Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, vgiozo είπε

Λένε ότι οι μικροταλαντώσεις στα στρώματα ελατηρίων μπορεί να προκαλέσουν μυικούς πόνους...τώρα αν γίνεται ένας συνδυασμός με χοντρές στρώσεις αφρώδους υλικού ή λάτεξ, κοκοφοίνικα κοκ μπορεί να μην παίζει τόσο ρόλο.

Εγώ θα προτείνω ξανά σε κάποιον να επισκεφθεί τα JYSK, αν υπάρχει κάποιο κοντά του...πολύ μεγάλη εγγύηση, 25 χρόνια στα Gold, που τα βρίσκεις κι από χαμηλές τιμές, και 100 μέρες δοκιμής για τα ίδια μοντέλα.

Με στρώσει memory το είχα και δίπλα ελατήρια.. Πάλι πονούσα Αστα να πάνε φίλε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 12/10/2018 στις 4:18 ΜΜ, vairass είπε

Εσύ είσαι πιο ελαφρύς από εμένα ίσως σε βολέψει, πιασμενος ήμουν συνέχεια και με πόνους στα πόδια, σαν να έκανα γυμναστική. 

Ίσως να φταίει ότι είμαι 105 κιλά δεν ξέρω. 

Έτσι για την ιστορία το στρώμα είναι πολύ καλό τελικά. Ίσως ήθελε λίγες μέρες να συνηθίσει το σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα .

Ειμαι σε αναζητηση ημιδιπλου στρωματος , με εμφαση και στα κιλα μου (125) .
Εχουμε καποια δοκιμασμενη προταση αλλα να μην μας πιασουν τον λοκο ?
Αυτο που εχω τωρα ειναι 15+ετων κατασκευη στα μετρα μου ( σκληροτητα κλπ ) αλλα η βιοτεχνια που το ειχα φτιαξει εχει κλεισει .

Καθε βοηθεια δεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/11/2018 στις 10:31 ΜΜ, villasg είπε

Καλησπερα .

Ειμαι σε αναζητηση ημιδιπλου στρωματος , με εμφαση και στα κιλα μου (125) .
Εχουμε καποια δοκιμασμενη προταση αλλα να μην μας πιασουν τον λοκο ?
Αυτο που εχω τωρα ειναι 15+ετων κατασκευη στα μετρα μου ( σκληροτητα κλπ ) αλλα η βιοτεχνια που το ειχα φτιαξει εχει κλεισει .

Καθε βοηθεια δεκτη

Δες στα καταστήματα jysk. Έχει πολλά είδη να διαλέξεις ανάλογα με τα γούστα σου σε πολύ καλές τιμές. 

Προτείνω ένα στρώμα memory ελατηρίων για τα κιλά σου. Το σκληρό νομίζω θα σου κάνει. Ίσως και το μαλακό. 

Πας εκεί και δοκιμάζεις τι σου κάνει. 

 

Και η candia Strom έχει φοβερά στρώματα αλλά οι τιμές του είναι κάτι παραπάνω από τσιμπημένες 

Επεξ/σία από lek88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάποια πρόταση για 160x200 cm μέτριο από άποψη "σκληράδας" σε τιμή μεχρι 700-750 ευρω ;

Κάποια γνώμη γι αυτό https://www.candia-strom.gr/el/stromata/onar-collection/onar-limited-edition ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kid είπε

Κάποια πρόταση για 160x200 cm μέτριο από άποψη "σκληράδας" σε τιμή μεχρι 700-750 ευρω ;

Κάποια γνώμη γι αυτό https://www.candia-strom.gr/el/stromata/onar-collection/onar-limited-edition ;;

Δυστυχώς είναι δύσκολο να σου πούμε γνώμη για στρώμα που δεν έχουμε δοκιμάσει. Καλύτερα να πας από κοντά να το δοκιμάσεις να δεις αν σου κάνει. Σίγουρα έχουνε δείγματα για δοκιμή. Πάντως μην παραγγείλεις κάτι αν δεν το δεις πρώτα από κοντά!!! 

Αυτό είναι μετριας σκληρότητας και θεωρητικά σου κάνει αν θες κατι τετοιο. Μπορεί όμως να είναι μέτριο αλλά να σου φανεί πολύ μαλακό ή πολύ σκληρό και να μη σου αρέσει στο τέλος. 

Επεξ/σία από lek88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kid είπε

Κάποια πρόταση για 160x200 cm μέτριο από άποψη "σκληράδας" σε τιμή μεχρι 700-750 ευρω ;

Κάποια γνώμη γι αυτό https://www.candia-strom.gr/el/stromata/onar-collection/onar-limited-edition ;;

Για το συγκεκριμμένο που λες δεν έχω άποψη, έχω όμως αυτό https://www.candia-strom.gr/el/stromata/onar-collection/mystique

Είναι της ίδιας σειράς, απ' ότι πρόσεξα είναι σε μικρή έκπτωση κοντά στα 800€, μέτριο προς μαλακό. Το έχουμε 1,5 χρόνο και επιτέλους κοιμόμαστε και ξεκουραζόμαστε!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε μία έκθεση να δοκιμάσεις και μόνο έτσι θα καταλάβεις τι σου ταιριάζει.

Προσωπικά, την candia τη συστήνω ανεπιφύλακτα, μπορεί να είναι ακριβή αλλά αξίζουν τα προϊόντα της.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους ρωτανε γνωμες για στρωματα, να ξερετε ειναι οτι πιο ακυρο γιατι το στρωμα  και η ανεση του αφορα καθε ανθρωπο ξεχωριστα.Οποτε δοκιμη απο κοντα ή οπως εγω (πριν 8 χρονια) πηγα σε καταστημα candia που ειχε αυτο https://www.candia-strom.gr/el/candia-xsensor για καλυτερα "αποτελεσματα".Δεν ξερω φυσικα αν το εχουν και αλλες εταιρειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lightsout είπε

Για το συγκεκριμμένο που λες δεν έχω άποψη, έχω όμως αυτό https://www.candia-strom.gr/el/stromata/onar-collection/mystique

Είναι της ίδιας σειράς, απ' ότι πρόσεξα είναι σε μικρή έκπτωση κοντά στα 800€, μέτριο προς μαλακό. Το έχουμε 1,5 χρόνο και επιτέλους κοιμόμαστε και ξεκουραζόμαστε!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε μία έκθεση να δοκιμάσεις και μόνο έτσι θα καταλάβεις τι σου ταιριάζει.

Προσωπικά, την candia τη συστήνω ανεπιφύλακτα, μπορεί να είναι ακριβή αλλά αξίζουν τα προϊόντα της.

Ισχύει. Έχει πολύ ποιοτικά πράγματα η candia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μάγκες θα συμφωνήσω απόλυτα με την προηγούμενη ανάρτηση της Εύας. Πήρα στρώμα Candia μέτριο/μαλακό αρχικής τιμής 1,300 ευρώ με φοβερή έκπτωση που έριξε την τιμή στα 600 ευρώ. Απο την πρώτη μέρα που κοιμήθηκα έχω βλαστημήσει. Πόναει όλη η πλάτη μου και αυχένας μου το πρωί που ξυπνάω και γενικά σηκώνομαι κουρασμένος απο το κρεβάτι παρότι κλείνω οχτάωρο κανονικά. Θα μου πείτε ας διάλεγες καλύτερο στρώμα και πρόβλημα σου. Σωστό, αλλα θέλω να παραθέσω την δυσάρεστη εμπειρία που είχα και με το κατάστημα και με τα κεντρικά. Στο κατάστημα πρίν γίνει η αγορά ρώτησα ξεκάθαρα την πωλήτρια αν υπάρχει καποια πολιτική επιστροφών και μου απάντησε οτι δίνουν 14 μέρες μετά την παράδοση. Το ίδιο είδα και στο οnline κατάστημα (https://www.candia-strom.gr/el/epistrofes-akyroseis). Μετά απο δύο τρεις μέρες πολύ κακής ποιότητας ύπνου πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα απο οπου το αγόρασα και η πωλήτρια που σήκωσε το τηλέφωνο μου είπε κατηγορημάτικα οτι δεν υφίσταται καμία πολιτική επιστροφής προιόντων. Φυσικά αισθάνθηκα εξαπατημένος. Πήρα τηλέφωνο και στα κεντρικά για να το επιβεβαιώσω και ο υπάλληλος που μίλησε μαζί μου μου επιβεβαίωσε οτι δεν υφίσταται σενάριο επιστροφής. Όταν του ανέφερα αυτό που είχα διαβάσει στο site, μου είπε να περιμένω στην γραμμή και μετά απο δυο λεπτά (αφού το διάβασε για πρώτη φορά;) μου είπε οτι αυτό ισχύει για στρώματα που δεν έχουν ανοιχτεί και χρησιμοποιηθεί. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή. Ποίος άνθρωπος αγοράζει στρώμα και επιλέγει να το επιστρέψει χωρίς να το δοκιμάσει πρώτα;;  Έχω ήδη δύο βδομάδες που κοιμάμαι στο στρώμα της Candia και κάθε μέρα αισθάνομαι και πιο κουρασμένος. Δεν θα το πρότεινα σε κανέναν. Μήν παρασυρθείτε απο τις χοντρές εκπτώσεις που κάνουν, το μόνο που θέλουν είναι τα λεφτά σας και μετά στην υγεία του κορόιδου.

Επεξ/σία από Stefanos25
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα κλείσαμε με την κοπέλα μου ένα στρώμα από την elite μάρκας sealy και μοντέλο hybrid(είναι καινούργιο μοντέλο) . Διαθέτει ανεξάρτητα σκληρά ελατήρια και από πάνω έχει μια χοντρή στρώση από memory foam. Το πήραμε 1000€ και θα το παραλάβουμε στις 21 Δεκεμβρίου . Τώρα για κάποιο λόγο σκέφτομαι μήπως δεν κάναμε καλά και μήπως αυτό το memory foam υποχωρεί με τα χρόνια και δεν μας βολέψει. 

Υποψην είμαι 85 κιλά και η κοπέλα μου 180 (πλακα κάνω 60 είναι). 

Πήγαμε Ikea, Media strom, Jysk, Istingbalαλλά νομίζω ήταν το πιο βολικό που βρήκαμε. 

 

Έχει κανείς άποψη για την εταιρεία sealy? 

Υ. Γ. Διάβασα λίγο την εγγύηση που μας έδωσαν και λέει κάποια περίεργα πράγματα, όπως ότι είναι φυσιολογικό να υπάρξουν βαθουλωματα και αποτελούν ένδειξη ότι το στρώμα προσαρμόζεται στις καμπύλες του σώματος σας κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2018 στις 8:00 ΜΜ, geoman87 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα κλείσαμε με την κοπέλα μου ένα στρώμα από την elite μάρκας sealy και μοντέλο hybrid(είναι καινούργιο μοντέλο) . Διαθέτει ανεξάρτητα σκληρά ελατήρια και από πάνω έχει μια χοντρή στρώση από memory foam. Το πήραμε 1000€ και θα το παραλάβουμε στις 21 Δεκεμβρίου . Τώρα για κάποιο λόγο σκέφτομαι μήπως δεν κάναμε καλά και μήπως αυτό το memory foam υποχωρεί με τα χρόνια και δεν μας βολέψει. 

Υποψην είμαι 85 κιλά και η κοπέλα μου 180 (πλακα κάνω 60 είναι). 

Πήγαμε Ikea, Media strom, Jysk, Istingbalαλλά νομίζω ήταν το πιο βολικό που βρήκαμε. 

Έχει κανείς άποψη για την εταιρεία sealy? 

Υ. Γ. Διάβασα λίγο την εγγύηση που μας έδωσαν και λέει κάποια περίεργα πράγματα, όπως ότι είναι φυσιολογικό να υπάρξουν βαθουλωματα και αποτελούν ένδειξη ότι το στρώμα προσαρμόζεται στις καμπύλες του σώματος σας κτλ. 

Το ειδα και εγω το στρωμα  της sealy .Για τις λακουβες που αναφερεις ειναι λογικο αφου εχει αρκετα εκατοστα μεμορυ υλικου μεσα και αν συκωθεις απο το κρεβατι θα δεις λακουβες που μετα απο λιγα λεπτα θα εξαφανιστουν .Αν ομως μεινουν μονιμα υπαρχει θεμα. Καλο το μεμορυ αλλα θεωρω οτι δεν πρεπει να υπαρχει πολυ σαν υλικο ,μεσα σε ενα στρωμα γιατι θα νιωθεις λες σε καλουπωσαν .

Προσωπικα απο ερευνα καταλαβα οτι για διπλο στρωμα160  αν δεν δωσεις μινιμουμ 600 ευρω ανατομικο στρωμα δεν περνεις ,ειτε απο βιοτεχνια ειτε απο αμερικη .Οι "εκπτωσεις" που εχουν ολοι ειναι καθαρο μαρκετινγκ. Ορθοπεδικο μπορεις να βρεις με λιγοτερα χρηματα αλλα θα ειναι σκληρο. Ανατομικο και ορθοπεδικο ,το λιγοτερο 600 .

Προσωπικα χαλβαδιαζω και εγω ενα της  sealy  αλλα αυτο με 630 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dalai1 είπε

Το ειδα και εγω το στρωμα  της sealy .Για τις λακουβες που αναφερεις ειναι λογικο αφου εχει αρκετα εκατοστα μεμορυ υλικου μεσα και αν συκωθεις απο το κρεβατι θα δεις λακουβες που μετα απο λιγα λεπτα θα εξαφανιστουν .Αν ομως μεινουν μονιμα υπαρχει θεμα. Καλο το μεμορυ αλλα θεωρω οτι δεν πρεπει να υπαρχει πολυ σαν υλικο ,μεσα σε ενα στρωμα γιατι θα νιωθεις λες σε καλουπωσαν .

Προσωπικα απο ερευνα καταλαβα οτι για διπλο στρωμα160  αν δεν δωσεις μινιμουμ 600 ευρω ανατομικο στρωμα δεν περνεις ,ειτε απο βιοτεχνια ειτε απο αμερικη .Οι "εκπτωσεις" που εχουν ολοι ειναι καθαρο μαρκετινγκ. Ορθοπεδικο μπορεις να βρεις με λιγοτερα χρηματα αλλα θα ειναι σκληρο. Ανατομικο και ορθοπεδικο ,το λιγοτερο 600 .

Προσωπικα χαλβαδιαζω και εγω ενα της  sealy  αλλα αυτο με 630 ευρω

Ορθοπεδικο :  σε μερικούς ανθρώπους όπως εμένα πονάει το σώμα... Ανατομικό : σε μερικούς ανθρώπους όπως εμένα πονάει η μέση...

Γενικά πιστεύω όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω πριν αγοράσεις στρωμα πας σε ιατρό και θα σου πει αυτός τι να επιλέξεις.. 

Όχι φυσικά ποιότητα αλλά ανάμεσα από τα δύο ανατομικό η ορθοπεδικο. 

Εγώ δεν πήγα σε ιατρό και με τσιμπάει λίγο η μέση με το στρώμα που πήρα, επέλεξα Green latex αξίας στα μαγαζιά 1100++.

Μου κάνει δουλειά δεν λέω αλλά θα προτιμούσα την συμβουλή του ιατρού πριν αγοράσω. ( έχω σκολίωση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...