Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να μην με ξαναπείτε Hater, να πω και ένα καλό για τα Windows 10.

 

Απ' ότι φαίνεται, τα Windows 10 κάνουν καλύτερη διαχείριση των πόρων του συστήματος.

 

Έτρεξα τόσο το OCCT CPU stress tool, όσο και το Processor Diagnostic Tool της Intel, στο ίδιο μηχάνημα και με Windows 7, και με Windows 10.

 

Και τα 2 εργαλεία έδειξαν τα ίδια αποτελέσματα.

 

Η μέγιστη θερμοκρασία που δημιουργήθηκε στην CPU με τα Windows 10 ήταν 60ο, ενώ με τα Windows 7  ήταν 69ο.

 

Όλα τα tests έγιναν σε θερμοκρασία χώρου 20ο, σε laptop Lenovo Z500, με επεξεργαστή i5-3210Μ υπερχρονισμένο κατά 15,7% και 12 Gb RAM.

 

Αυτό (με την προϋπόθεση ότι τα utilities που χρησιμοποίησα δεν έχουν κάποιο πρόβλημα λειτουργίας στα Windows 10) σημαίνει ότι για την εκτέλεση του ίδιου έργου τα Windows 10 είναι πιο αποτελεσματικά και καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια στην CPU, γεγονός πολύ σημαντικό για την αυτονομία των laptops.

 

 

 

Αποτελέσματα με Windows 7:

 

post-294072-0-68984800-1447254943_thumb.png

 

 

Αποτελέσματα με Windows 10:

 

post-294072-0-65642300-1447257408_thumb.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και για να μην με ξαναπείτε Hater, να πω και ένα καλό για τα Windows 10.

 

Απ' ότι φαίνεται, τα Windows 10 κάνουν καλύτερη διαχείριση των πόρων του συστήματος.

Δεν το λες και νέο.

Από το 2012 που βγήκαν τα Windows 8 

είχε αποδειχτεί πως τα Windows 7 υστερούν στη διαχείριση μνήμης. 

Οποιοσδήποτε είχε βάλει στην άκρη τις παρωπίδες της εποχής 

γνώριζε πολύ καλά πως από την εποχή των Vista και  έπειτα 

η Microsoft βελτιωνόταν σε κάθε νέα έκδοση λειτουργικού ως προς τη διαχείριση μνήμης  πάντα. 

 

Τελικά μάλλον 

ίσως λόγω και του ότι τα 10 είναι ακόμα σε beta στάδιο

τα 8 είναι το πιο ελαφρύ σύγχρονο λειτουργικό Windows 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπα ολοι ετσι λιγο πολυ τα εχουμε, μη νομιζεις, Απο τα 8 και μετα τα μαμησανε λιγο

 

Τα Windows 8, μια χαρά λειτουργικό είναι.

 

Αλλά για tablets.

 

Για desktop, όχι.

 

Στο tablet που έχω με Windows 8 (από αυτό γράφω τώρα), δεν θα το αναβαθμίσω σε 10 με τίποτα.

 

Στα desktops και στα απλά laptops (χωρίς οθόνη αφής), ακόμα και με προφορτωμένα Windows 8, έκανα downgrade σε 7 και τώρα έβαλα 10.

 

Αλλά σαν λειτουργικό τα 10 εγκαθίστανται με μεγάλα προβλήματα, και απαιτούν δεκάδες ώρες δουλειάς και ειδικές γνώσεις για να τα συνεφέρεις.

Επεξ/σία από Euclides
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows 8, μια χαρά λειτουργικό είναι.

 

Αλλά για tablets.

 

Για desktop, όχι.

...Στα desktops και στα απλά laptops, ακόμα και με προφορτωμένα Windows 8, έκανα downgrade σε 7 και τώρα έβαλα 10.

σωστά...

προτιμότερα τα βαριά 7άρια

από τα ελαφρύτερα 8 με classic shell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά...

προτιμότερα τα βαριά 7άρια

από τα ελαφρύτερα 8 με classic shell

 

Και πως μετράς την ελαφρότητα?

 

Σε κιλά, ή απλά αναμασάς μια κουβέντα που άκουσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμασώ benchmark tests

 

αναμασώ τις αιτιάσεις της ms

 

κι επίσης αναμασώ την εμπειρία της απόδοσης στο ίδιο hw

 

 

 

αλλά μάλλον δε θα αρκούν αυτά...

 

 

Εγώ σε ρώτησα το πως μετράς την ελαφρότητα, μια και χρησιμοποίησες τον όρο αυτό.

 

Αν υπάρχει κάποιο benchmark που να συγκρίνει ελαφρότητες, σε παρακαλώ να μου δώσεις link για να το καταλάβω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά εσύ θα ανατρέψεις το σύμπαν.  :-D

Δε λέω, χρήσιμο είναι κάποιες φορές να αμφισβητείς

αλλά στο βαθμό αυτό το τερματίζει κανείς.

Boot_01.pngBoot_02.pngBoot_03.png

 

Synthetic_01.pngSynthetic_02.pngSynthetic_03.png

 

κλπ κλπ

 

Λες να μην υπήρχαν benchmarks;  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά είναι cherry picking και όχι όλη η δοκιμή που έκανε η TechSpot.

 

http://www.techspot.com/review/1042-windows-10-vs-windows-8-vs-windows-7/

 

Υπέπεσες στο σφάλμα του confirmation bias και αντί να δώσεις το παραπάνω link με ολόκληρη την δοκιμή ώστε ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του, παρουσίασες μόνο επιλεκτικά κάποια στοιχεία για να επιβεβαιώσεις την άποψή σου.

 

Είμαι ενήμερος για την συγκεκριμένη σύγκριση που έκανε το TechSpot (την οποία έλαβα υπόψη όταν αποφάσινα να κάνω downgrade από τα Windows 8 στα Windows 7), η οποία καταλήγει:

 

"After watching near-identical results pour in on most tests, from application to encoding, to storage and gaming, it's hard to read too much into results as there are many variables we can't control."

 

 

Benchmark που να συγκρίνει ελαφρότητες όμως δεν μου είπες, που μπορώ να βρω?

Επεξ/σία από Euclides
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα η δικιά  σου η ελαφρότητα δεν συγκρίνεται με τιποτα.Μεινε με τα 7αρια οσο καιρο ακόμα θες,δεν θα κανουμε αγωνα να σε πεισουμε με το ζόρι να βαλεις τα 10, ουτε θα ψάχνουμε το ιντερνετ για πάρτη σου.Δοξα το θεο εχουμε πραγματα να ασχοληθούμε.Αν θες να αποδειξεις κατι καντο εσυ,σε αλλο θεμα.................7αρια - VS -other microsoft  OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Δοξα το θεο εχουμε πραγματα να ασχοληθούμε.

 

Όπως το να κάνετε ad-hom και το να ασχολείστε με το τι λειτουργικό έχει ο καθένας στον υπολογιστή του?

 

 

Δεν θα κανουμε αγωνα να σε πεισουμε με το ζόρι να βαλεις τα 10.

 

Αν διάβαζες το τι έγραψα παραπάνω πριν βιαστείς να απαντήσεις, θα δεις ότι έχω βάλει ήδη τα Windows 10 στα μηχανήματα που είχα Windows 7.

 

 

 

.Αν θες να αποδειξεις κατι καντο εσυ,σε αλλο θεμα.....

 

Εγώ δεν θέλω να αποδείξω τίποτα.

 

Απλά περιμένω στοιχεία σύγκρισης ελαφρότητας λειτουργικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις μπλοκάρει το να γίνονται αυτόματα ενημερώσεις, και στο background τα Windows τρέχουν ρουτίνες που προσπαθούν να κάνουν update και βγάζουν critical errors γιατί δεν μπορούν, εσύ θεωρείς ότι το λειτουργικό σου δεν έχει πρόβλημα?

 

Έτσι για να συνεννοούμαστε για το τι θεωρούμε πρόβλημα και το τι όχι.

Δεν ειναι στα Critical , αλλα στα "administrative events" . Το critical μου βγαινει συνηθως απο αποτομα restart, διακοπες ρευματος , και τετοια πραγματα. Δε θεωρω οτι ειναι απροβληματιστο,καθε αλλο. Απλα δεν φαινεται να επηρεαζει τις καθημερινες εργασιες μου. 

Δε ειπα οτι δε το θεωρω προβλημα πουθενά :) Δε καταλαβαινω πως συμπερανες οτι ΔΕΝ το θεωρω προβλημα. Ειπα οτι δεν βλεπω να επηρεαζει , με το ματι (οχι με benchmarks και λοιπες ιστοριες) , τις καθημερινες εργασιες μου. Ουτε βλεπω περιεργες καταστασεις γενικοτερα. Απο AV χρησιμοποιω COMODO και Malwarebytes παντα να τρεχει. Το ολοκληρο...

 

Εχω και διπλανο pc (της κοπελας μου αλλα το χρησιμοποιω και εγω ) , που εχει τα 7. Δε παρατηρειται αυτο το σκηνικο στα admin.events οπως βλεπω. Οτι βγαζει ειναι καθαρα σε θεματα υπολειμματων απο προγραμματα οπως καταλαβαινω, διορθωνεται ευκολα. 

 

Υπαρχει καποια λυση μαστορα; Θεωρω τον εαυτο μου μεσο χρηστη, αλλα μπορω να χωθω σε περιεργα χωραφια (αρκετα πραγματα τα εψαξα και τα αφαιρεσα μονος και καποια με ενα tool το οποιο ηταν αρκετα χρησιμο , αλλα απ'οτι φαινεται προκαλει errors οπως πολυ σωστα αναφερεις) . Παρακατω λες οτι εκανες καμμια βδομαδα.. Δε στα ζηταω ετοιμα, απλα απο που να ξεκινησω, ωστε να τα μειωσω...

 

Επισης (ξαναλεω οτι θεωρω οτι ειναι προβλημα ολα αυτα) , που ακριβως επηρεαζουν στην καθημερινη χρηση ολα αυτα τα errors? Υπαρχει σβησε-γραψε στο δισκο; Υπαρχει μεγαλυτερη καταναλωση πορων; I'll try to figure this out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι στα Critical , αλλα στα "administrative events" .

 

Τα events που καταγράφονται στο log (administrative ή ότι άλλο), η ίδια η Microsoft, τα ιεραρχεί σε τρεις κατηγορίες.

 

Τα warnings συνήθως μπορείς να τα αγνοήσεις, γιατί είναι μικροπροβλήματα ή απλές ειδοποιήσεις.

 

Τα critical errors όμως είναι σοβαρά, πολλές φορές για την αντιμετώπισή τους γίνονται loops που επιβραδύνουν την λειτουργία του υπολογιστή, και υπό ορισμένες συνθήκες μπορούν να οδηγήσουν και στην κατάρρευση του λειτουργικού σου.

 

 

 

Δε στα ζηταω ετοιμα ...

 

Μακάρι να ήταν τυφλοσούρτης και να μπορούσα.

 

Η λύση θα ήταν εύκολη, και σίγουρα θα υπήρχαν οδηγοί στο Internet.

 

Αλλά όπως έγραψα και σε κάποιο σχόλιό μου παραπάνω, άλλο ένα πρόβλημα των Windows 10 είναι η αστάθειά τους.

 

Στον ίδιο υπολογιστή, αν κάνεις εγκατάσταση με το ίδιο στικάκι 2-3 φορές, θα σου βγάλουν (χωρίς να πειράξεις απολύτως τίποτα, αμέσως μετά την εγκατάσταση) διαφορετικά προβλήματα.

 

 

 

.... απλα απο που να ξεκινησω, ωστε να τα μειωσω....

 

Πιάνεις ένα-ένα τα critical errors και ψάχνεις googlάροντας για λύσεις.

 

Χρειάζεται όμως να έχεις μια στοιχειώδη εμπειρία, ώστε να μπορείς να αξιολογείς την κάθε μαλακία που θα διαβάσεις και να βρίσκεις την σωστή λύση.

 

Ξεκινάς από τα errors που εμφανίζονται πιο συχνά (και που συνήθως είναι και τα πιο εύκολα για να λυθούν), μέχρι που στο τέλος θα καταλήξεις σε 2-3 που θα σου βγάλουν το λάδι.

 

Αποφεύγεις να τρέχεις προγράμματα που υποτίθεται ότι θα σου λύσουν το πρόβλημα (εκτός αν είναι fixes της Microsoft), και πριν τρέξεις αρχεία bat και scripts τα ανοίγεις πρώτα και διαβάζεις το τι ακριβώς κάνουνε.

 

Πριν προχωρήσεις σε κάποια λύση, πάντα κρατάς image του λειτουργικού σου (ή της registry αν η επέμβαση γίνει μόνο σε αυτή) γιατί ποτέ δεν ξέρεις το τι θα σου προκύψει.

 

Πριν ξεκινήσεις το troubleshooting, καλό θα ήταν να διέγραφες με το autoruns ότι δεν θα έπρεπε να ξεκινά, και επίσης να διέγραφες ότι scheduled task θεωρείς ανεπιθύμητο.

 

Κάθε φορά που λύνεις κάποιο πρόβλημα, εξετάζεις την κατάσταση του λειτουργικού τρέχοντας την εντολή sfc /scannow, και κρατάς image πριν προχωρήσεις στο επόμενο.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

 

Αν κάποια προβλήματα σε ταλαιπωρούν χωρίς να μπορέσεις να βρεις μόνος σου λύση, ζητάς την βοήθεια άλλων χρηστών δημιουργώντας σχετικό topic, όπως π.χ. αυτό:

 

http://www.insomnia.gr/topic/588848-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-cortana/

Επεξ/σία από Euclides
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...