Προς το περιεχόμενο

Driveclub [PS4]


mtzs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η "θολούρα" είναι αργό shutter speed. Υπάρχει λόγος που είπα ότι το Driveclub είναι φωτορεαλιστικο και όχι ρεαλιστικό.

 

 

Γρήγορο shutter speed

16155357592_60a9316d05_o.jpg

Αργό shutter speed

15533768104_34977849a5_o.jpg

 

Για σύγκριση μια κανονική φωτογραφία με αργό κλείστρο

HusseinZain.jpg

 

Μη μου πεις, πολύ θολούρα η πραγματικότητα, το PCars είναι καλύτερο :-D

 

Στην φωτογραφια καλειται panning και ναι δημιουργειται απο αργο shutter speed σε ταχυτατα κινουμενα αντικειμενα με τεχνικη ακολουθησης του αντικειμενου..

 

π.χ απο μια δικη μου απο ραλλυ ακροπολις στο συνημμενο.

 

 

Εγώ θα δανειστώ μία εύστοχη ατάκα από παρόμοια αντιπαράθεση σε thread του Driveclub ενός άλλου site

 

"PC fanboys getting salty because their €2K PC can't match the best looking racer on a €400 console

That's the power of console exclusives, optimization can go a long way"

:-D :-D :-D

 

Well.. Γραφικα εχει παρα πολυ καλα.. Αλλα η αληθεια ειναι οτι μονο αυτο θα "ζηλευε" καποιος σαν και εμενα σε ενα τετοιο παιχνιδι..

Επισης ας περιμενουμε να δουμε τελικη version του PCars.. Θα δειχνει νομιζω αρκετα καλα, ε και κατι θα δω και εγω ο καημενος σε 4k αναλυση ε; .Αφηστε κατα μερος τους PC users και χαρειτε το παιχνιδι παιδια.. Αυτοι με τα 2000 pc κατι θα βλεπουν για να τα εχουν μην φοβαστε ;)

post-286547-0-98867100-1420504268_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 884
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταπληκτικο και το Forza, αλλα το driveclub στα ματια μου κερδιζει στα γραφικα(και μονο) και στην βροχη.

 

Βλεπεις τις σταγονες της βροχης στο παρμπριζ,  να συμπεριφερονται ρεαλιστικοτατα και με την φορα του ανεμου και με το πως τις κοπανανε οι υαλοκαθαριστηρες.

 

Πραγματικα εντυπωσιακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου σου αρεσει ο παλιοκαιρος...

Πολύ ωραίο το Horizon 2. Το έχω παίξει στο 360. Το ξέρω καμία σχέση με το one αλλά έπιασα το όλο concept.

Πας όμως και εσυ και το συγκρίνεις σε λάθος τομέα. Αφου στα γραφικά είναι καλύτερο το Driveclub. Open World είναι το horizon εντάξει, πολύ καλά γραφικά αλλα δε συγκρίνεται ούτε με το βίντεο που έβαλες. Το ίδιο και για το Project Cars, είπαμε πολύ καλά γραφικά αλλά έχει δοθεί βάση αλλού, στο sim της υπόθεσης. Θα το παίξουμε και αυτό αλλά τι να κάνουμε θα έχει χειρότερα γραφικά (μέχρι την κυκλοφορία βέβαια ποτέ δεν ξέρεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω σε ποια βαση μπορει καποιος να πει οτι το driveclub εχει καλυτερα γραφικα?

 

μηπως αυτα που κοιτατε σαν γραφικα, σταματανε στα εφε "νερα πανω στο ...τζάμι"? (ακομα και στην εξωτερικη καμερα εχει το ιδιο, overdone εφε)

γιατι εαν δει κανεις παραεξω, περα απο το ...τζάμι, οι διαφορες ειναι αρκετα εμφανεις, ειτε μιλαμε για ποιοτητα εικονας ("κρυσταλλινο" 4Χ msaa vs temporal AA + whatever) , ειτε μιλαμε για ζωντανια περιβαλλοντος, ειτε μιλαμε για τα artifacts που βλεπει κανεις στο driveclub οταν πλησιαζουν τα αντικειμενα στο δρομο, τα jaggies, η θολουρα, τα μοντελα κλπ κλπ.

χωρια φυσικα, ολα τα υπολοιπα.

 

οσοι ειστε σιγουροι για την ανωτεροτητα του driveclub, σας προτεινω να βρειτε τροπο να ασχοληθειτε καμια ωριτσα με το horizon 2. και μετα λετε μονοι σας τι διαπιστωσατε..

 

 

ps.

alex, το driveclub δεν εχει καμια συμπεριφορα κανενος ανεμου.

το πως πηγαινουν περα-δωθε οι σταγονες επανω στο παρμπριζ ειναι pre-programmed εφε (οπως ακριβως και οι σταγονες πανω στο καπο) και οχι αποτελεσμα καποιας δυναμικης εξομoιωσης στοιχειων, που το παιχνιδι δεν λαμβανει καν υποψην του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε p3tran really? Υπάρχουν βίντεο, υπάρχουν εικόνες. Υπάρχει thread 70 σελίδες στο neogaf γι' αυτο το θέμα. Το Driveclub δεν το ακουμπάει τίποτα στον οπτικό τομέα μην λέμε χαζομάρες τώρα. Στην τελική με το μπλα μπλα μπορείς να λες πολλά, άμα πραγματικά πιστεύεις ότι το FH2 δείχνει καλύτερο μετά από αυτό το βίντεο, τι να σου πω. Μπράβο.

 

 

Και 2 gif απο το βίντεο

 

1X26CmD.gifX1Rf3mk.gif

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φυσικα "really".

οπως ειπα, προσπαθησε να βρεις για καμια ωρα καμια κονσολα να παιξεις horizon 2, και μετα γραψε μονος σου τι αποφανθηκες.

 

το να κρινει κανεις απο επιλεγμενα youtube και επιλεγμενα gifακια, δεν λεει ποτε ολη την αληθεια. 

πχ, τι σχεση εχει ο ..καιρος του horizon που εχουν επιλεξει στο ..συγκριτικο βιντεο που εβαλες εσυ, με τον καιρο που εβαλα εγω στο πιο πανω βιντεο?

ή με αυτο απο κατω?

 

και τελος παντων, ειλικρινα ειμαι σιγουρος οτι αν παιξεις καταιγιδα εστω 5 λεπτα στο horizon, μετα οταν γυρισεις στο dc, ο,τιδηποτε καιρικο εφε στο παρπριζ βλεπεις, θα του αποδιδεις την πραγματικη αξια του.

 

κοιτα πχ αν κοιταξεις στο πλάϊ απο το παραθυρο στο horizon τι βλεπεις

 

και περα απο την καταιγιδα κλπ, κοιτα και τα υπολοιπα που εγραψα, τα σχετικα με image quality, jaggies, θολουρα κλπ.

αφνοντας παντελως εκτος απο τη συγκριση το θεμα physics, sound, gameplay, ποικιλια, customization, multiplayer, τα οποια φυσικα και δεν ειναι καθολου τυχαιο οτι ποτέ δεν αναφερονται οταν μιλανε για <<συγκρισεις>>

 

 

γενικα, για καθε ενα game που βγαζει η sony, το να προσπαθουν μερικοι ..σωνει και καλα να περασουν με το ζορι οτι ειναι το καλυτεροτερο του ειδους που εχει βγει ποτε, ειναι μια πρακτικη που εχει καταστει πολυ αστεια.

αυτο φυσικα δεν ξεκιναει απο εδω μεσα, απο το insomnia. σε καμια περιπτωση!

εδω απλα χτυπανε τα ..απονερα ας πουμε απο αυτες τις προσπαθειες. ομως δε σημαινει οτι δεν πρεπει να λεμε τα πραγματα οπως ειναι.

 

και οσοι δηλωνετε οπαδοι των racing games, να δω εσεις οι ιδιοι τι θα λετε -και ας παιζετε μονο στο ps4- για το driveclub και το ποσο καλο racing ειναι, οταν θα εχετε gran turismo ή εστω pcars στις επιλογες σας.

Επεξ/σία από p3tran
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάψα είναι αυτή, βρε άνθρωπε; :P

απαντα στον Πολυκαρπο εσυ, που κανετε ολοι οτι δεν ειδατε τι ρωταει, και ασε τις καψες για αργοτερα...

 

 

Τελικα το αγορασα. Πως γινεται να καλεσω ενα φιλο και να τρεξουμε μαζι; Δεν γινεται; Μονο challenges ο καθενας μονος του γινεται; Αν δεν γινεται μεγαλη απατη λεμε...

 

 

Και κατι αλλο. Ρε παιδια ποιο ειναι το νοημα του multiplayer session που μπορουν να μπουν μεχρι 6 ατομα; Αφου δεν μπορεις να φτιαξεις αγωνα. Γιατι υπαρχει; Τι μπορεις να κανεις απο εκει;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν συγκρίνω καν το forza με το driveclub. Δεν το έχω παίξει το forza από τα βίντεο γιατί δεν έχω xbox ούτε κάποιος γνωστός μου βλέπω να παίρνει. Οι σταγόνες που λες αντιδρούν ανάλογα πως παίρνεις την στροφή δεν είναι standar το εφέ. Τo driveclub όπως είναι στα βίντεο είναι ακριβώς και το μάτι δεν χορταίνει γραφικά όταν συνδυάζεις βροχή με ξημέρωμα.

 Στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι όταν είναι απλά μέρα δεν με εντυπωσιάζει. Αυτό που δεν καταλαβαίνεις από τα βίντεο είναι πόσο σε επηρεάζουν όλα αυτά στην οδήγηση. Δεν είναι απλά εφέ και το ένοιωσα όταν το έπαιξα. Ακόμα και όταν απλά δύει ο ήλιος και σε τυφλώνει ο ήλιος και η αντανάκλαση από την άσφαλτο σε τρελαίνει. Τέσπα θα μπω πιο μετά στο thread του forza αν γράφει και εκεί αντίστοιχα για το driveclub στο άσχετο ή μόνο γίνεται με το ps4 το τρολλάρισμα. Τέλος εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι σε όποιον το δείχνω του πέφτει το σαγόνι στο πάτωμα, και στην τελική και ισάξιο να ήταν το forza τι να το κάνω? Μπορώ να το παίξω. Οπότε χαρείτε εσείς οι xboxακηδες το forza σας γαμώ, να χαρούμε και εμείς το driveclub που παραλίγο να να μείνουμε χωρίς driving game για λίγο αρκετό καιρό και τέλος. Εγώ προσωπικά να τρέχω πάντως έτσι μέσα στα δέντρα κτλ δεν μου λέει και κάτι και δεν το ζηλεύω έτσι και αλλιώς. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το αγορασα. Πως γινεται να καλεσω ενα φιλο και να τρεξουμε μαζι; Δεν γινεται; Μονο challenges ο καθενας μονος του γινεται; Αν δεν γινεται μεγαλη απατη λεμε...

Μπαίνει ο φίλος σου στο session το δικό σου ή εσύ στο δικό του. Ο leader μπαίνει multiplayer και επιλέγει έναν αγώνα όπως θα έκανε αν ηταν μόνος του. Στον αγώνα αυτόν θα μπούν όλοι όσοι βρίσκονται στο session.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να κρινει κανεις απο επιλεγμενα youtube και επιλεγμενα gifακια, δεν λεει ποτε ολη την αληθεια. 

πχ, τι σχεση εχει ο ..καιρος του horizon που εχουν επιλεξει στο ..συγκριτικο βιντεο που εβαλες εσυ, με τον καιρο που εβαλα εγω στο πιο πανω βιντεο?

 

Έχεις δίκιο, κι εγώ το παρατήρησα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα δέντρα στο Horizon 2 είναι έτοιμα να ξυλωθούν από τον αέρα ενώ στο Driveclub μοιάζουν με πλαστικό χορτάρι σε χριστουγεννιάτικη φάτνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...