Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, louben είπε

Εχω μια ευλογη θεωρω απορια. Το στρωμα δεν το δοκιμασες πριν το αγορασεις?

Δεν παίζει ρόλο φίλε... Εγώ πήγα πήρα ένα δεν έκανα στο 10 ήμερο και μου το άλλαξε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για ν α καταλαβω. Αγορασες στρωμα το εφερες σπιτι το χρησιμοποιησες ενα 10 ημερο δε σου εκανε-αρεσε, και οτυς ενημερωσες το πηραν πισω και σου εφεραν αλλο.

Καταλαβα καλα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, louben είπε

Για ν α καταλαβω. Αγορασες στρωμα το εφερες σπιτι το χρησιμοποιησες ενα 10 ημερο δε σου εκανε-αρεσε, και οτυς ενημερωσες το πηραν πισω και σου εφεραν αλλο.

Καταλαβα καλα? 

Υπάρχει φίλε εταιρία που σου δίνει 10 ημέρες, αν δεν σου αρέσει παίρνεις άλλο,μιλάμε για στρώμα 600 ευρώ όχι των 100.

Επεξ/σία από vairass
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2018 στις 8:18 ΠΜ, Έύα Μαστόρου είπε

Παιδιά μακριά από την Candia Strom!

Το γράφω εδώ γιατί κ εγώ πριν αγοράσω έλαβα υπ'όψιν την ομιλία εδώ.. Πήρα ένα στρώμα υποτίθεται από τα καλά..ημίδιπλο αξίας 1300 ευρώ και οι νύχτες μου έχουν γίνει εφιάλτης..κάθε μέρα ξυπνάω πιασμένη στην μέση και στον αυχένα!!! όχι μόνο δεν ξεκουράζομαι αλλά ξυπνάω χειρότερα από ότι κοιμήθηκα! είναι τραγικό!!! Δεν μπορεί ένα τόσο "καλό" στρώμα υποτίθεται..να μην εξασφαλίζει το ελάχιστο..να μην πιάνεται κάποιος!!! άλλο να μην σου ταιριάζει το στρώμα και άλλο να πιάνεσαι καθημερινά! ειλικρινά σας μιλάω παιδιά..και σήμερα ξύπνησα με πόνους αφόρητους στον αυχένα και λέω να πάω να το μοιραστώ τουλάχιστον..μήπως σώσω κάποιον-κάποιους!!!! Επιπλέον στις βάσεις τους χρησιμοποιούν μοριοσανίδα...μακριά...όσο καλής ποιότητας και να είναι ένα ποσοστό φολμαλδεύδης θα το αναπνέετε όπως και να έχει σε καθημερινή βάση επί πόσες ώρες και επί πόσα χρόνια..μέχρι να ξεθυμάνει εντελώς! Προσοχή μεγάλη..είναι θέμα υγείας!!!

Κι εγώ πριν είχα ενα στρώμα του ΙΚΕΑ και πέθαινα και μετά πήγα σε ένα αντίστοιχο της Candia και έχω σωθεί. 1.5 χρόνο τώρα κάνω μαγικούς ύπνους χωρίς κανένα πόνο πουθενά. Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι πρέπει η επιλογή σου να στηρίζεται καθαρά στις ανάγκες σου και όχι στο brand της εταιρείας. Να διαλέξεις το κατάλληλο στρώμα για σένα με λίγα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/6/2018 στις 8:18 ΠΜ, Έύα Μαστόρου είπε

Παιδιά μακριά από την Candia Strom!

Το γράφω εδώ γιατί κ εγώ πριν αγοράσω έλαβα υπ'όψιν την ομιλία εδώ.. Πήρα ένα στρώμα υποτίθεται από τα καλά..ημίδιπλο αξίας 1300 ευρώ και οι νύχτες μου έχουν γίνει εφιάλτης..κάθε μέρα ξυπνάω πιασμένη στην μέση και στον αυχένα!!! όχι μόνο δεν ξεκουράζομαι αλλά ξυπνάω χειρότερα από ότι κοιμήθηκα! είναι τραγικό!!! Δεν μπορεί ένα τόσο "καλό" στρώμα υποτίθεται..να μην εξασφαλίζει το ελάχιστο..να μην πιάνεται κάποιος!!! άλλο να μην σου ταιριάζει το στρώμα και άλλο να πιάνεσαι καθημερινά! ειλικρινά σας μιλάω παιδιά..και σήμερα ξύπνησα με πόνους αφόρητους στον αυχένα και λέω να πάω να το μοιραστώ τουλάχιστον..μήπως σώσω κάποιον-κάποιους!!!! Επιπλέον στις βάσεις τους χρησιμοποιούν μοριοσανίδα...μακριά...όσο καλής ποιότητας και να είναι ένα ποσοστό φολμαλδεύδης θα το αναπνέετε όπως και να έχει σε καθημερινή βάση επί πόσες ώρες και επί πόσα χρόνια..μέχρι να ξεθυμάνει εντελώς! Προσοχή μεγάλη..είναι θέμα υγείας!!!

Υπάρχουν μαλακά στρώματα, υπάρχουν μέτρια, υπάρχουν και σκληρά. Άλλη αίσθηση δίνει ένα στρώμα σε κάποια κοπέλα 50 κιλά, άλλη αίσθηση σε κάποιον 150 κιλά. Αν μάλιστα κοιμάται ζευγάρι και ο ένας είναι 50 κιλά και ο άλλος 100, είναι σαν να κοιμούνται σε διαφορετικά στρώματα.

Επίσης είναι γνωστό πως τα συνθετικά υλικά , ανεβάζουν αρκετά τη θερμοκρασία τους καλοκαιρινούς μήνες. Για παράδειγμα αν πάρει κανείς tempur και προσπαθήσει να κοιμηθεί καλοκαίρι στην Αθήνα θα λιώσει, παρότι το στρώμα είναι μια χαρά.

Εν ολίγοις ο καθένας μας έχει διαφορετικές προτεραιότητες. Το ότι πονάς οταν κοιμάσαι, είναι σαφέστατα δική σου λάθος επιλογή. Δεν το δοκίμασες πριν το πάρεις? Μήπως έκανες το λάθος και πήρες μαλακή σειρά?

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/7/2018 στις 10:04 ΠΜ, sphinxgr είπε

Υπάρχουν μαλακά στρώματα, υπάρχουν μέτρια, υπάρχουν και σκληρά. Άλλη αίσθηση δίνει ένα στρώμα σε κάποια κοπέλα 50 κιλά, άλλη αίσθηση σε κάποιον 150 κιλά. Αν μάλιστα κοιμάται ζευγάρι και ο ένας είναι 50 κιλά και ο άλλος 100, είναι σαν να κοιμούνται σε διαφορετικά στρώματα.

Επίσης είναι γνωστό πως τα συνθετικά υλικά , ανεβάζουν αρκετά τη θερμοκρασία τους καλοκαιρινούς μήνες. Για παράδειγμα αν πάρει κανείς tempur και προσπαθήσει να κοιμηθεί καλοκαίρι στην Αθήνα θα λιώσει, παρότι το στρώμα είναι μια χαρά.

Εν ολίγοις ο καθένας μας έχει διαφορετικές προτεραιότητες. Το ότι πονάς οταν κοιμάσαι, είναι σαφέστατα δική σου λάθος επιλογή. Δεν το δοκίμασες πριν το πάρεις? Μήπως έκανες το λάθος και πήρες μαλακή σειρά?

Το στρώμα της CANDIA δεν ήταν ούτε μαλακό ούτε σκληρό και με ανεξάρτητα ελατήρια 6-7 ζωνών(που θεωρούνται τα καλύτερα που υπάρχουν) . Αξίας 1200+ ευρώ ...Από την πρώτη εβδομάδα τους είπα ότι έχω πρόβλημα και δεν το δέχονταν πίσω. Απαράδεκτη συμπεριφορά και μη επαγγελματική..Να προσθέσω ότι ούτε καν τη βάση στρώματος (που εκλύει φορμαλδεΰδη...) δεν δέχονταν πίσω ! Το λέω για να το ξέρει ο κόσμος!

Τέλος να τονίσω ότι δοκίμασα εγώ και ο φίλος μου το στρώμα πολλές φορές στα καταστήματα και μας φαινόταν πολύ καλό και ταιριαστό στο σώμα  μας και τα κιλά μας (και ο φίλος μου επίσης πιάνεται..δεν πιάνομαι μόνο εγώ! τυχαίο και αυτό?) Επιπλέον μιας και είπες για την θερμοκρασία δεν είναι και από τα δροσερά...τουναντίον ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία!!

Επεξ/σία από Έύα Μαστόρου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρεται, 

θέλω να πάρω διπλό στρώμα και διαθέτω έως 1000 ευρώ. Μετά από αρκετές δοκιμές σε καταστήματα κατέληξα στα εξής:

Media Strom: Advance Prime Discover Premium από 1500 αρχική τιμή, 750 με την έκπτωση.

Sealy (Elite Strom): Lavish Plush από 1800 αρχική τιμή, 930 με την έκπτωση.

Entos: Diamond (Premium Collection) από 2000 αρχική τιμή, 600 με την έκπτωση.

Είναι και τα τρία εξαιρετικά στρώματα, αν και νομίζω ότι το Sealy μου αρέσει λίγο περισσότερο. Το στρώμα του Entos βέβαια (μας είπαν τους τα φτιάχνει η Candia) έχει ασυναγώνιστα χαμηλή τιμή, Ωστόσο, αυτό που με προβληματίζει αρκετά είναι ότι δεν πολυπιστεύω ότι το στρώμα του Entos έχει όντως τόσο υψηλή αρχική τιμή. Επίσης, προσφέρουν επισκευή σε περίπτωση προβλήματος, ενώ η Elite για το Sealy δίνει αντικατάσταση. Από την άλλη έχουν 330 ευρώ διαφορά και θα μπορούσα αυτά τα χρήματα να τα ξοδέψω κάπου αλλού. Εσείς τι πιστεύετε; Μήπως να πάω στη Media που είναι κάπου στο ενδιάμεσο;

Επεξ/σία από nikos_online
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εγω λογω κιλων εφτιαξα στα "μετρα μου" με ενισχυμένα ελατηρια κλπ απο βιοτεχνια της γειτονιάς στα κατω πατησια Καραβία Ευγενίου 12 πισω απο την φοιτητικη εστια  STEREO STROM.
Απο τοτε που εκανα το 1ο ολα τα στρωματα σπιτι και εξοχικό εκει γινονται , αψογα ολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos_online είπε

Χαίρεται, 

θέλω να πάρω διπλό στρώμα και διαθέτω έως 1000 ευρώ. Μετά από αρκετές δοκιμές σε καταστήματα κατέληξα στα εξής:

Media Strom: Advance Prime Discover Premium από 1500 αρχική τιμή, 750 με την έκπτωση.

Sealy (Elite Strom): Lavish Plush από 1800 αρχική τιμή, 930 με την έκπτωση.

Entos: Diamond (Premium Collection) από 2000 αρχική τιμή, 600 με την έκπτωση.

Είναι και τα τρία εξαιρετικά στρώματα, αν και νομίζω ότι το Sealy μου αρέσει λίγο περισσότερο. Το στρώμα του Entos βέβαια (μας είπαν τους τα φτιάχνει η Candia) έχει ασυναγώνιστα χαμηλή τιμή, Ωστόσο, αυτό που με προβληματίζει αρκετά είναι ότι δεν πολυπιστεύω ότι το στρώμα του Entos έχει όντως τόσο υψηλή αρχική τιμή. Επίσης, προσφέρουν επισκευή σε περίπτωση προβλήματος, ενώ η Elite για το Sealy δίνει αντικατάσταση. Από την άλλη έχουν 330 ευρώ διαφορά και θα μπορούσα αυτά τα χρήματα να τα ξοδέψω κάπου αλλού. Εσείς τι πιστεύετε; Μήπως να πάω στη Media που είναι κάπου στο ενδιάμεσο;

Δεν θα σου πω  γνώμη για τα στρώματα , αλλά να σου πω για τα Entos ότι μου είπαν σε κατάστημά τους (επαρχεία όχι Αθήνα ) , και μου το επιβεβαίωσε και η υπηρεσία live chat τους .

Θέλουν 30-35 ημέρες  για την παράδοση, και το κουφό ότι χρεώνουν επιπλέον  με βάση αυτόν τον τιμοκατάλογο  https://www.entos.gr/el/metaforika , πρόσεξε όχι την μεταφορά στο σπίτι σου αλλά την εσωτερική τους διακίνηση από τις αποθήκες τους στο κατάστημα που θα παραλάβεις .

Άρα το entos δεν κοστίζει 600 αλλά 640 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα τις προάλλες και δοκίμασα κάποια στρώματα στα IKEA & JYSK, των JYSK πολύ ανώτερα, ειδικα τα Wellpur Gold F110 + F120 (memory foam)

...γενικά πολλά memory foam μου φάνηκαν "δυσκίνητα" στη προσαρμογή σε μετακινήσεις του σώματος, αλλά αυτά τα δύο έχουν μια λεπτή άνω στρώση που προσαρμόζεται πιο εύκολα στο σώμα, και στις καμπύλες του (πιο ξεκούραστη θέση) και στις στις μετακινήσεις του.

Προσφέρεται επίσης υπηρεσία δοκιμής 100 νυχτών (δεν νομίζω όμως στο τέλος να δίνεται επιστροφή χρημα΄των, αλλά δωρεάν αλλαγή/αντικατάσταση στρώματος με κάποιο άλλο, δεν το έψαξα παραπάνω)

...από την άλλη τα στρώματα με ελατήρια σε σύγκριση με εκείνα με αφρό μού φάνηκαν πιο σκληρά χωρίς να νιώθω μεγάλες/ουσιαστικές διαφορές από το φθηνότερο προς το ακριβότερο.

Δυστυχώς όμως τα φθηνά μονά κρεβάτια που είδα μου φάνηκαν αρκετά ασταθή, με πολύ λεπτό ξύλινο σκελετό, και δεν το πήρα απόφαση, αν και υποφέρω 1 χρόνο τώρα στο 190εκ μήκους κρεβάτι που είμαι τώρα και δεν με χωράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, siracos είπε

Δεν θα σου πω  γνώμη για τα στρώματα , αλλά να σου πω για τα Entos ότι μου είπαν σε κατάστημά τους (επαρχεία όχι Αθήνα ) , και μου το επιβεβαίωσε και η υπηρεσία live chat τους .

Θέλουν 30-35 ημέρες  για την παράδοση, και το κουφό ότι χρεώνουν επιπλέον  με βάση αυτόν τον τιμοκατάλογο  https://www.entos.gr/el/metaforika , πρόσεξε όχι την μεταφορά στο σπίτι σου αλλά την εσωτερική τους διακίνηση από τις αποθήκες τους στο κατάστημα που θα παραλάβεις .

Άρα το entos δεν κοστίζει 600 αλλά 640 .

Ισχύει, παρήγγειλα σήμερα το κρεβάτι από εκεί και μου είπαν ότι θα έρθει μετά το 15αυγουστο. Μου φαίνεται και μένα υπερβολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...