Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να το ρισκάρω..που το έχω ρισκάρει.

'Ηδη το πακέτο βρίσκεται Σιγκαπούρη.. :-)

Δλδ κοντολογίς θα πληρώσω το 100% της αξίας αυτού που παρήγγειλα..

Τραγικό για να μην πω κάτι χειρότερο. Προτιμώ να τους το κάνω δώρο.

ΟΚ να πληρώσω το ΦΠΑ το δέχομαι αλλά μέχρι εκεί.

Για 100€ αξία να δίνω άλλα 100 είναι απλά κοροϊδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαιρετε , συγνωμη αν υπαρχει αλλου θεμα ανοιχτο να ρωτησω αλλα τωρα το ειδα και θελω να ρωτησω κατι για οποιον γνωριζει . 

Εχω παραγγειλει απο site εξωτερικου (Η.Π.Α) . Το προιον δεν ειναι κατι ηλεκτρονικο η κινητο η οτιδηποτε . Εχω παραγγειλει επαγγελματικες καρτες (εκτυπωση επαγγελματικων καρτων) . Το συνολο βγηκε γυρω στα 80$ . 

 

Η αποστολη απο τι καταλαβα θα γινει με DHL (δεν υπηρχε αλλη επιλογη να διαλεξω) . 

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης , θα εχω προβλημα με το τελωνειο ? Πως μπορω να το αποφυγω αυτο (καθως ακομα δεν εχουν σταλει οι καρτες , ειναι στην εκτυπωση ακομα) , τι μπορω να τους ζητησω για να γλιτωσω θεματα τελωνειου ? 

 

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει οσο πιο γρηγορα μπορω ωστε να προλαβω να τους ενημερωσω στο site προτου φυγει η παραγγελια.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε , συγνωμη αν υπαρχει αλλου θεμα ανοιχτο να ρωτησω αλλα τωρα το ειδα και θελω να ρωτησω κατι για οποιον γνωριζει . 

Εχω παραγγειλει απο site εξωτερικου (Η.Π.Α) . Το προιον δεν ειναι κατι ηλεκτρονικο η κινητο η οτιδηποτε . Εχω παραγγειλει επαγγελματικες καρτες (εκτυπωση επαγγελματικων καρτων) . Το συνολο βγηκε γυρω στα 80$ . 

 

Η αποστολη απο τι καταλαβα θα γινει με DHL (δεν υπηρχε αλλη επιλογη να διαλεξω) . 

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης , θα εχω προβλημα με το τελωνειο ? Πως μπορω να το αποφυγω αυτο (καθως ακομα δεν εχουν σταλει οι καρτες , ειναι στην εκτυπωση ακομα) , τι μπορω να τους ζητησω για να γλιτωσω θεματα τελωνειου ? 

 

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει οσο πιο γρηγορα μπορω ωστε να προλαβω να τους ενημερωσω στο site προτου φυγει η παραγγελια.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων. 

 

Ζήτα να στα στείλουν με USPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και απο εμενα. Παραγγειλα ενα δεμα απο amazon.com και το εστειλαν με dhl.

Στο δεμα πληρωσα ενα ποσο import fees το οποιο απο οτι καταλαβα ειναι οτι προπληρωνεις εξοδα γι αυτο το ρισκαρα και επισης εγραφε στο αμαζον οτι εξουσιοδοτω καποιον να πληρωσει τα εξοδα για μενα. Σημερα ελαβα μηνυμα απο την dhl και μου ζηταει να επικοινωνησω μαζι τους σχετικα με τον εκτελωνισμο της παραγγελιας. Το δεμα εκανε 35 δολλαρια + 15 ευρω τα μεταφορικα και 15 τα εξοδα import fees.

Γνωριζει κανεις τι εχει γινει;; Θα μου ζητησουν εξοδα;

Eυχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το δέμα ήρθε και συνολικά πλήρωσα 64€

Πλήρωσα και έμαθα αν και από ότι διάβασα μάλλον θα πρέπει

να είμαι και ευχαριστημένος από την τιμή που μου έκανε η DHL.

 

Για να το εκτελωνίσω μόνος μου ούτε λόγος..

Περισσότερα θα χαλούσα σε βενζίνες διόδια χάασιμο μεροκάματου

και 48,50€ για την διατακτική και τα πρακτορειακά.


Καλησπερα και απο εμενα. Παραγγειλα ενα δεμα απο amazon.com και το εστειλαν με dhl.

Στο δεμα πληρωσα ενα ποσο import fees το οποιο απο οτι καταλαβα ειναι οτι προπληρωνεις εξοδα γι αυτο το ρισκαρα και επισης εγραφε στο αμαζον οτι εξουσιοδοτω καποιον να πληρωσει τα εξοδα για μενα. Σημερα ελαβα μηνυμα απο την dhl και μου ζηταει να επικοινωνησω μαζι τους σχετικα με τον εκτελωνισμο της παραγγελιας. Το δεμα εκανε 35 δολλαρια + 15 ευρω τα μεταφορικα και 15 τα εξοδα import fees.

Γνωριζει κανεις τι εχει γινει;; Θα μου ζητησουν εξοδα;

Eυχαριστω.

Λογικά θα σου ζητήσουν ότι ζήτησαν και σε εμένα..

Χοντρικά θα πληρώσεις 37,80 Ευρώ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00 ευρώ συμπεριλαμβανομένου τα μεταφορικά) + Έξοδα Τελωνείου

Όπου έξοδα τελωνείου βάλε μέσα το ΦΠΑ ολόκληρου του ποσού δλδ με τα μεταφορικά μέσα και ελαφρώς τσιμπημένο.

Μακάρι βέβαια στην περίπτωση σου να είναι διαφορετικά τα πράγματα, αν και δεν το πολυβλέπω..

 

Εγώ πάντως πλήρωσα και έμαθα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το δέμα ήρθε και συνολικά πλήρωσα 64€

Πλήρωσα και έμαθα αν και από ότι διάβασα μάλλον θα πρέπει

να είμαι και ευχαριστημένος από την τιμή που μου έκανε η DHL.

 

Για να το εκτελωνίσω μόνος μου ούτε λόγος..

Περισσότερα θα χαλούσα σε βενζίνες διόδια χάασιμο μεροκάματου

και 48,50€ για την διατακτική και τα πρακτορειακά.

Λογικά θα σου ζητήσουν ότι ζήτησαν και σε εμένα..

Χοντρικά θα πληρώσεις 37,80 Ευρώ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00 ευρώ συμπεριλαμβανομένου τα μεταφορικά) + Έξοδα Τελωνείου

Όπου έξοδα τελωνείου βάλε μέσα το ΦΠΑ ολόκληρου του ποσού δλδ με τα μεταφορικά μέσα και ελαφρώς τσιμπημένο.

Μακάρι βέβαια στην περίπτωση σου να είναι διαφορετικά τα πράγματα, αν και δεν το πολυβλέπω..

 

Εγώ πάντως πλήρωσα και έμαθα..

 

οχι φιλαρακι μου δε πληρωνω τιποτα θα το στειλω πισω και θα μου βαλουν τα λεφτα ολα ε τοτε τι πληρωσα import fees;; νταβατζιλικια αλλα οχι 

το λεει ξεκαθαρα το αμαζον να πανε να χ%$^^ τελικα αν πληρωσω ειναι κοροιδια αυτο το import fees

καλυτερα και απο την μια για να ξερω παλι ποτε  amazon  us 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ηταν ο πωλητης; Το ιδιο το Amazon ή 3ος;

Στην σελιδα γραφει:

"For AmazonGlobal items, you won't be charged additional fees if the actual Import Fees exceed the Import Fees Deposit we estimated. For items sold by Amazon Marketplace sellers, please check the seller's policies."

Για ψαξτο λιγο...αν ηταν AmazonGlobal item δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσεις τιποτα παραπανω...το Amazon δεν παιζει με αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιος ηταν ο πωλητης; Το ιδιο το Amazon ή 3ος;
Στην σελιδα γραφει:
"For AmazonGlobal items, you won't be charged additional fees if the actual Import Fees exceed the Import Fees Deposit we estimated. For items sold by Amazon Marketplace sellers, please check the seller's policies."
Για ψαξτο λιγο...αν ηταν AmazonGlobal item δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσεις τιποτα παραπανω...το Amazon δεν παιζει με αυτα

 

 

Kατευθείαν απο αμαζον ηταν amazonglobal γι αυτο εκανα και την παραγγελια..είσαι σίγουρος οτι δεν θα πληρώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Kατευθείαν απο αμαζον ηταν amazonglobal γι αυτο εκανα και την παραγγελια..είσαι σίγουρος οτι δεν θα πληρώσω;

Δεν θα πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα από Amazon.com μηχανικό πληκτρολόγιο πρίν δύο εβδομάδες και είχα προπληρώσει και εγώ τα import fees από το Amazon. H DHL απλά επικοινώνησε για να μου ζητήσει το ΑΦΜ μου ώστε να γίνει ο εκτελωνισμός, δεν υπήρξε καμία επιπλέον χρέωση. Μάλιστα γλίτωσα αρκετά χρήματα γιατί λόγω ενός προβλήματος με την απόδειξη καθυστέρησε αρκετές μέρες ο εκτελωνισμός και εάν δεν είχα προπληρώσει θα με χρέωνε η DHL storage fees :). Οπότε σίγουρα με Global shipping και prepaid import fees δεν σου ζητάνε λεφτά ακόμη και εάν προκύψουν απρόοπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα από Amazon.com μηχανικό πληκτρολόγιο πρίν δύο εβδομάδες και είχα προπληρώσει και εγώ τα import fees από το Amazon. H DHL απλά επικοινώνησε για να μου ζητήσει το ΑΦΜ μου ώστε να γίνει ο εκτελωνισμός, δεν υπήρξε καμία επιπλέον χρέωση. Μάλιστα γλίτωσα αρκετά χρήματα γιατί λόγω ενός προβλήματος με την απόδειξη καθυστέρησε αρκετές μέρες ο εκτελωνισμός και εάν δεν είχα προπληρώσει θα με χρέωνε η DHL storage fees :). Οπότε σίγουρα με Global shipping και prepaid import fees δεν σου ζητάνε λεφτά ακόμη και εάν προκύψουν απρόοπτα.

Γλυτώσες το τελωνείο της dhl αλλά σίγουρα το χρυσοπληρωσες γιατί πέρα απο τα έξοδα του τελωνείου θα πληρώσεως και αρκετά στα μεταφορικά.

 

Οποτε η αγορά που έκανες κατα τη γνωμη μου δεν ηταν τόσο συμφέρουσα.

 

Για αγορες απο Αμερική πολύ καλη επιλογή είναι η shipito.com πραγματικα έχω σωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στα 25$ μεταφορικά και άλλα τόσα import fees είχε, εγώ πάντως ευχαριστημενος είμαι και με το κόστος και την εξυπηρέτηση από την Amazon οπότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα από Amazon.com μηχανικό πληκτρολόγιο πρίν δύο εβδομάδες και είχα προπληρώσει και εγώ τα import fees από το Amazon. H DHL απλά επικοινώνησε για να μου ζητήσει το ΑΦΜ μου ώστε να γίνει ο εκτελωνισμός, δεν υπήρξε καμία επιπλέον χρέωση. Μάλιστα γλίτωσα αρκετά χρήματα γιατί λόγω ενός προβλήματος με την απόδειξη καθυστέρησε αρκετές μέρες ο εκτελωνισμός και εάν δεν είχα προπληρώσει θα με χρέωνε η DHL storage fees :). Οπότε σίγουρα με Global shipping και prepaid import fees δεν σου ζητάνε λεφτά ακόμη και εάν προκύψουν απρόοπτα.

Eιναι χρησιμο που μπορεις να προπληρωνεις στο αμαζον οπως και στο ebay σε οσους πωλητες το υποστηριζουν.

 

Το βαρετο ειναι οτι πρεπει να καθεσαι καθε φορα να συγκρινεις αν ειναι φτηνοτερα μαζι ολα μαζι με μεταφορικα και fees  απο Αμερικη ή απο Ευρωπη.....υπαρχουν και προιοντα που μπορει να μην τα βρισκειες στην Ευρωπη αλλα να κυκλοφορουν Αμερικη....

 

Σε καθε περιπτωση η τσεπη σου θα βγει κερδισμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...