Προς το περιεχόμενο

Δεν αντέχω άλλο τόσο καφρίλα...


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πατάει τα φρένα(ίσα να τρομάξω) και βγάζει κωλοδάχτυλο.Επειδή τα είδα κόκκινα και έχασα τον δρόμο από μπροστά μου , κάνω ΔΕ και ηρεμω για 3 λεπτά πριν συνεχίσω...χήρα την γυναίκα μου δεν την κάνω για μια μ@λακισμένη.

 

Αν τρόμαξες τόσο μάλλον ήσουν πολύ κοντά.

Φυσικά θα μπορούσες και απλά να συνεχίσεις την πορεία σου αλλά άλλο θέμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακούστε τι έγινε προχθές στα Seven Video net.

 

 

Εγώ μένω Ηράκλειο Κρήτης, διαφημίσανε λοιπών μεγάλη κλήρωση με δώρα μικρά και ενα XboxOne (για όλη την Ελλάδα ένα - καταξοδεύτηκαν) στο οποίο έγινε και παρουσίαση... Έρχεται η ώρα να γίνει η κλήρωση.... ακούω και λένε, "θα τραβάμε κλήρο, και αν αυτός που φωνάζουμε δεν είναι εδώ, πετάμε το χαρτάκι και παίρνουμε άλλον" λέω εγώ οκ, για το δωράκια τα μικρά λογικό....

 

Τελειώνει η κλήρωση και ΔΕΝ έχω ακούσει το όνομά μου --κλήρωση για την κονσόλα δεν έγινε-- Ρωτάω λοιπών τα παιδιά που δουλευαν εκεί τί γινεται με το Xbox1... μου λένε, όσοι κλήροι έμειναν θα τους στείλουμε Αθήνα για την μεγάλη κλήρωση... -λεω οκ λογικό-

 

Χθές διαβάζω άρθρο που είχε και ένα βίντεο με την ΚΛΗΡΩΣΗ του Xbox1 !!! Βλέπω το βίντεο... και φτάνει το σημείο της κλήρωσης... λέει λοιπών ο τύπος εκεί στους κλήρους το εξής: θα τραβάμε κλήρο, και αν αυτός που φωνάζουμε δεν είναι εδώ, πετάμε το χαρτάκι και παίρνουμε άλλον! Περιττό να σας πώ οτι μου ήρθε να τους πάρω τηλ να τους βρίσω!

 

Δηλαδή εμείς όλοι οι άλλοι που δεν είμαστε στην Αθήνα και προφανώς και στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μαγαζί, δέν δικαιούμαστε να μπούμε στην κλήρωση??? Η θα έπρεπε να πάμε εκεί? εκτός αν τα δικά μας ονόματα τα πέταξαν στην ανακύκλωση!

 

Το γεγονός οτι δώσανε ένα xbox για όλη την Ελλάδα δέν το σχολιάζω... Το διαφημίσανε λοιπών σε όλη την Ελλάδα, και έκαναν κλήρωση σε άτομα που βρισκόταν σε ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μαγαζί!!!

 

Αυτά όλα στο seven... έχω γράψει και σχετικό σχόλιο κάτω απο το Video στο Youtube.

 

Seven... πάντα κοντά στον ΠΕΛΑΤΗ!!

 

Δηλαδή εντάξει... αίσχος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τρόμαξες τόσο μάλλον ήσουν πολύ κοντά.

Φυσικά θα μπορούσες και απλά να συνεχίσεις την πορεία σου αλλά άλλο θέμα αυτό.

Είπα , ήμουν 20μ και επίσης δεν τρόμαξα. Πήγε να με τρομάξει. Ξαφνιάστηκα; Ναι...

 

΄Οσο για το να συνέχιζα , ναι είναι μια τακτική αλλά πώς περιμένω να συμπεριφερθεί ο άλλος σωστά όταν εγώ παρανομώ;;;(άσε που μπορείς να κλειστείς έτσι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ σε ακραίες καταστάσεις, οπού η παρανομία του άλλου δεν είναι μια γόπα από το παράθυρο. Όταν φτάνει σε σημείο να είναι ΑΜΕΣΑ επικίνδυνος για σένα, δεν κοιτάς να του ανοίξεις τα μάτια, αλλά να γλιτώσεις εσύ το ατύχημα.

 

Nαι ρε φιλε αλλα αμα κοιτάμε ολοι πως θα ειμαστε παρτάκηδες και να την γλιτώσουμε μονο εμεις ετσι δεν θα δουλέψει τιποτα σωστά και μετά θα μπαίνουμε και θα λεμε ξέρεις η χώρα πάει κατα διαολου και εκεινο δεν αλλαζει το άλλο δεν αλλάζει. Αν θες να αλλάξεις κάτι θα μπεις και εσυ μπροστα και θα πάρεις την πρωτοβουλια να το αλλάξεις. Βλέπω κάποιον ο οποιος κάνει μλκια στο δρομο? εγω θα του την πώ ρε φιλε ειτε με κορνα ειτε με φώτα τωρα αμα πέσω σε τρελο που αρχιζει και βριζει ή κανει χειρονομιες ε δεν θα μπω στη διαδικασια να μπλέξω τοτε στριβω και φεύγω.

 

Αν και ακομα και τοτε μπορεις να πάρεις πινακιδες και να κάνεις καταγγελια. Αλλα εκει ας μη μπλέξεις οκ ειναι δουλεια της αστυνομιας να βεβαιώσει παράβαση σε κάποιον που παραβιάζει τον ΚΟΚ που και παλι στατιστικά αυτος ειναι ο πιο δυσκολος έλεγχος γιατι ο άλλος μπορει να ειναι κακοποιός και να ριξει στους αστυνομικους μονο εκει φευγεις γιατι λες δεν μπορω να κάνω τιποτα δεν ειμαι εκπαιδευμενος να κάνω , αλλα αν ο άλλος ειναι πολιτης και καταλαβαινει εκει γιατι να μην κάνεις παρατηρηση? εγω εχω δει οτι καποιες φορές που πάτησα κορνα στον Κηφισο ή αναψα φωτα για κάποιον που αλλαξε μπροστα μου λωριδα χωρις φλάς μετα πιο πάνω αλλαξε με φλάς αυτη τη φορά. 

 

Στη τελικη τιποτα δεν θα αλλαξει αμα βλέπεις τον αλλον να μλκιζεται και εισαι και εσυ απαθής επειδη δεν θές να εκτεθεις. Ο αλλος θα το εκλαβει οτι συμφωνεις σιωπηλά με την κινηση του και ετσι ειναι ακομα και αν εσυ δεν θες να δειξεις αυτο με την απαθεια σου αυτο δειχνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ρε φιλε αλλα αμα κοιτάμε ολοι πως θα ειμαστε παρτάκηδες και να την γλιτώσουμε μονο εμεις ετσι δεν θα δουλέψει τιποτα σωστά και μετά θα μπαίνουμε και θα λεμε ξέρεις η χώρα πάει κατα διαολου και εκεινο δεν αλλαζει το άλλο δεν αλλάζει. Αν θες να αλλάξεις κάτι θα μπεις και εσυ μπροστα και θα πάρεις την πρωτοβουλια να το αλλάξεις. Βλέπω κάποιον ο οποιος κάνει μλκια στο δρομο? εγω θα του την πώ ρε φιλε ειτε με κορνα ειτε με φώτα τωρα αμα πέσω σε τρελο που αρχιζει και βριζει ή κανει χειρονομιες ε δεν θα μπω στη διαδικασια να μπλέξω τοτε στριβω και φεύγω. Αν και ακομα και τοτε μπορεις να πάρεις πινακιδες και να κάνεις καταγγελια. 

 

Στη τελικη τιποτα δεν θα αλλαξει αμα βλέπεις τον αλλον να μλκιζεται και εισαι και εσυ απαθής επειδη δεν θές να εκτεθεις. Ο αλλος θα το εκλαβει οτι συμφωνεις σιωπηλά με την κινηση του και ετσι ειναι ακομα και αν εσυ δεν θες να δειξεις αυτο με την απαθεια σου αυτο δειχνεις.

Συμφωνώ αν και πολλές φορές δεν κάνω αυτό που λες και που είναι το σωστό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ αν και πολλές φορές δεν κάνω αυτό που λες και που είναι το σωστό...

 

Συμφωνω πως στο δρομο δεν ξέρεις σε τι κουμάσι θα πέσεις υπάρχουν αρκετες κατηγοριες ανθρωπων αυτοι που σεβονται και συνεργαζονται αυτοι που θα σε γράψουν στα τέτοια κακοποιοί και υπόκοσμος , αλήτες , τρολλς κτλπ. Σημερα το μεσημερι που γυρνουσα σπιτι ηταν ένας τύπος ο οποίος πατάει κορνα επειδη σταματήσαμε σε ενα σταυροδρομι να ελέγξουμε παρολο που δεν ειχαμε εμεις stop γυρναω πισω του ριχνω μια ματιά. Και μετά στο επομενο σταυροδρομι ο τυπος γκαζώνει κάνουμε το αμάξι δεξιά για να περάσει. 

 

Αν οδηγουσα εγω δεν θα το έκανα αυτο αλλα επειδη οδηγουσε ο πατέρας μου και φοβηθηκε ο άνθρωπος έκανε λιγο δεξιά. Εγω ξέρεις τι θα έκανα? θα πηγαινα κανονικά και αμα ηθελε ας προσπερνούσε απο τη στιγμη που σε δρομο που απαγορεύεται η προσπέραση προσπεράσεις την ευθύνη την έχει αυτος και οχι εγώ. Αν θέλει να κάνει το μάγκα μπορει να πάει σε μια αλάνα και να αρχισει να κτυπιέται μονος του με χειροφρενα κτλπ το ειπα μετά στον πατέρα μου οτι τον πισω τον ελεγχεις εσυ με την ταχυτητα σου δεν σε ελεγχει αυτος. Πάνω σου δεν προκειται να πέσει αρα δεν θα κάνεις οτι θέλει ο πίσω. Αυτος θα προσπαρμοστεί στη δικη σου ταχύτητα αν δεν του αρέσει κοβει σε ένα στενό και φευγει απο άλλο δρομο. Εκτος φυσικα και αν ειναι ασθενοφορο ή υπάρχει κάποιο σοβαρο προβλημα τοτε να κάνεις δεξιά αλλα οχι επειδη τραμπουκιζει ο άλλος απο πισω. 

 

Μιλάω αποκλειστικά για δρομους οπου απαγορεύεται η προσπέραση και δεν ειναι με 2-3 λωριδες οπου στην αριστεροτερη πάνε αυτοι που τρέχουν φυσικα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά πάντως στο θέμα της οδήγησης, έχοντας προσωπικά διασχίσει σχεδόν όλες τις κεντροδυτικές χώρες της Ευρώπης με αυτοκίνητο, αυτά που αντιμετωπίζω στην Ελλάδα δεν τα αντιμετώπισα πουθενά αλλού.

 

Δεν ήταν πουθενά απροβλημάτιστες οι διαδρομές. Ήταν ομως κατα κύριο λόγο ανθρώπινα λάθη και αυτό το καταλαβαίνεις και το προσπερνάω.

 

Στην χώρα μας ειναι αδιαφορία και σταρχιδισμός.

Αυτό απλά σε εξαγριώνει και κάπως έτσι άρχιζε θα να γράψεις αυτά που γράφει ο ts σε ενα φόρουμ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που νευριάζω με οδηγική συμπεριφορά στην Ελλάδα θυμάμαι τον εφιάλτη που έζησα πηγαίνοντας στην Αίγυπτο.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως στους τυφλούς θα βασιλεύει ο μονόφθαλμος απλά είπα να αναφέρω και τα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που βαζουν πανω απο ολα το εγω τους ειναι κομπλεξικοι με αυτο, προσπαθουν να σε μειωσουν για να δειχτουν, αν δουν οτι δεν τους δινεις σημασια καιγονται...

 

Αλλα αρχισα να μην αγχωνομαι για κανεναν, γιατι ετσι λενε, αυτον μπορουμε να τον κανουμε οτι θελουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θέμα 3ον: Όποιος μπορεί να βρει μια τακτική για να αλλάξουμε τη νοοτροπία του κόσμου με ωραίο και σύντομο (μια ατάκα  προλαβαίνεις να πεις στο δρόμο) παρακαλείται να μας φωτίσει. Εγώ δυστυχώς μόνο λυσάω και βρίζω και ξεσπάω. Μπορεί να μετατοπίζω το καρδιακό επεισόδιο έτσι, αλλά σίγουρα δεν αλλάζει ο κόσμος έτσι. Μη σου πω χειροτερεύει κι άλλο. Άλλα όχι καριολάκια, δεν θα πάθω εγώ καρδιά και εγκεφαλικό. Θα κάτσετε να τα ακούσετε.

 

Όσο για την επαρχία, υπάρχει το αξίωμα: όταν οδηγείς σε χωριό, προτεραιότητα έχει αυτός που είναι από το χωριό. :P

 

Εγω χθες που πήγε να μου βγει μια στο δρομο , στη μέση του δρομου ρε στα ξαφνικά ευτυχως δεν έτρεχα και ειχα τα μάτια μου εκει. Περνάω απο διπλα της κατεβάζω το παράθυρο και της κάνω "Ρε κοπελα μου κοιτα και λιγο το δρομο έλεος." απλα γυρισε με κοιταξε και εφυγε. Σε έναν άλλον που πηγε να βγει χωρις να κοιτάξει αριστερά το ιδιο κόρνα + νοημα στο μάτι να βλέπει άλλη φορά.Ενταξει δεν χρειαζεται να βρισεις εμενα ας πουμε δεν μου βγαινει αλλα παρατήρηση σιγουρα του στυλ τι κανεις εκει τρελαθηκες? κάτι σε τετοιο στυλ. Αμα μεινεις ψυχραιμος μπορει να σου βγει κατι πολυ πετυχημένο θα το θυμασαι μετά και θα γελάς. 

 

Οι καλυτεροι ολων ειναι οι γέροι και οι ντελιβεράδες πάντως. Καλα οι ντελιβεραδες σκοτωνονται να πάνε τις παραγγελιες οποτε κανουν ενα καρο μλκιες 500 παραβιασεις στον ΚΟΚ τους έχουν μαθει ολοι. Οι μεγάλης ηλικιας δεν καταλαβαινουν τπτ εκει δωσε κορνα την κορνα θα χαλάσεις στο τέλος χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τους ηλικιωμένους, υπάρχει νόμος που να τους απαγορεύει από κάποια ηλικία και μετά; Μπαίνω μια φορα μετα απο χρονια στον παππου μου. Μέσα σε κάμποσες μαλακίες που έκανε, κατι κρεμασμένες δευτέρες, κάτι μπουνιές στα τιμόνια κτλ, πρέπει να παραβίασε και 2 stop. Εγκλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πρέπει να υπάρχει όριο αλλά δεν θυμάμαι από ποια ηλικία και πάνω. Η γιαγιά μου οδηγούσε μέχρι τα 68 της, κάποτε έκανε ένα λάθος που παραλίγο να της κοστίσει την ζωή και έλεγε τότε οτι την έσωσε ο άγιος που είχε στην εικόνα μέσα στο αμάξι της, από τότε σταμάτησε σιγά σιγά να οδηγεί μέχρι που σταμάτησε και τελείως μετά 2-3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα , ήμουν 20μ και επίσης δεν τρόμαξα. Πήγε να με τρομάξει. Ξαφνιάστηκα; Ναι...

 

΄Οσο για το να συνέχιζα , ναι είναι μια τακτική αλλά πώς περιμένω να συμπεριφερθεί ο άλλος σωστά όταν εγώ παρανομώ;;;(άσε που μπορείς να κλειστείς έτσι).

 

 

Μιας και είσαι by the book θα ξέρεις πως 20μ στα 90χλμ/ώρα είναι πολύ κοντά.

Για επικίνδυνο σε κόβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς είναι παράνομη http://www.glavopoulos.gr/kok/kok017.php

όπου στο 10 διαβάζουμε :

10. Στις περιπτώσεις κίνησης των οχημάτων σε παράλληλες σειρές (στοίχους), οι οδηγοί των βραδυπορούντων οχημάτων υποχρεούνται να κινούν αυτό στη δεξιά λωρίδα του οδοστρώματος. 

Αυτό είναι κανόνας προσπέρασης και αναφέρεται στο ενδεχόμενο να μην υπάρχει ελεύθερη λωρίδα αριστερά, δλδ την πρώτη περίπτωση που εξετάζει ο ΚΟΚ και απαγορεύει την προσπέραση από δεξιά. Γι' αυτό και χρησιμοποιεί τον όρο "βραδυπορούντων", γιατί δεν έχει να κάνει με όριο ("όσα κινούνται με κάτω από 90") αλλά σε συνάρτηση με τα υπόλοιπα οχήματα. Αλίμονο αν όποτε είχαμε κάποιον καυλάκια να μας παίζει τα φώτα με χώρο για προσπέραση, να μας έπιανε το φιλότιμο.

 

Και μιας και 90 στη μεσαία μια χαρά εντός των κατώτατων ορίων είναι, δε βρίσκω το λόγο να καίει ο καθένας τη βενζίνη του όπως γουστάρει του από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...