Προς το περιεχόμενο

Προσφορα OTE triple play


diafana99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά,όπως έχω πει,εδώ που είμαι υπάρχει μονο οτέ.βρήκα τρόπο να ζητήσω φορητότητα μέσω Vodafone για το Σπίτι μήπως τσιμπήσει ο οτέ και πάρω τη προσφορά.έχει κάποιος εμπειρία με vodafone;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση και συγνώμη για το λίγο οφτοπικ

 

Σε πρώτη φάση θα εχω τα κανάλια μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης σε sd (συγχρονιζω 12 Mbps οπότε φαντάζομαι θα τρέχει σωστά)

 

Εάν θελήσω να κάνω την εγκατάσταση του πιατου στα 99 ευρώ θα εχω και την ευρυζωνική παράλληλα για εναλλακτική;

Αλλάζουν κάτι στην τιμή;

 

Επίσης ο δέκτης που δίνουν δωρεάν για το πιάτο ειναι hd σωστά;

 

Τελευταία ερώτηση .. Αξίζει να πάρω ενα 60 αρι πιατακι να το στήσω μόνος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση θα εχω τα κανάλια μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης σε sd (συγχρονιζω 12 Mbps οπότε φαντάζομαι θα τρέχει σωστά)

 

Θα τρέχει άνετα

Εάν θελήσω να κάνω την εγκατάσταση του πιατου στα 99 ευρώ θα εχω και την ευρυζωνική παράλληλα για εναλλακτική;

 

Εάν εννοείς ευρυζωνικό ote tv, όχι

Επίσης ο δέκτης που δίνουν δωρεάν για το πιάτο ειναι hd σωστά;

 

ναι

Τελευταία ερώτηση .. Αξίζει να πάρω ενα 60 αρι πιατακι να το στήσω μόνος μου;

 

Κάποιοι θα πουν ναι, κάποιοι όχι. Αν ξέρεις να προσανατολίζεις πιάτο (επειδή το έχω κάνει 3 φορές, χωρίς επαγγελματικό πεδιόμετρο είναι τσ1μπ@υκι) και βρεις άκρη για φθηνό πιάτο, go for it. Υπ όψη ο δορυφορικός δέκτης του οτε σε συνδυασμό με τον eutelsat 9 χρειάζεται ακριβέστατο κεντράρισμα για να μη σε πρήξει στα ξεκλειδώματα (aka απώλεια σήματος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ευρυζωνικό λέω . Δεν εννοώ να τρέχουν παράλληλα αλλά για πχ σε περίπτωση που χαλάει το πιάτο να το συνδέω με το ρουτερ.

 

Τώρα που το σκέφτομαι έχουν και διαφορετικούς αποκωδικοποιητές οπότε δεν νομίζω να σου αφήνει και τους 2 ο ΟΤΕ.

 

 

Όσον αφορά το πιάτο υπάρχουν και 80 άρια οικονομικά ( ο ΟΤΕ δίνει 60αρι)

Για το κέντραρισμα υπάρχει εφαρμογή σε android και μάλιστα γνωστή αλλά δεν ξέρω κατα πόσο βοηθάει.

 

Το θέμα ειναι ότι σε περίπτωση που αποσυντονιστεί το πιάτο η καεί κανένα LNΒ θα ξέρεις να το φτιάξεις μόνος σου .

Απο αυτή τη σκοπιά το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ευρυζωνικό λέω . Δεν εννοώ να τρέχουν παράλληλα αλλά για πχ σε περίπτωση που χαλάει το πιάτο να το συνδέω με το ρουτερ.

 

Όχι, δε γίνεται

Όσον αφορά το πιάτο υπάρχουν και 80 άρια οικονομικά ( ο ΟΤΕ δίνει 60αρι)

 

Με 60άρι έχεις 100% ισχύ σήματος και 100% ποιότητα σήματος σε ote tv. Άρα δε χρειάζεσαι 80άρι

 

Για το κέντραρισμα υπάρχει εφαρμογή σε android και μάλιστα γνωστή αλλά δεν ξέρω κατα πόσο βοηθάει.

 

Δε βοηθάει. Είναι σα να προσπαθείς να πιάσεις τρίχα με γάντια του μποξ (με μια μικρή υπερβολή). Δεν είναι τυχαίο που τα επαγγελματικά πεδιόμετρα ξεκινάνε από 1000ρικο και φτάνουν και τα 10000 ευρώ...

Το θέμα ειναι ότι σε περίπτωση που αποσυντονιστεί το πιάτο η καεί κανένα LNΒ θα ξέρεις να το φτιάξεις μόνος σου .
Απο αυτή τη σκοπιά το σκέφτομαι.

 

Εάν η εγκατάσταση γίνει όπως προβλέπεται και δε μένεις σε ανεμοδαρμένα ύψη, θα ξανασχοληθείς με το πιάτο σε 5-10 χρόνια.

Όσο αφορά στο lnb, εάν καεί, η αλλαγή μπορεί να γίνει εύκολα ακόμα και από έναν έξυπνο ερασιτέχνη σαν εσένα... :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές σταμάτησα να ρωτήσω σε ενα κατάστημα Γερμανός....

 

- Το 35€ και κατι ψηλά ισχύει για 4άρα γραμμή 

- Η δωροεπιταγή τέλος, ίσχυε μεχρι 31 Αυγούστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι προχθες ειχα 2mbps internet και με την αναβάθμιση έφτανα το πολύ 5-6mbps παρ' όλο που ειμαι κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ.

Δηλωσα βλάβη και χθες οι τεχνικοί πάλευαν ώρα αλλάζοντάς μου ολη την καλωδίωση μέχρι τον κατανεμητή στην πολυκατοικία με αποτέλεσμα να συγχρονίζω τώρα στα 19mbps!

Πιστεύω ότι αν είχα φύγει σε άλλο πάροχο οτι δε θα ασχολούνταν...

 

Κατά τα άλλα το πρώτο 5euro δώρο επίσης ενεργοποιήθηκε στο κινητό μου, αύριο έρχεται με courrier η δωροεπιταγή των 80euro και μεθαύριο και ο αποκωδικοποιητής του otetv.

 

Πολύ ευχαριστημένος με την εξυπηρέτηση και υποστήριξη από τον ΟΤΕ. Η προσφορά δόθηκε όπως ακριβώς μου είχαν υποσχεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωτικά Δευτέρα εστειλα τα δικαιολογητικά στον ΟΤΕ - σήμερα μετα απο 2 μέρες με κάλεσαν απο HOL για αντιπροσφορά.

Οπότε λογικά αρχές της άλλης εβδομάδας θα με ενεργοποιήσουν.. Μήπως λες και Παρασκευή και δούμε ΣΚ κανένα αγώνα;

 

 

μεχρι προχθες ειχα 2mbps internet και με την αναβάθμιση έφτανα το πολύ 5-6mbps παρ' όλο που ειμαι κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ.

Δηλωσα βλάβη και χθες οι τεχνικοί πάλευαν ώρα αλλάζοντάς μου ολη την καλωδίωση μέχρι τον κατανεμητή στην πολυκατοικία με αποτέλεσμα να συγχρονίζω τώρα στα 19mbps!

 

 

μήπως σε έβαλαν σε VDSL κουτί; Να αλλάξουν όλη την καλωδίωση μέχρι την πολυκατοικία μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο. αν το έκαναν μπράβο τους. Εναλλακτικός σε καμία περίπτωση δεν θα ασχολούταν..

Ειδικά forthnet στο λέω εκ πείρας.

 

Αν σε έβαλαν πάντως είσαι τυχερός.. τα 19mbps συγχρονισμός σε αυτό με παραπέμπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συνδεσαν σε άλλη γραμμή μου είπαν prof-chaos και αλλάχθηκε όλο το κύκλωμα απ' το κέντρο του ΟΤΕ μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτο πάντως οι άνθρωποι πάλευαν ένα πρωι ολόκληρο και η διαφορά που είδα ήταν τεράστια.

Αν ήμουν σε άλλη εταιρεία θα μου έλεγαν "μέχρι 5mbps αντέχει η γραμμή σου" και αντε γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σου αλλαξαν ζευγος από το κεντρο μεχρι το καφαο, δεν είναι κατι σπανιο και είναι κατι που θα γινοταν σε οποιον παροχο και αν ησουν! Και σε μενα εχουν αλλαξει, και στην μιση Ελλαδα για να υπερβαλλω και λιγο. Όπως γνωριζω ανθρωπο που είναι χρονια στον ΟΤΕ, στα 500 μετρα, συγχρονιζε χαμηλα, και του ελεγαν αυτό που λες κλεινοντας, "μέχρι 5 10mbps αντέχει η γραμμή σου, +τοσο παει  η περιοχη σου" και αντε γεια". Του ελεγα να επιμεινει και μετα από 10 μερες και 4-5 τηλεφωνήματα του, αφου του ειχαν πει του κοσμου τα αστεια, του αλλαξαν ζευγος και ανεβηκε στα 19-20Mbps.

 

Επομένως είναι οπου πιασει και όχι θεμα παροχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως για να συγχρονίζεις πάνω απο 19 είναι πολύ ύποπτο να τον έχουν βάλει σε καμπίνα γι αυτο το ανέφερα.

Εκτός κι αν μένει δίπλα στο κέντρο.

στα 500μέτρα και 19άρι απίθανο.. Εκτός κι αν είσαι σε περιοχή πολυ αραιοκατοικημένη.

 

 

Με συνδεσαν σε άλλη γραμμή μου είπαν prof-chaos και αλλάχθηκε όλο το κύκλωμα απ' το κέντρο του ΟΤΕ μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτο πάντως οι άνθρωποι πάλευαν ένα πρωι ολόκληρο και η διαφορά που είδα ήταν τεράστια.

Αν ήμουν σε άλλη εταιρεία θα μου έλεγαν "μέχρι 5mbps αντέχει η γραμμή σου" και αντε γεια.

δεν σε ρώτησα.  Είχες επιλέξει ευρυζωνικό ΟΤΕ TV ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Prof, δεν είναι όπως τα λες. Σε παλια αναλογικη καμπινα πιανεις ανετα 19 στα 500 μετρα αν είναι όλα ΟΚ και προσεγμενα. Εχω 18Mbps στα 900 μετρα με wind, οσο ειχα και με ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καμπίνα δεν κάνει τπτ σε ADSL, μόνο VDSL...

 

πάντως συνεργάζεται με adsl ρουτερ και συγχρονίζει στα 19 mbps ..Τουλάχιστον οταν ενεργοποιήσα στο πατρικό μου VDSL είχα πάνω το adsl router και δουλευε κανονικά στα 19.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...