Προς το περιεχόμενο

Driveclub [PS4]


mtzs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τη σύγκριση γραφικών μεταξύ DC και FH2 που έγινε μερικές σελίδες πίσω, να πω πως έχοντας στην κατοχή μου και τα δυο παιχνίδια, το DC έχει καλύτερα γραφικά και σε αυτό δεν χωράει καμία αμφιβολία.

 

Ο P3tran έχει ένα δίκιο όσο αναφορά την ποιότητα της εικονας (καλύτερο ΑΑ στο FH2 και λιγότερη θολούρα) αλλά μέχρι εκεί.

Υφές, φωτισμός, σκιές, μοντέλα αυτοκινήτων και καιρικά φαινόμενα στο DC είναι πολύ καλύτερα. Ας αφήσουμε τους οπαδισμούς, δεν υπάρχει σύγκριση. 

 

 

Το τι γίνεται από πίσω σχετικά με φίλτρα, smoke & mirrors ή δεν ξέρω γω, δεν έχει καμία σημασία μπροστά στο τελικό αποτέλεσμα και την αίσθηση που σου αφήνει στο μάτι. Αφού το παιχνίδι ικανοποιεί οπτικά περισσότερο από το FH2, όλα τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να μαλώνουμε.

 

 

Τώρα σαν παιχνίδι γενικά.... τη γνώμη μου την έχω ξαναπεί στο παρελθόν και δεν έχει αλλάξει. Για μένα έγεινε απλά πιο βατό με τις τελευταίες αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη σύγκριση γραφικών μεταξύ DC και FH2 που έγινε μερικές σελίδες πίσω, να πω πως έχοντας στην κατοχή μου και τα δυο παιχνίδια, το DC έχει καλύτερα γραφικά και σε αυτό δεν χωράει καμία αμφιβολία.

 

Ο P3tran έχει ένα δίκιο όσο αναφορά την ποιότητα της εικονας (καλύτερο ΑΑ στο FH2 και λιγότερη θολούρα) αλλά μέχρι εκεί.

Υφές, φωτισμός, σκιές, μοντέλα αυτοκινήτων και καιρικά φαινόμενα στο DC είναι πολύ καλύτερα. Ας αφήσουμε τους οπαδισμούς, δεν υπάρχει σύγκριση. 

 

 

Το τι γίνεται από πίσω σχετικά με φίλτρα, smoke & mirrors ή δεν ξέρω γω, δεν έχει καμία σημασία μπροστά στο τελικό αποτέλεσμα και την αίσθηση που σου αφήνει στο μάτι. Αφού το παιχνίδι ικανοποιεί οπτικά περισσότερο από το FH2, όλα τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να μαλώνουμε.

 

 

Τώρα σαν παιχνίδι γενικά.... τη γνώμη μου την έχω ξαναπεί στο παρελθόν και δεν έχει αλλάξει. Για μένα έγεινε απλά πιο βατό με τις τελευταίες αναβαθμίσεις.

υποκειμενικα (με/σε/τον) ικανοποιει περισσοτερο στο ματι, συμφωνα με τα ..υποκειμενικα κριτηρια μου/σου/του στα γραφικα.

αντικειμενικα ομως, και οπως τα γραφικα κρινονται, το horizon κανει πολυ περισσοτερα και με καλυτερη ποιοτητα.

και αυτο ειναι αδιαμφισβητητο. και ποσοτικα και ποιοτικα μετρησιμο.

 

τα ιδια λεγαμε και περσι, οταν παλι εδω μεσα αρκετοι επεμεναν οτι τα γραφικα του second son (smoke and mirrors, ακριβως οπως αυτα του DC) οχι απλα συγκρινονται αλλα ειναι και καλυτερα απο του ryse (τα οποια ηταν για πολλους τοτε μαπα). το πως εληξε αυτο το γνωριζουμε πιστευω.

προφανως καθε χρονο α υπαρχουν αυτα, ομως αυτο δε σημαινει οτι εμεις θα πρεπει να ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε..

 

τελος απο μενα για τα γραφικα του driveclub :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άσχημο P3tran δεν είναι ότι δεν ξέρεις για τι πράματα μιλάς, αλλα το ότι τα πιστεύεις αυτά που λες. 

 

Στα δυο πράματα που κολλας στο DC vs FH2 είναι τα δέντρα (το animation γιατί τα asset είναι πολύ πίσω άμα τα δεις από κοντά συγκριτικά FH2 vs DC) αλλα και το IQ. Και θεωρείς επειδή το FH2 έχει MSAA είναι καλύτερο οπτικά (αν και τα δυο τρέχουν στην ίδια ανάλυση). Μετά συγκρίνεις το Ryse με το Second Son που το ένα τρέχει σε 1600x900 και το άλλο σε 1920x1080 και βάζεις το Ryse από πάνω.

 

Κάτσε, δηλαδή το image quality είναι καλύτερο όταν σε βολεύει; Ουσιαστικά στο ίδιο σου το post αναιρείς το δικό σου επιχείρημα με αυτά που λες. Τα περί υποκειμενικοτητας/αντικειμενικότητας απλά τα προσπερνάω γιατί αλλιώς θα σε περάσω για κωμικό που προσπαθεί να μου φτιάξει την μέρα. Αν απλά προσπαθείς να τρολαρεις το θέμα έχεις ακόμα πολύ δουλειά μέχρι να γίνεις καλός στο άθλημα :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο drive club ακομα χτυπας σε ανύπαρκτους φρακτες ?

 

Δεν ξέρω, εγώ έμαθα να οδηγάω στους δρόμους :D

 

Στο topic των γραφικών, let the salt flow

 

 

DC_Timelapse_Chile_Audi_R8_ProRes3.gif

 

 

DC_Timelapse_Chile_Audi_R8_ProRes2.gif

 

 

DaringMetallicBovine.gif

 

 

Πάντως όλα τα φρούτα μαζεύτηκαν σε αυτό το θέμα, δεν είναι τυχαίο, ε;  :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιτανομαχε δε γίνεται η κόντρα στον τομέα του gameplay αλλά των γραφικών.Ως παιχνίδι δεν υπάρχει ούτε ενας που να το θεωρεί οχι καλύτερο αλλά ούτε αντάξιο του FH τουλάχιστον απο όσους ξέρω που τα έχουν και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιτανομαχε δε γίνεται η κόντρα στον τομέα του gameplay αλλά των γραφικών.Ως παιχνίδι δεν υπάρχει ούτε ενας που να το θεωρεί οχι καλύτερο αλλά ούτε αντάξιο του FH τουλάχιστον απο όσους ξέρω που τα έχουν και τα δύο.

Αυτό εννοείται, και εγώ προσωπικά είμαι και fan της σειράς Forza γενικά από το πρώτο Xbox κιόλας. Καθαρά στον οπτικό τομέα γίνεται η σύγκριση. Θα το ξαναπώ, παρα πολύ καλο παιχνίδι το FH2 αλλα οπτικά δεν υπάρχει σύγκριση. Μπορεί στα επόμενα Forza/GT/οτιδήποτε το Driveclub να χάσει σε αυτόν το τομέα αλλα τώρα κάθεται μονο του για οποιον το έχει παίξει. Και δεν μιλάω καν για τα εφέ του καιρού, ο φωτισμός στο Driveclub και το global illumination είναι σε άλλο επίπεδο.

 

Μιλάμε για επίπεδο λεπτομέρειας που όταν φρενάρεις το χιόνι παίρνει κόκκινη χροιά, τέτοιο πράμα εγώ δεν έχω ξαναδεί, και έχω αρκετά δυνατό PC που τρέχει τα πάντα που υπάρχουν τώρα maxed.

 

b1811ff9_driveclub_20150107121weu22.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

image-jpg.287958

 

 

 

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fimages55.fo

 

 

 

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fimages51.fo

 

 

 

driveclub%E2%84%A2_20150102173015-jpg.28

 

 

 

driveclub%E2%84%A2_20150101142540-jpg.28

 

 

 

driveclub%E2%84%A2_20141228195941_1-jpg.

 

 

 

driveclub%E2%84%A2_20141229183128-jpg.28

 

 

 

driveclub%E2%84%A2_20141231141816-jpg.28

 

 

 

q4-driveclub%E2%84%A2_20150106185240-jpg

 

 

Αυτα τα ολιγα. Μονο τυχαιο δεν ειναι που εχουν πεσει ολοι να το παιξουν καλυτεροι σε γραφικα απο ενα απ τα πιο ομορφα εμφανισιακα racing ολων των εποχων. 

Ειναι μια πολυ καλη αρχη για το PS4 αν και η Evolution τα κανε μανταρα στην αρχη και δημιουργησε τοσο αρνητικη αποψη για εναν πολυ καλο arcade τιτλο. Ηταν οτι εψαχνα στο PS4. Ηθελα ενα arcade σαν το PGR να βγαζει ματια και να περναω ευχαριστα την ωρα μου γιατι επηξα στα sim (Forza, GT5-6).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...