Προς το περιεχόμενο

Βιοσυντονισμός και τρίχες κατσαρές


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά,ποτε μην κατακρίνεται κατι αν δεν έχετε προσωπική εμπερία με το αντικείμενο για να κρίνεται και μόνοι σας.Μην στηρίζεστε σε κανενός άποψη και μην βγαζετε συμπεράσματα απο άλλα άτομα που σας λένε εκανα π.χ. αυτο και με βοηθησε ή π.χ αυτό είναι απάτη.

 

Από προσωπική πείρα,χωρις να είμαι γιατρός,έχω δοκιμάσει πολλά είδη εναλλακτικών θεραπειών και εχω παρακολουθήσει αρκετα σεμινάρια πάνω στο θέμα,η ταπεινή μου άποψη είναι πως αν θες να θεραπευτείς από οποιοδήποτε πρόβλημα το πρωτο πράγμα που χρειάζεται να κάνεις είναι να έχεις την θέληση να αντιμετωπίσεις την κατάσταση.Ολα βοηθάνε και οι εναλλακτικές και οι συμβατικές μεθόδοι....Η διαφορά είναι πως οταν το πρόβλημα επιδεινωθεί και φθασει σε σημείο να αρρωστήσεις χρειαζεσαι τα φάρμακα για να αντιμετωπίσεις τα συμπτώματα ή και να κάνεις κάποια επέμβαση για να αποκατασταθεί το πρόβλημα.Η συμβατική ιατρική αντιμετωπίζει αυτο ακριβώς το θέμα,τα συμπτώματα και οχι την ρίζα του προβλήματος...Δηλαδή ισως επανέλθει το ίδιο πρόβλημα επειδή θα το προκαλείς στον εαυτό σου από τις ιδιες καταστάσεις,είτε σωματικές είτε ψυχολογικές.

 

Με την εναλλακτική ιατρική το θεμα που προκύπτει,εχει ως στόχο να αντιμετωπιστεί στην ρίζα του και μαζι με τα συμπτώματα να θεραπευτεί και η αιτία που το προκάλεσε έτσι ώστε να μην ξαναεμφανιστεί...

Σίγουρα όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες και ο κάθε ένας είναι διαφορετικός και μια προσέγγιση που βοηθάει καποιον,εναν άλλο να μην τον βοηθήσει στο ίδιο ζήτημα.

 

Και οι 2 μεθόδοι είναι απαραίτητες,και η μια συμπληρώνει την άλλη.

 

Αρκεί ο καθένας να είναι ανοιχτός και να μην στηρίζεται στην αποψη του οχλου και με την δική του κρίση να αποφασίζει.Μην "μασάτε" οτι σας προσφέρουν χωρίς να κατσετε να το επεξεργαστείτε και να βάλετε το νου σας  να σκεφτεί.

Με λίγο googlarima μπορείτε να βρείτε οτι πληροφορία πλεον θελετε για τα πάντα....

Επεξ/σία από Tantalord
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 307
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοροϊδεύετε και κατακρίνετε όλοι, αλλά πάνω στην απελπισία του κάποιος πολλά μπορεί να κάνει. Ειδικά αν έχει καεί από γιατρούς που δεν ξέρουν την τύφλα τους για μερικές ασθένειες και απλά σε γεμίζουν φάρμακα και σου διαλύουν τη ζωή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν κοροιδεύω ούτε κατακρίνω και συμπάσχω με όποιον ταλαιπωρείται από κάποιο πρόβλημα. Η δική μου άποψη απλά είναι πως σε προτεραιότητα πρέπει να είναι ο δρόμος της επιστήμης. Κατανοώ φυσικά την φόρτιση κάποιου που έχει ένα πρόβλημα και σκέφτεται να δοκιμάσει οτιδήποτε. Εξάλλου κι εγώ έχω πρόβλημα και έχουν περάσει απ το μυαλό μου όλα αυτά απλά προσπαθώ να αντισταθώ στο ενδεχόμενο δούλεμα και την εκμετάλευση από μάγους που θεραπεύουν με ματζούνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστή η αποψη σου.Κανεις δεν θέλει να πέσει θυμα κάποιου κομπογιαννιτη και δυστυχως σε ολους του κλάδους υπάρχουν άτομα που για το κέρδος και χωρις να έχουν εμπειρία και πιστοποιητικα,θα κοιτάξουν να εκμεταλευτούν.

"Μάγοι" δεν υπάρχουν παρα μόνο αν πιστέψεις εσύ πως χωρις κοπο και προσπάθεια,με ενα απλό χαπι θα λυθουν ολα σου τα προβλήματα και θα ξεπερασεις την αρρωστια που έχει προκύψει...

 

Μην έχετε κατα νου οτι σας πλασάρει το συστημα,το βασικό πράγμα που θέλουν είναι να σας ελέγχουν και να εξαρτίεσται απο αυτο και το κανουν με το να σας προκαλούν φόβο.Δεν τους συμφέρει να παιρνετε τα φθηνα ομοιοπαθητικά ή με την σωστη διατροφή να διατηρείται εναν υγιείνό τρόπο ζωης.Πως θα πουλήσουν τα ακριβά φάρμακα οι βιομηχανίες?

 

Ενημερωθείται,ζουμε στην εποχή της πληροφορίας και αν θέλει κάποιος να ζει καλά και ευτυχισμένος,που αυτο ειναι το ζητούμενο πισω απο την αντιμετώπιση της αρρώστιας,μπορεί να το κάνει,απλά με το να μην έχει με παροπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ασύλληπτο πώς πεθαίναμε σα τις μύγες μέχρι και πριν 60 χρόνια από φυματιώσεις και πόλιο, και τώρα ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝΕ φάρμακα και δε τα παίρνουμε.

Να μας ακούσει κάνα παιδάκι στην Αφρική να τραβάει τις φλύκταινές του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνά ή ακριβά ομοιοπαθητικά, δεν δουλεύουν.

 

Αν δούλευαν, θα είχαν αλλάξει όλα τα δεδομένα της σύγχρονης επιστήμης. Ένα σωρό επιχειρήσεις θα επένδυαν τρισεκατομμύρια σε αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λές από δικιά σου εμπειρία?Δοκίμασες κατι που σε αποτρέπει να πιστεύεις οτι έχουν κάποιο αποτέλεσμα?Και αν ναι μηπως περίμενες κάποιο συγκεκριμένο αποτελεσμα και απογοητεύτηκες που δεν το είδες?

 

Μιλάμε για ολιστική ιατρική και έχει εντελώς άλλες βάσεις,θεωρία και αντιμετώπιση του ασθενή από οτι ξέρουμε με τις συμβατικές μεθόδους...Οπως έγραψα,δεν υπαρχει ενα χρυσο χάπι που το παίρνεις και τέλος.

Η ομοιοπαθητική έχει ρίζες στην Ιπποκράτεια Ιατρική και είναι κάτι που εξελίσσεται συνεχώς.Υπαρχουν αρκετοί που τα χρησιμοποιούν οπως σε επίπεδο αθλητικών σωματείων για αυξηση αντοχής,ανθρωποι με σκλυρηνση κατα πλάκας που δείχνουν βελτίωση.

 

Και περα από την ομοιοπαθητική,υπάρχουν τόσα συμπληρώματα διατροφής που στηρίζονται σε φυσικές ουσίες που μπορούν σε βοηθήσουν αν αντιμετωπίσεις ενα πρόβλημα χωρίς να καταφύγεις στα φάρμακα.

Δεν λέω οτι τα φάρμακα είναι για πέταμα,απλα υπάρχουν και εναλλακτικές.Την υγεία σου την "φτιάχνεις" ή τη "χαλάς" από την διατροφή σου και από το πως "συμπεριφέρεσαι" στο σώμα σου ψυχολογικά-σωματικα(θυμός-άγχος-κόπωση κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Το λές από δικιά σου εμπειρία?Δοκίμασες κατι που σε αποτρέπει να πιστεύεις οτι έχουν κάποιο αποτέλεσμα?Και αν ναι μηπως περίμενες κάποιο συγκεκριμένο αποτελεσμα και απογοητεύτηκες που δεν το είδες?

 

2.Μιλάμε για ολιστική ιατρική και έχει εντελώς άλλες βάσεις,θεωρία και αντιμετώπιση του ασθενή από οτι ξέρουμε με τις συμβατικές μεθόδους...Οπως έγραψα,δεν υπαρχει ενα χρυσο χάπι που το παίρνεις και τέλος.

 

3.Η ομοιοπαθητική έχει ρίζες στην Ιπποκράτεια Ιατρική και είναι κάτι που εξελίσσεται συνεχώς.Υπαρχουν αρκετοί που τα χρησιμοποιούν οπως σε επίπεδο αθλητικών σωματείων για αυξηση αντοχής,ανθρωποι με σκλυρηνση κατα πλάκας που δείχνουν βελτίωση.

 

4.Και περα από την ομοιοπαθητική,υπάρχουν τόσα συμπληρώματα διατροφής που στηρίζονται σε φυσικές ουσίες που μπορούν σε βοηθήσουν αν αντιμετωπίσεις ενα πρόβλημα χωρίς να καταφύγεις στα φάρμακα.

Δεν λέω οτι τα φάρμακα είναι για πέταμα,απλα υπάρχουν και εναλλακτικές.Την υγεία σου την "φτιάχνεις" ή τη "χαλάς" από την διατροφή σου και από το πως "συμπεριφέρεσαι" στο σώμα σου ψυχολογικά-σωματικα(θυμός-άγχος-κόπωση κτλ)

 

  1. Ξαναλέω πως η απόδειξη πως μια θεραπεία δουλεύει ή όχι δεν είναι θέμα προσωπικών μαρτυριών και εμπειριών γιατί δεν είναι επιστημονικά ασφαλές να θεωρήσεις έγκυρη μια τέτοια μαρτυρία. Σαν να μου λες ότι υπάρχουν εξωγήινοι επειδή κάποιοι λένε ότι έχουν δει ή ότι υπάρχει θεός επειδή κάποιοι θεωρούν πως βίωσαν κάποιο θαύμα. Αν αντέχουν οι μέθοδοι που αναφέρεις τις επιστημονικές μεθόδους επαλήθευσης της λειτουργίας τους τότε γιατί τόσα χρόνια δεν γίνεται μια γαμοέρευνα να αποδειξουν ότι δουλεύουν και να τελειώνουμε?
  2. Η επιστήμη της ιατρικής και της φαρμακευτικής αυτό κάνουν. Έχεις μια αρρώστια και σου δίνουν ένα χρυσό χάπι και περνάει. Όχι για όλες για αρρώστιες ακόμη αλλά γενικά αυτός είναι ο στόχος και με αυτό τον τρόπο στις μερες σώζονται πλέον εκατομύρια ζωές από χιλιάδες ασθένειες. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο υποτίμησης του χρυσού χαπιού. Τώρα οι άλλες μέθοδοι αν συνδυάζουν νερομάτζουνα με διαλογισμό και γίογκα επιτρεψέ μου να αμφιβάλω για την λειτουργία τους. Εκτός φυσικά κι αν αντέχουν να δοκιμαστούν με επιστημονικές μεθόδους και να την αποδείξουν.
  3. Το που και αν έχει ρίζες ακούγεται πιασάρικο αλλά δεν βοηθάει σε κάποιο συμπέρασμα για το αν δουλεύουν αυτές οι θεραπείες. Για την αντοχή και την ΣΚΠ σε παραπέμπω στο 1. και θεωρώ κι εγώ ανεύθυνο να διαδίδονται τέτοιες απόψεις, μη αποδείξιμες για τόσο σοβαρά θέματα.
  4. Οι ουσίες, είτε της φύσης είτε του εργαστηρίου είναι ουσίες. Οι φυσικές δεν είναι από άλλο σύμπαν ή από άλλα συστατικά και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί η λέξη φυσική ουσία είναι ωραιοποιημένη και πουλάει τόσο στις μέρες μας. Αν λύνονταν όλα με φυσικές ουσίες δεν θα μπαίναμε στον κόπο να κατασκευάζουμε τεχνητές (οι οποίες δουλεύουν με επιστημονικά τεκμηριωμένο τρόπο). Επίσης πολλά τεχνητα φαρμακευτικά σκευάσματα μιμούνται τα φυσικά με μεγαλύτερες περιεκτικότητες απλά ή συνδυάζουν ουσίες της φύσης ή αποτελούν βελτιώσή τους. Αν μου αναφέρεις τις παρενέργειες, όταν βάζεις κάτι στον οργανισμό σου μπορεί να έχεις παρενέργειες είτε είναι φυσική είτε τεχνητή ουσία. Αυτό που θα κρίνει αν θα έχεις παρενέργειες είναι το αν τελικά χρησιμοποιήσεις μια ουσία καθώς και ο τρόπος που θα την χρησιμοποιήσεις (ποσότητα, συχνότητα) και η απόφαση αυτή θα ληφθεί με βάση την επιτακτικότητα της κατάστασης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λές από δικιά σου εμπειρία?Δοκίμασες κατι που σε αποτρέπει να πιστεύεις οτι έχουν κάποιο αποτέλεσμα?Και αν ναι μηπως περίμενες κάποιο συγκεκριμένο αποτελεσμα και απογοητεύτηκες που δεν το είδες?

 

Μιλάμε για ολιστική ιατρική και έχει εντελώς άλλες βάσεις,θεωρία και αντιμετώπιση του ασθενή από οτι ξέρουμε με τις συμβατικές μεθόδους...Οπως έγραψα,δεν υπαρχει ενα χρυσο χάπι που το παίρνεις και τέλος.

Η ομοιοπαθητική έχει ρίζες στην Ιπποκράτεια Ιατρική και είναι κάτι που εξελίσσεται συνεχώς.Υπαρχουν αρκετοί που τα χρησιμοποιούν οπως σε επίπεδο αθλητικών σωματείων για αυξηση αντοχής,ανθρωποι με σκλυρηνση κατα πλάκας που δείχνουν βελτίωση.

 

Και περα από την ομοιοπαθητική,υπάρχουν τόσα συμπληρώματα διατροφής που στηρίζονται σε φυσικές ουσίες που μπορούν σε βοηθήσουν αν αντιμετωπίσεις ενα πρόβλημα χωρίς να καταφύγεις στα φάρμακα.

Δεν λέω οτι τα φάρμακα είναι για πέταμα,απλα υπάρχουν και εναλλακτικές.Την υγεία σου την "φτιάχνεις" ή τη "χαλάς" από την διατροφή σου και από το πως "συμπεριφέρεσαι" στο σώμα σου ψυχολογικά-σωματικα(θυμός-άγχος-κόπωση κτλ)

Οι "εναλλακτικές" μέθοδοι που δουλεύουν, αφομοιώνονται από την πραγματική ιατρική. Σιγά μην αφήσουν την ευκαιρία να εκμεταλλευτούν ένα θαυματουργό φάρμακο που έχει τις απίστευτες ιδιότητες που υπόσχονται οι ομοιοπαθητικοί κομπογιαννίτες. Ο ανταγωνισμός στο χώρο των φαρμάκων είναι τεράστιος, όπως και τα λεφτά. Αλλά εσύ προτιμάς συνομωσίες.

 

Αν αυτά τα φάρμακα έκαναν δουλειά, δεν θα χρειαζόταν να τα διαφημίζετε στα φόρουμς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ανεφερα σε προηγούμενα post οτι οποια πληροφορία χρειάζεται μπορείτε απλά με το google να ενημερωθειτε και αναλογως να κρίνεται.Π.χ για το διαλογισμό έχουν γίνει αρκετες επιστημονικές έρευνες και έχουν ανακοινωθεί σε εγγριτα ενθετα και απο Διεθνείς οργανισμους,και μιλάνε με αποτελέσματα σύμφωνα με την βιο-χημικη συσταση του σώματος(πιεση του αίματος-εγκεφαλική λειτουργια-ουσίες του οργανισμου κτλ) που αυτά ειναι μετρήσιμα μεγέθη.Και ο λόγος που ρώτησα ηταν οτι για να εισαι για κατι αρνητικος ή και καχύποπτος καλο θα είναι να το γνωριζεις προσωπικά πριν το απορρίψεις.Δεν θέλω να σου αλλάξω καμία γνωμη απλα απο προσωπική εμπειρία είναι κάτι που με βοηθήσε σε μεγάλο βαθμό και πιστευω σε κάτι που είδα αποτέλεσμα.Αν είχα αγνοια δεν θα ασχολιομουνα καθόλου.

 

2. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που σου δίνουν κατι να γινεις καλα και δεν έχει αποτελεσμα.Χημειοθεραπείες για τον καρκίνο που δεν ξερεις αν θα σε βρεί το πρωινό.Η γενικα για να καταλάβεις πως λειτουργει ολιστικα κάτι,πες οτι ενας εχει υψηλή πίεση επείδη είναι οξύθημος ή στεναχωριέται εύκολα,θα παρει ενα χάπι για να πέσει η πίεση αλλά η αιτία που το προκαλεί δηλαδή ο θυμός ή το άγχος θα υπάρχει,και σε επομενη παρόμοια κατάσταση παλι το χάπι θα αντιμετωπίσει το συμπτωμα και αυτο θα είναι ενας κύκλος αν δεν αντιμετωπιστεί η αιτία,δηλαδή το αρνητικο συναίσθημα....

 

3. Οσο αφορά την ΣΚΠ μιλάω επειδή γνωρίζω άτομο που λαμβάνει θεραπεία για αυτο το πρόβλημα,και επειδή με τις συμβατικές μεθόδους δεν είχε αποτέλεσμα στραφηκε στα εναλλακτικά και αντιμετωπίζει το προβλημα του με καλύτερα αποτελέσματα.


Οι "εναλλακτικές" μέθοδοι που δουλεύουν, αφομοιώνονται από την πραγματική ιατρική. Σιγά μην αφήσουν την ευκαιρία να εκμεταλλευτούν ένα θαυματουργό φάρμακο που έχει τις απίστευτες ιδιότητες που υπόσχονται οι ομοιοπαθητικοί κομπογιαννίτες. Ο ανταγωνισμός στο χώρο των φαρμάκων είναι τεράστιος, όπως και τα λεφτά. Αλλά εσύ προτιμάς συνομωσίες.

Αν αυτά τα φάρμακα έκαναν δουλειά, δεν θα χρειαζόταν να τα διαφημίζετε στα φόρουμς.

 

Δεν διαφημίζω τίποτα,ουτε υπέδειξα,ουτε εξαναγκασα καποιον να πάρει κατι...τι είμαι φαρμακευτική εταιρεία?...Απλά επειδή εχω γνώση από το αντικείμενο σε βαθμό που κρίνω οτι μπορεί να βοηθήσει καποιους οπως βοηθηθηκα εγω...Δεν εκφράζω γνώμες που ακουσα-νομίζω-υποθέτω ή συμπεραίνω βαση στοιχείων αλλα συμφωνα με κατι που έχω βιώσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκφράζω γνώμες που ακουσα-νομίζω-υποθέτω ή συμπεραίνω βαση στοιχείων αλλα συμφωνα με κατι που έχω βιώσει.

Σύμφωνα με κάτι που νομίζεις ότι έχεις βιώσει. Γιατί δεν έχεις αποδείξεις, και αν το ερευνήσουν οι επιστήμονες δε θα βρουν τίποτα χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα μία βάση εχεις δίκιο οτι δεν μπορεί να έρευνηθεί,αλλά οχι και οτι δεν ισχύει,και με την εννοια οτι το βλέπεις ορθολογιστηκα μόνο...Αν εγω ειμαι ποιο λειτουργικός,ποιο ευτυχισμενος,ποιο ελευθερος δεν με ενδιαφερει να έχω καμία επιβεβαίωση απο καποιον τρίτο...ειναι πως βιώνω την ζωη.Χρειάζομαι πραγματικά επιστημονικές αποδείξεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα μία βάση εχεις δίκιο οτι δεν μπορεί να έρευνηθεί,αλλά οχι και οτι δεν ισχύει,και με την εννοια οτι το βλέπεις ορθολογιστηκα μόνο...Αν εγω ειμαι ποιο λειτουργικός,ποιο ευτυχισμενος,ποιο ελευθερος δεν με ενδιαφερει να έχω καμία επιβεβαίωση απο καποιον τρίτο...ειναι πως βιώνω την ζωη.Χρειάζομαι πραγματικά επιστημονικές αποδείξεις?

Μπορεί να ερευνηθεί μια χαρά, και το συμπέρασμα που πάντα θα προκύπτει είναι ότι δεν ισχύει.

 

Μπορείς να βιώσεις τη ζωή σου το ίδιο καλά και χωρίς τα ομοιοπαθητικά, ειλικρινά δεν θα δείς καμία απολύτως διαφορά. Όχι όμως χωρίς τα πραγματικά φάρμακα, και εκεί είναι η διαφορά τους.

 

Αν θες να νοιώθεις απλά ευτυχισμένος, πάρε καμιά σοκολάτα. Δεν υπάρχει λόγος να διαδίδεις ψευδοεπιστήμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχυει οτι δεν χρειάζεσαι τιποτα για να εισαι χαρουμενος και ευτυχισμένος.

Κανενα φαρμακο,ομοιοπαθητικο και μη, ή γιατρο που να το παιζει Θεός....

Απλα οταν βρεθείς σε δυσκολη κατάσταση αντιμετώπισε τη θετικα και αισιόδοξα...

και για να μην αρρωστήσεις το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι η πρόληψη σε ολα τα επίπεδα.

Ολα τελεία αφου είναι φανερό,ποιος ο λογος για αψημαχίες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...