Προς το περιεχόμενο

ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ δημόσια ή ιδιωτικά. Κόστος+ιατροί


abc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα παλια χρονια,ειχα κανει δυο φορες χωρις μεθη.αν δεν εχεις καλο αυτοελεγχο,δεν θα γινει δουλεια.θελει τον χρονο του ο ιατρος για να κανει τον ελεγχο,αλλιως,τσαμπα η ταλαιπωρια.τι φοβασαι απο την μεθη;δεν εγινες ποτε ντιρλα ;ε,φαντασου αρκετα πιο εντονο,αλλα νορμαλ.υποψην,καθε βραδυ στον υπνο σου,χανεις τον ελεγχο του σωματος σου.αν κανεις μεθη,παιρνεις δικο σου ανθρωπο μαζι.διοτι μετα,εισαι για να σε κουβαλανε.

 

Σε αυτες τις εξετασεις παντα ειναι απαραιτητος ενας/μια συνοδος.Για 2 ωρες δεν κανει να οδηγησεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έκανα πριν 8 χρόνια δύο φορές, δεν μου έβαλε πολύ αναισθησια οπότε τα κατάλαβα όλα. Δεν πονάει κάτι εκείνη την στιγμή που στο κάνει αλλά πονάει μετά ίσως ο λαιμός αν είσαι ανήσυχος όπως εγώ . Δεν μου άρεσε ως εμπειρία και δεν ξέρω αν μπορώ να το ξανακάνω. Γίνεται σε Ιατρείο με ειδικο ιατρό συν βοηθό.

 

Μου είχε πάρει 100ευρω την πρώτη φορά και 60 την δεύτερη.

 

 

Μην φοβάσαι πάντως θα ζήσεις απλά να δείξεις εμπιστοσύνη στον ιατρό.

 

Νοσοκομείο δεν θα πήγαινα, εκτός αν δεν είχα χρήματα καθόλου. Οπότε πες μου από που είσαι και σου λέω όνομα ιατρού αν είσαι Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Έχω γαστροισοφαγική παλινδρόμηση και δυστυχώς πρέπει να κάνω γαστροσκόπηση. Ο γιατρός μου είπε να την κάνω στην κλινική που συνεργάζεται με κόστος 70 ευρώ. Απ ό,τι είδα είναι μια λογική τιμή.

 

Αυτό που με φοβίζει απίστευτα είναι η μέθη. Δε μπορώ να αντέξω την ιδέα ότι θα χάσω τις αισθήσεις μου, ή θα κοιμηθώ ή θα ξυπνήσω και δε θα θυμάμαι τίποτα και όλα αυτά. Τρέμω σε αυτή την ιδέα. Διαβάζω όλη μέρα σήμερα τι είναι η μέθη και βλέπω ότι κάποιοι κοιμούνται, άλλοι όχι. Εδώ βλέπω όλοι κοιμήθηκαν. Μπορώ να το αποφύγω κάπως;;;

 

Ακούγεται αστείο, αλλά πραγματικά με τρομάζει να μην έχω επαφή με το περιβάλλον!

 

Ευχαριστώ!

Η Μεθη δεν ειναι τιποτα δεν εχει σχεση με αναισθησια χειρουργιου και μην ακους υπερβολες αν κατσεις 10 λεπτα μετα αντε 20 ειναι λες και δεν εκανες τιποτα.Ειναι κατι που πρεπει να γινει και οσο αγχωμενος πας τοσο χειροτερα ειναι.Μακαρι να με κοιμιζαν 100% γιατι εμενα η μεθη δεν με πιανει ευκολα ειναι και θεμα οργανισμου(πως πας για το δοντι και κανει ναρκωση σε αλλους μπορει να χρειαστει διπλη ποσοτητα...εμενα παντα μου βαζει παραπανω).Το μονο που δεν πρεπει να φοβασαι ειναι την μεθη πιστεψε με!

Οσοι εχετε προβληματα με το στομαχι μην το αφηνεται απο τον φοβο γιατι αυτη η εξεταση σωζει ζωες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγούμενη εβδομάδα κολονοσκόπηση και γαστροσκόπηση, σε ιδιωτική κλινική, 305 ευρώ μαζί με βιοψία. Απολύτως κανένας πόνος ή δυσφορία, καμία κακή αίσθηση. Μην το φοβάστε καθόλου, ειλικρινά, γιατί δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Απολύτως τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγούμενη εβδομάδα κολονοσκόπηση και γαστροσκόπηση, σε ιδιωτική κλινική, 305 ευρώ μαζί με βιοψία. Απολύτως κανένας πόνος ή δυσφορία, καμία κακή αίσθηση. Μην το φοβάστε καθόλου, ειλικρινά, γιατί δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Απολύτως τίποτα.

Πολυ καλη τιμη αν ειναι για 2 βιοψιες(διαφορετικες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγούμενη εβδομάδα κολονοσκόπηση και γαστροσκόπηση, σε ιδιωτική κλινική, 305 ευρώ μαζί με βιοψία. Απολύτως κανένας πόνος ή δυσφορία, καμία κακή αίσθηση. Μην το φοβάστε καθόλου, ειλικρινά, γιατί δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Απολύτως τίποτα.

για το πισω ειμαι λιγο επιφυλακτικος διοτι εκανα στα 25 σε δημοσιο νοσοκομειο και με ακουσαν ολοι ( κυριολεκτικα) εγινε χαμος!!!!  Απο τοτε δεν ζητησα σε καμια γυναικα να κανουμε απο πισω...( εκτος αν το θελει) μιλαμε ειναι αηδια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το πισω ειμαι λιγο επιφυλακτικος διοτι εκανα στα 25 σε δημοσιο νοσοκομειο και με ακουσαν ολοι ( κυριολεκτικα) εγινε χαμος!!!!  Απο τοτε δεν ζητησα σε καμια γυναικα να κανουμε απο πισω...( εκτος αν το θελει) μιλαμε ειναι αηδια!!!

Οταν υπαρχει αλλαγη στην λειτουργια του εντερου(οταν πηγαινεις τουαλετα) αυτη η εξεταση μπορει να σου σωσει την ζωη διαφορερικα οταν πια βγαζεις αιμα ισως ειναι και αργα.Οι αντρες λογω εγωισμου κ.τ.λ δεν λενε οτι εχουν δει διαφορα στην λειτουργια του εντερου και δυστυχως την πατανε.

Και εμενα με ακουσε το νοσοκομειο και κοπηκε η διαδικασια στην μεση(ιπποκρατειο ακομα τον θυμαμαι τον αλητη τον γιατρο μαλλον φακελακι ηθελε) αλλα οταν πηγα σε αλλον γιατρο(γεννηματα) εκανε την ολη διαδικισια αρκετα ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν υπαρχει αλλαγη στην λειτουργια του εντερου(οταν πηγαινεις τουαλετα) αυτη η εξεταση μπορει να σου σωσει την ζωη διαφορερικα οταν πια βγαζεις αιμα ισως ειναι και αργα.Οι αντρες λογω εγωισμου κ.τ.λ δεν λενε οτι εχουν δει διαφορα στην λειτουργια του εντερου και δυστυχως την πατανε.

αιμα βγαζω οταν βγει κανα θηριο χαχα. Λοιπον τοτε που ειχα κανει δεν βρηκαμε κατι...αλλα πρεπει να ξαναπαω. 

 

ΕΓω πονεσα υπερβολικα γιαυτο τρομαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με την μικροκαμερα που διατρεχει τον πεπτικο σουληνα,ποτε θα το τελειοποιησουν να γλυτωνουμε τον σοδομισμο;

Καλο, αλλα βιοψιες δεν παιρνει. Και δεν προβλεπεται κιολας. Αρα προς το παρον, χρηση μονο για το λεπτο εντερο. Στο παχυ, παραδοσιακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το πισω ειμαι λιγο επιφυλακτικος διοτι εκανα στα 25 σε δημοσιο νοσοκομειο και με ακουσαν ολοι ( κυριολεκτικα) εγινε χαμος!!!!  Απο τοτε δεν ζητησα σε καμια γυναικα να κανουμε απο πισω...( εκτος αν το θελει) μιλαμε ειναι αηδια!!!

 

Αν σου πω ότι σε μισή ώρα φύγαμε οδηγώντας; Πλήρης μέθη, ξύπνημα αμέσως μετά τη διαδικασία, και ήταν να μην είχαμε πάει στο νοσοκομείο. Πλήρης εγρήγορση, όλα good. Εγώ τέτοιο πράγμα, παιδιά, δεν θα έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο ΣΗΜΕΡΑ. Θα έκοβα από αλλού, θα δανειζόμουν, αλλά θα έψαχνα έναν καλό και για τη διαδικασία αλλά και για το ψυχολογικό κομμάτι. Όποιος θέλει, PM. Εμείς πήγαμε παρέα προληπτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω παει πολλες φορες σε δημοσιο νοσοκομειο δεν νομιζω να θεωρειται διαφημηση να πω οτι εχω παει στον Ευαγγελισμο χωρις κανενα προβλημα.

Εχω κανει και τις δυο ενδοσκοπησεις ταυτοχρονα .Για το στομαχι κανει και ενδοσκοπικο υπερηχο που απο οτι εχω καταλαβει εκτος την κλασικη γαστροσκοπιση "βελπει" με υπερηχουε και πισω απο τον βλενογονο.

 

Τωρα εχω  μει σε "λουκι" γιατι υπαρχουν ενδειξεις για Barret ισοφαγου και θελει προσοχη .Ο doctorkostis ξερει τι σημαιναι .

 

Η εξεταση αυτη εξω κανει 1000 ευρω μια φορα που  ειχα ρωτησει .

 

Αλλο σημαντικο υπερ του νοσοκομειου οτι αν χρειαστει υπαρχει νοσοκομειακη υποστηριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω παει πολλες φορες σε δημοσιο νοσοκομειο δεν νομιζω να θεωρειται διαφημηση να πω οτι εχω παει στον Ευαγγελισμο χωρις κανενα προβλημα.

Εχω κανει και τις δυο ενδοσκοπησεις ταυτοχρονα .Για το στομαχι κανει και ενδοσκοπικο υπερηχο που απο οτι εχω καταλαβει εκτος την κλασικη γαστροσκοπιση "βελπει" με υπερηχουε και πισω απο τον βλενογονο.

 

Τωρα εχω μει σε "λουκι" γιατι υπαρχουν ενδειξεις για Barret ισοφαγου και θελει προσοχη .Ο doctorkostis ξερει τι σημαιναι .

 

Η εξεταση αυτη εξω κανει 1000 ευρω μια φορα που ειχα ρωτησει .

 

Αλλο σημαντικο υπερ του νοσοκομειου οτι αν χρειαστει υπαρχει νοσοκομειακη υποστηριξη.

Είχες ΓΟΠ; Αν το πιάσουν νωρίς απλά θα παίρνεις PPI's και θα το παρακολουθείς. Το καλό είναι ότι κανεις εξετάσεις και τα βρίσκεις, οπότε μην φοβάσαι. Ούτε λούκι είναι ούτε τίποτα, παθήσεις που έρχονται με την ηλικία, τη φυλή και το φύλο και ατυχίες αλλά θέλει αισιοδοξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκθεση γραφει :

 

Ενδοσκοπικη εικονα βολβιτιδαγαστριτιδας
Πιθανο barret

 

Η παθολογοανατομικη  γραφει:

 

Ευρηματα στα πλαισια οισοφαγου Barrett με παρουσια κυταρων τυπου Goblet cells απο περιοχη μακροσκοπικα ορατης γλωσσιδας (tongue) συμφωνα με την ενδοσκοπικη εικονα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...