Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλα οταν αλλαζω χρονολογια και βαζω την περσινη γραφει εκτυπωση εκκαθαριστικου ενω στη φετινη εκτυπωση πραξης προσδιορισμου κλ

 

Ετσι λεγεται απο φετος παλιοτερα λεγοταν εκκαθαριστικο. Απλως τωρα περιλαμβανουν ενα κοκτειλ απο 4 φορους και λεγεται ετσι.

 

http://www.money-money.gr/news/ola-osa-prepi-na-xerete-gia-ti-forologiki-dilosi-ke-ta-4-charatsia-pou-fernoun-ta-ekkatharistika/680

 

 

Το εκκαθαριστικό σημείωμα με το οποίο ο φορολογούμενος θα ενημερώνεται για τις οφειλές του, οι οποίες προκύπτουν από την υποβολή της αρχικής ή εμπρόθεσμης τροποποιητικής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος ονομάζεται πλέον επισήμως «πράξη διοικητικού προσδιορισμού φόρου». Φέτος, με την έκδοση του εκκαθαριστικού σημειώματος θα καταλογίζονται ταυτόχρονα στο φορολογούμενο έως και τέσσερις διαφορετικοί φόροι:

α) ο φόρος εισοδήματος φυσικών προσώπων,

β) η ειδική εισφορά αλληλεγγύης 1%-4%, για όσους θα έχουν δηλώσει για το έτος 2013 ετήσια ατομικά εισοδήματα μεγαλύτερα των 12.000 ευρώ

γ) το τέλος επιτηδεύματος, για όσους κατά τη διάρκεια του 2013 άσκησαν ατομικά εμπορική επιχείρηση, επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα

δ) ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης, για όσους κατά τη διάρκεια του 2013 κατείχαν Ι.Χ. αυτοκίνητα με κινητήρες άνω των 1.928 κυβικών εκατοστών, πισίνες και αεροσκάφη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε αν ενημερώνεται άμεσα το σύστημα αν πληρώσω λογαριασμό κινητής(Cosmote)/σταθερού(OTE) μέσω ATM τραπέζης Πειραιώς; Συνήθως πηγαίνω στα ΕΛΤΑ και πληρώνω αλλά επειδής δεν έχουν ηλεκτρονικά συστήματα η ενημέρωση γίνεται μετά από 2-3 μέρες. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ότι αν πάω να πληρώσω τις 1-2 τελευταίες μέρες πριν την λήξη πληρωμής, φαίνεται ότι η πληρωμή γίνεται μετά την λήξη. Σε αυτή την περίπτωση ο έντυπος λογαριασμός δείχνει ότι χρωστάω και τον προηγούμενο, φυσικά εγώ δεν τον πληρώνω αφού τον πλήρωσα ήδη (κρατάω τις αποδείξεις για παν ενδεχόμενο), αλλά καταντάει σπαστικό, έχει φτάσει σε σημείο να φαίνεται ότι "χρωστάω" μέχρι και 100 ευρώ (το χρωστάω σε αυτάκια γιατί δεν χρωστάω πραγματικά, ο κανονικός λογαριασμός μου έρχεται μέσος όρος 30-35 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορολογικές δηλώσεις κάνουμε από τα 18 οπωσδήποτε ή από το 1ο έτος που θα έχουμε εισόδημα και μετά?

Φορολογικές δηλώσεις κάνουμε από τα 18 οπωσδήποτε ή από το 1ο έτος που θα έχουμε εισόδημα και μετά?

Ο το βρήκα. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! 

 

Λοιπόν, πέρσι έβγαλα για πρώτη φορά πράσινο βιβλιάριο ξενοδοχοϋπαλλήλων.  Σε λίγες μέρες θα γίνει η πρόσληψή μου σε ένα κατάστημα εστίασης. Γνωρίζει κανείς εάν χρειάζεται να βγάλω κάτι άλλο ή να γίνει κάποια θεώρηση στο ήδη υπάρχον?

 

Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα αυτό δεν ξεχνιέται :P

 

Απλά έχω κι άλλη μία απορία..έχω έμπνευση βραδιάτικα. Ο πρώην εργοδότης μου δεν έχει συμπληρώσει τίποτα στις σελίδες του βιβλιαρίου μου..έναρξη και αποχώρηση πχ για καμία από τις 2 σεζόν. 

 

Μάλλον τα χω κάνει σαλάτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα αυτό δεν ξεχνιέται :P

 

Απλά έχω κι άλλη μία απορία..έχω έμπνευση βραδιάτικα. Ο πρώην εργοδότης μου δεν έχει συμπληρώσει τίποτα στις σελίδες του βιβλιαρίου μου..έναρξη και αποχώρηση πχ για καμία από τις 2 σεζόν. 

 

Μάλλον τα χω κάνει σαλάτα..

Δηλαδή τα ένσημα που είναι;

το βιβλιάριο δεν θέλει ανανέωση κάθε χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...