Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δε γίνεται να πάρουν κάτι άλλο εκτός από lan ip έτσι & αλλιώς αφού συνδέεται με ρούτερ.

Δε θα μπορούσαν ποτέ να έχουν wan ip.

 

Ναι ρε συ, αλλά απ' ότι κατάλαβα ο skullyist δεν το ήξερε αυτό και νόμιζε ότι οι IPs που έβλεπε ήταν εξωτερικές. Γι' αυτό το διευκρίνισα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@kuzko, πήγα στο σούπερ που πηγαίνω για τα βασικά και μου αρνήθηκε, λογικό αφού είναι 10 κιλά έκαστο σε χάιπερ ψιλά. Να πάω σε καμία Πειραιώς/Γιούρομπανκ που δεν έχουν κόσμο ή θέλει ΤτΕ;

@Υάννι27, διάβασε για θεωρία του χάους, να δείς τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν να γίνει πρόβλεψη καιρού για τους επόμενους μήνες; Απ' ότι ξέρω μέχρι 3 μέρες έχει υψηλό βαθμό αξιοπιστίας, από βδομάδα και μετά είναι αδύνατον.

 

Κι όχι μόνο, αλλά άκουσα σε ειδήσεις στο ραδιόφωνο -άρα "επίσημο" φορέα- ότι υπάρχει πρόβλεψη για το βαρύτερο χειμώνα της τελευταίας δεκαετίας. Πέρα από επιστημονικά ανακριβές, δεν είναι κι εξαιρετικά ανεύθυνο;

 

 

Υπάρχουν μετεωρολογικά μοντέλα

Θεωρητικά μεν αλλά αρκετά ανεπτυγμένα

Υπάρχουν πολλά, άλλο το αμερικάνικο, άλλο το ευρωπαϊκό, άλλο το γιαπωνέζικο

Τα βάζουμε σε υπερ-υπολογιστές και βγάζουμε σενάρια προγνώσεων

Όχι ένα σενάριο αλλά πολλαπλά σενάρια από κάθε μοντέλο

Και προσπαθούμε να δούμε εάν κάπου συγκλίνουν

Τι είναι το πιο πιθανό να συμβεί , βάση της παραπάνω ανάλυσης

 

Άρα ναι κάτι γίνεται, κάθε χρόνο και καλύτερα θεωρητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν να γίνει πρόβλεψη καιρού για τους επόμενους μήνες; Απ' ότι ξέρω μέχρι 3 μέρες έχει υψηλό βαθμό αξιοπιστίας, από βδομάδα και μετά είναι αδύνατον.

 

Κι όχι μόνο, αλλά άκουσα σε ειδήσεις στο ραδιόφωνο -άρα "επίσημο" φορέα- ότι υπάρχει πρόβλεψη για το βαρύτερο χειμώνα της τελευταίας δεκαετίας. Πέρα από επιστημονικά ανακριβές, δεν είναι κι εξαιρετικά ανεύθυνο;

http://meteorologiko.blogspot.gr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως γλυτωσω το νεο θεμα ας ρωτησω εδω μηπως ειναι κατι απλο.

μου βγαζει προβλημα το samsung link. δεν παιζει απο το laptop στην τηλεοραη τιποτα βασικα. οταν παω να ανοιξω τα nearby device connection settings μου εμφανιζει τα εξης.

HTTP ERROR 500

Problem accessing /setting/asf/. Reason:

    Unable to compile class for JSP: An error occurred at line: 5 in the jsp file: /index.jspThe type java.lang.CharSequence cannot be resolved. It is indirectly referenced from required .class files2: <%3: 	String param = request.getParameter("lang");4: 	//Default : English5: 	String langCode = param.replace("_", "-");//ISO 639-1 Language Codes6: 	String direction = "ltr";//RTL or LTR7: 	//boolean longLang = false;8: An error occurred at line: 5 in the jsp file: /index.jspThe method replace(char, char) in the type String is not applicable for the arguments (String, String)2: <%3: 	String param = request.getParameter("lang");4: 	//Default : English5: 	String langCode = param.replace("_", "-");//ISO 639-1 Language Codes6: 	String direction = "ltr";//RTL or LTR7: 	//boolean longLang = false;

συνεχιζει και με το backtrace και αλλο ενα κατεβατο που αν θελετε το δινω.

τι σκατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινο το τεραστιο ξυλινο "τραπεζι" που ειναι σαν κομμενος κορμος δεντρου με πόδια , που εχει σχεδον καθε κρεοπωλειο που τιμα τον εαυτο του για να βαρανε τις μπριζολες ,

Που μπορω να βρω ενα τετοιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβασα στο dropbox ενα βιντεο διαρκειας 1 ωρας, για να το στειλω σε ενα φιλο μου να το κατεβασει.

Και μου λεει ο φιλος μου οτι του βγαζει μονο 15 λεπτα.

Εμενα οταν μπω στο dropbox μου το δειχνει κανονικα, μια ωρα.

 

Τι γινεται; Εχει το dropbox οριο στο ανεβασμα επειδη εχω δωρεαν λογαριασμο; Αν ηταν ετσι δε θα μου το ελεγε οταν πηγα να το ανεβασω;

 

Σε αυτη την περιπτωση υπαρχει κανενα αλλο  σαιτ που να μπορεις να ανεβασεις ενα αρχειο δωρεαν και να μπορεις να το διαγραψεις μετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τροφοδοτικό ενός νετμπουκ, ενώ μόλις το βάλεις στην πρίζα φαίνεται να δουλεύει, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα σταματάει να δουλεύει (το λαμπάκι του σβήνει). Αν το αφήσεις λίγη ώρα, δουλεύει για λίγο και ξανά από την αρχή. Καμιά ιδέα αν μπορούμε να το σκαλίσουμε λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...