Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ειναι αυτό που λες?

Μάλλον δεν έχει σώσει την εικόνα αλλά shortcut (συντόμευση) που δειχνει στην εικόνα που έχει αποθηκευμένη στο δίσκο της.

Κατά συνέπεια δεν ανοίγει σε εσένα γιατί είναι σε άλλο pc και όχι στο δικό της.

4ΚΒ εικόνα δεν υπάρχει αυτό λέω... το μέγεθος είναι ελάχιστο για φωτογραφία κλπ... τα shortcuts έχουν μόνο τέτοιο μέγεθος

 

EDIT: Μάλλον ο @CheOnWeb τα λέει πιο σωστά γιατί έχει εμπειρία με mac. Πάντως ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω. 4ΚΒ αρχείο αποκλείεται να είναι εικόνα/φωτογραφία κανονική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανονικά όταν παίρνεις αρχεία από Mac και έχεις επιλέξει στα Windows να βλέπεις τα Hidden Files, εκτός απ' τα "πραγματικά" αρχεία που έχουν ένα σεβαστό μέγεθος, βλέπεις και τα "φαντασματάκια" τους (αρχεία που δημιουργεί ο Mac) τα οποία είναι μόνο 4KB και φυσικά δεν έχουν τίποτα μέσα.

Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και να μην είναι Hidden και να εμφανίζονται κανονικά στα Windows ακόμα κι αν δεν έχεις επιλέξει να βλέπεις τα Hidden Files. Το αντίθετο, δηλαδή να είναι τα πραγματικά αρχεία Hidden και να μην τα βλέπεις, είναι αρκετά περίεργο, για να μη σου πω ότι δεν το έχω δει ποτέ. Τσέκαρέ το καλού-κακού και αν δεν... πάρε τη φίλη σου να στα ξαναστείλει/αντιγράψει.

Α οποτε λες οτι μπορεί να μου φαίνονται και κανονικά αλλά και να είναι και κρυμμένες ταυτόχρονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχει σώσει την εικόνα αλλά shortcut (συντόμευση) που δειχνει στην εικόνα που έχει αποθηκευμένη στο δίσκο της.

Κατά συνέπεια δεν ανοίγει σε εσένα γιατί είναι σε άλλο pc και όχι στο δικό της.

4ΚΒ εικόνα δεν υπάρχει αυτό λέω... το μέγεθος είναι ελάχιστο για φωτογραφία κλπ... τα shortcuts έχουν μόνο τέτοιο μέγεθος

 

EDIT: Μάλλον ο @CheOnWeb τα λέει πιο σωστά γιατί έχει εμπειρία με mac. Πάντως ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω. 4ΚΒ αρχείο αποκλείεται να είναι εικόνα/φωτογραφία κανονική

Δεν είναι Shortcuts, είναι αρχεία με metadata που σε Windows περιβάλλον είναι άχρηστα. Στο MacOs που τα χρησιμοποιεί δεν τα βλέπεις ποτέ. Σίγουρα πάντως δεν είναι οι εικόνες.

Α οποτε λες οτι μπορεί να μου φαίνονται και κανονικά αλλά και να είναι και κρυμμένες ταυτόχρονα?

Κανονικά, αν βλέπεις τα hidden files (κρυφά αρχεία) θα έπρεπε να βλέπεις ΚΑΙ τα πραγματικά και τα κρυφά των 4KB. Δηλαδή αν έχεις π.χ. 10 φωτογραφίες θα βλέπεις 20 αρχεία. 10 τα κανονικά και 10 κρυφά. Τα κρυφά αρχεία των 4KB έχουν το ίδιο όνομα με τα πραγματικά αλλά με ένα ._ στην αρχή.

 

 

 

http://www.isunshare.com/windows-10/show-hidden-files-and-folders-in-windows-10.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταγλωτισμένη εποχή του ~2004 :

 

Τρείς σωματαράδες μεξικάνοι, πάνε σε μια έπαβλη να εργαστούν ως αγρότες και βρίσκουν τις 3 κόρες που ήταν εκεί και ξεκίνησαν τα νταλαβέρια.

 

Πως λέγεται. Δεν την είχα ολοκληρώσει με αυτά και με αυτά. :'(

 

υ.γ: Στο ALTER ήταν!

 

Μαλλον αυτη λες:

Pasión de Gavilanes

http://imdb.com/rg/an_share/title/title/tt0387763/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Έχω στο desktop idle 20-25% cpu, έκανα scan malware bytes, δεν βρήκε τίποτα. Στο tast manager δεν βρίσκει τίποτα (όλα είναι 0% και ένα δυο 0-2%).

 

Καμια ιδέα?

 

Edit τελικά είναι το svchost. Να καταργήσω τα updates? Είναι mining με μόλις 20% κατανάλωση? Δεν θα το έβρισκε το malwarebytes? (Έχω και avast αν και είναι κατώτερο πιστεύω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Έχω στο desktop idle 20-25% cpu, έκανα scan malware bytes, δεν βρήκε τίποτα. Στο tast manager δεν βρίσκει τίποτα (όλα είναι 0% και ένα δυο 0-2%).

 

Καμια ιδέα?

 

Edit τελικά είναι το svchost. Να καταργήσω τα updates? Είναι mining με μόλις 20% κατανάλωση? Δεν θα το έβρισκε το malwarebytes? (Έχω και avast αν και είναι κατώτερο πιστεύω).

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα σήμερα χθες. Τελικά ήταν τα updates τα έκανα disable και τώρα είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να το αποφύγω, αλλά και που του είπα να ψάξει τίποτα δεν έβρισκε.

 

Γενικά ψιλογαργαλιούνται τα updates απο καλοκαίρι και μετά, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, η ασφαλιστική σου τακτοποιεί τις ζημιές του θύματος (εκτός αν γίνει φιλική δήλωση, οπότε τις τακτοποιεί η δική του ασφαλιστική), ο υπαίτιος πληρώνει τις δικές του ζημιές απ την τσέπη του, εκτός αν έχει μικτή ασφάλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιος θα ειναι ο κυριος λογαριασμός εχει ορισθει υποχρεωτικα στην αιτηση εκδοσης της καρτας

 

Oτι υπαρχει κυριος λογ/σμος ειναι δεδομενο, το ζητημα ηταν εαν μπορει να αλλαξει.

Μάλιστα κατάλαβα. Βασικά δεν μου βγάζει επιλογή κατά την ανάληψη οπότε παίζει να έχει γίνει γκάφα, θα πάω αύριο να μιλήσω με την τράπεζα. Μας τα έκανε τσουρέκια η Πειραιώς, μου έκανε κύριο τον έναν λογαριασμό που είχα 0 υπόλοιπο και δεν μπορούσα να τραβήξω χρήματα, και δεν μου δείνει επιλογή για τον 2ο λογαριασμό ώστε να βγάλω, πέρασα με δανεικά σήμερα.

 

Αν εχεις ebanking μπορεις να μεταφερεις λεφτα απο τον ενα στον αλλο.

Ήπια κάμποσο και δεν έπαθα τίποτα.

 

Πληροφοριακά απλά

 

Μπορει οι συνεπειες να φανουν αργοτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oτι υπαρχει κυριος λογ/σμος ειναι δεδομενο, το ζητημα ηταν εαν μπορει να αλλαξει.

 

Φυσικά και μπορεί να αλλάξει. Με νεα αιτηση σε οποιαδήποτε υποκαταστημα και (ισως) και στην εξυπηρέτηση πελατών
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ευρώ και θέλω να πάω σε τράπεζα εντός Ελλάδος να μου δώσει συνάλλαγμα (δολάρια Αμερικής, λίρες Αγγλίας κλπ). Στις τιμές συναλλάγματος (λινκ από τυχαία τράπεζα), κοιτάω την τιμή αγοράς ή πώλησης; Αντίστοιχα, αν έχω συνάλλαγμα και θέλω να τα κάνω ευρώ, ποια τιμή θα κοιτάξω; Αν είναι εύκολο εξηγήστε συντόμως.

 

Δεν έχω σκοπό να αγοράσω συνάλλαγμα ούτε να πάω ταξίδι στο εξωτερικό, αλλά θέλω να μάθω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους την συγκεκριμένη πληροφορία γιατί είχαμε διαφωνία με τους φίλους μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...