Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 'χω υπ' όψιν μου (insert κουβέντα περί μπότοξ και του πως 4 κιλά απ' την τοξίνη αρκούν για να λύσουν το ανθρώπινο πρόβλημα) αλλά νταξ, δε το κάνω και συνήθειο. Άσε που είναι όντως εξαιρετικά σπάνιο και δύσκολα ψοφάς πια. Στη χειρότερη, θα πήξει λίγο παραπάνω ο Snoob. xD

 

edit, μόλις είδα ότι αποδομείται στους 80, κομπλέ, εγώ έβραζα κιμά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σπανιο αλλα μην κανεις μλκιες.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Botulism

Παναγια μου! Στην πιτσα που εκανα την προηγουμενη βδομαδα απλα σκουπισα τη μουχλα απο το προηγουμενο πεπερονι και το βαλα κανονικα. Θα ημουνα ασπρος στο διαμερισμα μου μερικες μερες χωρις να με καταλαβει κανεις και θα με βρισκανε με αφρους, κλπ. και θα εμενα σε κομμα, κλπ.

Καλα οτι δεν το ξανακανω, δεν το ξανακανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον Για να παραχθεί η τοξίνη χρειάζεται αναερόβιο περιβάλλον. Δεν σε σκοτώνει ο μικροοργανισμός αλλά η τοξίνη που παράγει υπό αναερόβιο περιβάλλον.Οπότε ότι και να έχετε ανοίξει, το μικρόβιο αν το έχει η συσκευασία μέσα την μαμήσαμε όπως και να έχει. Παρατηρείται κυρίως σε κονσέρβες και όχι συμπυκνωμένους χυμούς όπως το pumaro. Ανήσυχοι πχ θα ήμασταν για κάποιον πελτέ. (Edit: Στο μυαλό μου είχα το pumaro σε τετρα πακ αλλά θυμήθηκα ότι παίζει και κονσέρβα οπότε οκ)

 

2ον Όταν λέω παρατηρείται μην φανταστείτε ότι έχουμε κρούσματα καθημερινά. Θυμάμαι ένα νούμερο κάπου κοντά στα 1 στα 10δις ή και περισσότερο. Οπότε ναι υπαρκτός ο κίνδυνος αλλά ο φίλος μας ο Ναπολέοντας που ζήτησε να του "φτιάξουν" την κονσερβοποίηση έσωσε κόσμο και κοσμάκη. 

 

3ον Αλλαντικά κλπ κλπ δεν πάσχουν από μποντουλίνουμ. Από αυτά όταν έρθει η ώρα μας θα πάμε από καμιά σαλμονέλα, λιστέρια, καμιλομπάκτερ κ.α.

 

Καλό να κόβουμε και να πετάμε αυτό που βλέπουμε ως "σάπιο" αλλά όλο το υπόλοιπο καλό μαγείρεμα και όχι σαλάτα - ωμό να μας βρει και τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα τον φορτηστή από το Lenovo G510 στο χωριό. Τι ενναλακτικές έχω; Πρέπει να βρω φορτιστή από το ίδιο μοντέλο; Ή απλά της Lenovo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπόν , έχω κάτι κατά νου για να το ψάξω μελλοντικά και να δω αν μπορώ ή αν χρειάζεται να το εχω για να το χρησιμοποιήσω 100% , αλλά αρχικά θέλω να δω αν υφίσταται η δυνατότητα .

 

Έχω ΠΑΡΑ πολλά articles , reviews κλπ εργασίες ( απο PubMed κλπ ) καθώς και πολλά άλλα PDF και βιβλία χρήσιμα για εμένα , σωτε να ανατρέχω σε αυτά όταν χρειαστεί .

 

Επειδή ΔΕΝ γίνεται κάτι συγκεκριμένο που θέλω να δω κάποια στιγμή να θυμάμαι σε ποιό αρχείο βρίσκεται , υπάρχει κάποια εφαρμογή πχ με την οποία σε κάθε PDF/αρχείο να βάζω μια λέξη-κλειδί , και όλα αυτά τα αρχεία να είναι κάπου μαζεμένα και στο τέλος με κάτι σαν "μηχανή αναζήτησης" να πατάω την λέξη-κλειδί και να με παραπέμπει στα αρχεία με την λέξη αυτή ;


1ον Για να παραχθεί η τοξίνη χρειάζεται αναερόβιο περιβάλλον. Δεν σε σκοτώνει ο μικροοργανισμός αλλά η τοξίνη που παράγει υπό αναερόβιο περιβάλλον.Οπότε ότι και να έχετε ανοίξει, το μικρόβιο αν το έχει η συσκευασία μέσα την μαμήσαμε όπως και να έχει. Παρατηρείται κυρίως σε κονσέρβες και όχι συμπυκνωμένους χυμούς όπως το pumaro. Ανήσυχοι πχ θα ήμασταν για κάποιον πελτέ. (Edit: Στο μυαλό μου είχα το pumaro σε τετρα πακ αλλά θυμήθηκα ότι παίζει και κονσέρβα οπότε οκ)

 

2ον Όταν λέω παρατηρείται μην φανταστείτε ότι έχουμε κρούσματα καθημερινά. Θυμάμαι ένα νούμερο κάπου κοντά στα 1 στα 10δις ή και περισσότερο. Οπότε ναι υπαρκτός ο κίνδυνος αλλά ο φίλος μας ο Ναπολέοντας που ζήτησε να του "φτιάξουν" την κονσερβοποίηση έσωσε κόσμο και κοσμάκη. 

 

3ον Αλλαντικά κλπ κλπ δεν πάσχουν από μποντουλίνουμ. Από αυτά όταν έρθει η ώρα μας θα πάμε από καμιά σαλμονέλα, λιστέρια, καμιλομπάκτερ κ.α.

 

Καλό να κόβουμε και να πετάμε αυτό που βλέπουμε ως "σάπιο" αλλά όλο το υπόλοιπο καλό μαγείρεμα και όχι σαλάτα - ωμό να μας βρει και τίποτα. 

 

οκ για Salmonella και Campylobacter είναι ας πούμε "συνηθισμένα" .

Για την L.monocytogenes είναι -εχω την εντύπωση- κάπως too much , αλλά όντως ούτε αδύνατο ούτε απίθανο , απλά λιγότερο σύνηθες .

Και για να μην το παίζω έξυπνος , ειλικρινά δεν έχω κατά νου κάποιο στατιστικό για τα κρούσματα είτε σε ανθρώπους είτε κατά τον μικροβιολογικό έλεγχο τροφίμων ( δυστυχώς τον κλάδο των τροφίμων εξ αρχής τον είχα απορρίψει ) .

Έχεις κάτι κατά νου σχετικά με ποσοστά/κρούσματα ;

 

Τελευταίο κρούσμα ανεύρεσης L.monocytogenes σε τρόφιμο είναι τον Ιούνιο που μας πέρασε σε "σαλάμι Λευκάδος" , οπότε και απο τον Ε.Φ.Ε.Τ έγινε ανακληση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

οκ για Salmonella και Campylobacter είναι ας πούμε "συνηθισμένα" .

Για την L.monocytogenes είναι -εχω την εντύπωση- κάπως too much , αλλά όντως ούτε αδύνατο ούτε απίθανο , απλά λιγότερο σύνηθες .

Και για να μην το παίζω έξυπνος , ειλικρινά δεν έχω κατά νου κάποιο στατιστικό για τα κρούσματα είτε σε ανθρώπους είτε κατά τον μικροβιολογικό έλεγχο τροφίμων ( δυστυχώς τον κλάδο των τροφίμων εξ αρχής τον είχα απορρίψει ) .

Έχεις κάτι κατά νου σχετικά με ποσοστά/κρούσματα ;

 

Τελευταίο κρούσμα ανεύρεσης L.monocytogenes σε τρόφιμο είναι τον Ιούνιο που μας πέρασε σε "σαλάμι Λευκάδος" , οπότε και απο τον Ε.Φ.Ε.Τ έγινε ανακληση .

 

 

Η λιστέρια έχει το "κακό" ότι έχει πολύ χαμηλότερη lethal dose σε σχέση με τα υπόλοιπα κοινά, όπως επίσης και ότι μπορεί να βρεθεί παντού ακόμα και εκεί που δεν την περιμένεις με την καμία. 

 

Για δες και εδώ  για τα κρούσματα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή ΔΕΝ γίνεται κάτι συγκεκριμένο που θέλω να δω κάποια στιγμή να θυμάμαι σε ποιό αρχείο βρίσκεται , υπάρχει κάποια εφαρμογή πχ με την οποία σε κάθε PDF/αρχείο να βάζω μια λέξη-κλειδί , και όλα αυτά τα αρχεία να είναι κάπου μαζεμένα και στο τέλος με κάτι σαν "μηχανή αναζήτησης" να πατάω την λέξη-κλειδί και να με παραπέμπει στα αρχεία με την λέξη αυτή ;

 

Ρίξε μια ματιά εδώ (στην πρώτη απάντηση)

http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-files/how-do-i-add-tags-to-pdf-and-txt-files/203b60ca-b773-4931-85ad-a5e67656d6ce

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουμε βοήθεια για να βρούμε δικηγόρο Αθηνών ο οποίος να έχει πολύ καλή γνώση κοινοτικού δικαίου και του Βρετανικού/ Eυρωπαικού immigration law για να συνεργαστεί με LGBT οργάνωση στην Ελλάδα αναφορικά με την περίπτωση γκέι αλλοδαπού μετανάστη επί Ελληνικού εδάφους.Ο δικηγόρος πρέπει να εδρεύει Αθήνα.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή να παραπέμψει κάπου?

 

Σε πμ για να μην πιαστεί διαφήμιση γουατέβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μενού του μόντεμ, βλέπω στη λίστα σύνδεσης, δύο άσχετα devices (δεν είναι συνδεδεμένα αυτή τη στιγμή) και χωρίς να αναφέρεται IP adr. από δίπλα (-). Συν, στο edit αυτών των δύο, δεν έχω καμιά δυνατότητα επεξεργασίας, πέρα από το να δω pc name+mac adr...

Κάποιος από τον έξωscullyστικό κόσμο προσπάθησε να συνδεθεί, προφανώς. Τι σημαίνει το ότι ενώ βλέπω pc/device name και mac adr. της συσκευής, δεν δείχνει ip σύνδεσης; Eπιχείρησαν αλλά δεν καταφέρανε να συνδεθούν; Συνδεθήκανε αλλά με κρυμμένη ip; Οr...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μενού του μόντεμ, βλέπω στη λίστα σύνδεσης, δύο άσχετα devices (δεν είναι συνδεδεμένα αυτή τη στιγμή) και χωρίς να αναφέρεται IP adr. από δίπλα (-). Συν, στο edit αυτών των δύο, δεν έχω καμιά δυνατότητα επεξεργασίας, πέρα από το να δω pc name+mac adr...

Κάποιος από τον έξωscullyστικό κόσμο προσπάθησε να συνδεθεί, προφανώς. Τι σημαίνει το ότι ενώ βλέπω pc/device name και mac adr. της συσκευής, δεν δείχνει ip σύνδεσης; Eπιχείρησαν αλλά δεν καταφέρανε να συνδεθούν; Συνδεθήκανε αλλά με κρυμμένη ip; Οr...?

 

Προφανώς αναφέρεσαι στη λίστα των συσκευών που έχουν συνδεθεί στο router σου. Διεύθυνση IP θα σου δείξει μόνο αν οι συσκευές είναι συνδεδεμένες, διαφορετικά τι IP να σου δείξει. Υπόψιν, οι IPs αυτές είναι οι IPs που είχαν στο δίκτυο του σπιτιού σου και όχι οι εξωτερικές.

Επίσης, οι συγκεκριμένες λίστες καταγράφουν όλες τις συσκευές που έχουν κάποια στιγμή συνδεθεί, έστω και για λίγο. Προσπάθησε να θυμηθείς μήπως κάποια στιγμή στο παρελθόν κάποιος φίλος σου συνδέθηκε με κάποιο laptop, tablet η κινητό στο WiFi σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Προφανώς αναφέρεσαι στη λίστα των συσκευών που έχουν συνδεθεί στο router σου.

2. Διεύθυνση IP θα σου δείξει μόνο αν οι συσκευές είναι συνδεδεμένες, διαφορετικά τι IP να σου δείξει.

3. Υπόψιν, οι IPs αυτές είναι οι IPs που είχαν στο δίκτυο του σπιτιού σου και όχι οι εξωτερικές.

4. Επίσης, οι συγκεκριμένες λίστες καταγράφουν όλες τις συσκευές που έχουν κάποια στιγμή συνδεθεί, έστω και για λίγο. Προσπάθησε να θυμηθείς μήπως κάποια στιγμή στο παρελθόν κάποιος φίλος σου συνδέθηκε με κάποιο laptop, tablet η κινητό στο WiFi σου.

1. Nαι.

 

2. Πως, αφού στις δικές μου συσκευές δείχνει την IP με την οποία συνδέθηκαν τελευταία φορά, ακόμη και σε αυτές που ΔΕΝ είναι συνδεδεμένες την -όποια- δεδομένη στιγμή κοιτάω το μενού.

 

3. Κάτι δεν πιάνω, τι σημαίνει του σπιτιού μου κι όχι εξωτερικές;... ; Αν κάποιος γείτονας χρησιμοποιήσει το wifi μου για να μπει net, η IP που θα καταγραφεί με την οποία πραγματοποιήθηκε η σύνδεση, τι είναι, του σπιτιού μου ή εξωτερική; IP που θα παράσχει το ρούτερ μου δεν θα χρησιμοποιηθεί εκείνη τη στιγμή ακόμη κι αν αυτός συνδέεται από τον δρόμο με το κινητό του;

 

4. Το ξέρω ότι δείχνει τις συσκευές που κάποια στιγμή συνδέθηκαν, εξού και η ανησυχία/ερώτημα. Με δεδομένο ότι οι δικές μου συσκευές είναι μετονομασμένες για να τις αναγνωρίζω αμέσως και το ότι καθάρισα τη λίστα προ ελαχίστων ημερών (στο διάστημα των οποίων δεν μπήκε στο σπίτι άλλη συσκευή με ή χωρίς κάτοχο) αφήνοντας μόνο τις δικές μου, θεωρώ δεδομένο ότι έγινε από έξω. Εκτός αν μου λείπει κάποια πληροφορία... π.χ. κάνοντας reset (που έχει γίνει σε αυτές τις ημέρες), μπορεί το ρούτερ να ανακτήσει και να προσθέσει ξανά σε αυτή τη λίστα παλιότερες συσκευές ενώ εγώ τις έσβησα; Δεν νομίζω γιατί το τσέκαρα στην πράξη... μέχρι χθες εδειχνε μόνο τις δικές μου όπως τις "τακτοποίησα" προ 2-3ημέρου. Ξαφνικά σήμερα, τσουπ δύο άγνωστες στην παρέα ανενεργές την ώρα που το είδα και χωρίς να δείχνει IP συνδεσης όπως είπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Υπόψιν, οι IPs αυτές είναι οι IPs που είχαν στο δίκτυο του σπιτιού σου και όχι οι εξωτερικές.

Σαν τι εξωτερικές θα μπορούσαν να έχουν δλδ;

Τη WAN IP του ρούτερ του; :P :P

@scullyist

Μοντέλο συσκευής, και encryption που χρησιμοποιείς στο wireless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WPA2, αυτό δεν υποτίθεται ότι είναι το πιο ασφαλές;

 

υγ. ξαναμπήκα μόλις να πάρω κανα printscreen για μελλοντική διασταύρωση... εξαφανισμένες από τη λίστα οι δύο άγνωστες αυτή τη στιγμή...

 

8718676_orig.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...