Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουμε σπίτι με μια (αργή) ταχύτητα σύνδεσης στο ιντερνετ, στο πρόγραμμα "εως 24".

 

α) Υπάρχει περίπτωση να έρθει τεχνικός του provider και με κάποιο ξόρκι να το κάνει να πάει πιο γρήγορα?

β) Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ο provider και να βελτιωθεί η ταχύτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς ή μπορεί να με παραπέμψει κάπου , σχετικά με τα δικαιώματα και υποχρεώσεις που συνοδεύουν και συνεπάγονται , η αλλαγή υπηκοότητας ;

 

Συγκεκριμένα , γονέας μου έχει υπηκοότητα Αυστραλιανή και είμαι σε σκέψη μεταβίβασης σε εμένα της Αυστραλιανής υπηκοότητας . Αυτό που δεν ξέρω είναι το τι θα συνεπάγεται αυτό οσο αφορά τις υποχρεώσεις και δικαιώματά μου σαν Έλληνα ( πχ για υποτροφίες , για κάποιο διορισμό , κλπ )

Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει αλλαγή υπηκοότητας, η ελληνική θα συνεχίσει να ισχύει όπως και πριν αν δεν κάνεις κάποιο βήμα εσύ για να την απωλέσεις. Οπότε θα συνεχίσεις να έχεις τις ίδιες ακριβώς υποχρεώσεις και δικαιώματα όπως και πριν την απόκτηση της δεύτερης υπηκοότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα εδώ και κάτι μέρες, όλα τα έντονα αντικείμενα στην οθόνη του PC φαίνεται να έχουν μία σκιά στα δεξιά τους, σαν ίχνος από επιταχούμενο αντικείμενο σε κόμικ μια φάση. Πχ o αριθμός της σελίδας που είναι highlighted έχει ένα ίχνος δύο φορές το μέγεθος του στα δεξιά. Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; Θα τραβήξω και έαν screenshot μπας και φταιν τα μάτια μου. :)

 

egWdcvw.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ένας πρόξενος να είναι άλλης εθνικότητας από αυτήν που εκπροσωπεί; (Π.χ. ο πρόξενος της Ελλάδας στο Ντυσελντορφ να είναι γερμανός και όχι Έλληνας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα εδώ και κάτι μέρες, όλα τα έντονα αντικείμενα στην οθόνη του PC φαίνεται να έχουν μία σκιά στα δεξιά τους, σαν ίχνος από επιταχούμενο αντικείμενο σε κόμικ μια φάση. Πχ o αριθμός της σελίδας που είναι highlighted έχει ένα ίχνος δύο φορές το μέγεθος του στα δεξιά. Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; Θα τραβήξω και έαν screenshot μπας και φταιν τα μάτια μου. :)

 

egWdcvw.jpg

Μου βγήκαν τα μάτια να κοιτάω αλλά δεν βλέπω κάτι περίεργο...μήπως είναι η οθόνη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στο firefox 33.0.3 αν στο youtube εχω ενεργο το html5 σε οσα βιντεο εχουν την δυνατοτητα 1080p δεν μου τα εμφανιζει στο γραναζι σαν επιλογη και μου εμφανιζει μονο μεχρι την 720p αναλυση?

 

Αν το γυρισω παλι σε adobe flash ομως μου δειχνει κανονικα την αναλυση 1080p.

 

Μιλαω παντα για το ιδιο ακριβως βιντεο ετσι.

 

Να μερικα παραδειγματα βιντεος που εχουν την αναλυση 1080p.

 

Και απ' οτι διαβαζω προς το παρον δεν μπορεις.

Δηλαδη απο τη μια εχουμε το ελατωματικοτατο και γεματο προβληματα adobe flash player που σου δινει την δυνατοτητα να βλεπεις 1080p videos απο το youtube και απο την αλλη το πολυ ποιο σταθερο html5 που δεν σε αφηνει να βλεπεις 1080p videos απο το youtube.

 

Βγαλε ακρη τωρα εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς ή μπορεί να με παραπέμψει κάπου , σχετικά με τα δικαιώματα και υποχρεώσεις που συνοδεύουν και συνεπάγονται , η αλλαγή υπηκοότητας ;

 

Συγκεκριμένα , γονέας μου έχει υπηκοότητα Αυστραλιανή και είμαι σε σκέψη μεταβίβασης σε εμένα της Αυστραλιανής υπηκοότητας . Αυτό που δεν ξέρω είναι το τι θα συνεπάγεται αυτό οσο αφορά τις υποχρεώσεις και δικαιώματά μου σαν Έλληνα ( πχ για υποτροφίες , για κάποιο διορισμό , κλπ )

 

Μπορείς να διατηρήσεις την Ελληνική υπηκοότητα με όλα σου τα δικαιώματα και να βγάλεις και Αυστραλιανή παράλληλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στο firefox 33.0.3 αν στο youtube εχω ενεργο το html5 σε οσα βιντεο εχουν την δυνατοτητα 1080p δεν μου τα εμφανιζει στο γραναζι σαν επιλογη και μου εμφανιζει μονο μεχρι την 720p αναλυση?

 

Αν το γυρισω παλι σε adobe flash ομως μου δειχνει κανονικα την αναλυση 1080p.

 

Μιλαω παντα για το ιδιο ακριβως βιντεο ετσι.

 

Να μερικα παραδειγματα βιντεος που εχουν την αναλυση 1080p.

 

Και απ' οτι διαβαζω προς το παρον δεν μπορεις.

Δηλαδη απο τη μια εχουμε το ελατωματικοτατο και γεματο προβληματα adobe flash player που σου δινει την δυνατοτητα να βλεπεις 1080p videos απο το youtube και απο την αλλη το πολυ ποιο σταθερο html5 που δεν σε αφηνει να βλεπεις 1080p videos απο το youtube.

 

Βγαλε ακρη τωρα εσυ.

 

Γιατί ο φφ έχει ελλειπή υποστήριξη όσο αφορά  τα media source extensions api, με αποτέλεσμασε html5 η μέγιστη διαθέσιμη ανάλυση να είναι 720 p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...