ομως ελαχιστες φορες καποιος αντιστοιχος "μαγος" θα ειναι τυχερος ή τελος παντων πιο αποτελεσματικος απο την ιατρικη.

Και αυτο ειναι το αλλο θεμα στην επιστημονικη μεθοδο στην ιατρικη, οτι δηλαδη περιοριζει την τυχαιοτητα και ολοενα και αυξανει την πιθανοτητα να ακολουθουμε την ασφαλεστερη οδο. Επειδη η επιστημονικη μεθοδος στηριζεται στο πειραμα και ναι μεν στην ιατρικη το πειραμα πληρωνεται με αιμα και ζωες ανθρωπων, αλλά το αποτελεσμα παραμενει. Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ Η ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ ΟΔΟΣ.

 

Εαν αποτυχει ο καθενας εχει φυσικα δικαιωμα να στραφει και αλλου.....

Τωρα τι γινεται με την ιατρικη και την πιθανοτητα επιτυχιας? Δεν μπορεις να αποδειξεις με απολυτη βεβαιοτητα(100%) οτι κατι λειτουργει ή οτι δεν λειτουργει σε τετοιας φυσεως θεματα. Οποτε στην ιατρικη αλλά και γενικοτερα δουλευεις με πιθανοτητες. Πχ αυτο το σκευασμα εδειξε 80% βελτιωση σε σχεση με το placebo στο 95% των περιπτωσεων. Καθοριζεις σε ποιο επιπεδο θεωρεις οτι ο παραγοντας τυχης θελεις να ειναι(καποιο επιπεδο εμπιστοσυνης δηλαδη, συνηθως βαζεις ψηλα το οριο), και αν σε ικανοποιει το αποτελεσμα εγκρινεις το σκευασμα.

 

Αν δεν σε ικανοποιει(πχ αν εχεις βαλει οριο το 95% και σου βγει στο 91%, παροτι αυτο ειναι μια υπεραπλουστευση που αναφερω διοτι ειναι πολυ πιο μπλεγμενα τα πραγματα διοτι εχουμε πολλες διαφορετικες προσεγγισεις-μεθοδους που μπορουμε να ακολουθησουμε στατιστικως) το απορριπτεις και λες οτι τα θετικα(αν εχει, αν βρεθηκαν τετοια δηλαδη) ηταν λογω τυχης. Τωρα βεβαια αν καποιος παρει το σκευασμα απο καποιον "πρακτικο" και βελτιωθουν τα συμπτωματα του θα πει "Αααα να! Η εναλλακτικη ιατρικη δουλευει παροτι η ιατρικη μας λεει οτι δεν δουλευει.". Ομως αυτο θα ηταν λαθος λογικη και απλως μια επαγωγικη λογικη σκεψη που ομως δεν πρεπει να υφισταται διοτι ειναι λαθνασμενη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα εχω πεθανει στα γελια με αυτα που γραφει ο silverage ρε ανθρωπε κολημενε με ενα πραγμα τι δεν καταλαβαινεις πηγα στην  κανονικη ιατρικη και μου βρισκουν πολυνευροπαθεια ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥΝΕΥΡΟΠΑΘΕΙΑ δεν ειναι αυτο το προβλημα τι κανουμε τωρα με το ζωρι πες μου εσυ ενα νευρολογο να παω και αν μου δωσει λυση τηλεφωνα μου κλεφτικα πηγα σε πολλους γιατρους και δεν ηταν κανενας σιγουρος δεν καταλαβαινεις ενα πραγμα αν ξαναρρωστησω σε κανονικο γιατρο θα παω δεν τους ξεφτιλίσω αλλα στη συγκεκριμενη ασθενεια δεν μπορεσαν να την βρουν και την ελεγαν πολυνευροπαθεια ειπαμε δεν ειναι θεοι ανθρωποι ειναι τι να σου πω αν δεν το καταλαβεις και αυτο τσαμπα γραφω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κατηγορείτε και ειρωνεύεστε έναν άνθρωπο που έχει ένα σοβαρό πρόβλημα που μπορεί χειροτερέψει, έχει πάει σε πολλούς γιατρούς που δεν μπορούν να κάνουν κάτι και θέλει να δοκιμάσει όποιες εναλλακτικές έχει...

πηγα στην  κανονικη ιατρικη και μου βρισκουν πολυνευροπαθεια ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥΝΕΥΡΟΠΑΘΕΙΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα σε πολλους γιατρους και δεν ηταν κανενας σιγουρος δεν καταλαβαινεις ενα πραγμα αν ξαναρρωστησω σε κανονικο γιατρο θα παω δεν τους ξεφτιλίσω αλλα στη συγκεκριμενη ασθενεια δεν μπορεσαν να την βρουν και την ελεγαν πολυνευροπαθεια ειπαμε δεν ειναι θεοι ανθρωποι ειναι τι να σου πω αν δεν το καταλαβεις και αυτο τσαμπα γραφω.

Το πρόβλημα είναι ότι εσύ πιστεύεις ότι με τον βιοσυντονισμό βρήκαν τι έχεις ενώ όλοι οι υπόλοιποι πιστεύουν ότι οι γιατροί μάλλον είναι πιο κοντά στην αλήθεια και τα εναλλακτικά απλά σου λένε κάτι που θες να ακούσεις και δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα. πολλοί προσπάθησαν να σου δώσουν μια μέθοδο σκέψης με κάποια βάση μερικοί απλά τρολάρουν και εγώ έδωσα ένα παράδειγμα το οποίο χαρακτήρισες ως απατεωνιά αποφεύγοντας να σχολιάσεις το πια ήταν η παγίδα στο κείμενο που έγραψα. 

 

Τελικά εξακολουθείς να πιστεύεις στις χαρτορίχτρες και τους αστρολόγους ελπίζοντας ότι θα είσαι η εξέρεση στον κανόνα. Προσωπικά σε συμβουλεύω να αρχίσεις να επισκέπτεσαι θαυματουργές εκκλησίες και εικόνες να προσεύχεσαι να κάνεις φανουρόπιτες, τάματα κλπ θρησκευτικές τελετές για 2 λόγους. 1) κάποια από τα χρήματα σου θα καταλήξουν σε ορφανοτροφεία, γηροκομεία και λοιπούς συνανθρώπου σου που τα έχουν ανάγκη και 2) παίζει να έχεις και περισσότερες πιθανότητες να γίνεις καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα εχω πεθανει στα γελια με αυτα που γραφει ο silverage ρε ανθρωπε κολημενε με ενα πραγμα τι δεν καταλαβαινεις πηγα στην  κανονικη ιατρικη και μου βρισκουν πολυνευροπαθεια ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥΝΕΥΡΟΠΑΘΕΙΑ

Λιγο αποτομα τελειωνει η προταση.

Το σωστο ειναι "Μου ειπαν ο γιατροι οτι εχω πολυνευροπαθεια, αλλά δεν εχω πολυνευροπαθεια, ΕΠΕΙΔΗ.......".

 

Που ειναι το "επειδη" σου? Η δικαιολογηση δηλαδη για το γιατι πιστευεις οτι δεν εχεις πολυνευροπαθεια παροτι σου ειπαν οι γιατροι οτι εχεις.

 

Η δικαιολογηση οτι επειδη δεν καταφεραν να σε θεραπευσουν δεν βρηκαν και τι εχεις, δεν ειναι προφανως αξιολογο επιχειρημα. Δεν ειναι καν επιχειρημα εαν η θεραπεια της πολυνευροπαθειας δεν υφισταται(δεν ξερω εαν ειναι ιασιμη ή οχι ή εαν ειναι και αντιμετωπισιμη εστω).

 

 

δεν ειναι αυτο το προβλημα τι κανουμε τωρα με το ζωρι πες μου εσυ ενα νευρολογο να παω και αν μου δωσει λυση τηλεφωνα μου κλεφτικα πηγα σε πολλους γιατρους και δεν ηταν κανενας σιγουρος δεν καταλαβαινεις ενα πραγμα αν ξαναρρωστησω σε κανονικο γιατρο θα παω δεν τους ξεφτιλίσω αλλα στη συγκεκριμενη ασθενεια δεν μπορεσαν να την βρουν και την ελεγαν πολυνευροπαθεια ειπαμε δεν ειναι θεοι ανθρωποι ειναι τι να σου πω αν δεν το καταλαβεις και αυτο τσαμπα γραφω.

 

  Εννοειται οτι δεν ειναι θεοι και εννοειται οτι ακομα και 3-4 γιατροι μπορει ΟΛΟΙ τους να κανουν λαθος, αλλά και αυτα που διαβασα(στα πεταχτα ειναι η αληθεια) οτι ειπες οτι με μια συσκευη βιοσυντονισμου βρηκαν(οι "εναλλακτικοι", οχι οι γιατροι δηλαδη) ενα βακτηριο πανω στα νευρα σου, και αυτο εννοειται οτι ειναι παραμυθι(που δεν λεω οτι εσυ μας το πουλας αλλά με την εννοια οτι αυτα τα διαβαζουν στα παιδια και δεν πρεπει να πιστευεις οτι μπορει να εγινε τετοιο πραγμα).

 

Οπως και να εχει μακαρι να γινεις καλα οσο πιο συντομα γινεται....

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κύριοι, 

 

Στα επόμενα μηνύματα που θα υποχρεωθώ να διαγράψω, θα παραπέμψω σε υποχρεωτικές διακοπές και τους συντάκτες τους.

 

Παρενθετικά, όταν στέλνετε αναφορές για μηνύματα τα οποία κρίνετε προβληματικά, καλό θα ήταν να αφήσετε περιθώριο μεγαλύτερο των τεσσάρων λεπτών στους συντονιστές για να κλείσουν την αναφορά προτού απαντήσετε με τρόπο αντίστοιχο αυτού που σας έθιξε.

 

Παρακαλώ για τη συνεργασία όλων.

 

Όπως πάντα, τυχόν διευκρινίσεις, αντιρρήσεις κτλ., αποκλειστικά με προσωπικό μήνυμα, είτε στον αρμόδιο συντονιστή, είτε στο διαχειριστή.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, 

 

Στα επόμενα μηνύματα που θα υποχρεωθώ να διαγράψω, θα παραπέμψω σε υποχρεωτικές διακοπές και τους συντάκτες τους.

 

Παρενθετικά, όταν στέλνετε αναφορές για μηνύματα τα οποία κρίνετε προβληματικά, καλό θα ήταν να αφήσετε περιθώριο μεγαλύτερο των τεσσάρων λεπτών στους συντονιστές για να κλείσουν την αναφορά προτού απαντήσετε με τρόπο αντίστοιχο αυτού που σας έθιξε.

 

Παρακαλώ για τη συνεργασία όλων.

 

Όπως πάντα, τυχόν διευκρινίσεις, αντιρρήσεις κτλ., αποκλειστικά με προσωπικό μήνυμα, είτε στον αρμόδιο συντονιστή, είτε στο διαχειριστή.

 

Ευχαριστώ.

Αν θες μη κλειδώσεις το θεμα γιατι εχει ενδιαφέρον να υπάρχει και ως πληροφόρηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...