Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε win 8 θελω να καταργησω το one drive,γινετε?

Του εχω απενεργοποιηση τις αυτοματες " ενημερωσεις" αλλα εχει βγαλει μηνυμα στη μπαρα που δεν φευγει. Υπαρχει τροπος να εξαφανιστει αυτο και δευτερον να μην με ενοχλησει ξανα? ευχαριστω, δεν θελω τη βοηθεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Mετα το νέο update, δεν μπορω να απενεργοποιησω το Bluetooth.. Σε σταθερο!

 

Καμια λύση?

 

  • Και πως το κερατο μου απενεργοποιώ την παρακολούθηση.. Το προγραμματακι που υπαρχει στο φορουμ, δεν λειτουργεί!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μέχρι που έσκασε ο δίσκος τα 8.1 είχε εγκατεστημένα. Να βάλω πρώτα τα 8.1 και μετά να κάνω upgrade;

 

Η λογική λέει αυτό αλλά δεν χρειάζεται να κάνεις upgrade. Μπορείς να κάνεις αυτό και να τα περάσεις καθαρά, αλλά αφού πρώτα έχεις περάσει τα 8.1.

 

Από την άλλη, το November patch των 10 δίνει τη δυνατότητα για ενεργοποίηση με κλειδί 7/8/8.1, αλλά δεν ξέρω αν η έκδοση που θα σου κατεβάσει για να κάνεις την εγκατάσταση, θα είναι η τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα sony vaio το οποιο ειναι λιγο παλιο και σκεφτομουν να του εκανα system restore για να παρει λιγο τα πανω του.
Σκεφτομουν ομως επειδη μου βγαζει για Upgrade σε windows 10 μηπως αν το εκανα θα γινοταν πιο γρηγορο ή να του κανω πρωτα system restore και μετα να του περασω τα 10?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε win 8 θελω να καταργησω το one drive,γινετε?

Του εχω απενεργοποιηση τις αυτοματες " ενημερωσεις" αλλα εχει βγαλει μηνυμα στη μπαρα που δεν φευγει. Υπαρχει τροπος να εξαφανιστει αυτο και δευτερον να μην με ενοχλησει ξανα? ευχαριστω, δεν θελω τη βοηθεια του.

 

Σε ένα elevated CMD, τρέχεις τις εντολές:

 

taskkill /f /im OneDrive.exe

 

%SystemRoot%\System32\OneDriveSetup.exe /uninstall

 

%SystemRoot%\SysWOW64\OneDriveSetup.exe /uninstall

 

 

Για να αφαιρέσεις το OneDrive από το navigation pane του Windows Explorer, είτε τρέχεις αυτό το patch

 

http://cdn3.howtogeek.com/wp-content/uploads/2015/08/Hide-OneDrive-From-File-Explorer.zip,

 

είτε ακολουθείς τις οδηγίες που περιγράφονται στην σελίδα αυτή:

 

http://www.eightforums.com/tutorials/39372-onedrive-add-remove-pc-windows-8-1-a.html

 

 

 

Και πως το κερατο μου απενεργοποιώ την παρακολούθηση.. Το προγραμματακι που υπαρχει στο φορουμ, δεν λειτουργεί!

 

 

Ακολούθησε τις οδηγίες σε αυτή την σελίδα:

 

http://wintoflash.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=42296&p=48250

 

Αφού αποκλείσεις τους servers της Microsoft, το Secure Channel θα γεμίσει το event log σου με critical errors, επειδή δεν θα μπορεί να επικοινωνήσει με αυτούς (event xxx SChannel).

 

Γράφεις κανονικά τα events αυτά, και για να μην γεμίζει το log σου με σκουπίδια ώστε να μπορείς να παρακολουθείς αν κάτι πραγματικά σοβαρό συνέβη, ρυθμίζεις το SChannel ώστε να μην σου στέλνει μηνύματα.

 

Ανοίγεις την registry, πας στο κλειδί:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\SecurityProviders\SCHANNEL

 

και δίνεις στο REG_DWORD EventLogging την τιμή 0.

Επεξ/σία από Euclides
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα sony vaio το οποιο ειναι λιγο παλιο και σκεφτομουν να του εκανα system restore για να παρει λιγο τα πανω του.

Σκεφτομουν ομως επειδη μου βγαζει για Upgrade σε windows 10 μηπως αν το εκανα θα γινοταν πιο γρηγορο ή να του κανω πρωτα system restore και μετα να του περασω τα 10?

 

 

Νομιζω το καλυτερο ειναι αφου ειναι λειτουργικο το laptop να κανεις την αναβαθμιση τωρα σε 10 να ενεργοποιηθουν και μετα να τραβηξεις ενα φορματ και να κανεις καθαρη εγκατασταση των 10 να εισαι κυριος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακολούθησε τις οδηγίες σε αυτή την σελίδα:

 

http://wintoflash.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=42296&p=48250

 

Αφού αποκλείσεις τους servers της Microsoft, το Secure Channel θα γεμίσει το event log σου με critical errors, επειδή δεν θα μπορεί να επικοινωνήσει με αυτούς (event xxx SChannel).

 

Γράφεις κανονικά τα events αυτά, και για να μην γεμίζει το log σου με σκουπίδια ώστε να μπορείς να παρακολουθείς αν κάτι πραγματικά σοβαρό συνέβη, ρυθμίζεις το SChannel ώστε να μην σου στέλνει μηνύματα.

 

Ανοίγεις την registry, πας στο κλειδί:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\SecurityProviders\SCHANNEL

 

και δίνεις στο REG_DWORD EventLogging την τιμή 0.

Δεν μου εβγαλε κανενα μηνυμα... ενώ το προγραμματακι δουλεψε!

 

Εκανα και επανεκκινηση αλλα τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου εβγαλε κανενα μηνυμα... ενώ το προγραμματακι δουλεψε!

 

Εκανα και επανεκκινηση αλλα τιποτα!

 

Κοίταξες το event log σου?

 

Πρέπει να είναι γεμάτο από SChannel events.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξες το event log σου?

 

Πρέπει να είναι γεμάτο από SChannel events.

Όχι, τίποτα! Εκτος απ'οτι το Defender πρέπει να κανει την καθιερωμενη σάρωση...

 

+ ότι με εχει εκνευρισει το Defender κάθε τρεις και λιγο να πεταει μηνυμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή θα ήθελα να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση των 10 στο πισί της υπογραφής,θα κερδίσω κάτι εαν φτιάξω uefi boot media;

 

δεν με απασχολεί να ανοίγει σε 10" γρηγορότερα,30-45 κάνει έτσι κ αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα καθαρή εγκατάσταση γιατί με upgrade δεν..Μια χαρά, το μόνο θέμα που έχω μέχρι στιγμής είναι ότι δεν μπαίνουν για κανένα λόγο οι τελευταίοι οδηγοί της X-Fi, μόνο παλιότερη έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...