Προς το περιεχόμενο

Digea: Αύριο ολοκληρώνεται η ψηφιακή μετάβαση στην Αττική


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος βλέπει ακόμα τη σαβουροτηλεόραση;

 

Για προπαγάνδες;

Για χιλιοπαιγμένες σειρές που υπάρχουν στο youtube;

Για εκπομπές που είναι για εγκεφαλικά ανάπηρους;

 

Ευχαριστώ, δε θα πάω. Μη σώσει κι έρθει. :)

 

Internet ftw!!!

το μονο που βλεπω ειναι το nickelodeon, το τηλεκοντρόλ του αποκωδικοποιητή εχω ξεχασει που ειναι. ΜΠΟΜΠ FTW

 

 

ενας κυριος λογος που παμε σε ψηφιακη tv οπως ειπε ενας φιλος απο πανω, ειναι για να απελευθερωθούν οι συχνότητες που κραταγε η αναλογικη.

τι θα τις κανουμε; ενας καθηγητης στην σχολη μου, μου ειπε οτι θα εχουμε το internet του σπιτιου μας μαζι μας. μηχανήματα υπαρχουν ηδη, το μονο που μενει ειναι να ενσωματωθούν μεσα σε smartphone ή να γινουν πολυ μικρα για να χωράνε τουλαχιστον στην τσεπη.

 

φανταστείτε το σα ενα πολυ ισχυρό wifi το οποιο δεν θα σου καψει τα εγκεφαλικά σου κύτταρα. δεν ξερω τι θα παιχτει με συμφέροντα κλπ

 

 

Δεν βλέπω τηλεόραση δεν έχω τηλεόραση σπίτι μου!!!!

μα.. μα.. πως βλεπεις μπομπ; :shock:

πως σε παίρνει ο υπνος το βραδυ χωρις drake and josh?

πως τρως το μεσημερι χωρις the troop??

για να μην βαλω τον timy και τους νεραιδονονους του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πραγματικά η "μπίζνα" με την digea παίζει να ξεπέρασε κάθε προηγούμενο ρεμούλας. μέσα σε λίγους μήνες "παρουσιάστηκε" η ανάγκη να έχει το κάθε σπίτι ψηφιακό σήμα. το δσ της εταιρείας αποτελείται κατά τύχη από τους 4-5 μεγαλύτερους καρχαρίες της ελληνικής επιχειρηματικής σκηνής ενώ μέσα σε λίγο καιρό τονώθηκε η πεσμένη αγορά των τηλεπικοινωνιών καθώς όλοι τρέξαν να αγοράσουν καινούργιο αποκωδικοποιητή και καλώδια .
το αποτέλεσμα γνωστό. αμύθητα κέρδη μέσα σε πολύ μικρό διάστημα και ας μην τρελαθούμε δεν νομίζω ότι βλέπετε και τεράστια διαφορά στην εικόνα σας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω την αλήθεια εμένα με ενοχλούν 2 πράγματα με το ψηφιακό σήμα.

α. ότι η digea γνωρίζει ακριβώς τι βλέπω και πότε το βλέπω. έτσι ενώ σε όλη την Ευρώπη υπάρχει ψηφιακή αλλά και αναλογική μετάδοση, εδώ έχουμε μόνο ψηφιακή. για να μην αναφερθούμε στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων, όπου αν είσαι ληστής, βιαστής, μεγαλοαπατεώνας να σε προστατεύσουμε και να μην πούμε το όνομά σου, αλλά εδώ μουγγοθόδωρας.

β. η μετάβαση έγινε για να εξελιχθεί το σήμα και η ποιότητα εικόνας. εδώ όμως έχουμε την ίδια παλιά ποιότητα  σήματος από όλους τους σταθμούς. και όταν τους ξεμπρόστιασε η ΕΡΤ με HD σήμα, πήγαν όλοι να την φάνε. φυσιολογικά εν έτη 2014 θα έπρεπε όλοι να εκπέμπουν HD. 

Και πως γίνεται να ξέρει η digea τι βλέπεις; Μήπως αρχίσαμε να λέμε ότι θέλουμε; Μήπως αρχίσαμε τις θεωρίες συνομοσίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα.. μα.. πως βλεπεις μπομπ; :shock:

πως σε παίρνει ο υπνος το βραδυ χωρις drake and josh?

πως τρως το μεσημερι χωρις the troop??

για να μην βαλω τον timy και τους νεραιδονονους του.

Τι είπε το αλάνι τώρα! Είχα ψάξει μέχρι και την ταινία :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά η "μπίζνα" με την digea παίζει να ξεπέρασε κάθε προηγούμενο ρεμούλας. μέσα σε λίγους μήνες "παρουσιάστηκε" η ανάγκη να έχει το κάθε σπίτι ψηφιακό σήμα. το δσ της εταιρείας αποτελείται κατά τύχη από τους 4-5 μεγαλύτερους καρχαρίες της ελληνικής επιχειρηματικής σκηνής ενώ μέσα σε λίγο καιρό τονώθηκε η πεσμένη αγορά των τηλεπικοινωνιών καθώς όλοι τρέξαν να αγοράσουν καινούργιο αποκωδικοποιητή και καλώδια .

το αποτέλεσμα γνωστό. αμύθητα κέρδη μέσα σε πολύ μικρό διάστημα και ας μην τρελαθούμε δεν νομίζω ότι βλέπετε και τεράστια διαφορά στην εικόνα σας.

 

Συγγνώμη καταρχήν χ@....α για τα συμφέροντα του καθενός.Αλλά επειδή κάποιοι θα βγάλουν κέρδος να μείνουμε στο αναλογικό σήμα του 60 που σε κάθε κακοκαιρία χάνεται ? Ίσως είσαι Αθήνα και μιλάς εκ του ασφαλούς αλλά στην επαρχία υπάρχει τρομερό θέμα λήψης. Εντάξει ακόμα και αν κάποιος θέλει να μείνει στο μπαούλο crt ,18Ε για ένα δέκτη δεν είναι τρομερή δαπάνη.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας κυριος λογος που παμε σε ψηφιακη tv οπως ειπε ενας φιλος απο πανω, ειναι για να απελευθερωθούν οι συχνότητες που κραταγε η αναλογικη.

τι θα τις κανουμε; ενας καθηγητης στην σχολη μου, μου ειπε οτι θα εχουμε το internet του σπιτιου μας μαζι μας. μηχανήματα υπαρχουν ηδη, το μονο που μενει ειναι να ενσωματωθούν μεσα σε smartphone ή να γινουν πολυ μικρα για να χωράνε τουλαχιστον στην τσεπη. φανταστείτε το σα ενα πολυ ισχυρό wifi το οποιο δεν θα σου καψει τα εγκεφαλικά σου κύτταρα. δεν ξερω τι θα παιχτει με συμφέροντα κλπ

Πες του καθηγητάκου να γυρίσει πλευρό... Αν δεν πρόκειται για εντυπωσιασμούς για να πουλήσει κανένα βιβλίο ή να ρίξει κανένα πιπινάκι, ο μάστορας είναι μεγάλος φιδέμπορας. Σοβαρά τώρα, εχω ακούσει καλύτερες θεωρίες από ταξιτζή με μόρφωση δημοτικού.

 

Αν ήξερε πόσα εκατομμύρια ευρώ κοστίζουν οι UHF συχνότητες, θα σταματούσε τα όνειρα εκει. Τέλος πάντων, ας μας εξηγήσει πως σκέφτεται να υλοποιήσει wifi δίκτυο με μονόδρομη εκπομπή σήματος; Βασικά πράγματα, στην αμφίδρομη επικοινωνία που χρειάζεται το internet πρέπει να υπάρχει πομπος+δέκτης σε κάθε θέση. Αν ήταν τόσο εύκολο/φτηνό/έξυπνο/βάλε-οτι-θες θα το είχαν κάνει χρόνια τώρα για να έχουμε internet στις τηλεοράσεις, ακόμα και οι interactive TV υλοποιήσεις τύπου SKY στην Αγγλία, απαιτούσαν σύνδεση με το τηλεφωνικό δίκτυο. Κι όλα αυτά τα περίεργα πρέπει κοστολογικά και ποιοτικά να συγκριθούν με το 3G και το 4G της κινητής. Χμμ... :ph34r:

 

Πραγματικά, φτάσαμε στο 2014 και υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν την διαφορά μονόδρομης/αμφίδρομης επικοινωνίας; Για να υπάρχει "internet" σε οποιαδήποτε μορφή πρέπει να "αντιδρά" σ'ένα βασικό, έστω υποτυπώδες, user demand, αλλιώς μιλάμε πάλι για "τηλεόραση". Εκτός αν σκέφτεται ο μάστορας να χώσει πομπούς UHF σε κάθε smartphone... Χαχαχα κλαίω... Αντε βρε και η AM / SW μπάντα είναι άδεια, ας στήσουμε κι εκεί ένα "internet" να μας βρίσκεται. Εχώ ενα κιτ πομπό SW αν θέλει να του τον φέρω να ξεκινήσει την επαναστατική του ιδέα.. :P

 

 

 

Καλές πωλήσεις συγγραμμάτων να του πεις, εκ μέρους μου.. ;)

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν έθιξε το ΨΗΦΙΑΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ.  

Εδώ είναι τα λεφτά. 

 

Συμπιέζουν 4 προγράμματα σε 1 κανάλι, η εικόνα είναι άθλια και γεμάτη με compression artifacts, και οι συχνότητες που θα περισσέψουν και κοστίζουν εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ, θα πουληθούν μπιρ παρά στους μεγαλοεργολάβους.

 

Τέτοιο ξεπούλημα δεν έχει προηγούμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αν μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι πιανω 26 απο τα 30 καναλια που εκπεμπει στην ευρυτερη περιοχη Τριπολης ,ληψη με ισχυ σηματος 78% και ποιοτητα 95% για μενα ειναι ακαταλαβιστικο.

Ματιασμενος ειναι ο αναμεταδοτης στο 23 καναλι??? να του βαλουμε σκορδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ολοκληρωθεί το δίκτυο και καπάκι ζητήσουν και μηνιαία συνδρομή ....ΜΗΝ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ !!!!!

Τελικά σ'αυτή τη χώρα μετά την δωρεάν παιδεία και δωρεάν υγεία έρχεται και η δωρεάν τηλεόραση....Οσονούπω και λίαν συντόμως...Με τις υγείες σας ....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κανείς δεν έθιξε το ΨΗΦΙΑΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ.  

Εδώ είναι τα λεφτά. 

 

Συμπιέζουν 4 προγράμματα σε 1 κανάλι, η εικόνα είναι άθλια και γεμάτη με compression artifacts, και οι συχνότητες που θα περισσέψουν και κοστίζουν εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ, θα πουληθούν μπιρ παρά στους μεγαλοεργολάβους.

 

Τέτοιο ξεπούλημα δεν έχει προηγούμενο.

δεν λες πάλι καλά που δεν έχουν όλα τα κανάλια ποιότητα εικόνας ΑΝΤ1?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...