Προς το περιεχόμενο

Δεν αντέχω άλλο τόσο καφρίλα...


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
  • .
  • Την νοοτροπία στην επαρχία. Πήγα να παρκάρω στο δημόσιο πάρκινγκ στο Χαλκούτσι και την ίδια στιγμή έβγαινε ανάποδα (παραβίαζε το απαγορευτικό) , θείτσα με το φορτηγάκι. Στην 

Το Χαλκουτσι παιρνεις ως παραδειγμα?

32 χρονια πηγαινω εκει (εξοχικο)και  απο οταν αρχισα να οδηγω το κυριο μελημα μου ειναι μη με φαει λαχανο κανενας local που βγαινει γκαζωτος στον κεντρικο δρομο γιατι "Μενω εδω μονιμα ρε δικοι μου οι δρομοι!" 

Για να μη συζητησω για την οδηγικη συμπεριφορα οσων χρησιμοποιουν τον παραλιακο δρομο.

Που δεν ειναι καν τα μεγιστα παραδειγματα καφριλας στο Χαλκουτσι ειδικα, δε νομιζω να ειναι παντου στην επαρχια ετσι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σίγουρα τα θέματα που θέτω δεν είναι επουσίωδη ή δεν έχουν να κάνουν με την επιβίωση ή την κάλυψη βασικών αναγκών. Αυτό ειναι ξεκάθαρο.

Κάποια ναι μεν είναι άκρως επικίνδυνα πχ κινητό και οδήγηση ή σφήνες μηχανόβιου. Σήμερα πχ μου συνέβησαν 2 σκηνικά.

1. Τύπος στο ποτάμι , από τέρμα αριστερή λωρίδα, θυμάται τελευταία στιγμη ότι πρέπει να βγεί αχαρνών. Τελικά την έχασε αλλά δεν πτοήθηκε. Έκανε όπισθεν , μπήκε μπροστα στους άλλους και αφού προκάλεσε πανικό, μπήκε ΔΕ.

2. Τύπος με αλαρμ , 2 μέτρα μετά την έξοδο της Κηφισίας προς εθνική. Αποτέλεσμα? Αυτός που ήθελε να μπει στην εθνική να χρειαστεί να τον περάσει και βρέθηκε μπροστά σε λεωφορείο , το οποίο για να τον αποφύγει με έκλεισε (ήμουν στην μεσαία κ με πέταξε ΑΡ).

 

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μου.

 

Το θέμα μου είναι ότι παρατηρώ ότι υπάρχουν γύρω μου συμπεριφορές, που υποδεικνύουν παντελή έλλειψη σεβασμού προς τον συνάνθρωπο. Και με στεναχωρεί. Αυτό.

 

Χρησιμοποίησε κορνα. Και αν ειναι βράδυ παιζε με φώτα να καταλαβει ο άλλος οτι έκανε μλκια. Υπάρχουν βεβαια κάποιοι που θα σε γράψουν στα @@ τους αλλα κάποιοι διορθώνονται να ξέρεις. Πιο κατω δηλαδη θα δεις οτι για να αλλαξουν λωριδα αυτη τη φορά έβγαλαν φλάς. Και ποτε μη δινεις προτεραιοτητα σε παραβάτη πχ ο άλλος πηγε να μου κάνει αναστροφη στη λεωφορο και περιμενε να τον αφησω κιολας. Τι λες αγορι μου .... κορνα γκαζώνεις και δεν τον αφηνεις ας τον αφησουν οι πισω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλήξει ότι όλοι αυτοί οι κάφροι είναι σχεδόν αδύνατον να εκπαιδευτούν. Π.χ. Ο 60χρονος που ρίχνει την ροχαλα στο πεζοδρόμιο δεν θα σταματήσει να το κάνει αν του το πω εγώ.

 

Οπότε κάνω focus στα παιδάκια, να τους μαθαίνω και τρόπους συμπεριφοράς (αφού 'ξέχασαν' να το κάνουν οι γονείς τους).

 

Παράκληση και στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς: μην ξεχνάτε ότι ο ρόλος μας είναι να ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΜΕ πολύπλευρα και όχι μόνο να διδάσκουμε τον Present Perfect. Όσοι δεν εκπαιδεύετε τους μαθητές σας μετά μην γκρινιαζετε για το πόσο σκατά συμπεριφέρεται η νέα γενιά. Do something about it dammit!

 

Sent from a galaxy far faaar away.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλήξει ότι όλοι αυτοί οι κάφροι είναι σχεδόν αδύνατον να εκπαιδευτούν. Π.χ. Ο 60χρονος που ρίχνει την ροχαλα στο πεζοδρόμιο δεν θα σταματήσει να το κάνει αν του το πω εγώ.

 

Οπότε κάνω focus στα παιδάκια, να τους μαθαίνω και τρόπους συμπεριφοράς (αφού 'ξέχασαν' να το κάνουν οι γονείς τους).

 

Παράκληση και στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς: μην ξεχνάτε ότι ο ρόλος μας είναι να ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΜΕ πολύπλευρα και όχι μόνο να διδάσκουμε τον Present Perfect. Όσοι δεν εκπαιδεύετε τους μαθητές σας μετά μην γκρινιαζετε για το πόσο σκατά συμπεριφέρεται η νέα γενιά. Do something about it dammit!

 

Sent from a galaxy far faaar away.

ποσο πολυ λατρευα και ακομα θυμαμαι τετοιους Δασκαλους (δε λεω καθηγητες γιατι αυτοι οι ανθρωποι ηταν/ειναι Δασκαλοι πραγματικα] που θελαν να μας μαθουν πραγματα απο τη ζωη ή εστω γενικες γνωσεις και οχι μονο ο,τι ελεγε στο βιβλιο ή σαν καποιους αλλους που λεγανε το μαθημα ποιημα ή αδιαφορουσαν...

Φυσικα και καποιες δασκαλες στα Αγγλικα που μας δινανε βιβλια (αναλογα την ταξη μας) να διαβασουμε και οχι ή εστω οχι μονο τυχαια τεστακια !

 

Μπραβο nenya για την οπτική σου γωνία σε αυτό το θεμα! :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts

Φίλε μου η μόνη λύση ειναι να παλέψεις να δείξεις (με το καλό ή το μπινελίκι) στους συνανθρώπους σου τον πολιτισμό (γιατί αυτά που περιγράφεις ειναι έλλειψη πολιτισμου) και οταν κουραστείς (γιατί στην Ελλάδα ΣΙΓΟΥΡΑ θα κουραστείς και απογοητευτείς) παίρνεις τα μπαγαλάκια σου και πας σε αλλη χώρα. Βέβαια υπάρχει και η άλλη λογική, με την οποία διαφωνώ κάθετα, αλλά είναι η έσχατη λύση και η μόνη που μπορεί να φέρει αποτελέσματα:

  • Ακραία/αυστηρή αστυνόμευση και εξοντωτικά πρόστιμα. Πέταξες το χαρτάκι κάτω; 200 ευρω. Διπλοπάρκαρες «για ένα λεπτό» (κι ας έκλεισες τη μοναδική λωρίδα) για να πάρεις ένα πράγμα απο το βιβλιοπωλείο; 300 ευρω. Εβρισε το παιδί σου; 300 ευρώ στον γονέα (το βρίσιμο ειναι παράνομο)

Έχοντας ζήσει και σε άλλες χώρες, είδα οτι και εκεί εχουν αντίστοιχες/διαφορετικές καφρίλες (παντού υπάρχουν μαλάκες), είναι θέμα ανθρώπινου dna. 

 

και μονο που σκεφτηκες τα ανωθεν,νηματοθετα,σε κοβω να μην εχεις κανενα αγχος για το αυριο,στο θεμα επιβιωσης-εργασιας.

ποσο μαλλον αν καθησες και τα εβαλες σε σειρα και τα εγραψες και απο πανω.......................

θα φροντισουν το θεμα ελπιζω ,οι ανευθυνοϋπευθηνοι του κρατους.............

Οι υπολοιπες απαντήσεις εχουν συζητηθεί, αλλά dolly19 είσαι εκτός πραγματικότητας. Αυτοί οι οποίοι αυθαδιάζουν και δεν σέβονται την ύπαρξη, το χρόνο και τα περουσιακά στοιχεία του διπλανου του, είναι αυτοί οι οποίοι ΕΧΟΥΝ λεφτά. Αντίθετα αυτοί που σκέφτονται το κοινο καλό και ξοδεύουν χρόνο και χρήμα στο κοινό καλό και φιλότιμο, ειναι αυτοί οι οποίοι εχουν τεράστιο αγχος για το αυριο και τεράστιο θεμα επιβίωσης. 

 

Επισης η έλλειψη παιδείας και πολιτισμού είναι παντελώς διαφορετικό πράγμα από την οικονομική κατάσταση κάποιου. Καλόπαιδα και κωλόπαιδα υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Χαλκουτσι παιρνεις ως παραδειγμα?

32 χρονια πηγαινω εκει (εξοχικο)και  απο οταν αρχισα να οδηγω το κυριο μελημα μου ειναι μη με φαει λαχανο κανενας local που βγαινει γκαζωτος στον κεντρικο δρομο γιατι "Μενω εδω μονιμα ρε δικοι μου οι δρομοι!" 

Για να μη συζητησω για την οδηγικη συμπεριφορα οσων χρησιμοποιουν τον παραλιακο δρομο.

Που δεν ειναι καν τα μεγιστα παραδειγματα καφριλας στο Χαλκουτσι ειδικα, δε νομιζω να ειναι παντου στην επαρχια ετσι :lol:

 

 

Γενικότερα υπάρχει αυτή η άποψη στην επαρχία.. Εγώ π.χ. μπορώ να πω ότι την πιο τραγική οδήγηση την έχω συναντήσει στην Χαλκίδα-Ψαχνά. Πραγματικά εκεί οι περισσότεροι άνθρωποι είναι Μουτζαχίντ και πιστεύουν ότι άμα πεθάνουν από τροχαίο θα κάνουν respawn από τη γέφυρα και όλα ΟΚ. Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις, ούτε προσπαθείς να παίξεις φώτα στον άλλον για να καταλάβει πόσο μόγλης είναι, ούτε τίποτα.. Απλά προσπαθείς να διατηρήσεις το αμάξι/μηχανή/σώμα σου ακέραιο - ακόμα και αν χρειαστεί να παρανομήσεις και εσύ.

 

Συμφωνώ με αρκετά - αν όχι όλα - από αυτά που αναφέρει ο TS. Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις τίποτα.. Όπως σωστά ειπώθηκε, απλά περιμένεις να πεθάνει - ξαναλέω "δυστυχώς" - η προηγούμενη γενιά, και μαθαίνεις τρόπους στην νέα.

 

Εγώ ας πούμε απλά αγνοώ όλους τους κάφρους και έχω βρει έναν "έμμεσο" τρόπο αντιμετώπισης. Θα σας πω ένα σκηνικό για να καταλάβετε το σκεπτικό μου:

 

Είμαι τώρα στην στάση λεωφορείων στο Σύνταγμα και ένας "κύριος" γύρω στα 50 περνάει από μπροστά μου και πετάει το κουτί με τα τσιγάρα καθώς και ένα τελειωμένο (αλλά αναμμένο) τσιγάρο, κάτω από ένα δέντρο. Έπειτα στέκεται όρθιος λίγο πιο δίπλα και περιμένει το λεωφορείο. Τον κοίταξαν 5-6 άτομα στραβά (θετικό αυτό), αλλά κανείς δεν έκανε/είπε τίποτα. Εγώ έσκυψα, μάζεψα το κουτί από τα τσιγάρα, έσβησα την γόπα και πήγα παραδίπλα στα σκουπίδια και τα πέταξα. Η λογική μου ήταν η εξής: Είτε που θα νιώσει ντροπιασμένος και την επόμενη φορά θα το κάνει αυτός (success!) είτε που δεν θα ιδρώσει το αυτί του, οπότε τζάμπα κόπος να του εξηγήσει κάποιος ότι είναι βρωμιάρης, άρα απλά μάζεψα τα σκουπίδια του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα υπάρχει αυτή η άποψη στην επαρχία.. Εγώ π.χ. μπορώ να πω ότι την πιο τραγική οδήγηση την έχω συναντήσει στην Χαλκίδα-Ψαχνά. Πραγματικά εκεί οι περισσότεροι άνθρωποι είναι Μουτζαχίντ και πιστεύουν ότι άμα πεθάνουν από τροχαίο θα κάνουν respawn από τη γέφυρα και όλα ΟΚ. Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις, ούτε προσπαθείς να παίξεις φώτα στον άλλον για να καταλάβει πόσο μόγλης είναι, ούτε τίποτα.. Απλά προσπαθείς να διατηρήσεις το αμάξι/μηχανή/σώμα σου ακέραιο - ακόμα και αν χρειαστεί να παρανομήσεις και εσύ.

 

Συμφωνώ με αρκετά - αν όχι όλα - από αυτά που αναφέρει ο TS. Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις τίποτα.. Όπως σωστά ειπώθηκε, απλά περιμένεις να πεθάνει - ξαναλέω "δυστυχώς" - η προηγούμενη γενιά, και μαθαίνεις τρόπους στην νέα.

 

Εγώ ας πούμε απλά αγνοώ όλους τους κάφρους και έχω βρει έναν "έμμεσο" τρόπο αντιμετώπισης. Θα σας πω ένα σκηνικό για να καταλάβετε το σκεπτικό μου:

 

Είμαι τώρα στην στάση λεωφορείων στο Σύνταγμα και ένας "κύριος" γύρω στα 50 περνάει από μπροστά μου και πετάει το κουτί με τα τσιγάρα καθώς και ένα τελειωμένο (αλλά αναμμένο) τσιγάρο, κάτω από ένα δέντρο. Έπειτα στέκεται όρθιος λίγο πιο δίπλα και περιμένει το λεωφορείο. Τον κοίταξαν 5-6 άτομα στραβά (θετικό αυτό), αλλά κανείς δεν έκανε/είπε τίποτα. Εγώ έσκυψα, μάζεψα το κουτί από τα τσιγάρα, έσβησα την γόπα και πήγα παραδίπλα στα σκουπίδια και τα πέταξα. Η λογική μου ήταν η εξής: Είτε που θα νιώσει ντροπιασμένος και την επόμενη φορά θα το κάνει αυτός (success!) είτε που δεν θα ιδρώσει το αυτί του, οπότε τζάμπα κόπος να του εξηγήσει κάποιος ότι είναι βρωμιάρης, άρα απλά μάζεψα τα σκουπίδια του.

 

Εφοσον εισαι μέσα στο δρομο οποιαδηποτε μλκια του αλλου επηρεάζει και σενα επομενως το να μεινεις απαθής ειναι το ιδιο κακο με αυτα που κάνει ο άλλος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον εισαι μέσα στο δρομο οποιαδηποτε μλκια του αλλου επηρεάζει και σενα επομενως το να μεινεις απαθής ειναι το ιδιο κακο με αυτα που κάνει ο άλλος.  

 

Εννοώ σε ακραίες καταστάσεις, οπού η παρανομία του άλλου δεν είναι μια γόπα από το παράθυρο. Όταν φτάνει σε σημείο να είναι ΑΜΕΣΑ επικίνδυνος για σένα, δεν κοιτάς να του ανοίξεις τα μάτια, αλλά να γλιτώσεις εσύ το ατύχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που πιάσαμε και τα 15άχρονα μερικοί, τα οποία θεωρώ τσιμπουκομεζέδες, τα κενά μου τα έχω σβήσει με κάτι τέτοιες κατα καιρούς και έχω περάσει και πολύ καλά.. τώρα αν κάποιος άντρας με πει οτι είμαι μλκς και και και, είναι υποκριτής γιατί δεν παίζει κάποιος ανεξαρτήτου ηλικίας να μην σκεφτικέ έστω και 1 φορά να το κάνει..

 

και κατα τη γνώμη μου αν και στην εφηβική ηλικία περιστασιακά ερχόμουν ελλάδα, καταλαβαίνω την διαφορά απο τις ηλικίες 89-90 οτι μέχρι σήμερα άλλαξαν κάποια πράματα, αλλά όχι απαραίτητα πρως το κακό.. εν μέρη ζηλεύω την ηλικία των 15-16 για την ελευθερία που απολαμβάνουν..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω καταντησει να εχει ο αλλος στοπ και να σταματαω παλι να ελεγξω.

 

Με τρελαινει απειρα να με κολλαει οβαπο πισω μου και να να μην κατεβαζει την μεγαλη σκαλα.

 

Να μπαινει στο αντιθετο ρευμα για να στριψει.

 

Να θελουν να μαθαινουν τιβαγορασα απο κει, που πηγα για καφε, που εκλασα, αν γαμ@σα.

 

Η κακη ζηλεια πολλων ανθρωπουν που επειδη δεν τα χουν κανει αυτοι, δεν μπορουν να τα κανουν, προσπαθουν να σε μειωσουν.

 

Και να σαι καλος, σωστος,μονιμος, παντα καποιος θα ερχεται να σου γαμαει την μερα, την ψυχολογια.

 

Εγω πλεον τα γραφω στα παπαρια μου, γιατι αυτο μαλλον πιανει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλήξει ότι όλοι αυτοί οι κάφροι είναι σχεδόν αδύνατον να εκπαιδευτούν. Π.χ. Ο 60χρονος που ρίχνει την ροχαλα στο πεζοδρόμιο δεν θα σταματήσει να το κάνει αν του το πω εγώ.

 

Πωω ναι, αυτό γίνεται πολύ συχνά στο κέντρο της Αθήνας που μένω, όλο και κάποια στιγμή θα ακούσω απ'έξω κάποιον με πολύ θράσος που θα φτύσει στον δρόμο και θα κάνει και τον κλασσικό θόρυβο. Όταν ήμουν μαθητής είχαμε μια μαθηματικό μεγάλης ηλικίας που μας το έλεγε συνεχώς αυτό και όποτε έβλεπε στο πεζοδρόμιο ανθρώπους να φτύνουν τους άρχιζε τσαμπουκά και φασαρία, το 95% αυτών ήταν γέροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πλεον τα  γραφω στα παπαρια μου, γιατι αυτο μαλλον πιανει.

 

τους

fixed

 

Kαι αν κανουν τους αδιαφορους θα επιμεινουμε

 

http://www.insomnia.gr/uploads/monthly_09_2014/post-212651-0-08529800-1410283800.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...