Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα. Χρόνια τώρα σκέφτομαι να κινηθώ για αγορά ενός καλού στρώματος και μιας που σύντομα θα μετακομίσω σε δικό μου σπίτι,είναι ευκαιρία να φτιάξω ένα διπλό κρεβάτι από την αρχή. Διαθέτω περί τα 500 ευρώ,γνωρίζει κάποιος να μου πει 2-3 στρώματα που να ειναι value for money σε αυτά τα λεφτά; Ψάχνοντας σε κάποια καταστήματα,πέρασα και απο την mediastrom και μου είπαν ότι αυτό το 10ήμερο έχει σε προσφορά 50% το Care Special Edition στα 600. Αξίζει να ανεβάσω το μπάτζετ μου για το συγκεκριμένο στρώμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους,

Και εγώ σε αναζήτηση υπερδιπλου στρώματος (μάλλον 180*210) εδώ και κανένα μήνα. Η αλήθεια είναι ότι όσο περισσότερες εταιρίες βλέπω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Απλά θα αναφέρω μερικές από αυτές που επισκέφτηκα. Media strom, Elit strom, Greco strom, Terzo strom, Candia strom, Istikbal... Ψάχνω για στρώμα με ελατήρια και όχι διάφορα αφρώδη υλικά. Μπορώ να πω ότι μάλλον είμαι εύκολος, γιατί σε όλες βρήκα κάτι να με βολέψει. Γενικότερα μου αρέσει η αίσθηση να είναι μετρια μαλακό/αφράτο προς το σκληρό το στρώμα, ενώ η γυναίκα μου το θέλει μέτριο προς μαλακό. Ελπίζω ότι θα βρούμε κάποιο να μας βολεύει καθώς δεν έχουμε μεγάλες διαφορές. Λίγο προβληματίζομαι με τα αν πρέπει να έχει κάποιο ανώστρωμα που να το αφρατεύει ή με τον καιρό θα μαλακώσει και άλλο με αποτέλεσμα να μη με βολεύει.  

Επίσης να αναφέρω στον Jero, ότι σχεδόν όλες οι εταιρίες έχουν έκπτωσεις(ή προσφορές όπως το λένε) σχεδόν όλο το χρόνο. Αν μπορώ να τα ομαδοποιήσω για να βοηθήσω λίγο, θα έλεγα ότι η terzostrom αλλά και η candia, έχουν γενικότερα πιο σκλήρα στρώματα. Η media μου φάνηκε να έχει πιο μαλακά/αφράτα και οι υπόλοιπες στο ενδιάμενο. Αυτό φυσικά είναι θέμα αρκετά υποκειμενικό, απλά αναφέρω την φιλοσοφία της κάθε εταιρίας όπως την κατάλαβα. Συγκεκριμένα το Care Special Edition ήταν λίγο μαλακό για τα γόυστα μου. Μπορείς να δεις και το Live που είναι παρόμοιο. Στη θεωρία είναι της πιο κλασσικής/οικονομικής σειράς χωρίς ανεξάρτητα ελατήρια, αλλά γνώμη μου είναι ότι είναι μια χαρά και τα άλλα είναι ως ένα μεγάλο βαθμό θέμα μαρκετινγκ. 

Επειδή τελευταία κλίνω σε ένα στρώμα που δοκίμασα στην elit, αλλά είναι της εταιρίας Sealy (Αμερικάνικη, θεωρητικά γνωστή), θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος που να έχει προσωπική άποψη (ή απο κάποιον γνωστό του) να μου πει εντυπώσεις. Κυρίως με ανησυχεί το θέμα αντοχής, εγγύσης-αντιμετώπισης σε τυχόν πρόβλημα κλπ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλημέρα!

Υστερα απο ενοχλησεις στη μεση με το παλιο στρωμα και μετα απο εκτεταμενη ερευνα αγορας κατεληξα στο στρωμα Royal Sovereign της Dunlopillo.

Εχει καποιος αποψη επι του στρωματος η εστω για την εταιρεια ?

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μετα απο ενα χρονο υπνο σε στρωμα της elit( αξιας 850) μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.το μονο προβλημα που εχει το στρωμα ειναι τους καλοκαιρινους μηνες βγαζει μια ζεστη.για ανθρωπους που θδρωνουν πολυ οπως εγω,θα σας δυσκολεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kotstheo είπε

Καλησπερα μετα απο ενα χρονο υπνο σε στρωμα της elit( αξιας 850) μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.το μονο προβλημα που εχει το στρωμα ειναι τους καλοκαιρινους μηνες βγαζει μια ζεστη.για ανθρωπους που θδρωνουν πολυ οπως εγω,θα σας δυσκολεψει

Πιο μοντέλο έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βλεπω και κανεις δεν αναφερει τα στρωματα απο το ΙΚΕΑ.Αν εξαιρεσουμε το κοστος( αν και παιζουν προςθητικες κατα καιρους) δεν ειναι αξιολογα (εχουν και μεγαλη εγγυηση).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Γενικά η επιλογή στρώματος θέλει πολύ ψάξιμο και δεν νομίζω πως ότι κάνει σε καποιον θα κανει σιγουρα και σε καποιον άλλον!ο καθένας από εμας είναι διαφορετικός και έχει διαφοετικές ανάγκες και συνήθειες στον ύπνο του. Αρα πρέπει να αποφασίσεις με γνώμονα αυτό κυρίως. εγώ μετα από ποοολλυυυυ ψάξιμο κατέληξα σε ένα στρώμα της Bed & Bath και είμαι πολύ ικανοποιημένη!αν θες ρίξε μια ματιά εδώ https://www.bedandbath.gr/kentro-upnou/stromata/. αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να βρεις κάτι που θα είναι σωστό για τον σωματότυπό σου και τις συνήθειές σου,πχ στάση που κομασαι κτλ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2018 στις 11:01 ΠΜ, spyros_vas είπε

Παιδες καλημέρα!

Υστερα απο ενοχλησεις στη μεση με το παλιο στρωμα και μετα απο εκτεταμενη ερευνα αγορας κατεληξα στο στρωμα Royal Sovereign της Dunlopillo.

Εχει καποιος αποψη επι του στρωματος η εστω για την εταιρεια ?

Ευχαριστω πολυ.

Dunlopillo έχουμε ένα fine ivory και είναι κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη αλλά δεν έχει γίνει καμία αναφορά στα  Coco Mat η οποία ελληνική εταιρεία θεωρείτε παγκοσμίως μιας απ τις καλύτερες στα στρώματα χωρίς πολλά περιθώρια αμφισβήτησης.Τα μεγαλύτερα και πολυτελή ξενοδοχεία ανα τον πλανήτη πολύ συχνά τέτοια στρώματα διαθέτουν.

Φυσικά είναι αρκετά ακριβά αλλά όχι απλησίαστα.

Προσωπικά είχα αγοράσει πριν αρκετά χρόνια ένα της εταιρείας Tempur ,μαλακό στρώμα, πολύ καλής ποιότητας το οποίο 10 χρόνια μετά δεν το αλλάζω με τίποτε...

Υπάρχει επίσης άλλη μια πρωτοπόρα ελληνική εταιρεία η οποία ειναι της ίδιας φιλοσοφίας με τη Coco Mat,  με πιο προσγειωμένες τιμές...νομίζω Tailor Bed λέγεται...

γενικότερα η βιομηχανία στρωμάτων έχει αναπτυχθει ιδιαίτερα ως συνακόλουθο της ανάπτυξης του τουρισμού και εκτιμώ ότι ενα καλό στρώμα με συνηθισμένες διαστασεις για 2 άτομα   συν πλην  10 εκατοστα ειναι κοντα στα χίλια ευρώ,.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ το καλοκαίρι λέω να αλλάξω στρώμα. Το κρεβάτι πήγε στους δικούς μου κι εγώ κράτησα το παλιό μονό παιδικό μου με το στρώμα που είχα προ 3ών δεκαετιών (γιούπι)

...βασικά θα αλλαχθεί και το κρεβάτι μαζί (παρότι με άριστο σκελετό από μασίφ ξύλο, αλλά έχει 190εκ μήκος κι όντας 186εκ ζορίζομαι να βολευτώ/τεντωθώ, ενώ είναι και πολύ χαμηλό, χωρίς αξιοποιήσιμο κάτωθεν χώρο)

Για το κρεβάτι λέω να πάρω από ΙΚΕΑ με 35€ αυτό.
https://www.ikea.gr/ypnodomatio/krevatia/krevatia-mona/neiden-skeletos-krebatioy-64985/40395245/

....για να χρησιμοποιηθούν και 2-3 τέτοια για αποθήκευση
https://www.ikea.gr/ypnodomatio/krevatia/apothikeusi-kato-apo-to-krevati/gimse-syrtari-krebatioy-50512/20222665/

Για το στρώμα, ψάχνομαι για 90Χ200, με μέγιστη τιμή εκεί γύρω στα 200€ (με πολύ βαριά καρδιά για παραπάνω, να αξίζει η διαφορά, αλλιώς και στα 150€)

...καλοκοιτάζω κάποια στρώματα της JYSK με 25 χρόνια εγγύηση αλλά και κάποια από το e-strom, έχω γυρίσει και πολλές μικρές βιοτεχνίες εντός Θεσσαλονίκης αλλά εκεί δεν υπάρχει "feedback / ανατροφοδότηση"

...επίσης δεν ξέρω αν θα πρέπει να πάρω με ελατήρια ή χωρίς...για κάποιον που κοιμάται συχνά στα πλάγια (αλλά και ανάσκελα , και θα προτιμούσα συνδυασμό ορθοπεδικού και άνεσης) τί είναι προτιμότερο;

Μερικά που έχω ξεδιαλέξει, ενδεικτικά (αρκετά είναι κοντά στα 250€ εδώ, μήπως και τα έχει δοκιμάσει κανείς)

https://e-strom.gr/product/basic-alpha-pocket/

https://e-strom.gr/product/basic-extra-coco-pocket/

https://e-strom.gr/product/basic-foam-900250/

https://e-strom.gr/product/best-foam-900-3d/

https://e-strom.gr/product/star-foam-300-3d/

https://e-strom.gr/product/technolatex/

https://jysk.gr/ypnodomatio/stromata/stromata-afroy/gold/stroma-90x200-gold-f95-wellpur

https://jysk.gr/ypnodomatio/stromata/stromata-elatirion/gold/stroma-90x200-gold-s50-dreamzone

https://jysk.gr/ypnodomatio/stromata/stromata-elatirion/gold/stroma-90x200-gold-s70-dreamzone

 

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μακριά από την Candia Strom!

Το γράφω εδώ γιατί κ εγώ πριν αγοράσω έλαβα υπ'όψιν την ομιλία εδώ.. Πήρα ένα στρώμα υποτίθεται από τα καλά..ημίδιπλο αξίας 1300 ευρώ και οι νύχτες μου έχουν γίνει εφιάλτης..κάθε μέρα ξυπνάω πιασμένη στην μέση και στον αυχένα!!! όχι μόνο δεν ξεκουράζομαι αλλά ξυπνάω χειρότερα από ότι κοιμήθηκα! είναι τραγικό!!! Δεν μπορεί ένα τόσο "καλό" στρώμα υποτίθεται..να μην εξασφαλίζει το ελάχιστο..να μην πιάνεται κάποιος!!! άλλο να μην σου ταιριάζει το στρώμα και άλλο να πιάνεσαι καθημερινά! ειλικρινά σας μιλάω παιδιά..και σήμερα ξύπνησα με πόνους αφόρητους στον αυχένα και λέω να πάω να το μοιραστώ τουλάχιστον..μήπως σώσω κάποιον-κάποιους!!!! Επιπλέον στις βάσεις τους χρησιμοποιούν μοριοσανίδα...μακριά...όσο καλής ποιότητας και να είναι ένα ποσοστό φολμαλδεύδης θα το αναπνέετε όπως και να έχει σε καθημερινή βάση επί πόσες ώρες και επί πόσα χρόνια..μέχρι να ξεθυμάνει εντελώς! Προσοχή μεγάλη..είναι θέμα υγείας!!!

Επεξ/σία από Έύα Μαστόρου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Έύα Μαστόρου είπε

Παιδιά μακριά από την Candia Strom!

Το γράφω εδώ γιατί κ εγώ πριν αγοράσω έλαβα υπ'όψιν την ομιλία εδώ.. Πήρα ένα στρώμα υποτίθεται από τα καλά..ημίδιπλο αξίας 1300 ευρώ και οι νύχτες μου έχουν γίνει εφιάλτης..κάθε μέρα ξυπνάω πιασμένη στην μέση και στον αυχένα!!! όχι μόνο δεν ξεκουράζομαι αλλά ξυπνάω χειρότερα από ότι κοιμήθηκα! είναι τραγικό!!! Δεν μπορεί ένα τόσο "καλό" στρώμα υποτίθεται..να μην εξασφαλίζει το ελάχιστο..να μην πιάνεται κάποιος!!! άλλο να μην σου ταιριάζει το στρώμα και άλλο να πιάνεσαι καθημερινά! ειλικρινά σας μιλάω παιδιά..και σήμερα ξύπνησα με πόνους αφόρητους στον αυχένα και λέω να πάω να το μοιραστώ τουλάχιστον..μήπως σώσω κάποιον-κάποιους!!!! Επιπλέον στις βάσεις τους χρησιμοποιούν μοριοσανίδα...μακριά...όσο καλής ποιότητας και να είναι ένα ποσοστό φολμαλδεύδης θα το αναπνέετε όπως και να έχει σε καθημερινή βάση επί πόσες ώρες και επί πόσα χρόνια..μέχρι να ξεθυμάνει εντελώς! Προσοχή μεγάλη..είναι θέμα υγείας!!!

Για το στρώμα δεν ξέρω αλλά γιατί να πάρεις τέτοια βάση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

vairass

9 λεπτά πριν, vairass είπε

Για το στρώμα δεν ξέρω αλλά γιατί να πάρεις τέτοια βάση; 

για να κερδίσω χώρο στο δωμάτιο..επειδή δεν έχει το περίγραμμα των κλασσικών κρεβατιών, ό,τι διάσταση είναι το στρώμα...το ίδιο είναι και η βάση. Έπειτα από σχετικό σεμινάριο που παρακολούθησα στο ΙΓΕ έμαθα πόσο κακό είναι να κοιμάσαι πάνω σε μοριοσανίδα ή mdf.

Επεξ/σία από Έύα Μαστόρου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Έύα Μαστόρου είπε

vairass

για να κερδίσω χώρο στο δωμάτιο..επειδή δεν έχει το περίγραμμα των κλασσικών κρεβατιών, ό,τι διάσταση είναι το στρώμα...το ίδιο είναι και η βάση. Έπειτα από σχετικό σεμινάριο που παρακολούθησα στο ΙΓΕ είδα πόσο κακό είναι να κοιμάσαι πάνω σε μοριοσανίδα ή mdf.

Ε λογικό είναι βρε... Αφού δεν αεριζεται καθόλου.. Ταβλες θέλει ανατομικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2018 στις 8:18 ΠΜ, Έύα Μαστόρου είπε

Παιδιά μακριά από την Candia Strom!

Το γράφω εδώ γιατί κ εγώ πριν αγοράσω έλαβα υπ'όψιν την ομιλία εδώ.. Πήρα ένα στρώμα υποτίθεται από τα καλά..ημίδιπλο αξίας 1300 ευρώ και οι νύχτες μου έχουν γίνει εφιάλτης..κάθε μέρα ξυπνάω πιασμένη στην μέση και στον αυχένα!!! όχι μόνο δεν ξεκουράζομαι αλλά ξυπνάω χειρότερα από ότι κοιμήθηκα! είναι τραγικό!!! Δεν μπορεί ένα τόσο "καλό" στρώμα υποτίθεται..να μην εξασφαλίζει το ελάχιστο..να μην πιάνεται κάποιος!!! άλλο να μην σου ταιριάζει το στρώμα και άλλο να πιάνεσαι καθημερινά! ειλικρινά σας μιλάω παιδιά..και σήμερα ξύπνησα με πόνους αφόρητους στον αυχένα και λέω να πάω να το μοιραστώ τουλάχιστον..μήπως σώσω κάποιον-κάποιους!!!! Επιπλέον στις βάσεις τους χρησιμοποιούν μοριοσανίδα...μακριά...όσο καλής ποιότητας και να είναι ένα ποσοστό φολμαλδεύδης θα το αναπνέετε όπως και να έχει σε καθημερινή βάση επί πόσες ώρες και επί πόσα χρόνια..μέχρι να ξεθυμάνει εντελώς! Προσοχή μεγάλη..είναι θέμα υγείας!!!

Εχω μια ευλογη θεωρω απορια. Το στρωμα δεν το δοκιμασες πριν το αγορασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...