Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 6 θα παρουσιαστεί στις 9 Σεπτεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα τι εταιρια ειναι τελικα η hp?Το web os το ξερω απο τις lg αλλα δεν ξερω ποιας εταιριας ειναι.

το webos ειναι η συνεχεια του palm os (της παλαι ποτε palm, αν εχεις ακουστα). Το αγορασε η hp, το ονομασε webos, εβγσλε 1 συσκευη και σε 2 μηνες δηλωσε οτι το εγκαταλειπει..... (Ασχολιαστο)

Το πουλησε με τα πολλα στην lg.

Υποψη, μιλαμε για σουπερ λειτουργικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντελώς λάθος το ερώτημα. Ο κόσμος αγοράζει συσκευές, όχι λειτουργικά. Μάλιστα, ένα πολύ μεγάλο κομμάτι των android users, δεν έχουν καν data plans στο κινητό τους (όπως αποδεικνύεται από τις πρόσφατες έρευνες), ενώ ένα άλλο τεράστιο κομμάτι των android users αγοράζουν πάμφθηνες συσκευές έτσι ώστε να αντικαταστήσουν το παλιό τους feature phone και με κριτήρια που καμία σχέση δεν έχουν με τις δυνατότητες ενός λειτουργικού.

Το γιατι αγοραζει ο κοσμος δεν εχει καμμια σημασια με τις δυνατοτητες του λειτουργικου αυτου καθεαυτου.

Επισης, το μεγαλο μπαμ στις πωλησεις το android το εκανε απτα μισα του 2009 και μετα, που ειχε δεκαπλασιασμο πωλησεων σε σχεση με το 2008. Το 2009 λοιπον ΔΕΝ υπηρχαν χαμηλου κοστους συσκευες android, αρα προφανως δεν ειναι αυτος ο λογος που πουλαγε σαν τρελο. Δεν υπαρχει οπτικη γωνια και πως το βλεπεις, ειναι γεγονος.

 

Περαν τουτου, ακομα και σημερα που υπαρχουν συσκευες android με 100 ευρω, αντιστοιχα ομως υπαρχουν και iPhone με 300 ευρω. ΠΡΟΦΑΝΩΣ περισσοτερο πουλανε ολα τα android των 300 και πανω ευρω απο οτι τα iPhone, αρα και ΠΑΛΙ δεν ειναι θεμα κοστους. Αν λαβουμε δε υποψιν την υψηλη αξια μεταπωλησης, ουσιαστικα ενα iPhone των 300 ευρω τελικα σου κοστιζει 150-200 μετα την πωληση του. Πιστευεις λοιπον οτι τα iPhone πουλανε περισσοτερο απο τα android των 150-200 ευρω και πανω? Ε δεν νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε οι πωλησεις με νοιαζουν, ουτε τα κερδη, με συγχωρεις. Οταν αγορασω μετοχες θα τα συζητησουμε αυτα. Μεχρι τοτε ξερω οτι το 85% των καταναλωτων προτιμαει android. Αλλωστε, για λειτουργικα μιλουσε το παιδι το οποιο εκανα quote, τωρα αμα εσυ θες να πας την κουβεντα εκει που σε συμφερει, πηγαινε την χωρις εμενα :)

Ναι και το 85% προτιμάει windows αλλά δεν πήρε windows phone,πήρε Android.....η πολύ καραμέλα χαλάει τα δόντια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα τα συναρμολογει. Οχι η ιδια φυςικα. Σε κινεζικα εργοστασια, δεν εχει διαφορα απο την apple. Απλ η απλ σου βαζει και το δικο της sw μεσα. Το οποιο εχει αναπτυχθει πανω στο συγκεκριμενο hw.

 

Ε και η google το ιδιο κανει με τα nexus. Αυτο ειπα στο παιδι, και τρελαθηκατε να μου αποδειξετε οτι η apple ειναι κατασκευαστικη εταιρια. Λες και ειπα εγω το αναποδο. Ειπα ΟΣΟ κατασκευαστικη ειναι η Apple, αλλο τοσο ειναι και η Google. Απλα πραματα

Ναι και το 85% προτιμάει windows αλλά δεν πήρε windows phone,πήρε Android.....η πολύ καραμέλα χαλάει τα δόντια...

Που κολλαει το ενα με το αλλο? Ουτως η αλλος, το αντιστοιχης φιλοσοφιας με τα windows λειτουργικο σε κινητα ειναι το android, οχι το wphone. Τα χεις μπλεξει ασχημα ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "85% προτιμάει Android" είναι πολύ λάθος. ΔΕΝ προτιμάει, ΕΧΕΙ είναι η σωστή λέξη. Ο παππούς μου και η γιαγιά μου ΕΧΟΥΝ android. Δεν το προτίμησαν, τους το χάρισαν με επιδότηση. Συγκαταλέγονται και αυτοί μέσα στο 85% και ας μην έχουν ούτε ένα app εγκατεστημένο. Το 90% των Ελλήνων έχουν αυτοκίνητο με λιγότερα από 1600cc όχι επειδή ήταν επιλογή τους, αλλά επειδή δεν τους παίρνει να πάρουν 5λιτρα SUV.

Ας μην μπερδευουμε τις λέξεις... 

 

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγούμε, λεφτάς δεν είμαι, ένα 1000αρακι Yaris έχω επειδή δεν με παίρνει να πάρω μια 3λιτρη Μ3... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "85% προτιμάει Android" είναι πολύ λάθος. ΔΕΝ προτιμάει, ΕΧΕΙ είναι η σωστή λέξη. Ο παππούς μου και η γιαγιά μου ΕΧΟΥΝ android. Δεν το προτίμησαν, τους το χάρισαν με επιδότηση. Συγκαταλέγονται και αυτοί μέσα στο 85% και ας μην έχουν ούτε ένα app εγκατεστημένο. Το 90% των Ελλήνων έχουν αυτοκίνητο με λιγότερα από 1600cc όχι επειδή ήταν επιλογή τους, αλλά επειδή δεν τους παίρνει να πάρουν 5λιτρα SUV.

Ας μην μπερδευουμε τις λέξεις... 

Τα iPhone ξεκινανε στα 300 ευρω. Αν λαβουμε υποψιν την υψηλη αξια μεταπωλησης, εν τελει σου κοστιζουν γυρω στα 150 με 200. Τα android που πουλιουνται απο 150-200 ευρω και πανω ειναι πολυ περισσοτερα απο τα iPhone. Αρα ναι, ο κοσμος ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ android. Ok, οσοι πηραν android κατω απο 200 ευρω δεν ειχαν την επιλογη για iPhone, αλλα ποσοι ειναι αυτοι? Ακομα και το 70% των android συσκευων να κοστιζουν κατω απο 200 ευρω, παλι περισσοτερο πουλανε τα υπολοιπα απο οτι το iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και η google το ιδιο κανει με τα nexus. Αυτο ειπα στο παιδι, και τρελαθηκατε να μου αποδειξετε οτι η apple ειναι κατασκευαστικη εταιρια. Λες και ειπα εγω το αναποδο. Ειπα ΟΣΟ κατασκευαστικη ειναι η Apple, αλλο τοσο ειναι και η Google. Απλα πραματα

Το ίδιο ειναι και Microsoft. Αλλά γιατι ενώ έχει το 85% στα PC δεν έχει το ίδιο στα smartphone.? κάποτε ήταν no.1 στα smartphone που εσύ πριν λίγες σελίδες εκθειάζες ότι δεν ειναι το iPhone. Τι έγινε? τι προτιμάει ο κόσμος? άνοιξες μας τα ματιά...της στάχτες όμως μη ρήξεις...

ΥΓ. Καλά... πριν με της πωλήσεις smartphone πριν το 2007,χωρίς να αναφέρεις το ποσοστό τους έναντι των dumphone φάγαμε πολύ στάχτη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ειναι και Microsoft. Αλλά γιατι ενώ έχει το 85% στα PC δεν έχει το ίδιο στα smartphone.? κάποτε ήταν no.1 στα smartphone που εσύ πριν λίγες σελίδες εκθειάζες ότι δεν ειναι το iPhone. Τι έγινε? τι προτιμάει ο κόσμος? άνοιξες μας τα ματιά...της στάχτες όμως μη ρήξεις...

Tωρα παλι κωλοτουμπα κανεις ομως. Απτη μια λες οτι η Google δεν ειναι κατασκευαστικη, και τωρα συμφωνεις μαζι μου οτι ειναι. Τελικα ειναι η δεν ειναι, θα αποφασισεις?

Η microsoft ουδεποτε ηταν n1 στα smartphone. Πως σου ηρθε παλι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το webos ειναι η συνεχεια του palm os (της παλαι ποτε palm, αν εχεις ακουστα). Το αγορασε η hp, το ονομασε webos, εβγσλε 1 συσκευη και σε 2 μηνες δηλωσε οτι το εγκαταλειπει..... (Ασχολιαστο)

Το πουλησε με τα πολλα στην lg.

Υποψη, μιλαμε για σουπερ λειτουργικο!

Ενδιαφερον δεν το ηξερα.Σκεψου ποσο καλα λειτουργικα εχουν χαθει(meego/maemo).Το web os ειναι ενα + στις lg.Σε κινητα φαινετε δεν τσουλισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα iPhone ξεκινανε στα 300 ευρω. Αν λαβουμε υποψιν την υψηλη αξια μεταπωλησης, εν τελει σου κοστιζουν γυρω στα 150 με 200. Τα android που πουλιουνται απο 150-200 ευρω και πανω ειναι πολυ περισσοτερα απο τα iPhone. Αρα ναι, ο κοσμος ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ android. Ok, οσοι πηραν android κατω απο 200 ευρω δεν ειχαν την επιλογη για iPhone, αλλα ποσοι ειναι αυτοι? Ακομα και το 70% των android συσκευων να κοστιζουν κατω απο 200 ευρω, παλι περισσοτερο πουλανε τα υπολοιπα απο οτι το iPhone.

iPhone με 300€ ίσως βρείς σε κάνα skroutz-μαγαζο που του έχει μείνει από κάποτε. Για πήγαινε σε κάνα μαγαζι από εκει που ψωνίζει μαζικά ο κόσμος (Γερμανός,Public,κτλ) να ζητήσεις iPhone με 300€. H μάζα του κόσμου, αυτή που φτιάχνει τα ποσοστά τα οποία συζητάμε, δεν έχει επιλογή (iOS) για smartphone κάτω από τα 600€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα παλι κωλοτουμπα κανεις ομως. Απτη μια λες οτι η Google δεν ειναι κατασκευαστικη, και τωρα συμφωνεις μαζι μου οτι ειναι. Τελικα ειναι η δεν ειναι, θα αποφασισεις?

 

Η microsoft ουδεποτε ηταν n1 στα smartphone. Πως σου ηρθε παλι αυτο?

Μόνο που εγώ εξηγώ ότι δεν έχει άμεσα κέρδη απο την αξία του κινητού. Αλλά απο τις υπηρεσίες που θα πουλήσει αργότερα.

Εσύ θα μου εξηγήσεις γιατι η apple δεν ειναι εταιρεία hardware? πρόσεξε τι θα πεις....

ΥΓ. Δεν σχολιάζω ότι η Microsoft δεν ήταν πρώτη στα smartphone για ευνόητους λόγους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPhone με 300€ ίσως βρείς σε κάνα skroutz-μαγαζο που του έχει μείνει από κάποτε. Για πήγαινε σε κάνα μαγαζι από εκει που ψωνίζει μαζικά ο κόσμος (Γερμανός,Public,κτλ) να ζητήσεις iPhone με 300€. H μάζα του κόσμου, αυτή που φτιάχνει τα ποσοστά τα οποία συζητάμε, δεν έχει επιλογή (iOS) για smartphone κάτω από τα 500€.

iPhone 4 μεχρι περσυ πουλιοταν στα 300 ευρω σε οποιοδηποτε μαγαζι υπηρχε. Αντιστοιχα φετος και το 4s. Ουτως η αλλος και στο πλαισιο τα android δεν κοστιζουν 100 ευρω αλλα 300+. 

 

Επισης ολοι πλεον ξερουν το σκρουτζ. Τι νομιζεις, απο 5 ατομα μεσα σε ενα forum εγινε δημοφιλες? 2 εκκατομυρια μοναδικες επισκεψεις εχει καθε μηνα..οποτε οποιος θελει iPhone, το βρισκει στα 300 ευρω

Μόνο που εγώ εξηγώ ότι δεν έχει άμεσα κέρδη απο την αξία του κινητού. Αλλά απο τις υπηρεσίες που θα πουλήσει αργότερα.

Εσύ θα μου εξηγήσεις γιατι η apple δεν ειναι εταιρεία hardware? πρόσεξε τι θα πεις....

ΥΓ. Δεν σχολιάζω ότι η Microsoft δεν ήταν πρώτη στα smartphone για ευνόητους λόγους....

Οχι ΔΕΝ ειπες αυτο. Ειπες οτι η google δεν κατασκευαζει κινητα.

 

 

 

Ποια εταιρεία κατασκευής smartphone έχει 85% των πωλήσεων smartphone στον κόσμο? Μη μου πεις η Google γιατι η google δεν κατασκευάζει κινητά.

 

Δικο σου το απο πανω. Τωρα το αν εχει αμεσα κερδη η οχι δεν εχει καμμια σχεση με το αν ειναι κατασκευαστικη εταιρια η οχι. Απολυτως καμμια σχεση ομως. 

 

Εγω δεν ειπα οτι η apple δεν ειναι εταιρια hardware, ειπα οτι οσο εταιρια hardware ειναι η apple, αλλο τοσο ειναι και η google. Εφοσον λοιπον ΕΣΥ λες οτι η google δεν κατασκευαζει hardware, τοτε σου λεω και εγω οτι ουτε η apple κατασκευαζει. Και πριν πεταχτεις να μου μιλησεις για αλλες συσκευες, εσυ για ΚΙΝΗΤΑ μιλησες, αλλιως θα ηταν τιτανομεγιστοτεραστια κοτσανα να λες οτι η google δεν κατασκευαζει hardware.

 

ΥΓ. Το επαναλαμβανω. Η microsoft οχι απλα δεν ηταν ποτε πρωτη, ουτε καν πλησιαζε. Μη προσπαθεις να κρυψεις την κοτσανα σου, δεν πιανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPhone 4 μεχρι περσυ πουλιοταν στα 300 ευρω σε οποιοδηποτε μαγαζι υπηρχε. Αντιστοιχα φετος και το 4s. Ουτως η αλλος και στο πλαισιο τα android δεν κοστιζουν 100 ευρω αλλα 300+. 

 

Επισης ολοι πλεον ξερουν το σκρουτζ. Τι νομιζεις, απο 5 ατομα μεσα σε ενα forum εγινε δημοφιλες? 2 εκκατομυρια μοναδικες επισκεψεις εχει καθε μηνα..οποτε οποιος θελει iPhone, το βρισκει στα 300 ευρω

 

Οχι ΔΕΝ ειπες αυτο. Ειπες οτι η google δεν κατασκευαζει κινητα.

 

 

 

Δικο σου το απο πανω. Τωρα το αν εχει αμεσα κερδη η οχι δεν εχει καμμια σχεση με το αν ειναι κατασκευαστικη εταιρια η οχι. Απολυτως καμμια σχεση ομως. 

 

Εγω δεν ειπα οτι η apple δεν ειναι εταιρια hardware, ειπα οτι οσο εταιρια hardware ειναι η apple, αλλο τοσο ειναι και η google. Εφοσον λοιπον ΕΣΥ λες οτι η google δεν κατασκευαζει hardware, τοτε σου λεω και εγω οτι ουτε η apple κατασκευαζει. Και πριν πεταχτεις να μου μιλησεις για αλλες συσκευες, εσυ για ΚΙΝΗΤΑ μιλησες, αλλιως θα ηταν τιτανομεγιστοτεραστια κοτσανα να λες οτι η google δεν κατασκευαζει hardware.

 

ΥΓ. Το επαναλαμβανω. Η microsoft οχι απλα δεν ηταν ποτε πρωτη, ουτε καν πλησιαζε. Μη προσπαθεις να κρυψεις την κοτσανα σου, δεν πιανει

Καλά καλά, μας επεισες ...μας τσιμενταρησες κανονικά. Η google έχει 85% πωλήσεις smartphone όπως και η Microsoft έχει 85% πωλήσεις PC....το ποιος κάνει κωλοτουμπες και ποιος λέει κοτσανες δεν θα το πεις εσύ. Λυπάμαι αλλά θα χρειαστεί να ξανακάνεις άλλο account γιατι και αυτό εκαψες με τόσο κάρβουνο που καις.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Game over. Να φύγετε να πάτε άλλου όσοι είστε κολλημένοι ή δεν καταλαβαίνετε.

 

Από δω και κάτω οποιοδήποτε ποστ άσχετο με τον αρχικό τίτλο, αφαιρείται με τη μια.

 

Ευχαριστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...