Προς το περιεχόμενο

Driveclub [PS4]


mtzs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε καλώς και τους Xboxάδες..

Τώρα μας μένουν οι Nintendofans με το Mario Cart για να συμπληρώσει το καρέ..

 

"Όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια" Εχω να πω εγώ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 884
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε καλώς και τους Xboxάδες..

Τώρα μας μένουν οι Nintendofans με το Mario Cart για να συμπληρώσει το καρέ..

 

"Όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια" Εχω να πω εγώ..

Καλα περα απο βροχη το εφε της δεν εχει τιποτα ιδιαίτερο το game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Petran, εκτός απο άκρως γραφικός και απίστευτα προβλέψιμος έχεις καταντήσει και troll πλέον...
Τα ίδια και τα ίδια ad infinitum...

 

Απάντησε μου, προς τι τόση οργή και μένος ? Προς τι αυτή η εμμονή που έχεις προς ορισμένα πράματα ? +/-40 χρονών άνθρωπος είσαι, με άλλα πράματα σημαντικότερα δεν έχεις να ασχοληθείς ? Ο κόσμος καίγεται man και εσύ κηρύττεις ιερό πόλεμο...σε εταιρεία παιχνιδιών...αντιλαμβάνεσαι πόσο ανούσιο είναι και κουραστικό (για ολους τους υπολοίπους πλην του εαυτού σου προφανώς) ?

Θα στο ξαναρωτήσω : Προς τι αυτο το γιγαντιαίου μεγέθους σκάλωμα ? Ειλικρινής ερώτηση, απάντησε μου σε παρακαλώ...Το έχω πραγματική απορία...

 

Διαβάζω χρόνια εδώ (πρωτού καν γραφτώ), διαβάζω στο GAF και...δεν γίνεται φίλτατε να μην παρατηρήσει κανείς αυτό το μίσος και την - κυριολεκτικά - εμμονή που τρέφεις για κάποια πράματα και καταστάσεις...Ο ναρκισσισμός σου επίσης είναι απίστευτα εμφανής, νομίζεις διαρκώς πως μόνο εσύ έχεις δίκιο, πώς μόνο εσύ γνωρίζεις.Είσαι παντελώς ανίκανος στο να κάνεις διάλογο, μονίμως πας να "ταπώσεις" τον συνομιλητή σου, ποτέ δεν του δίνεις τον λόγο -παρά μόνο στις περιπτώσεις που έχεις έτοιμη ήδη την απάντηση για να ξαναρχίσεις εκ νέου το ίδιο τροπάριο... γιατί έτσι ?

 

Η συζήτηση δεν έχει να κάνει αναγκαστικά με το "σοβαρό" θέμα των βιντεοπαιχνιδιών...και στην πραγματική ζωή έτσι είσαι και συμπεριφέρεσαι ? Αν ναι είναι πραγματικά κρίμα, τους αυθάδεις παντογνώστες που προσφέρονται μόνο για μονόλογο ουδείς γούσταρε ποτέ φίλτατε.

Θα σου πω και κατι που μου είχε πει ενας ωραίος κύριος ετών 70-φευγα πριν μερικά χρόνια : "Μερικές φορές δεν είναι τόσο κακό να είσαι αρεστός και στους υπολοίπους".

Μια ζωή "μόνος" δεν γίνεται... εκτός και αν αρέσκεται κάποιος στο να κάνει παρέα αποκλειστικά και μόνο με τον εαυτό του.

Κρίμα, πραγματικά



 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα να απαντησω στο ρουχλας86, που λεει το παιδι καποια πραγματα οντως αξια για συζητηση, αλλα <<ευτυχως>> υπαρχουν και τυποι οπως ο red1,

να μας υπενθυμιζουν συνεχεια οτι τελικα ειναι χασιμο χρονου να ασχολειται κανεις μαζι του..

ξαναλεω, οταν την παραθεση γεγονοτων την ονοματιζεις εσυ "μισος" και "αυθαδεια", τοτε μην ψαχνεις να βρεις αν ειναι ο γυαλος στραβος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν εχω παιξει το driveclub αλλα εχω εντυπωσιαστει με αυτο που βλεπω.

Παρ'ολες τις καθυστερησεις,την κοροιδια ,το 70αρι για ενα demo το οποιο θα ηταν δωρεαν και καλα και πολλα ακομα ,αυτο που βλεπω με εντυπωσιαζει!!!

Τωρα για το πως "παιζει" δεν εχω αποψη αλλα οποια πετρα και αν σηκωσεις ενα 6αρακι θα βρεις απο κατω και αρκετο θαψιμο για το gameplay του.

Τα μονα "θετικα" που θα βρεις,ειναι σχολια φανατικων οπαδων της sony που το αποθεωνουν γιατι πολυ απλα εχουν παρωπιδες και δεν βλεπουν δεξια και αρριστερα τους.

Δεν νοειται να ειναι να διαλεξεις μεταξυ FM5/FH2 και Driveclub και να διαλεγεις DC......υπαρχει καποιο προβλημα.....σαν να λεω αγοραζω Ryse και οχι Last of us η Uncharted...φυσιολογικο?

 

Τωρα μερικοι για να δικαιολογησετε την αγορα σας ,ποσταρετε 2-3 βιντεο εκθειαζετε το προιον και δυστηχως παιρνετε  κοσμο στο λαιμο σας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουδεμία σχέση μεταξύ dc kai fh2. το Η2 ειναι πολύ ανώτερο σε διασκέδαση. το μόνο του αρνητικό ειναι ότι μετά το 12-14ωρο κάπου χάνει το νοημά του και ότι ειναι μούφα οι αγώνες offroad. κατα τα αλλα οι τοποθεσίες του και το open world απλά δεν συγκρίνονται με κανένα παιχνίδι 4 τροχών.

 

to dc Κερδίζει μεμονομένα. πχ αγωνες στη βροχή με τη μέσα κάμερα. 

σαν γενικό σύνολο όμως ειναι πολυ πισω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν απαντάς στα άξια συζήτησης του ρούχλα, όμως, να δούμε τον αντίλογο εμείς οι υπόλοιποι; 

γιατι εκ των πραγματων πια, δεν ειναι εδω το μερος για τετοια συζητηση.

δεν φταιει ο ρουχλας φυσικα. ποιοι φταινε το ξερουνε.

 

 

......

Τωρα για το πως "παιζει" δεν εχω αποψη αλλα οποια πετρα και αν σηκωσεις ενα 6αρακι θα βρεις απο κατω και αρκετο θαψιμο για το gameplay του.

Τα μονα "θετικα" που θα βρεις,ειναι σχολια φανατικων οπαδων της sony που το αποθεωνουν γιατι πολυ απλα εχουν παρωπιδες και δεν βλεπουν δεξια και αρριστερα τους.

......

μιας και το παιχνιδι το εχω απο τη μερα που ειχε βγει, και το εχω τελειωσει κιολας, αν θες να καταλαβεις πως παιζει, σκεψου το εξης

πηγαινε πιο πανω, στο πιο εντυπωσιακο βιντεο με καιρικα φαινομενα που θα βρεις, που να γινεται χαμος ρε παιδι μου, και σκεψου αυτο καθως το βλεπεις:

για να στριψεις πχ στην αριστερη φουρκετα, παντα με τερμα τα νερα και τα εφε στα τζαμια και τις καμερες, και τις γλυστρες κλπ, απλα πας τερμα γκαζι, και πανω στη στροφη πατας ...τερμα φρενο και στριβεις ...τερμα αριστερα.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ενα αυτοκινητο εαν το εκανες αυτο φυσικα θα σε πεταγε ΑΜΕΣΩΣ εξω απο τη στροφη χανοντας τον ελεγχο, φυγοκεντρος/αδρανεια/τριβη κλπ.

στο DC ομως, κανοντας τα παραπανω, απλα το αμαξι θα κλεισει τα μουτρα του στην εσωτερικη μερια της αριστερης στροφης, θα παρει τροχια (με τα φρενα πατημενα) και θα στριψει κανονικα και με το (δικο του) νομο.

 

γενικα, εαν σκαμπαζεις απο οδηγηση θα πρεπει να κανεις τα αντιθετα απο τα κανονικα για να πας γρηγορα στο dc. και περα απο το μοντελο οδηγησης, υπαρχουν πολλα πολλα αλλα λαθη και προβληματα, τα οποια ομως θα μου επιτρεψεις να μην κατσω να τα απαριθμησω, μιας και δεν εχω ορεξη για red1 και σια.... 

 

 

edit:

σωκρατης, εαν παιζεις horizon, στειλε μου ενα μηνυμα στο live να σε βαλω στο club. τωρα ειμαστε λιγο κατω απο 1000 μελη -οποτε χωρας. ολο και κατι θα βρεις να κανεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτό μπορεί κανείς να πάρει μια ιδέα για το πώς παίζει το παιχνίδι. Ρεαλιστικό σίγουρα δε φαίνεται να είναι στη συμπεριφορά.

Αν βαριέστε ή δεν έχετε χρόνο να το δείτε όλο πηγαίνετε στο 14ο λεπτό, όπου παίζει με βαριά βροχή. 

 

 

Ωστόσο, αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Ούτε το PGR ήταν ρεαλιστικό, αλλά ήταν τέρμα διασκεδαστικό παιχνίδι. Το πρόβλημα ξεκινά από το ότι το PS4 δεν έχει κανένα ρεαλιστικό racing game σε συνδυασμό με τα τρομερά γραφικά του DC, συνδυασμός που δικαιολογημένα κάνει κάποιον να περιμένει διαφορετικά πράγματα από το παιχνίδι. (Προσθέστε σε αυτό και το ότι δεν είναι MS exclusive, and you have a pretty volatile mix for some :P )

 

Σημείωση, δεν το έχω παίξει ακόμα, οπότε ό,τι λέω το λέω με βάση ό,τι βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ αλλα ακομα και το pgr του 2005 ηταν πιο ρεαλιστικο απο οτι ειναι το driveclub του 2014.

και σιγουρα ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ πιο διασκεδαστικο απο το dc!!

 

και ειναι και πολυ αστειο που οι ιδιοι κυκλοι (του εξω, οχι του insomnia) εχουν κανει αυτη τη συνδεση PGR - driveclub.

απο που κι ως που?

 

να υπενθυμισω κιολας στους νεους, πως το PGR ειναι MICROSOFT XBOX EXCLUSIVE, και το μεγαλυτερο μερος της εταιρειας που το εκανε παλια, αφου την σχολασε η microsoft (και λιγο αργοτερα την καταστρεψε η activision),

ενσωματωθηκε στην playgroung games, που φτιαχνει το ...forza horizon.

 

στην εταιρια που εφτιαξε το driveclub, η μοναδικη επαφη που υπαρχει με το PGR, ειναι ενας απο τους τυπους που εφτιαχνε τα διαφημιστικα τρεηλερ του pgr, ειναι αυτος που εφτιαξε και τα τρεηλερ του driveclub. (για αυτο ειναι και τοσο ωραια τα τρεηλερ). λεγεται urtone.

και προς το τελος, πηρανε και τον 3ο σε σειρα παραγωγο, οταν ομως το παιχνιδι ητανε ηδη πολυ προχωρημενο. αυτα ειναι ολα.... δυο ανθρωποι. και ο ενας φτιαχνει τρεηλερ, και ο αλλος δε λερωνει τα χερακια του με κωδικα...

και σου βγαινει το driveclub ταυτοχρονα με το horizon, και υπαρχουν ..εξυπνοι που λενε οτι το dc ειναι κοντα στο pgr, και οχι το horizon............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι αστείο που προσπαθείτε να ρίξετε το παιχνίδι, για τον οπτικό τομέα λέγαμε και τώρα γύρισε στο open world... Ποιος είπε πως όλα τα driving games πρέπει να είναι η sim ή open world. Γιατί να μην υπάρχει ένα simcade track based χωρίς story; Εγώ έχω και δυνατό PC (3570k/GTX970) και Ps4 και είχα και 2-3 Xbox 360 που έπαθαν RROD. Το Driveclub από ότι έχω παίξει σε driving game από εποχές playstation 1 (πριν καν το xbox) μου φέρνει περισσότερο σε PGR από οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι και έχω λιώσει και τα 4 PGR που έβγαλε η MS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε παιδιά το πρόβλημα είναι ότι γίνεται μπλέξιμο πάντα όπως παρατηρώ σε σε θέματα για το ps4. Ας κάνουμε όποιοι γουστάρουμε πχ. forza vs driveclub και να γίνεται χαμός Αν εγώ θέλω να βρω απλά για το γ...... το driveclub και δεν με ενδιαφέρει το το forza μπορώ να μην κάνω skip σελίδες μέχρι να βρω κάπου χωμένη και μια σχετική κουβέντα? Αν ανοίγει vs θέμα ούτε να την λέει ο ένας στον άλλον και να ξεθυμαίνουμε. Επίσης ρε παλικάρια και καλύτερο παιχνίδι να είναι που σε αυτό δεν έχω άποψη φυσικά το forza και το καταφέρει κάποιος και το αποδείξει σε καμιά 20αρια σελίδες από τώρα εγώ τι θα κερδίσω? Θα πάω να το αγοράσω να το παίξω? Θα νοιώθω άσχημα που δεν μπορώ να το παίξω? Θα πρέπει να πουλήσω το ps4?Δεν μας ενδιαφέρει το xbox έκανα την επιλογή μου εγώ και οι άλλοι έσκασα τα λεφτά μου και τώρα απλά το διασκεδάζω και άμα κάτι δεν γουστάρουμε ας το κράξουμε αυτοί που το έχουμε.

 Επίσης τι δεντράκια και βλακείες. Ωραίο εφφέ  το δέντρο στο forza ότι βάζουν στο game είναι συν. Αλλά στο forza κινείσαι μέσα στα δέντρα οπότε θα ήταν γελοίο  να μην κινούνται. Στο driveclub δεν προλαβαίνω να δω τι γίνεται, στο δρόμο όχι τι γίνεται στο δρόμο γιατί δεν σε αφορά δεν πάει το μάτι σου. Αυτό που προσφέρει το driveclub και δεν παίζει να το προσφέρουν τα άλλα όμως και είναι εμφανή στο μάτι μου ακόμα και όταν πάω με ταχύτητα είναι ας πούμε οι απίστευτες αντανακλάσεις από τα φώτα στα νερά που έχουν κάνει γούβες στα λασπόνερα στην Ινδία και περνάς μέσα από χωριό ή κάτι τέτοιο και είναι απίστευτο. Ο δρόμος είναι πχ σαν texture για μένα μάπα. Το βλέπω μόνο όταν είναι ακίνητος στην αρχή. Μετά φαίνεται πιο γαμάτος και από όταν βγαίνω έξω. Επίσης σε όσους αρέσει το game δεν τους νοιάζει ο ρεαλισμός και δεν με νοιάζει να είναι όπως οδηγώ το αμάξι μου. Μια χαρά challenge έχει και δύσκολο είναι για μένα όσο προχωράει κτλ. 

 Αν πχ στο μέλλον βγει το gt στο μέλλον ας κάνω εκεί μια σύγκριση ως έναν βαθμό και μετά αν βγει καλύτερο παιχνίδι λέμε τώρα θα το πάρω γιατί έχει νόημα η σύγκριση. Τέσπα όποιος δεν θέλει να το δει αυτή την στιγμή είναι σημείο αναφοράς για τα επόμενα που θα έρθουν στα γραφικά όποιος έχει πιο πολύ χρόνο να ψάχνει τι antialiasing χρησιμοποιεί για να νοιώθει καλύτερα για την δικιά του κονσόλα ας το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, p3tran, ένα παιχνίδι μπορεί μόνο να μοιάζει ή να είναι στην ίδια κατηγορία με κάποιο άλλο μόνο αν έχουν δουλέψει σε αυτό οι ίδιοι άνθρωποι με το άλλο; 

 

Το PGR δεν ήταν με την καμία ρεαλιστικό, και δεν ήταν καθόλου πρόβλημα αυτό. Επίσης, όποιοι και να έχουν δουλέψει στο Horizon, δε θα το παρομοίαζα με το PGR. Ο μόνος λόγος που γίνεται η σύγκριση μεταξύ DC και FH είναι επειδή έχεις σκαλώσει να αποδείξεις ότι ένα διαφορετικού είδους παιχνίδι - απ' όσο φαίνεται - είναι καλύτερο από από ένα άλλο, για ένα λόγο που μόνο εσύ ξέρεις. Και ΟΚ, προτιμήσεις σε design και gameplay δεκτές, καμία αντίρρηση. Τα σχόλια περί γραφικών θα τα αφήσω ασχολίαστα, νομίζω ότι δεν παίζει να υπάρχει άνθρωπος που να μη βλέπει τι ισχύει σε αυτό το κομμάτι. 

 

Για την ιστορία, ούτε με το GT θα έχουν νόημα οι συγκρίσεις του DC, διαφορετικά είδη. Αλλιώς, να πάω κι εγώ να πετάγομαι στο νήμα του FM να λέω ότι το Blur είναι καλύτερο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια το Driveclub είναι 2-3 κλικ πιο ρεαλιστικό από το PGR (στις στροφές κυρίως) αλλα και πάλι το gameplay του και ο τρόπος που λειτουργεί το παιχνίδι μοιάζει πιο πολύ με PGR από οτιδήποτε άλλο χωρίς να είναι απλά copy paste.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...