Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι τα ουσκια και τα σχετικα εχουν αυτο το πολυπλοκο στομιο ?

 

Αν εννοείς τη βαλβίδα ασφαλείας στα μπουκάλια, υποτίθεται ότι μπαίνει για να λιγοστεύουν οι πιθανότητες νοθείας τού ποτού.

 

(Όχι «υποτίθεται», γι' αυτό μπαίνει όντως, αλλά εδώ και πολύ καιρό, δεν κάνει τίποτα: κυκλοφορούν και απευθείας «μπόμπες» με βαλβίδα...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εννοείς τη βαλβίδα ασφαλείας στα μπουκάλια, υποτίθεται ότι μπαίνει για να λιγοστεύουν οι πιθανότητες νοθείας τού ποτού.)

Μια εξτρα λειτουργια (ή θετικη παρενεργεια τελος παντων) της βαλβιδας αυτης ειναι η ελεγχομενη ροη του whiskey (ολοι μας εχουμε γυρισει αναποδα μπουκαλι αποτομα και τα 'χουμε κανει πουτανα) και αν δεν κανω λαθος βοηθαει στα μαγαζια να μπαινουν ελεγχομενες ποσοτητες και να μην βαζουν οι barmen τριανταοχτω δαχτυλα παραπανω καταλαθος (οσοι δεν χρησιμοποιουν μεζουρα anyway).

 

Ορκιζομαι οτι εχω δει ακαπακωτα μπουκαλια. Johnie Walker στο εξωτερικο, αλλα δεν ξερω αν ηταν μουφα ή απλα δεν ειχαν βαλβιδα ασφαλείας απο την εταιρια. Το Dimple δεν ειναι ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι κάποια tablet με Windows 8 ότι έχουν επεξεργαστή atom ή i3-i5. Αυτά είναι αρχιτεκτονικής x86 και όχι arm; Τα Windows δηλαδή είναι τα 32μπιτα και ότι τα RT; Θα μπορώ να τρέχω 32μπιτες εφαρμογές που τις τρέχω και στον υπολογιστή μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εξτρα λειτουργια (ή θετικη παρενεργεια τελος παντων) της βαλβιδας αυτης ειναι η ελεγχομενη ροη του whiskey (ολοι μας εχουμε γυρισει αναποδα μπουκαλι αποτομα και τα 'χουμε κανει πουτανα) και αν δεν κανω λαθος βοηθαει στα μαγαζια να μπαινουν ελεγχομενες ποσοτητες και να μην βαζουν οι barmen τριανταοχτω δαχτυλα παραπανω καταλαθος (οσοι δεν χρησιμοποιουν μεζουρα anyway).

 

Ορκιζομαι οτι εχω δει ακαπακωτα μπουκαλια. Johnie Walker στο εξωτερικο, αλλα δεν ξερω αν ηταν μουφα ή απλα δεν ειχαν βαλβιδα ασφαλείας απο την εταιρια. Το Dimple δεν ειναι ετσι?

 

Για την ελεγχόμενη ροή έχεις δίκιο, το παρέλειψα.

 

Όσο για τα μπουκάλια που βλέπουμε με «ελεύθερο» στόμιο, δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει. Πάντως τα περισσότερα - αν όχι όλα - πιο «ακριβά» από τα mainstream, όπως το Dimple που αναφέρεις, αλλά και τα single malt, είναι χωρίς βαλβίδα. Πολλά μάλιστα δεν έχουν βιδωτό πώμα, αλλά φελλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι κάποια tablet με Windows 8 ότι έχουν επεξεργαστή atom ή i3-i5. Αυτά είναι αρχιτεκτονικής x86 και όχι arm; Τα Windows δηλαδή είναι τα 32μπιτα και ότι τα RT; Θα μπορώ να τρέχω 32μπιτες εφαρμογές που τις τρέχω και στον υπολογιστή μου;

Τρέχουν τα πάντα, ό,τι τρέχεις και στο desktop/laptop σου. Είναι πλήρεις υπολογιστές με full Windows απλά σε tablet μορφή :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βγάζουμε σκόνη που είναι κολλημένη πάνω σε πλαστική καρέκλα;

Αν δεν σου δουλεύει καμια κρέμα τύπου Cif τότε πιεστικό και είσαι άρχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου δουλεύει καμια κρέμα τύπου Cif τότε πιεστικό και είσαι άρχοντας

Βασικά έχει γίνει ένα με την καρέκλα. Που άμα πάρω το σύρμα και το τρίψω θα βγει μεν αλλά θα χαλάσει όλη η καρέκλα. Το πιεστικό δεν νομίζω να κάνει δουλειά, τόσο κολλημένη που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/TIMOL25072014/OIKG1XORISXRONO.pdf

 

εξηγήστε μου λίγο κάποιος πόσο πάει η κιλοβατώρα,έστω χοντρικά.

η πουστιά σε αυτό είναι ότι πλέον δεν πάει κλιμακωτα.Δηλαδή:

 

Κατανάλωση 2000kwh

2000kwh*0,0946E/kwh=189,2E

 

Κατανάλωση 2001kwh

2001kwh*0,10252=205,14E

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...