Προς το περιεχόμενο

Δεν αντέχω άλλο τόσο καφρίλα...


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειχε αργησει παρα πολυ.... 



Κατα τα αλλα εχει δικιο σε αρκετα αλλα ειναι τοσο γραφικος που μου δινει την εντυπωση οτι αν εγραφε αυτος τα βιβλια των παιδιων, μετα το γυμνασιο θα παιρνανε μια χειροβομβιδα και θα ξεκινουσαν ολα μαζι να παρουνε την Πολη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινώντας να πω , πως το ξέρω ότι δεν είμαι το υπόδειγμα πολίτη αλλά το προσπαθώ το θέμα , αλλά πραγματικά δεν αντέχω άλλο να βλέπω γύρω μου τόση καφρίλα και απάθεια.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ σαν χαρακτήρας να γίνω αναίσθητος (όπως πχ ο αδερφός μου ο οποίος κ βόμβες να πέφτουν , ζαμανφού ο κύριος).

 

Δεν αντέχω να βλέπω :

  • Τους 9/10 οδηγούς στα διόδια να πετάνε το χαρτάκι της απόδειξης στον δρόμο...
  • Τους 99/100 των καπνιστών να φυτεύουν τις γόπες στην άμμο της παραλίας...
  • Που είμαστε στο 2014 και ακόμα να εφαρμοστεί ο αντικαπνστικός νόμος στους κλειστούς χώρους)
  • Οδηγοί να πηγαίνουν στην εθνική με 90 στην μεσαία λωρίδα όταν δεν υπάρχει άλλο αυτοκίνητο μέχρι τον ορίζοντα. Σήμερα το πρωί , ήμουν στην ΔΕ λωρίδα με 100 και για να μην παρανομήσω , έπρεπε να αλλάξω 2 λωρίδες πιο ΑΡ για να περάσω θείτσα με 90 στην μεσαία. ...
  • Μηχανόβιους ανάμεσα στην ΑΡ και ΜΕ λωρίδα που ενώ τους έχω βγάλει φλας 5δευτ πιο πριν , περνάνε σφήνα και μου κορνάρουν κιόλας....
  • Οδηγούς που παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους στο πάρκινγ του Γρηγόρη στην Καβάλας , οριζόντια ως προς τον δρόμο με αποτέλεσμα να χωράνε μόνο 4 ενώ αν τα έβαζαν κάθετα θα χώραγαν πάνω από 10....
  • Οδηγούς που δεν  βγάζουν φλας ποτέ....
  • Οδηγούς που μπαίνουν σε βενζινάδικα , πάρκινγκ supermarker , ανάποδα δλδ από την έξοδο.
  • Την νοοτροπία στην επαρχία. Πήγα να παρκάρω στο δημόσιο πάρκινγκ στο Χαλκούτσι και την ίδια στιγμή έβγαινε ανάποδα (παραβίαζε το απαγορευτικό) , θείτσα με το φορτηγάκι. Στην ερώτηση "γιατί πας ανάποδα;" η απάντηση ήταν "δεν θα μου πεις πώς να οδηγήσω στο χωριό μου"...
  • Οδηγούς που μιλάνε στο κινητό και λες τώρα θα πέσει πάνω μου. 
  • Ιδιοκτήτες σκύλων που αφήνουν το ζωντανό να χέσει κ αφήνουν την κουράδα εκεί για να την πατήσεις. 
  • Beach καφέ στον Κάλαμο που έχει ξαπλώστρες με κράτηση!!!(εδώ έφαγε γείωση και έκατσα όπου βρήκα...)
  • Που όταν ζητάω απόδειξη για τις αγορές μου (από περίπτερο μέχρι λαική) με κοιτάνε με στραβό μάτι. 
  • Που θέλουν να πάνε να πληρώσουν τον λογαριασμό και αφήνουν με alarm το αυτοκίνητο ακριβώς έξω από το κατάστημα , κλείνοντας την μία από τις 2 λωρίδες σε δρόμο διπλής κυκλοφορίας (με 1 λωρίδα ανά κατεύθυνση) ενώ σε 5 μέτρα έχει κενή θέση....
  • Που παρκάρουν σε θέση για ΑΜΕΑ ή για εγκυμονούσες/με παιδιά ενω όλο το supermarket είναι άδειο (για πιο κοντά)...
  • Ή που παρκαρουν ακριβώς έξω από την πόρτα και άντε να περάσεις. ...
  • Που πας σε καφετέριες και αντί να βλέπεις ανθρώπους να επικοινωνούν , βλέπεις ζαβλακωμένη νεολαία μπροστά σε 4,7 ίντσες(ή τώρα πρέπει πω 5.5'';) ...
  • Που πας στο τέλος του μήνα στην τράπεζα και βλέπεις γέρους να περιμένουν την σύνταξη λες και το ΑΤΜ θα την φάει.
  • Που πας στο ταχυδρομείο να πάρεις συστημένο και η ουρά είναι μέχρι την πόρτα με γέρους που πληρώνουν την ΔΕΗ (2 λεπτά στο ΑΤΜ).
  • Που οι γέροι , πάντα σου τρώνε την ουρά. Τί βιάζονται τόσο; Να γυρίσουν σπίτι να τσακωθούν με την γριά;
  • Που κοιτάς τί διαβάζει ο κόσμος στην παραλία και βλέπεις μόνο ciao, hello , εγώ , εσύ, αυτός κτλ Κανείς δεν διαβάζει λογοτεχνία πλέον;
  • Που η νεολαία πλέον δεν γράφει στα Ελληνικά αλλά με greeklish (καλά για τόνους δεν συζητώ καν) . Η αδερφή μου έχει 20 και δεν ξέρει ορθογραφία...
  • Που οι γονείς για να απασχολούνται τα παιδιά τους με κάτι και αυτοί να είναι χαλαροί , πετάνε ένα tablet σε αυτά ή μια τηλεόραση με παιδικά...
  • Που η σκέψη για ύπαρξη ποδηλατόδρομου, προκαλεί γέλιο...
  • Που οι γονείς επιτρέπουν στα Ελληνάκια να είναι τόσο χοντρά..
  • Που οι γιαγιάδες ακόμα και τώρα στα 36 μου, το 1ο πράγμα που με ρωτάνε είναι αν έφαγα...
  • Που στα σχολεία διδάσκουν τα βιβλία της νέας τάξης πραγμάτων (

    )

  • Tόσο spam και χλεύη όταν κάποιος πάει να γράψει κάτι στα σοβαρά. Τόση ποιά έλλειψη επιχειρημάτων που όλοι βολεύνται σε αυτήν;
  • Που , που , που ...πραγματικά η λίστα είναι ατέλειωτη...και έχω βάλει αθώα παραδείγματα. 

Και αφού τα έβγαλα από μέσα μου , αναρωτιέμαι , γιατί τόση καφρίλα και έλλειψη σεβασμού για τον συνάθρωπό στην Ελλάδα; Έχω ταξιδεύψει πολύ κ έχω ζήσει και 7 μήνες στην Ολλανδία αλλά τέτοιο χάλι με κάνει και ντρέπομαι που λέγομαι (νεο)Έλληνας...

 

Πώς μπορώ να κάνω κάτι; Που στο διάολο θα φέρω τα παιδιά μου; 

 

 

(Ή πώς μπορώ να γίνω και εγώ ένα ζώον (sorry ζωάκια) για να μην έχω νεύρα??? )

 

 

Παρακαλώ όχι πολύ χλεύη (κοίτα λίστα , τελευταία καταχώρηση), ενώ αν δω ότι το πράγμα ξεφεύγει θα κάνω ο ίδιος report για κλείδωμα...  :-)

Έξω βόρεια είναι μονόδρομος ιδίως αν θες παιδιά. Ελλάδα μόνο για διακοπές απόμερα εκτός μεγάλων πόλεων. Απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησε κορνα. Και αν ειναι βράδυ παιζε με φώτα να καταλαβει ο άλλος οτι έκανε μλκια.

Άσε και δεν το ξανακάνω./

Κάθε μέρα κάνω το δρομολόγιο Ωρωπός-Αμφιάλη-Ωρωπός , οπότε καταλαβαίνετε τι συναντώ σε αυτά τα 120χμλ.

 

Σήμερα ξανασυνάντησα την τύπισσα με τα 90χλμ/ώρα στην μεσαία λωρίδα και η εθνική άδεια μέχρι όπου βλέπει το μάτι.

Εγώ στην ΔΕ με 100χλμ/ώρα. Βγαίνω μεσαία και περιμένω 1 λεπτό πίσω της στα 20 μέτρα για να δω αν θα κάνει ΔΕ.

Παίζω τα φώτα 2 φορές. Και τί κάνει η αθεόφοβη? Πατάει τα φρένα(ίσα να τρομάξω) και βγάζει κωλοδάχτυλο.

Επειδή τα είδα κόκκινα και έχασα τον δρόμο από μπροστά μου , κάνω ΔΕ και ηρεμω για 3 λεπτά πριν συνεχίσω...χήρα την γυναίκα μου δεν την κάνω για μια μ@λακισμένη.

 

Επίσης χθες το απόγευμα σε επαρχιακό δρόμο , βγάζω από πριν φλας να στρίψω ΑΡ σε στενό. Και τί κάνει η ηλίθια από πίσω μου? Μα φυσικά με προσπερνάει από ΑΡ ενώ ήδη εγώ έστριβα , περνώντας ξυστά μπροστά μου ανάμεσα σε μια στάση ΚΤΕΛ και εμένα...Αφού σταμάτησα να δω αν είχε καεί το λαμπάκι του φλας...

Δεν μπορώ να καταλάβω, ληγμένα παίρνουν;;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα πιάσουμε την οδηγική παιδεία παιδιά δεν θα τελειώσουμε ποτέ. και δεν είναι μόνο οι Έλληνες ε!

δηλαδή απορώ οι ξένοι ενώ οδηγούν μια χαρά στις χώρες τους γιατί στα νησιά οδηγούν ξεσαλωμένοι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε και δεν το ξανακάνω./

Κάθε μέρα κάνω το δρομολόγιο Ωρωπός-Αμφιάλη-Ωρωπός , οπότε καταλαβαίνετε τι συναντώ σε αυτά τα 120χμλ.

 

Σήμερα ξανασυνάντησα την τύπισσα με τα 90χλμ/ώρα στην μεσαία λωρίδα και η εθνική άδεια μέχρι όπου βλέπει το μάτι.

Εγώ στην ΔΕ με 100χλμ/ώρα. Βγαίνω μεσαία και περιμένω 1 λεπτό πίσω της στα 20 μέτρα για να δω αν θα κάνει ΔΕ.

Παίζω τα φώτα 2 φορές. Και τί κάνει η αθεόφοβη? Πατάει τα φρένα(ίσα να τρομάξω) και βγάζει κωλοδάχτυλο.

Επειδή τα είδα κόκκινα και έχασα τον δρόμο από μπροστά μου , κάνω ΔΕ και ηρεμω για 3 λεπτά πριν συνεχίσω...χήρα την γυναίκα μου δεν την κάνω για μια μ@λακισμένη.

 

η τύπισσα που πάει με 90 χλμ/ωρ στη μεσαία λωρίδα γιατί σε ενοχλεί?

γιατί δεν την περνάς από αριστερά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τύπισσα που πάει με 90 χλμ/ωρ στη μεσαία λωρίδα γιατί σε ενοχλεί?

γιατί δεν την περνάς από αριστερά?

Όντως θα ήταν πολύ χειρότερα να πηγαίνει στην αριστερή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Γιατί υπάρχει τόση καφρίλα;

- Επειδή μπορούν...

- Και γιατί μπορούν;

- Επειδή δεν τιμωρούνται.

- Και γιατί δεν τιμωρούνται;

- Επειδή δε νοιάζεται κανείς;

- Και γιατί δε νοιάζεται κανείς;

- Επειδή είναι τέτοια η νοοτροπία μας.

- Και γιατί είναι τέτοια η νοοτροπία μας;

 

Όλες οι συζητήσεις που θα κάνετε σχετικά με όσα ανέκαθεν μας ταλαιπωρούν, πάντα θα καταλήγουν στην τελευταία ερώτηση. Δεν έχω την απάντηση σε αυτήν, αλλά όταν βρεθεί, ίσως μόνο τότε αλλάξει κάτι σε αυτόν τον τόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα πιάσουμε την οδηγική παιδεία παιδιά δεν θα τελειώσουμε ποτέ. και δεν είναι μόνο οι Έλληνες ε!

δηλαδή απορώ οι ξένοι ενώ οδηγούν μια χαρά στις χώρες τους γιατί στα νησιά οδηγούν ξεσαλωμένοι;

δεν οδηγουν καλυτερα στις χωρες τους ειναι το ιδιο βλακες απλα εδω ανεβαζουν τη βλακεια λιγο παραπανω λογο διακοπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τύπισσα που πάει με 90 χλμ/ωρ στη μεσαία λωρίδα γιατί σε ενοχλεί?

γιατί δεν την περνάς από αριστερά?

Καταρχάς είναι παράνομη http://www.glavopoulos.gr/kok/kok017.php

όπου στο 10 διαβάζουμε :

10. Στις περιπτώσεις κίνησης των οχημάτων σε παράλληλες σειρές (στοίχους), οι οδηγοί των βραδυπορούντων οχημάτων υποχρεούνται να κινούν αυτό στη δεξιά λωρίδα του οδοστρώματος. 

 

Άρα είναι υποχρεωτική η κίνηση στην πιο ΔΕ ελεύθερη λωρίδα και πας ΑΡ σε προσπέρασμα.

Εγώ που ήμουν στην ΔΕ , έπρεπε για να μην  παρανομήσω να αλλάξω 2 λωρίδες , να πάω στην 3η να περάσω και να ξανα αλλάξω 2 λωρίδες κ να πάω ΔΕ. 

Και αν από ΑΡ ερχόταν άλλο αυτοκίνητο πχ εσύ με 120χλμ/ώρα ή θα έπρεπε να περιμένω να περάσεις ή να περάσω κ να περιμένεις εσύ , δλδ καθυστερήσεις.

 

Πολύ πιο αναλυτικά το λέει εδώ http://www.uturn.gr/ut/content.php?237-RightLane

 

Λογικά θα το έχετε παρατηρήσει , δεν μπορεί.

Συνήθως μεγάλοι σε ηλικία ή γυναίκες με Ν (αυτά τους μαθαίνουν?) να είναι στην μεσαία και από πίσω ουρά αυτοκινήτων και από ΑΡ να περνάνε με 120 και εσύ αν είσαι στην μεσαία πίσω από το γαιτανάκι να πρέπει να επιταχύνεις σαν τρελός για να περάσεις... 

 

Όποιος έχει ταξιδέψει εξωτερικό (εκτός από νότια Ιταλία) , θα δει την ΔΕ λωρίδα γεμάτη και την ΜΕ και ΑΡ ποιο άδειες.

Στην Ελλάδα θα δεις την ΔΕ 'αδεια και τις ΜΕ και ΑΡ γεμάτες (και το χειρότερο , τεράστια διαφορά σχετικής ταχύτητας μεταξύ ΜΕ και ΑΡ πχ στην μεσαία 80-90 και στην ΑΡ 120 και βάλε -> άκρως επικίνδυνο).

 

Νομίζω όμως ότι το νήμα αποκλίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί πάνε στη μέση και αριστερά για "ασφάλεια"! Και άντε να το κάνουν εκεί που έχει 3 λωρίδες, το κάνουν και σε επαρχιακές εθνικές οδούς και δρόμους κι εκεί είναι πραγματικά επικίνδυνο γιατί δυσκολεύουν πολύ την προσπέραση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επαρχιακές εθνικές οδούς υπάρχει το πρόβλημα ότι κάθε 10 μέτρα έχει και έξοδο, οπότε το σωστό για μένα είναι να μην προσπερνάς αν βλέπεις τον άλλο να φρενάρει συνέχεια ή να οδηγεί προς τη μέση. Εγώ το κάνω συνέχεια όταν βλέπω κάποιον να με έχει πάρει καροτσάκι για κανά χιλιόμετρο στα 100 χμ/ω και να πλησιάζει η έξοδός μου, φαντάσου δε όλους τους ξένους που δεν ξέρουν τους δρόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ts,

μπράβο που έκατσες και έφτιαξες τη λίστα.

 

Συμφωνώ στα περισσότερα. Γιατί είμαι και εγώ γκρινιάρης. Ναι, έτσι μας βαφτίζουν οι "φιλήσυχοι πολίτες". Έτσι λέω εγώ αυτούς που πρώτο τους μέλημα είναι να μην κάνουν φασαρία, ασχέτως του ότι έτσι χάνουν το δίκιο τους.

Εγώ δυστυχώς είμαι οξύθυμος, οπότε χάνω το δίκιο μου από την άλλη μεριά. Κάποτε (όταν και αμα φτάσω τα 60 μάλλον) θα ηρεμήσω και θα δω άσπρη μέρα.

 

Θέμα 1ον: Αδιαφορία. Κανένας δεν γουστάρει να συγκρουστεί για να αλλάξει τα αυτονόητα. Το βλέπεις και σε αυτό το thread με απαντήσεις του τύπου, άστα φίλε, η Ελλάδα είναι μόνο για διακοπές. Έλεος ρε παιδιά. Πως θα αλλάξει η πραγματικότητα αν δεν κάνετε κάτι γι αυτό;

 

Θέμα 2ον: Μπράβο nenya. ΑΥΤΗ είναι η σωστή τακτική. Κάνε ότι καλύτερο μπορείς, και το χιλιοειπωμένο γίνε η αλλαγή που θες να δεις στον κόσμο.

Δεν μπορεί, κάποτε θα αλλάξουν τα πράγματα. Θα πεθάνουν αυτοί οι οποίοι έχουν αυτή τη νοοτροπία. Δεν το εύχομαι. Απλά θα γίνει.

Αυτή η νοοτροπία διαμορφώθηκε σε άλλες εποχές. Χωρίς δεκάρα τσακιστή (ούτε έτοιμα), και με πολύ λιγότερους ανθρώπους και οχήματα.

 

Θέμα 3ον: Όποιος μπορεί να βρει μια τακτική για να αλλάξουμε τη νοοτροπία του κόσμου με ωραίο και σύντομο (μια ατάκα  προλαβαίνεις να πεις στο δρόμο) παρακαλείται να μας φωτίσει. Εγώ δυστυχώς μόνο λυσάω και βρίζω και ξεσπάω. Μπορεί να μετατοπίζω το καρδιακό επεισόδιο έτσι, αλλά σίγουρα δεν αλλάζει ο κόσμος έτσι. Μη σου πω χειροτερεύει κι άλλο. Άλλα όχι καριολάκια, δεν θα πάθω εγώ καρδιά και εγκεφαλικό. Θα κάτσετε να τα ακούσετε.

 

Όσο για την επαρχία, υπάρχει το αξίωμα: όταν οδηγείς σε χωριό, προτεραιότητα έχει αυτός που είναι από το χωριό. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...