Προς το περιεχόμενο

Δεν αντέχω άλλο τόσο καφρίλα...


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να οδηγείς εσύ σύμφωνα με τον ΚΟΚ, και να ελπίσεις οτι τα παιδιά σου θα κάνουν το ίδιο.

Ούτως ή άλλως ότι και να πεις, δεν μπορείς να αναγκάσεις κανέναν οδηγό να σε σέβεται στο δρόμο.

Δεν έχεις άδικο...άσε που μπορεί να μπλέξεις με τόσους τρελούς και επικίνδυνους που κυκλοφορούν...ποτέ δεν ξέρεις τι είναι ο άλλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Προσωπικά ακόμα διαφωνώ αλλά δεν έχει νόημα έτσι κ αλλιώς. 

Την θείτσα που κατασκηνώνει στην μεσαία με 90 και γύρω της να την περνάνε από αριστερά και δεξιά θα την συναντώ κάθε πρωι... :fear:(όπως και τόσους άλλους/ες). 

 

Πάντως αυτό το ζήτημα θα ήθελα να ξεκαθαριστεί από κάποιον σχετικό. Αν ξέρω ότι κάνω λάθος δλδ να μην νευριάζω κιόλας. :-)

(βλέποντας όμως πως οδηγούν σε άλλες χώρες που έχω οδηγήσει -> Αγγλία (οκ ανάποδα αλλά το ίδιο) , Γερμανία, Γαλλία, Αυστρία, Ελβετία, Ολλανδία, Δανία, Ισπανία, Μαυροβούνιο , Τσεχία, Ιταλία (είπαμε βόρεια ε ;) , Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Πορτογαλία -> δεν κάνω επίδειξη απλά για ισχυροποίηση των θέσεών μου , μάλλον τα λέω σωστά/.)

 

Ερώτηση κρίσεως, γιατί βλέπω ότι διαφωνείς που εγώ και κάποιοι άλλοι θεωρούμε αυτονόητο (δηλαδή ότι τα 90 χλμ/ώρα στην μεσαία λωρίδα είναι μια χαρά φυσιολογικά):

 

Κατά την άποψή σου, με όριο 130 χλμ/ώρα σε δρόμο ταχείας, έχω δικαίωμα να πηγαίνω με σταθερή ταχύτητα 130 χλμ/ώρα στην αριστερή λωρίδα, χωρίς να κάνω δεξιά για αυτόν που θα μου παίξει τα φώτα και θέλει να με προσπεράσει, παραβιάζοντας το όριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ τα 90χλμ/ώρα περιγράφονται ως "κατασκηνώνει";

Τι διάολο, φωτόνια οδηγείτε;

Πάντως ειδικά από όταν ακρίβυνε η βενζίνη βλέπω όλο και περισσότερους να κινούνται με τέτοιες ταχύτητες ή λίγο παραπάνω...παλιά έβλεπες πολύ περισσότερο κόσμο να τρέχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινώντας να πω , πως το ξέρω ότι δεν είμαι το υπόδειγμα πολίτη αλλά το προσπαθώ το θέμα , αλλά πραγματικά δεν αντέχω άλλο να βλέπω γύρω μου τόση καφρίλα και απάθεια.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ σαν χαρακτήρας να γίνω αναίσθητος (όπως πχ ο αδερφός μου ο οποίος κ βόμβες να πέφτουν , ζαμανφού ο κύριος).

 

 

Δεν αντέχω να βλέπω :

 

  • Τους 9/10 οδηγούς στα διόδια να πετάνε το χαρτάκι της απόδειξης στον δρόμο...
  • Τους 99/100 των καπνιστών να φυτεύουν τις γόπες στην άμμο της παραλίας...
  • Που είμαστε στο 2014 και ακόμα να εφαρμοστεί ο αντικαπνστικός νόμος στους κλειστούς χώρους)
  • Οδηγοί να πηγαίνουν στην εθνική με 90 στην μεσαία λωρίδα όταν δεν υπάρχει άλλο αυτοκίνητο μέχρι τον ορίζοντα. Σήμερα το πρωί , ήμουν στην ΔΕ λωρίδα με 100 και για να μην παρανομήσω , έπρεπε να αλλάξω 2 λωρίδες πιο ΑΡ για να περάσω θείτσα με 90 στην μεσαία. ...
  • Μηχανόβιους ανάμεσα στην ΑΡ και ΜΕ λωρίδα που ενώ τους έχω βγάλει φλας 5δευτ πιο πριν , περνάνε σφήνα και μου κορνάρουν κιόλας....
  • Οδηγούς που παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους στο πάρκινγ του Γρηγόρη στην Καβάλας , οριζόντια ως προς τον δρόμο με αποτέλεσμα να χωράνε μόνο 4 ενώ αν τα έβαζαν κάθετα θα χώραγαν πάνω από 10....
  • Οδηγούς που δεν  βγάζουν φλας ποτέ....
  • Οδηγούς που μπαίνουν σε βενζινάδικα , πάρκινγκ supermarker , ανάποδα δλδ από την έξοδο.
  • Την νοοτροπία στην επαρχία. Πήγα να παρκάρω στο δημόσιο πάρκινγκ στο Χαλκούτσι και την ίδια στιγμή έβγαινε ανάποδα (παραβίαζε το απαγορευτικό) , θείτσα με το φορτηγάκι. Στην ερώτηση "γιατί πας ανάποδα;" η απάντηση ήταν "δεν θα μου πεις πώς να οδηγήσω στο χωριό μου"...
  • Οδηγούς που μιλάνε στο κινητό και λες τώρα θα πέσει πάνω μου. 
  • Ιδιοκτήτες σκύλων που αφήνουν το ζωντανό να χέσει κ αφήνουν την κουράδα εκεί για να την πατήσεις. 
  • Beach καφέ στον Κάλαμο που έχει ξαπλώστρες με κράτηση!!!(εδώ έφαγε γείωση και έκατσα όπου βρήκα...)
  • Που όταν ζητάω απόδειξη για τις αγορές μου (από περίπτερο μέχρι λαική) με κοιτάνε με στραβό μάτι. 
  • Που θέλουν να πάνε να πληρώσουν τον λογαριασμό και αφήνουν με alarm το αυτοκίνητο ακριβώς έξω από το κατάστημα , κλείνοντας την μία από τις 2 λωρίδες σε δρόμο διπλής κυκλοφορίας (με 1 λωρίδα ανά κατεύθυνση) ενώ σε 5 μέτρα έχει κενή θέση....
  • Που παρκάρουν σε θέση για ΑΜΕΑ ή για εγκυμονούσες/με παιδιά ενω όλο το supermarket είναι άδειο (για πιο κοντά)...
  • Ή που παρκαρουν ακριβώς έξω από την πόρτα και άντε να περάσεις. ...
  • Που πας σε καφετέριες και αντί να βλέπεις ανθρώπους να επικοινωνούν , βλέπεις ζαβλακωμένη νεολαία μπροστά σε 4,7 ίντσες(ή τώρα πρέπει πω 5.5'';) ...
  • Που πας στο τέλος του μήνα στην τράπεζα και βλέπεις γέρους να περιμένουν την σύνταξη λες και το ΑΤΜ θα την φάει.
  • Που πας στο ταχυδρομείο να πάρεις συστημένο και η ουρά είναι μέχρι την πόρτα με γέρους που πληρώνουν την ΔΕΗ (2 λεπτά στο ΑΤΜ).
  • Που οι γέροι , πάντα σου τρώνε την ουρά. Τί βιάζονται τόσο; Να γυρίσουν σπίτι να τσακωθούν με την γριά;
  • Που κοιτάς τί διαβάζει ο κόσμος στην παραλία και βλέπεις μόνο ciao, hello , εγώ , εσύ, αυτός κτλ Κανείς δεν διαβάζει λογοτεχνία πλέον;
  • Που η νεολαία πλέον δεν γράφει στα Ελληνικά αλλά με greeklish (καλά για τόνους δεν συζητώ καν) . Η αδερφή μου έχει 20 και δεν ξέρει ορθογραφία...
  • Που οι γονείς για να απασχολούνται τα παιδιά τους με κάτι και αυτοί να είναι χαλαροί , πετάνε ένα tablet σε αυτά ή μια τηλεόραση με παιδικά...
  • Που η σκέψη για ύπαρξη ποδηλατόδρομου, προκαλεί γέλιο...
  • Που οι γονείς επιτρέπουν στα Ελληνάκια να είναι τόσο χοντρά..
  • Που οι γιαγιάδες ακόμα και τώρα στα 36 μου, το 1ο πράγμα που με ρωτάνε είναι αν έφαγα...
  • Που στα σχολεία διδάσκουν τα βιβλία της νέας τάξης πραγμάτων (* SPOILER *
  • Tόσο spam και χλεύη όταν κάποιος πάει να γράψει κάτι στα σοβαρά. Τόση ποιά έλλειψη επιχειρημάτων που όλοι βολεύνται σε αυτήν;
  • Που , που , που ...πραγματικά η λίστα είναι ατέλειωτη...και έχω βάλει αθώα παραδείγματα. 
Και αφού τα έβγαλα από μέσα μου , αναρωτιέμαι , γιατί τόση καφρίλα και έλλειψη σεβασμού για τον συνάθρωπό στην Ελλάδα; Έχω ταξιδεύψει πολύ κ έχω ζήσει και 7 μήνες στην Ολλανδία αλλά τέτοιο χάλι με κάνει και ντρέπομαι που λέγομαι (νεο)Έλληνας...

 

 

 

Πώς μπορώ να κάνω κάτι; Που στο διάολο θα φέρω τα παιδιά μου; 

 

 

 

* SPOILER *

 

 

 

Παρακαλώ όχι πολύ χλεύη (κοίτα λίστα , τελευταία καταχώρηση), ενώ αν δω ότι το πράγμα ξεφεύγει θα κάνω ο ίδιος report για κλείδωμα...  :-)

αλλαζεις χωρα μεγαλε!γλυτωνεις απο αυτα που σε χαλανε και μεις απο την μιρλα!Φιλικα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, είμαι ένας από αυτούς. Κάποτε είχα κάνει το Αθήνα-Σαλονίκη σε 4 ώρες (όλα για το μπιφτέκι). Πλέον 110 αυστηρό όριο.

Ισχύει και για μένα, ίσως λίγο μεγαλύτερο όριο (130-140) αλλά και πάλι έχω δει τεράστια διαφορά σε κατανάλωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως, γιατί βλέπω ότι διαφωνείς που εγώ και κάποιοι άλλοι θεωρούμε αυτονόητο (δηλαδή ότι τα 90 χλμ/ώρα στην μεσαία λωρίδα είναι μια χαρά φυσιολογικά):

 

Κατά την άποψή σου, με όριο 130 χλμ/ώρα σε δρόμο ταχείας, έχω δικαίωμα να πηγαίνω με σταθερή ταχύτητα 130 χλμ/ώρα στην αριστερή λωρίδα, χωρίς να κάνω δεξιά για αυτόν που θα μου παίξει τα φώτα και θέλει να με προσπεράσει, παραβιάζοντας το όριο;

Ότι ταχύτητα και να έχεις , πρέπει να πηγαίνεις στην όσο πιο δεξιά ελεύθερη λωρίδα και να πας πιο αριστερά μόνο όταν προσπερνάς και μετά ξαναγυρνάς δεξιά.

Αν είσαι στην αριστερή, σημαίνει ότι κάνεις προσπέραση σε κάποιον στην μεσαιά (σωστά ;; ;) , οπότε όταν τελείωσεις θα ξαναγυρίσεις πιο δεξιά και ο πίσω σου θα σε περάσει.

 

Είναι τόσο λογικό που είναι εντελώς αυτονόητο.

Το αντίθετο που εσύ το θεωρείς αυτονόητο (και όντως κάποιοι άλλοι)μου φαίνεται παράλογο και παράτυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε liakjim εχεις απολυτο δικιο σε ολα... Μου ερχονται και εμενα μερικα( 500+) αλλα θα μου παρει ωρα να τα γραψω...

Συμβουλη μου???? Παρε το αεροπλανακι και γυρνα στην Ολλανδια... Μην ξαναγυρισεις εδω. Η αν δεν μπορεις μακρια απο εδω ελα απλα για διακοπες και να δεις τους δικους σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ταχύτητα και να έχεις , πρέπει να πηγαίνεις στην όσο πιο δεξιά ελεύθερη λωρίδα και να πας πιο αριστερά μόνο όταν προσπερνάς και μετά ξαναγυρνάς δεξιά.

Αν είσαι στην αριστερή, σημαίνει ότι κάνεις προσπέραση σε κάποιον στην μεσαιά (σωστά ;; ;) , οπότε όταν τελείωσεις θα ξαναγυρίσεις πιο δεξιά και ο πίσω σου θα σε περάσει.

 

Είναι τόσο λογικό που είναι εντελώς αυτονόητο.

Το αντίθετο που εσύ το θεωρείς αυτονόητο (και όντως κάποιοι άλλοι)μου φαίνεται παράλογο και παράτυπο.

 

Ρε παιδιά, μια στάση ζαλίστηκα. Με τι διαφωνείτε σε αυτό που λέει ο λιακτζιμ; Δεν έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να νευριάζεις που γράφεις πιο πριν. Συζήτηση κάνουμε ;)
 
Περί βραδυπορείας, ο νόμος δεν ορίζει πάντα ελάχιστη ταχύτητα κίνησης συγκεκριμένα στην μεσαία και την αριστερή. Όπου υπάρχει κατώτατο όριο λογικό είναι να θεωρείς πως βραδυπορεία ισχύει ανάλογα αυτό, αλλά και με το ανώτατο όριο. Αν δηλαδή έχεις στη μεσαία κατώτατο όριο τα 80 και ανώτερο τα 120, τα 90χαω είναι βραδυπορεία και θα πας δεξιά. Όπου δεν υπάρχει κατώτατο όριο όμως μπορείς να το δεις αναλογικά και βάσει της μέσης ταχύτητας των οχημάτων, όχι μόνο βάσει της δικής σου ή αυτουνού που πάει αργά: Αν το εύρος ταχύτητας που μπορεί να αναπτύξει ένα όχημα είναι από τα 51χαω έως τα 120χαω και τα οχήματα κινούνται με μέση ταχύτητα τα 100χαω (που συμβαίνει συνήθως), ε τα 90χαω δε τα λες και βραδυπόρα. Η υπόθεση σου για όσους κινούνται αργά στη μεσαία και εμποδίζουν με βρίσκει σύμφωνο, η ένσταση μου είναι μόνο στο τελευταίο. Και στο κάτω κάτω αφενός τα όρια εξαρτώνται πάντα από την κίνηση των υπόλοιπων οχημάτων, θες-δε θες δε μπορείς να πας με 120 σε κίνηση, αφετέρου αν για εσένα κάποιος οδηγεί αργά στη μεσαία, κάνεις μια προσπέραση και τελείωσες, δεν υπάρχει λόγος εκνευρισμού.
 
Για τις δυο λωρίδες που ρώτησες, και μιας και είχα το χρόνο για έκθεση ( :P ) και ναι και όχι, εξαρτάται από το κατά πόσο εμποδίζει όταν κάθεται στην αριστερή. Για κάποιον που που κινείται σε οδόστρωμα (όχι μόνο αυτοκινητόδρομο) «με τουλάχιστον δυο λωρίδες», ο νόμος του επιτρέπει να παραμείνει στην αριστερή εκτελώντας πολλαπλές προσπεράσεις (άρθρο 17, παράγραφος 6), δεν είδα πουθενά όμως άρθρο που να απαγορεύει ρητά την παραμονή στην αριστερή, πάντα όταν μιλάμε για δύο λωρίδες και όταν στη δεξιά υπάρχουν οχήματα. Η ρητή απαγόρευση παραμονής στην αριστερή ισχύει μόνο «σε αυτoκινητόδρoμoυς ή oδoύς ταχείας κυκλoφoρίας -τριών ή περισσότερων λωρίδων κυκλoφoρίας- πρoς την αυτή κατεύθυνση» (άρθρο 29, παράγραφος 4) όπου «η ακραία αριστερή λωρίδα χρησιμοποιείται από επιβατηγά οχήματα ή μοτοσικλέτες ως λωρίδα προσπέρασης». Πρέπει όμως να δοθεί έμφαση στην δεύτερη παράγραφο του 17/6 και συγκεκριμένα στο «αν η ενέργειά τoυ αυτή δεν πρoκαλεί δυσχέρεια στoυς oδηγoύς ταχύτερων oχημάτων πoυ τoν πλησιάζoυν από πίσω». 
 
Το «τουλάχιστον» στο 6β καλύπτει και τον αυτοκινητόδρομο με τρεις λωρίδες, αφού στο άρθρο 26 δεν αναφέρει κάτι διαφορετικό, όταν η προσπέραση γίνεται από τη δεξιά στη μεσαία. Δηλαδή εγώ που προσπερνάω νταλίκες και ντάτσουν και από δεξιά μπαίνω στη μεσαία, μπορώ να παραμείνω στη μεσαία, όσο θέλω ή απλά μέχρι να καθαρίσει η δεξιά, εφόσον δεν προκαλώ πρόβλημα στην κυκλοφορία
 
Εδώ συναντάμε λογικό πρόβλημα όμως. Έστω πως προσπερνάω το ντάτσουν, είμαι στη μεσαία και μου έρχεται από πίσω ο άλλος με 140. Και εκεί αρχίζουν τα ωραία. Εγώ που είμαι μπροστά λεω «έχει την αριστερή ελεύθερη, ας με προσπεράσει», ο άλλος λέει «εμποδίζει την κυκλοφορία, πρέπει να μπει δεξιά» και κάπου εδώ αρχίζουν τα εγκεφαλικά. Ο νόμος υποχρεώνει εμένα να κάνω δεξιά, αν μπορώ, αφού προκαλώ πρόβλημα στην κυκλοφορία. Αν δεν μπορώ, επειδή ξέρω γω η δεξιά είναι γεμάτη νταλίκες και δεν υπάρχει τρόπος να μπω σε αυτή με ασφάλεια, τότε ο πίσω πρέπει να με προσπεράσει ή να παραμείνει σε απόσταση ασφαλείας πίσω μου μέχρι να βρω άνοιγμα δεξιά.
 
Το τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση δεν έχει σχέση μόνο με τη νομοθεσία αλλά με τον άνθρωπο. Όπως και να'χει, ο σωστός οδηγός όταν είναι μπροστά θα πρέπει να βρει τρόπο να μπει δεξιά ώστε να επιτρέψει στον πίσω να προσπεράσει, ανάβοντας βέβαια δεξί φλας για να τον ενημερώσει. Ο μαλάκας θα κολλήσει εκεί. Από την άλλη, ο σωστός οδηγός όταν είναι πίσω και δει ότι ο μπροστά δε μπορεί να αλλάξει στη δεξιά, θα βρει τρόπο να προσπεράσει με ασφάλεια από αριστερά. Ο μαλάκας θα του κολλήσει από πίσω. Και πάλι, μιλάω γενικά, όχι για το συγκεκριμένο παράδειγμα που έφερες εσύ.
 
Αρκετά μονοπωλήσαμε το θέμα με την οδήγηση πάντως. Το πραγματικό πρόβλημα μας είναι ότι ακόμα και στην οδήγηση μπαίνει μπροστά ο εγωισμός όλων μας και αντί να σκεφτούμε τα παραπάνω, ή στο συγκεκριμένο παράδειγμα τον πιο ασφαλή τρόπο να προσπεράσουμε ή να αφήσουμε να μας προσπεράσουν, το πρώτο πράγμα που μας έρχεται στο μυαλό είναι κάτι ανάλογο του «έτσι είσαι ρε; θα σου δείξω εγώ».

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akpe πολύ σωστός.

Απλά επειδή οι αναλογικότητες δεν είναι λογικές και δεν χρειάζεται να βγάζεις κομπιουτεράκι κάθε φορα πχ

όριο 130, ΔΕ όχι κάτω από 50 άρα μεσαία με πόσο?

όριο 120, ΔΕ όχι κάτω από 50 άρα μεσαία με πόσο?

όριο 110, ΔΕ όχι κάτω από 50 άρα μεσαία με πόσο?

όριο 100, ΔΕ όχι κάτω από 50 άρα μεσαία με πόσο?

κ.ο.κ.

και αν έχεις 4 λωρίδες , πόσο στην κάθε μια;;;

 

τότε ο νομοθέτης σου λέει απλά πήγαινε στην δεξιά, αν θες προσπέραση πήγαινε πιο αριστερά αν και εκεί βρεις κάποιον πιο αριστερά , αν και εκεί πιο αριστερά κ.ο.κ. και αν βρεις πολλούς στην σειρά , έχεις το δικαίωμα να παραμείνεις εκεί και αν τελειώσεις ξαναγύρνα πάλι στην τέρμα δεξιά επειδή και εσύ κάποια στιγμή θα είσαι βραδυπορούν για κάποιον πιο γρήγορο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ότι ταχύτητα και να έχεις , πρέπει να πηγαίνεις στην όσο πιο δεξιά ελεύθερη λωρίδα και να πας πιο αριστερά μόνο όταν προσπερνάς και μετά ξαναγυρνάς δεξιά.

Αν είσαι στην αριστερή, σημαίνει ότι κάνεις προσπέραση σε κάποιον στην μεσαιά (σωστά ;; ;) , οπότε όταν τελείωσεις θα ξαναγυρίσεις πιο δεξιά και ο πίσω σου θα σε περάσει.

 

Είναι τόσο λογικό που είναι εντελώς αυτονόητο.

Το αντίθετο που εσύ το θεωρείς αυτονόητο (και όντως κάποιοι άλλοι)μου φαίνεται παράλογο και παράτυπο.

 

Πολύ ωραία, άρα όταν ο δρόμος είναι εντελώς άδειος, μπορείς να πηγαίνεις με 130 χλμ/ώρα στη δεξιά λωρίδα, αφού εξάλλου αυτό εννοείται στο νόμο;

 

Αν θεωρείς ότι αυτό είναι σωστό, τότε καλά κάνω που δεν ενοχλούμαι όταν εμπίπτω στην κατηγόρια των οδηγών που κατηγορείς. Καλύτερα να με βρίζεις εσύ (ή ο κάθε εσύ, δεν είναι προσωπικό), παρά να σκοτωθώ πέφτοντας πάνω σε κανά τρακτέρ σε κάποια στροφή που δεν υπάρχει ορατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liakjim ήσουν Ολλανδία; Και γιατί έφυγες ρε αδερφέ; :)

Ολλανδία ήμουν το 08/2004-03/2005 αλλά για δουλειά.

 

@Malthador, το ξέρω πώς θα το κάνεις ,άλλωστε για αυτό άνοιξα το νήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...