Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ευρώ και θέλω να πάω σε τράπεζα εντός Ελλάδος να μου δώσει συνάλλαγμα (δολάρια Αμερικής, λίρες Αγγλίας κλπ). Στις τιμές συναλλάγματος (λινκ από τυχαία τράπεζα), κοιτάω την τιμή αγοράς ή πώλησης; Αντίστοιχα, αν έχω συνάλλαγμα και θέλω να τα κάνω ευρώ, ποια τιμή θα κοιτάξω; Αν είναι εύκολο εξηγήστε συντόμως.

 

Δεν έχω σκοπό να αγοράσω συνάλλαγμα ούτε να πάω ταξίδι στο εξωτερικό, αλλά θέλω να μάθω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους την συγκεκριμένη πληροφορία γιατί είχαμε διαφωνία με τους φίλους μου.

Εσύ πας με τα ευρώ σου να αγοράσεις δολάρια, η τράπεζα πουλάει (τιμή πώλησης) 1,07 δολάρια* για κάθε ευρώ.

Αν θες να "πουλήσεις" δολάρια και να "αγοράσεις" ευρώ θα πρέπει να δώσεις 1,126 δολάρια* για κάθε ευρώ.

 

*Σύμφωνα πάντα με το παράδειγμα του πίνακα που έδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα σινιαλο σε απεναντι αμαξι τωρα το βραδυ, για κακη μου τυχη ηταν τροχαια, αναψε το φαρο και σταματησα, με εγραψε 80€ για σινιαλο σε απεναντι αμαξι χωρις λογο.

 

Να σημειώσω οτι δεν ειχε αναμενο φαρο. Ποσο στεκει αυτη η λογικη; κανονικα μια επίπληξη δεν επρεπε να με κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα σινιαλο σε απεναντι αμαξι τωρα το βραδυ, για κακη μου τυχη ηταν τροχαια, αναψε το φαρο και σταματησα, με εγραψε 80€ για σινιαλο σε απεναντι αμαξι χωρις λογο.

 

Να σημειώσω οτι δεν ειχε αναμενο φαρο. Ποσο στεκει αυτη η λογικη; κανονικα μια επίπληξη δεν επρεπε να με κανει;

Αυτό το έχω ακούσει μόνο για εθνικές όταν κάνεις σινιάλο για να ειδοποιήσεις ότι έχει μπλόκο...μεγάλη γκαντεμιά ρε φίλε αλλά δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε θα παω να το πληρωσω τι να κανω αλλη φορα θα ξερω και αυτος δεν ειχε ουτε φαρο ανοιχτο. Μετα τον αναψε. Μεσα σε δεκα μέρες ειναι το μισο σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι δεκα μερες. Ο φαρος αναβει σε συγκεκριμενεςκαταστασεις οχι οποτε του θυμηθει απο οσο ξερω. Πχ αναβει οτανβαριεται να περιμενει στην κινηση ο μπατσος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δικαστήριο για τα αδικήματα που δεν υπόκεινται στον ποινικό κώδικα και εξαγοράσιμες ποινές φυλάκισης εως μερικούς μήνες αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι δικαστήριο για τα αδικήματα που δεν υπόκεινται στον ποινικό κώδικα και εξαγοράσιμες ποινές φυλάκισης εως μερικούς μήνες αν δεν κάνω λάθος.

 Εως 5 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα σινιαλο σε απεναντι αμαξι τωρα το βραδυ, για κακη μου τυχη ηταν τροχαια, αναψε το φαρο και σταματησα, με εγραψε 80€ για σινιαλο σε απεναντι αμαξι χωρις λογο.

 

Να σημειώσω οτι δεν ειχε αναμενο φαρο. Ποσο στεκει αυτη η λογικη; κανονικα μια επίπληξη δεν επρεπε να με κανει;

Υπάρχει ανάλογο θέμα ήδη να διαβάσεις. http://www.insomnia.gr/topic/281259-%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%AC%CE%BB%CE%BF/

 

Εμένα η απορία μου είναι η ακόλουθη, γιατί να ειδοποιήσεις τον απέναντι? Για να κόψει ταχύτητα, να φορέσει ζώνη κλπ για 1χμ? Όταν αύριο μεθαύριο σκοτώσει κάποιον δικό σου λόγω υπερβολικής ταχύτητας ή μείνει ανάπηρος για πάντα, μήπως θα άλλαζες γνώμη για εκείνη τη φορά που του έδωσες την ευκαιρία να μην τον ενημερώσει κάποιος ότι κάνει λάθος με τον τρόπο οδήγησης του (εις βάρος των άλλων)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει το διαβασα το θεμα.

 

Ειπα οτι καταλαβα το λαθος μου, δεν χρειάζεται να μου πουν τι ειναι σωστο η λαθος. Αλλωστε γιγι αυτο πληρωσα το λαθος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...