Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ήθελε τόση ακρίβεια θα μετρούσε αλλιώς και όχι με κουταλιές οπότε τζάμπα αγχώνεσαι! Βάλε μια κουταλιά από ένα μεγάλο κουτάλι που έχεις στο σπίτι.

 

Δεν αγχωνομαι, προσπαθω να καταλαβω τι εννοουν "κουταλια σουπας". Εχω μεγαλα κουταλια βαθεια, εχω και ρηχα. Υπαρχει σημαντικη διαφορα. Απ οτι ομως καταλαβα μου λες ότι είναι το βαθυ κουταλι:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν αγχωνομαι, προσπαθω να καταλαβω τι εννοουν "κουταλια σουπας". Εχω μεγαλα κουταλια βαθεια, εχω και ρηχα. Υπαρχει σημαντικη διαφορα. Απ οτι ομως καταλαβα μου λες ότι είναι το βαθυ κουταλι :)

Όποια και αν ειναι η διαφορά μεταξύ 2 κουταλιών σούπας πάντα η ποσότητα τους θα ειναι μεγαλύτερη απο ενα κουτάλι του γλυκού 

 

ή με άλλα λόγια το πιο ρηχό κουτάλι σούπας χωράει μεγαλύτερη ποσότητα απο το πιο βαθύ κουτάλι του γλυκού.

 

και τέλος σε φαγητά αλμυρά κτλ δεν παίζουμε τώρα με διαφορά 1ml κτλ δεν ειναι βιοχημεία.... κουζίνα ειναι κάνεις να φας εκει σιγά το πράμα και αν σου παραπέσει πάλι τρώγεται και την επομένη θα θυμάσαι να βάλεις λιγότερο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγχωνομαι, προσπαθω να καταλαβω τι εννοουν "κουταλια σουπας". Εχω μεγαλα κουταλια βαθεια, εχω και ρηχα. Υπαρχει σημαντικη διαφορα. Απ οτι ομως καταλαβα μου λες ότι είναι το βαθυ κουταλι :)

Τι κουτάλια έχεις; Νορμάλ κουτάλια εννοεί πιστεύω, όπως αυτό πχ:

 

320px-Dessert_Spoon.jpg

 

Σε μικρό μέγεθος είναι του γλυκού, σε μεγαλύτερο είναι της σούπας.

 

Άλλη απορία, γίνεται κάπως τα μηνύματα που έχω διαβάσει στο fb να μη μου ξαναέρχονται σαν ειδοποιήσεις όταν ανοίγω το messenger στο κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγχωνομαι, προσπαθω να καταλαβω τι εννοουν "κουταλια σουπας". Εχω μεγαλα κουταλια βαθεια, εχω και ρηχα. Υπαρχει σημαντικη διαφορα. Απ οτι ομως καταλαβα μου λες ότι είναι το βαθυ κουταλι:)

Ειναι συγκεκριμένη ποσότητα, κοίτα εδώ: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Measuring_spoon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε κάποιο μαγαζί στο κέντρο της Θεσσαλονίκης που να επισκευάζει χαλασμένες οθόνες λάπτοπ; (δεν πρέπει να είναι σοβαρό το πρόβλημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή με άλλα λόγια το πιο ρηχό κουτάλι σούπας χωράει μεγαλύτερη ποσότητα απο το πιο βαθύ κουτάλι του γλυκού.

 

 

 

Εξαρταται τι γεμισμα θα κανεις... Υπαρχει η κοφτη κουταλια, η κανονικη και η παραγεμισμενη(οσο παιρνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τι γεμισμα θα κανεις... Υπαρχει η κοφτη κουταλια, η κανονικη και η παραγεμισμενη(οσο παιρνει).

Η παραγεμισμένη δεν παίζει. Εξαρτάται απ' το υλικό. Άλλο η παραγεμισμένη με ζάχαρη (στην ουσία,, ίδια με την κανονική), άλλο με αλεύρι (μπορείς να φορτώσεις ένα "βουνό")

 

:) Επιστήμη το κάναμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ξερεις καποιοι λενε οτι βαζουν μονο μια κουταλια καφε, αλλα αν αυτη ειναι γεματη μεχρι πανω(βουναλακι) τοτε ειναι σαν δυο κουταλιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για τον συγκεκριμένο φορτιστή σε κάτι πιο δυνατό.

 

Αυτός κάνεις να φορτισει μία μπαταρία ταμπλέτ 8000mah σε 4.5 ώρες...

Έχουμε κάτι σε πιο γρήγορο;

 

 

(Έχω βγάλει και φωτό το βισμα που βγαζει)

post-210891-0-71173200-1476990340_thumb.jpg

post-210891-0-23543200-1476990355_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πόσο ειναι επικίνδυνο να υπαρχει πισω απο κουρτινα μια πρίζα? Υπαρχει περιπτωση να σπινθηρίσει με κίνδυνο να αρπάξει η κουρτίνα?

 

Η πρίζα εχει πανω κατι τετοιο που συνδέεται μόνιμα μια τηλεόραση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι εννοείς με ένα click το κάνεις πατάς πάνω στο άλπουμ και απο δίπλα έχει το λινκ πατάς πάνω στο link και το αντιγράφει αυτόματα... οκ 2 click.

Πατάω πάνω στο άλμπουμ, μπαίνω μέσα, αλλά δεν βλέπω πουθενά λινκ για να το μοιραστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...