Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^ινσομνιακς θα ήταν που είδαν το ποστ σου και την έκαναν με ελαφρά από το δίκτυο σου :P

 

Υπάρχει επιλογή όταν ποστάρω κάτι στα πρόσφατα status των χρηστών να μου εμφανίζεται ειδοποίηση ότι υπάρχει απάντηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί τα βιβλία του Jo Nesbo και της Camilla Lackberg έχουν αρκετά πιο φθηνά από αυτά του Καζαντζάκη, όμοιου αριθμού σελίδων; Θα έλεγα οικονομίες κλίμακας, αλλά από την άλλη είναι και τα δικαιώματα του συγγραφέα και του μεταφραστή...

 

Μπορώ να βρω κάπου τα κλασσικά σε τιμές 5-10 ευρώ; Στο Σκρουτζ τα έχει από 19 και πάνω το φθηνότερο, δες ιντερνετική παραγγελία με απροσδιόριστη παραλαβή. Που στην περίπτωση του πορτοκαλιού καταστήματος μου έχει τύχει να μην έχει έρθει και ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ινσομνιακς θα ήταν που είδαν το ποστ σου και την έκαναν με ελαφρά από το δίκτυο σου :P

 

Υπάρχει επιλογή όταν ποστάρω κάτι στα πρόσφατα status των χρηστών να μου εμφανίζεται ειδοποίηση ότι υπάρχει απάντηση;

οχι. το εχω ψαξει και δεν εχει κατι. μονο απο το προφιλ σου αν βουλιαξε απο την αρχικη σελιδα του φορουμ.

αν ειχε και τετοιες επιλογες θα καταντουσε φεισμπουκ. :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα βιβλία του Jo Nesbo και της Camilla Lackberg έχουν αρκετά πιο φθηνά από αυτά του Καζαντζάκη, όμοιου αριθμού σελίδων; Θα έλεγα οικονομίες κλίμακας, αλλά από την άλλη είναι και τα δικαιώματα του συγγραφέα και του μεταφραστή...

 

Μπορώ να βρω κάπου τα κλασσικά σε τιμές 5-10 ευρώ; Στο Σκρουτζ τα έχει από 19 και πάνω το φθηνότερο, δες ιντερνετική παραγγελία με απροσδιόριστη παραλαβή. Που στην περίπτωση του πορτοκαλιού καταστήματος μου έχει τύχει να μην έχει έρθει και ποτέ.

 

Φανταζομαι εκδότης. μεγαλύτερος αριθμός εκτυπώσεων, ποιότητα χαρτιου, εξώφυλλο κλπ 

 

Τα "κλασικά" μπορείς να τα βρεις στην πολιτεια http://www.politeianet.gr/σε πολυ καλές τιμές. Βασικά ότι βιβλίο παίρνω πλεον το παιρνω απο εκεί. Αν θυμαμαι καλά καθε μηνα εχει μεγάλες προσφορές σε σειρές κλασικών βιβλίων. Τώρα οι τιμές που και σε αυτά διαφέρουν αρκετά εχουν να κανουν με μεταφραση και ποιότητα χαρτιου - εξωφύλλου. Ο Σνουμπ θα ξέρει καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν υπερβολικά παλιό υπολογιστή που κάθεται γιατί είναι αργός. Αν τον βάλω στην πρίζα και τον ανοίξω, μπορώ να δω τι έχει πάνω του έτσι ώστε να δω πώς θα τον "ανανεώσω"; ή πρέπει να τον ανοίξω κυριολεκτικά κτλ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν υπερβολικά παλιό υπολογιστή που κάθεται γιατί είναι αργός. Αν τον βάλω στην πρίζα και τον ανοίξω, μπορώ να δω τι έχει πάνω του έτσι ώστε να δω πώς θα τον "ανανεώσω"; ή πρέπει να τον ανοίξω κυριολεκτικά κτλ; 

 

 

 

Μπορείς να δεις τα περισσότερα χαρακτηριστικά του υπολογιστή με το Speccy χωρίς να ανοίξεις το case. Βέβαια για να δεις πόσα watt τροφοδοτικό έχεις πρέπει αναγκαστικά να τον ανοίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

...

...

3. Κάτι δεν πιάνω, τι σημαίνει του σπιτιού μου κι όχι εξωτερικές;... ; Αν κάποιος γείτονας χρησιμοποιήσει το wifi μου για να μπει net, η IP που θα καταγραφεί με την οποία πραγματοποιήθηκε η σύνδεση, τι είναι, του σπιτιού μου ή εξωτερική; IP που θα παράσχει το ρούτερ μου δεν θα χρησιμοποιηθεί εκείνη τη στιγμή ακόμη κι αν αυτός συνδέεται από τον δρόμο με το κινητό του;

...

...

...

 

Στο νετ συνδέεσαι πάντα με μία IP, την εξωτερική του router. Το router έχει μία εξωτερική IP, άρα όσες συσκευές συνδεθούν στο router, στο net θα έχουν την ίδια IP. Αυτός που σενδέεται από το δρόμο με το κινητό του στο WiFi σου, όπως λες, θα έχει την ίδια εξωτερική IP με τον υπολογιστή σου, άρα άμα κάνει καμία μαλακία, εσένα θα έρθουν να τσακώσουν. Πριν 1-2 χρόνια είχε βγει μια τέτοια υπόθεση όπου ένας τύπος διακινούσε υλικό παιδικής πορνογραφίας χρησιμοποιώντας το WiFi μιας αστυνομικίνας η οποία το είχε ξεκλείδωτο και η αστυνομία συνέλλαβε την τύπισσα.

Η IP που βλέπεις στη λίστα σου είναι οι τοπικές ΙΡ και συνήθως είναι της μορφής 192.168.xxx.xxx, χωρίς αυτό να αποτελέι κανόνα.

 

 

Σαν τι εξωτερικές θα μπορούσαν να έχουν δλδ;

Τη WAN IP του ρούτερ του; :P :P

 

Δεν κατάλαβα την ερώτηση. Αν θες καν' την λίγο πιο λιανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις τα περισσότερα χαρακτηριστικά του υπολογιστή με το Speccy χωρίς να ανοίξεις το case. Βέβαια για να δεις πόσα watt τροφοδοτικό έχεις πρέπει αναγκαστικά να τον ανοίξεις.

Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ πολύ. Έχει νόημα το τροφοδοτικό σε κάτι; (είμαι ελεεινά άσχετη) Δηλαδή αν αλλάξω κάτι πρέπει να αλλάξω κι αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ πολύ. Έχει νόημα το τροφοδοτικό σε κάτι; (είμαι ελεεινά άσχετη) Δηλαδή αν αλλάξω κάτι πρέπει να αλλάξω κι αυτό; 

 

Το τροφοδοτικό είναι που παρέχει ηλεκτρικό ρεύμα σε όλα τα parts του υπολογιστή. Άμα αλλάξεις μόνο ram ας πούμε, δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις τροφοδοτικό, αλλά άμα χρειαστεί να αλλάξεις cpu, ram και κάρτα γραφικών τότε ναι θα χρειαστεί να αλλάξεις και τροφοδοτικό, γιατί το προηγούμενο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αντέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό είναι που παρέχει ηλεκτρικό ρεύμα σε όλα τα parts του υπολογιστή. Άμα αλλάξεις μόνο ram ας πούμε, δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις τροφοδοτικό, αλλά άμα χρειαστεί να αλλάξεις cpu, ram και κάρτα γραφικών τότε ναι θα χρειαστεί να αλλάξεις και τροφοδοτικό, γιατί το προηγούμενο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αντέξει.

α.. ωραία. Γιατί έλεγα να άλλαζα.. εμ... τα πάντα σχεδόν... και αυτό με το τροφοδοτικό δεν το ήξερα είναι η αλήθεια . (Καλά, πολλά δεν ξέρω, αλλά λεπτομέρειες!) :P 

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω με καποιο τροπο να αντιγραψω ολα τα καναλια που ειμαι subscribbed απο εναν youtube λογαριασμο σε εναν αλλον?

 

Αν γινεται κατι τετοιο πως ακριβως γινεται?

 

Ή μπορω να κανω εξαγωγη σε ενα αρχειο ολα τα youtube καναλια που παρακολουθω ωστε να τα εισαγω σε εναν αλλον youtube λογαριασμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση το να χρησιμοποιεις λαδοκολλα στο φουρνο 3-4 φορες τη βδομαδα να μην ειναι καλο; Εννοω παιζει να συσσωρευεται τιποτα; Κανενας χημικος μηχανικος ή κατι παρομοιο, να απαντησει;

Καλυτερα να το αποφευγω; Το σκετο ταψι ειναι πολυ ιστορια παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...