Προς το περιεχόμενο

Δεν αντέχω άλλο τόσο καφρίλα...


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η δεξιά κατεύθυνση κυκλοφορίας, εννοεί ότι κινούμαστε στο δεξιό ρεύμα και όχι στο αριστερό όπως στην αγγλία.

 

σύμφωνα με άρθρο 16, στη σε δρόμους με τουλάχιστον 2 λωρίδες, δεξιά κινούνται οι οδηγοί φορτηγών, λεωφορείων και βραδυκίνητων και βραδυπορούντων οχημάτων. αν έχει οριστεί άλλη λωρίδα, τότε ισχύει η άλλη λωρίδα που έχει οριστεί.

ένα όχημα που κινείται με 90χλμ/ ώρα, σε δρόμο με max 120χλμ/ ώρα, δεν θεωρείται βραδυκίνητο και βραδυπορών οχημάτων.

 

το ίδιο ισχύει και για το άρθρο 17. σε δρόμο με max 120χλμ/ ώρα, τα 90χλμ/ ώρα δεν μπορούν να θεωρηθούν ως λίγο, ώστε να πρέπει να πάνε δεξιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια επισήμανση liakjim. Το κόκκινο αφορά, όπως αναφέρει το άρθρο, τους οδηγούς «φoρτηγών, λεωφoρείων και βραδυκίνητων και βραδυπoρoύντων γενικά oδικών oχημάτων» οπότε δε νομίζω το ι.χ. που κινείται με 90χαω να εμπίπτει σε αυτές τις κατηγορίες. Καθαρά νομικά πάντα.

Διαφωνώ , ένα ΙΧ που παέι με 80χλμ~90χλμ μέ όριο 130χλμ/ώρα , σύμφωνα με την Ελληνική γλώσσα , είναι βραδυκίνητο.

Αν νομικά είναι αλλιώς, παρακαλώ να μου το αποδείξεις.

η δεξιά κατεύθυνση κυκλοφορίας, εννοεί ότι κινούμαστε στο δεξιό ρεύμα και όχι στο αριστερό όπως στην αγγλία.

 

σύμφωνα με άρθρο 16, στη σε δρόμους με τουλάχιστον 2 λωρίδες, δεξιά κινούνται οι οδηγοί φορτηγών, λεωφορείων και βραδυκίνητων και βραδυπορούντων οχημάτων. αν έχει οριστεί άλλη λωρίδα, τότε ισχύει η άλλη λωρίδα που έχει οριστεί.

ένα όχημα που κινείται με 90χλμ/ ώρα, σε δρόμο με max 120χλμ/ ώρα, δεν θεωρείται βραδυκίνητο και βραδυπορών οχημάτων.

 

το ίδιο ισχύει και για το άρθρο 17. σε δρόμο με max 120χλμ/ ώρα, τα 90χλμ/ ώρα δεν μπορούν να θεωρηθούν ως λίγο, ώστε να πρέπει να πάνε δεξιά.

Δηλαδή θες να πείς ότι πχ σε δρόμο με 2 λωρίδες με όριο 90χλμ/ώρα , από την στιγμή που είσαι σε ΙΧ και πας με 70χλμ/ωρα, άρα δεν είσαι φορτηγό και άρα όχι βραδυπορών ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΣ ΚΙΝΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΛΩΡΙΔΑ;;;

 

Δεν μου φαίνεται λογικό και εξακολουθω να διαφωνώ.

Βραδυπορούν σημαίνει πάω αργα δλδ πιο αργά από τους άλλους. 

 

Ας μιλήσει και κάποιος επαγγελματίας του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ , ένα ΙΧ που παέι με 80χλμ~90χλμ μέ όριο 130χλμ/ώρα , σύμφωνα με την Ελληνική γλώσσα , είναι βραδυκίνητο.

Αν νομικά είναι αλλιώς, παρακαλώ να μου το αποδείξεις.

 

σύμφωνα με τη ελληνική γλώσσα, δεν είναι βραδυκίνητο

 

κάποιος ο οποίος κινείται με μια απόκλιση της τάξης του 30% από το μέγιστο όριο δεν μπορεί να θεωρηθεί ως βραδυκίνητος

 

και με τι συγκρίνεις για να ορίσεις το κινούμενο με 90χλμ/ ώρα όχημα ως βραδυκίνητο?

μία χελώνα είναι βραδυκίνητη σε σχέση με έναν άνθρωπο. 

είναι όμως γρήγορη σε σχέση με ένα σαλιγκάρι

(αυτά ως αναφορά στην ορθότητα της ελληνικής γλώσσας)

 

αν διαβάσεις το άρθρο 29 του κοκ, θα δεις πως δεν επιτρέπεται η χρήση των αυτοκινητοδρόμων σε οχήματα που δεν μπορούν να κινηθούν με ταχύτητα μεγαλύτερη των 50χλμ/ ώρα.

αυτό από μόνο του θέτει ως ελάχιστο όριο ταχύτητας στον αυτοκινητόδρομο τα 50χλμ/ ώρα.

 

άρα, αυτή με τα 90 χλμ/ ώρα, μια χαρά κινούταν στη μεσαία λωρίδα

 

ο νόμος δεν λέει πως μόνο οι οδηγοί φορτηγών, λεωφορείων κ.α. επιτρέπεται να κινούνται στη δεξιά λωρίδα.

και αυτός που κινείται με 70 χλμ/ ώρα μπορεί να κινείται δεξιά, να προσπερνάει όποτε συναντάει βραδύτερο όχημα, και είτε να ξαναμπαίνει δεξιά είτε να συνεχίζει αριστερά αν δεν ενοχλεί ταχύτερα οχήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έτσι παιδιά. Εσείς να είστε στην αριστερή. Και αμα δεν σας στείλει κανένας σε κανα γκρεμο που πηγαίνει μαλιοκούβαρα..

όχι θα μπω στην δεξιά να με κάνει εκκλησάκι κανένα φορτηγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι θα μπω στην δεξιά να με κάνει εκκλησάκι κανένα φορτηγό.

Άσε που κάποιοι σταματάνε στη δεξιά και μάλιστα μετά από στροφή! Ό,τι να'ναι οι δρόμοι, δεν ξέρεις ποιο είναι το λιγότερο λάθος τελικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλερυ, δεν είναι όλα τα αυτοκίνητα για πάνω από 80km. Το δικό μου ας πούμε είναι ακυβέρνητο. Φαντάσου να είμαι στην αριστερή με 120 και να μου έρθει ο μπεμβεδάκιας με 180.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλερυ, δεν είναι όλα τα αυτοκίνητα για πάνω από 80km. Το δικό μου ας πούμε είναι ακυβέρνητο. Φαντάσου να είμαι στην αριστερή με 120 και να μου έρθει ο μπεμβεδάκιας με 180.

ήταν ένα τραβηγμένο ποστ για να δεις πως όπως θα φύγεις στο γκρεμό της αριστερής έτσι θα φύγεις και στης δεξιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν ένα τραβηγμένο ποστ για να δεις πως όπως θα φύγεις στο γκρεμό της αριστερής έτσι θα φύγεις και στης δεξιάς.

Άρα που καταλήγουμε? Σωστοί αυτοί που πάνε στη μεσαία! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ακόμα διαφωνώ αλλά δεν έχει νόημα έτσι κ αλλιώς. 

Την θείτσα που κατασκηνώνει στην μεσαία με 90 και γύρω της να την περνάνε από αριστερά και δεξιά θα την συναντώ κάθε πρωι... :fear:(όπως και τόσους άλλους/ες). 

 

Πάντως αυτό το ζήτημα θα ήθελα να ξεκαθαριστεί από κάποιον σχετικό. Αν ξέρω ότι κάνω λάθος δλδ να μην νευριάζω κιόλας. :-)

(βλέποντας όμως πως οδηγούν σε άλλες χώρες που έχω οδηγήσει -> Αγγλία (οκ ανάποδα αλλά το ίδιο) , Γερμανία, Γαλλία, Αυστρία, Ελβετία, Ολλανδία, Δανία, Ισπανία, Μαυροβούνιο , Τσεχία, Ιταλία (είπαμε βόρεια ε;) , Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Πορτογαλία -> δεν κάνω επίδειξη απλά για ισχυροποίηση των θέσεών μου , μάλλον τα λέω σωστά/.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να μιζεριάζεις για ολα τα στραβά που κάνουν οι άλλοι, γιατί δεν κοιτάς να κάνεις τα πράγματα που σου αρέσουν, να είσαι με τους ανθρώπους που σε κάνουν να νιώθεις καλά και απλά να αποφεύγεις ότι σε εκνευρίζει;

Μη νομίζεις οτι σε άλλες χώρες όλοι είναι συνεχώς χαμογελαστοί και ευγενικοί. Παντού υπάρχει αγένεια και γκρίνια από ανθρώπους που έχουν σιχαθεί τη ζωή τους, απλώς προσπάθησε να μην συμμετέχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να μιζεριάζεις για ολα τα στραβά που κάνουν οι άλλοι, γιατί δεν κοιτάς να κάνεις τα πράγματα που σου αρέσουν, να είσαι με τους ανθρώπους που σε κάνουν να νιώθεις καλά και απλά να αποφεύγεις ότι σε εκνευρίζει;

Μη νομίζεις οτι σε άλλες χώρες όλοι είναι συνεχώς χαμογελαστοί και ευγενικοί. Παντού υπάρχει αγένεια και γκρίνια από ανθρώπους που έχουν σιχαθεί τη ζωή τους, απλώς προσπάθησε να μην συμμετέχεις.

Δεν μπορείς να το κάνεις παντού αυτό. Στην περίπτωση που συζητάμε τώρα ας πούμε (δρόμος) δεν μπορείς να μη συμμετέχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να το κάνεις παντού αυτό. Στην περίπτωση που συζητάμε τώρα ας πούμε (δρόμος) δεν μπορείς να μη συμμετέχεις

 

Μπορείς να οδηγείς εσύ σύμφωνα με τον ΚΟΚ, και να ελπίσεις οτι τα παιδιά σου θα κάνουν το ίδιο.

Ούτως ή άλλως ότι και να πεις, δεν μπορείς να αναγκάσεις κανέναν οδηγό να σε σέβεται στο δρόμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...