Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μολις περασω τα 10 απο windows 7,θα υπαρχει ακομα καπου φακελος με τα windows 7?

 

Ναι, ο φάκελος C:\Windows.old. Μπορεί να διαγραφεί βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα το update που εφεραν τα win 10 εχω προβλημα με τον τερματισμο.Δλδ κανω τερματισμο και το pc ειναι σαν να μενει σε αναμονη και μου βγαζει q-code 40.Το 40 ειναι οτι το pc ερχεται απο αναμονη.Καπου ειχα δει την λυση αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο εδω στο φορουμ δν το βρηκα.Μπορει καποιος να με help?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

 

Εχω 2 κλειδια win7 απο χαλασμενα laptop.Αν παω να κανω clean install ta win10 και για βαλω ενα απο τα 2 θα τα δεχτει;

 

 

όχι πρέπει να κάνεις αναβάθμιση απο 7 σε 10, να ενεργοποιηθούν τα 10άρια και μετα κάνεις clean install .

όταν σου ζητήσει serial πατάς skip κάνεις την εγκατάσταση και όταν συνδεθείς στο internet θα ενεργοποιηθούν αυτόματα

Εκτός αν δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις λίγο καιρό. Η ms είπε ότι κάποια στιγμή θα βγάλει ενημερωμένο iso όπου θα μπορείς να κάνεις κατευθείαν φορμάτ χωρίς να χρειαστεί να κάνεις αναβάθμιση πρώτα, κατά την εγκατάσταση θα βάζεις το κλειδί του προηγούμενου λειτουργικού.

 

Επειδή όμως τα κλειδιά είναι από άλλους υπολογιστές, προφανώς θα είναι "δεμένα" με αυτούς, νομίζω πρέπει να κάνεις εγκατάσταση στον νέο υπολογιστή το original λειτουργικό του κλειδιού για να γίνει μεταφορά της άδειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα το update που εφεραν τα win 10 εχω προβλημα με τον τερματισμο.

 

Απενεργοποίησε το υβριδικό shutdown.

 

Τρέξε σε ένα elevated CMD, την εντολη:

 

REG ADD "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Power" /V HiberbootEnabled /T REG_dWORD /D 0 /F

 

 

Ή, ακόμα καλύτερα, απενεργοποίσε εντελώς το Hibernation.

 

Τρέξε σε ένα elevated CMD, την εντολη:

 

Powercfg -h off

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε laptop αγορασμένο με windows 8 που έσκασε ο δίσκος του και θα πάρω άλλον, αν εγκαταστήσω windows 10 θα δει το product key απ το bios ή δε θα το αναγνωρίζει;

 

Λογικά δεν θα το δει. Αφού ούτε στα 10ρια δεν γίνεται αυτόματα η ενεργοποίηση των windows μετά από αλλαγή σκληρού δίσκου.

 

Στις 9 Νοεμβρίου αντικαταστάθηκε ο σκληρός δίσκος. Το λαπτοπ είχε 10άρια με αναβάθμιση από 7άρια.

Η ενεργοποίηση φυσικά  δεν έγινε αυτόματα μετά την αλλαγή του σκληρού δίσκου.

Μπήκε στο laptop, το support της Microsoft, τα ενεργοποίησε και μου έδωσε νέο κλειδί.

 

Από τις 12 Νοεμβρίου υποτίθεται ότι μπορείς να περάσεις το παλιό κλειδί από 7 ή 8, αλλά δεν γνωρίζω αν το έχει πραγματοποιήσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά τα προβλήματα με την μέθοδο του upgrade απ' ότι διαβάζω και ήταν αναμενόμενο μιας και η M$ μας έχει συνηθίσει σε τέτοιου είδους θέματα. Το CPU-z μια χαρά δουλεύει στο νέο build. Σας προτείνω να κάνετε clean install κατευθείαν για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν μιας και είχε αρχίσει κάτι κουλά ο σταθερός με την αναβάθμιση στην 1511,εκανα καθαρή εγκατάσταση απ το tool(κατέβασα iso)εφτιαξα uefi usb stick και πέρασα τα 10αρια.

οταν μπήκα στην επιφάνεια είχαν ηδη ενεργοποιηθεί απο μόνα του.

Η παπαρίτσα ομως συνεχίζεται.

Ανοίγω την εναρξη και στιγμιαία φλάσάρει η οθόνη,και δευτερον όταν ανοιγει το συστημα δειχνει λογοτυπο μητρικης και το κυκλακι,σβηνει,το ξαναδειχνει και το κυκλακι παει με 10καρε.

οταν δειξει το προφιλ για εισοδο γυρνάει κανονικά.

Καλύτερο χρόνο εκκίνησης μεταξύ legacy και uefi παίζει να ειναι 5-6" απ οσο θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά γνωρίζει κανεις τι ευθύνεται και κρασάρει ο μοζίλα σε μηχανημα τελευταιας γενιάς;

δεν κρασάρει ο Mozilla,ο driver της κάρτας γραφικών σου κρασάρει.

είτε πέρνα τον τελευταιο απο την Microsoft είτε ξαναπέρνα αυτόν που έχεις με καθαρή εγκατάσταση(DDU)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...