Προς το περιεχόμενο

Digea: Αύριο ολοκληρώνεται η ψηφιακή μετάβαση στην Αττική


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μαλιστα. για το μονο που θα στεναχωρηθω ειναι για μια μικρη 14αρα που εχει η μανα μου στην κουζινα και χαζευε λιγο οταν μαγειρευε. Με την εσωτερικη κεραια της τηλεορασης, χωρις αποκωδικοποιητη και επιανε σχεδον ολα τα καναλια καμπανα. αυτα δηλαδη τα επιανε απο παρνηθα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει πολύ χαβαλέ αύριο. Η μισή Αττική δε θα έχει πλέον τηλεόραση :lol:

Για να πήρε και αναβολή για 1η Αυγούστου, κάποιο πρόβλημα θα είχαν για τις 11 Ιουλίου που λέγανε αρχικά, οπότε θα κλάψουνε μανούλες αύριο από τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσουν ολοι.

 

Εδώ η ΕΡΤ έκλεισε και για 5 μήνες έπρεπε κάθε λίγο και λιγάκι να συντονίζω τις μισές τηλεοράσεις στο σπίτι και της γιαγιάς μου για να βλεπουν ΡΙΚ το οποίο έκανε περίπατο από συχνότητα σε συχνότητα. Και όταν άρχισαν να μπαίνουν τα ΔΤ; Μέχρι και πριν 1 μήνα προβλήματα είχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος βλέπει τηλεόραση πια; Εγώ άντε κανένα ντοκιμαντέρ στο ΣΚΑΙ, καμιά Μουρμούρα και αυτά από Greek TV. Ίσως πετύχω και κανένα καλό δράμα στη ΝΕΡΙΤ, που δεν θα το έβλεπα από μόνος μου. Κατά τα άλλα... Να είχαμε και TV σαν το BBC να πω βάλε και HD αλλά τι να δεις στη δικιά μας; Τον Θεοτοκάτο HD; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες του καθηγητάκου να γυρίσει πλευρό...

Αν δεν πρόκειται για εντυπωσιασμούς για να πουλήσει κανένα βιβλίο ή να ρίξει κανένα πιπινάκι, ο μάστορας είναι μεγάλος φιδέμπορας. Σοβαρά τώρα, εχω ακούσει καλύτερες θεωρίες από ταξιτζή με μόρφωση δημοτικού.

 

Αν ήξερε πόσα εκατομμύρια ευρώ κοστίζουν οι UHF συχνότητες, θα σταματούσε τα όνειρα εκει. Τέλος πάντων, ας μας εξηγήσει πως σκέφτεται να υλοποιήσει wifi δίκτυο με μονόδρομη εκπομπή σήματος; Βασικά πράγματα, στην αμφίδρομη επικοινωνία που χρειάζεται το internet πρέπει να υπάρχει πομπος+δέκτης σε κάθε θέση. Αν ήταν τόσο εύκολο/φτηνό/έξυπνο/βάλε-οτι-θες θα το είχαν κάνει χρόνια τώρα για να έχουμε internet στις τηλεοράσεις, ακόμα και οι interactive TV υλοποιήσεις τύπου SKY στην Αγγλία, απαιτούσαν σύνδεση με το τηλεφωνικό δίκτυο. Κι όλα αυτά τα περίεργα πρέπει κοστολογικά και ποιοτικά να συγκριθούν με το 3G και το 4G της κινητής. Χμμ... :ph34r:

 

Πραγματικά, φτάσαμε στο 2014 και υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν την διαφορά μονόδρομης/αμφίδρομης επικοινωνίας; Για να υπάρχει "internet" σε οποιαδήποτε μορφή πρέπει να "αντιδρά" σ'ένα βασικό, έστω υποτυπώδες, user demand, αλλιώς μιλάμε πάλι για "τηλεόραση". Εκτός αν σκέφτεται ο μάστορας να χώσει πομπούς UHF σε κάθε smartphone... Χαχαχα κλαίω... Αντε βρε και η AM / SW μπάντα είναι άδεια, ας στήσουμε κι εκεί ένα "internet" να μας βρίσκεται. Εχώ ενα κιτ πομπό SW αν θέλει να του τον φέρω να ξεκινήσει την επαναστατική του ιδέα.. :P

 

 

 

Καλές πωλήσεις συγγραμμάτων να του πεις, εκ μέρους μου.. ;)

 

 

βιβλια δεν πουλαει ουτε ειχαμε πιπινια στο τμημα

googlares καθολου το "uhf wireless internet" πριν γραψεις το οτιδηποτε; και εγω δεν τον πιστευα και μου φαινόταν περίεργο.

δίκτυα υπολογιστων δίδασκε οποτε το οτι το internet χρειάζεται αμφίδρομη επικοινωνία το ηξερε σίγουρα. το ειχα γραψει και σε διαγώνισμα. πηρα Α+.

 

και καλο θα ηταν να μην βαζουμε χαρακτηρισμούς επιπεδου γυμνασίου ;)

μην πει/μεταφερει καποιος λογια που δεν συμφωνείτε, μόρφωση δημοτικού θα εχει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Από πού και ως πού γνωρίζει τι βλέπεις;

Όχι στην Ευρώπη δεν υπάρχει αναλογικό + ψηφιακό. Είναι όπως στην Ελλάδα, στόχος είναι να υπάρχει μόνο ψηφιακό σήμα, μέχρι την ολοκλήρωση συνυπάρχει με το αναλογικό, αλλά όταν μία περιοχή καλυφθεί από ψηφιακό σήμα, το αναλογικό σταματάει.

 

β. Ο λόγος για την μετάβαση από την αναλογική εκπομπή σε ψηφιακή είναι η απελευθέρωση συχνοτήτων για την εκμετάλευσή τους από άλλες τεχνολοφίες (πχ κινητή τηλεφωνία). Αυτά που αναφέρεις είναι συνέπειες και δυνητικά πρόσθετα οφέλη της αλλαγής αυτής.

δεν γνωρίζω προς τα που το πάει η Ευρώπη ούτε είμαι κατά της καινούργιας τεχνολογίας

ΑΛΛΑ!!! ότι γίνετε σε αυτή τη χώρα δεν διέπετε από κανόνες 

όλο τους ίδιους και τους ίδιους βλέπεις από πίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και προς τα που κοιτανε τα επιπλα στο καθιστικο???

 

:)

Το καθιστικό μου είναι στο μπαλκόνι, δεν έχω σαλόνι το σπίτι που μένω μόνος μου είναι μικρό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

β. Ο λόγος για την μετάβαση από την αναλογική εκπομπή σε ψηφιακή είναι η απελευθέρωση συχνοτήτων για την εκμετάλευσή τους από άλλες τεχνολοφίες (πχ κινητή τηλεφωνία). Αυτά που αναφέρεις είναι συνέπειες και δυνητικά πρόσθετα οφέλη της αλλαγής αυτής.

 

Να απελευθερωθούν συχνότητες αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν μας λείπουν οι συχνότητες για τηλεοπτικά κανάλια.

 

Πάντως το μεγαλύτερο πρόβλημα που εντοπίζω δεν είναι η ανάλυση αλλά η αναλογία της προβολής. Πλέον δεν πωλούνται τηλεοράσεις με την αναλογία που είχαν οι παλιές crt και νομίζω πως η πλειοψηφία των τηλεοράσεων σήμερα δεν είναι crt αφού πολλοί αντί να πάρουν αποκωδικοποιητή πήραν τηλεόραση και βέβαια και οι παλιές χαλάνε και αντικαθίστανται κάποια στιγμή. Οπότε είναι παράλογο που όλα τα κανάλια εκπέμπουν σε λάθος format. Κάθομουν τις προάλλες να δω τον αγώνα μπάσκετ των εφήβω και έπρεπε να επιλέξω είτε να τους βλέπω λες και ήταν 100 κιλά ο καθένα από το τέντωμα για να χωρέσουν στην οθόνη είτε να βάλω αναλογία 4:3 και να βλέπω μαύρο στην οθόνη. Εκεί πρέπει να γίνει η μετάβαση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος βλέπει τηλεόραση πια; Εγώ άντε κανένα ντοκιμαντέρ στο ΣΚΑΙ,

Πάνε αυτά πλέον :-(

Το κανάλι εδώ και καιρό, έχει κάνει "στροφή".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλαβει κατι βασικο. Μενω Αθηνα νοτια προαστια, πιανω ηδη ψηφιακα απο Υμηττο νομιζω, Τι θα κερδισω αυριο με την αλλαγη που θα γινει;

 

 

Καποιος παραπανω ανεφερε οτι η smart TV στελνει log τα κανναλια που βλεπει ο καθενας στην Digea,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γιατί πρέπει να κερδίσεις κάτι? είσαι ήδη με ψηφιακά, απλά θα κάνουμε μια "τελευταία" φορά tuning, το "κέρδος" ουσιαστικά είναι για αυτούς που βλέπουν Πάρνηθα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε μήπως τι ώρα θα γίνει η μετάβαση αυτή; Ξημερώματα να υποθέσω και λογικά πριν τις 5-6 το πρωί; 

 

Κατά τις 2 τα ξεμερώματα.Αλλά από χθές έχει ξεκινήσει η εκπομπή κάποιων καναλιών.

Δεν εχω καταλαβει κατι βασικο. Μενω Αθηνα νοτια προαστια, πιανω ηδη ψηφιακα απο Υμηττο νομιζω, Τι θα κερδισω αυριο με την αλλαγη που θα γινει;

 

 

Καποιος παραπανω ανεφερε οτι η smart TV στελνει log τα κανναλια που βλεπει ο καθενας στην Digea,...

 

 

Είσαι από τους τυχερούς που πιάνεις ήδη ψηδιακό.Υπάρχουν αρκετοί (μεταξύ των οποίων και εγώ) που τώρα θα έχουμε digea σρτις πόλεις μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...