Προς το περιεχόμενο

Αύξηση στις πωλήσεις παιχνιδοκονσολών κατά 200% για το μήνα Σεπτέμβριο, με το PS4 να κυριαρχεί


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως θα πρέπει να αποφύγουν τις καινούριες κονσόλες τότε.

Αυτό βέβαια που λες, γουστάρω κονσόλα γιατί έτσι, δεν νομίζω να μην το δέχεται κάποιος.

Υπάρχει όμως μια απόσταση από αυτό μέχρι το "Με το PC είσαι αναγκασμένος να κάθεσαι σε μικρό moniton και καρέκλα".

Για παράδειγμα το PC μου το έχω στην τηλέοραση μαζί με τις κονσόλες και μπορώ να σε βεβαιώσω που ούτε τσακώνονται μεταξύ τους, ούτε αρνείται το PC να δουλέψει γιατί είναι συνδεδεμένο σε τηλεόραση αντί για μικρό monitor.

Αντίστοιχα καμιά από τις κονσόλες μου δεν έχει αρνηθεί να παίξει παιχνίδι επειδή κάθομαι σε καρέκλα γραφείου πάντα και όχι στον καναπέ. 

 

απο τη μια εχεις εγκατασταση, επομενο, αποδοχη, enter serial number, κλπ κλπ

απο την αλλη, βαζεις το δισκακι, αρχιζει η εγκατασταση, τελος

λεπτομερειες θα μου πεις, αλλα καποιος δεν θελει να ασχολειται ουτε με αυτο.

επισης στην εγκατασταση για εμενα περιλαμβανεται και η ρυθμιση των γραφικων, των χειριστηριων κλπ

αλλη μια "μανουρα" που καποιοι δεν θελουν να κανουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι και η apple πουλησε το iphone 6 επειδη βγηκε το νεο angry birds

 

Η αρχική είδηδη αναφέρει το Destiny για κάποιο λόγο:

 

Φαντάσου πως έχεις στην κατοχή σου PS3 και περιμένεις ένα μικρό σπρώξημο για να κάνεις την αγορά του PS4 και ξαφνικά σκάει ενα Bundle όπου μαζί με την κονσόλα πάιρνεις και ένα παιχνίδι που έχει πολύ ντόρο στο όνομα του (πχ Destiny) και τσούπ το τσιμπάς!!!

Μπορεί εσύ να μην είσαι σε αυτό το κοινό (η είδηση δεν είπε πως όλοι αγόρασαν), αλλά ΠΟΛΥΣ κόσμος ήταν....

 

Φιλικά Αργύρης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

απο τη μια εχεις εγκατασταση, επομενο, αποδοχη, enter serial number, κλπ κλπ

απο την αλλη, βαζεις το δισκακι, αρχιζει η εγκατασταση, τελος

λεπτομερειες θα μου πεις, αλλα καποιος δεν θελει να ασχολειται ουτε με αυτο.

επισης στην εγκατασταση για εμενα περιλαμβανεται και η ρυθμιση των γραφικων, των χειριστηριων κλπ

αλλη μια "μανουρα" που καποιοι δεν θελουν να κανουν

Μου άρεσε το τέλος στην άλλη περίπτωση, φαίνεται ότι δεν διάβασα καλά τα 20gb αναβάθμιση που χρειάζεται πχ το Halo Master Chief Collection ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Και πιστευεις καποιος ανω των 26+ που εργαζεται θα κατσει να ασχοληθει με ολο αυτο αντι να παρει ενα PS4 και να ξεμπερδεψει? Που στην πρωτη περιπτωση θα εχεις κατι που θα χρειαζεται Mouse and keyboard και setting up, ενω η δευτερη περιπτωση ειναι Plug and play... Και με core 2 duo και 7700 ουτε καν σε uber low settings δεν θα μπορεις να παιζεις τα παιχνιδια, ποσο μαλλον σε medium,high που ειναι στο PS4, xbox one.

 

Δεν έχω ούτε πληκτρολόγιο ούτε ποντίκι... Ένα remote έχω των 15€.

Με μία 7770 έχεις γραφικά xbox one με μία 7850 έχεις γραφικά ps4... Οπότε με μία 750ti τις πατάς για πλάκα...

 

Μία φορά ασχολείσαι και μετά δεν ξανασχολείσαι... Μόνο αν θέλεις να περάσεις κανένα παιχνίδι.

Είμαι 33 και γυρνάω στο σπίτι γύρω στις 9... Μια χαρά ασχολήθηκα. Τα έκανα μια φορά και τα έχω όλα σε ένα κουτάκι Cooltube...

 

Cooltek_C2_01.jpg?fit=300%2C300

270 x 200 x 224 mm

 

Τα ίδια μου έλεγε και ένας φίλος που είχε ps3 και ήθελε ps4... Είδε το δικό μου και απλά ξέχασε και ps4 και xbox. Η γυναίκα του πλέον έχει λιώσει στις σειρες και στις ταινίες και αυτός με tomb raider, assasin's creed, fifa, nba 2k14, rayman κλπ κλπ...

Και όλα αυτά από τον καναπέ του... Χωρίς πληκτρολόγιο... Χωρίς ποντίκι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαψε κανα αλλο παιχνιδι καλυτερα...

Τι να τα κανω τα Uncharted και GoW που σε 10 ωρες τερματιζοντε και πανε στο ραφι;

Ασε που υπαρχουν και εναλακτικες στο ειδος (πχ Tomb Raider)

Σιγουρα δεν εχεις παιξει multi.

Το Gears ειναι ο μονος λογος που θα παω σε one (και οχι μονο εγω).

 

Οι πωλήσεις το δείχνουν και το έδειχναν πάντα, το Xbox πάντα ακολουθούσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αναπηρία, είναι κούραση, υποχρεώσεις και το βασικότερο : έλλειψη χρόνου.

Αν έχεις τόση έλλειψη χρόνου τότε δεν παίζεις καν

 

Έλλειψη θέλησης είναι αυτό που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ούτε πληκτρολόγιο ούτε ποντίκι... Ένα remote έχω των 15€.

Με μία 7770 έχεις γραφικά xbox one με μία 7850 έχεις γραφικά ps4... Οπότε με μία 750ti τις πατάς για πλάκα...

 

Μία φορά ασχολείσαι και μετά δεν ξανασχολείσαι... Μόνο αν θέλεις να περάσεις κανένα παιχνίδι.

Είμαι 33 και γυρνάω στο σπίτι γύρω στις 9... Μια χαρά ασχολήθηκα. Τα έκανα μια φορά και τα έχω όλα σε ένα κουτάκι Cooltube...

 

Cooltek_C2_01.jpg?fit=300%2C300

270 x 200 x 224 mm

 

Και εγώ που είμαι υπέρ της κονσόλας, έχω ένα παλιό macmini στη tv με τον XBMC μόνιμα ανοιχτό.

 

Αλλά τώρα που μιλάμε, έχω στο πάτωμα του σπιτιού το pc που χρησιμοποιώ για σερβερ γιατί ο controller παρέδωσε πνεύμα. Άντε να παραγγείλεις controller, να δεις αν είναι bootable, αν θα βρει τους μεγάλους δίσκους κλπ.... 

 

Φαντάσου λοιπόν στις 9 που γυρίζεις να πρέπει να κάνεις τον τεχνικό και στο σπίτι σου για να παίξεις ένα COD. Χίλιες φορές Wii με Donkey Kong και boot time στα 10 δευτερόλεπτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις το παλιό σου pc (core 2 duo) με μία decent κάρτα (750-750ti-7770 κλπ) τα βάζεις όλα σε ένα όμορφο κουτάκι media center (άπειρες επιλογές), φορτώνεις xbmc κι έχεις ότι ταινία γουστάρεις, ότι σειρά γουστάρεις ότι μουσική γουστάρεις, ότι παιχνίδι θέλεις με καλύτερα γραφικά και σε true full hd και 60fps στον καναπέ σου... Αν θέλεις πέρνα από το σπίτι να σου δείξω και θα αλλάξεις γνώμη...

Ο μόνος λόγος για μένα να πάρεις κονσόλα είναι να βαριέσαι να κάνεις εγκατάσταση στα παιχνίδια ή να μην ξέρεις...

 

Το συγκεκριμένο PC θα σου δώσει διάρκεια ζωής πόσο? 2 χρόνια το MAX που θα μπορεί να παίζει τα νέα παιχνίδια απροβλημάτιστα...(και με αυτά τα specs πολλά λέω), μετά στον 3ο χρόνο θα παίζει χειρότεραι-ίσα απο ένα PS4, στον 4ο θα κάνεις τον σταυρό σου για το αν θα το σηκώσει το παιχνίδι στα low, στον 5ο όπου η γενιά της κονσόλας υποστηρίζεται ακόμα δεν θα μπορείς παρά να παίξεις μικρά Indie παιχνιδάκια ή τα παλιά...(αν έδεινες 700-900 κατοστάρικα θα έχεις χρόνο ζωής της τάξης των 5 ετών).

Στις παιχνιδοκονσόλες δεν είπε ποτέ κανένας πως θα έχεις ΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ, δεν θα έκανε 350euro (τόσο πλήρωσα στο plaisio) αν ήταν έτσι, θα έκανε 800 και θα είχες άλλο επίπεδο... Είναι παιχνιδοκονσόλα, είναι για να παίζεις τα παιχνίδια σου και να απολαμβάνεις τα ωραία τους γραφικά, τα ωραία όχι τα θεικά (της εκάστοτε περιόδου)...

Στην τελική με 350 δεν μπορείς να φτιάξεις ένα PC που για 5 χρόνια θα μπορεί να παίξει τα πάντα 720p/1080p-30FPS/45FPS/60FPS...(δεν είπε κανέις πως με τον υπολογιστή δεν μπορείς να κάνεις παπάδες, μπορείς να αναβαθμίσεις, μπορείς το ένα, μπορείς το άλλο, αλλά σε αυτήν την περίπτωση προσθέτεις χρήματα σε ένα budget που δεν θα έπεπε).

Για τον xbmc ξεχνάς πως γράφτικε για το XBOX (XBoxMultiMediaCenter), και έχω να σου προτείνω κάτι άλλο, PLEX (MultiMedia Server), και ΟΛΕΣ οι συσκευές στο σπίτι σου (PC/Tablet/Phones/Consoles) στριμάρουν απτοβλημάτιστα 1080p/DTS-MA/DTS-HD/7.1/3D και ότι τραβάει η ψυχή σου....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ούτε πληκτρολόγιο ούτε ποντίκι... Ένα remote έχω των 15€.

Με μία 7770 έχεις γραφικά xbox one με μία 7850 έχεις γραφικά ps4... Οπότε με μία 750ti τις πατάς για πλάκα...

 

Μία φορά ασχολείσαι και μετά δεν ξανασχολείσαι... Μόνο αν θέλεις να περάσεις κανένα παιχνίδι.

Είμαι 33 και γυρνάω στο σπίτι γύρω στις 9... Μια χαρά ασχολήθηκα. Τα έκανα μια φορά και τα έχω όλα σε ένα κουτάκι Cooltube...

 

Cooltek_C2_01.jpg?fit=300%2C300

270 x 200 x 224 mm

 

Τα ίδια μου έλεγε και ένας φίλος που είχε ps3 και ήθελε ps4... Είδε το δικό μου και απλά ξέχασε και ps4 και xbox. Η γυναίκα του πλέον έχει λιώσει στις σειρες και στις ταινίες και αυτός με tomb raider, assasin's creed, fifa, nba 2k14, rayman κλπ κλπ...

Και όλα αυτά από τον καναπέ του... Χωρίς πληκτρολόγιο... Χωρίς ποντίκι...

 

http://www.digitaltrends.com/computing/pc-vs-ps4-xbox-one-how-to-upgrade-pc/

 

Processors 100$ for a non 8-core like the next gen consoles 

The Radeon HD 7850, a competent but inexpensive card that usually sells for $140 to $160 and offers 1.76 TFLOPs of raw grunt & the PlayStation 4 has 1152 cores running at 800 MHz, generating a peak output of 1.84 TFLOPs.

 

Battlefield 4, for example, can run at about 39 frames per second when powered by the Radeon HD 7850 at a resolution of 1680×1050 with maximum detail. The same game runs near or at 60 frames per second on the PlayStation 4, but only at a slightly reduced resolution of 1600×900 

 

Both the PlayStation 4 and the Xbox One have eight gigabytes of RAM. The PS4 wields quicker GDDR5 RAM, which PC gamers simply can’t match; DDR3 is the only choice for a modern PC’s main system RAM; GDDR is only found on video cards in PCs.

The cost of an 8GB kit consisting of two 4GB DIMMs now hovers around $65

 

Upgrading a computer to perform on par with next-gen consoles isn’t as hard or costly as you think. The total cost of a new processor, video card and additional RAM works out to about $400, without casing, cpu, controls and it will only last 2 years becouse of the optimazation that the console games get.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο PC θα σου δώσει διάρκεια ζωής πόσο? 2 χρόνια το MAX που θα μπορεί να παίζει τα νέα παιχνίδια απροβλημάτιστα...(και με αυτά τα specs πολλά λέω), μετά στον 3ο χρόνο θα παίζει χειρότεραι-ίσα απο ένα PS4, στον 4ο θα κάνεις τον σταυρό σου για το αν θα το σηκώσει το παιχνίδι στα low, στον 5ο όπου η γενιά της κονσόλας υποστηρίζεται ακόμα δεν θα μπορείς παρά να παίξεις μικρά Indie παιχνιδάκια ή τα παλιά...(αν έδεινες 700-900 κατοστάρικα θα έχεις χρόνο ζωής της τάξης των 5 ετών).

Στις παιχνιδοκονσόλες δεν είπε ποτέ κανένας πως θα έχεις ΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ, δεν θα έκανε 350euro (τόσο πλήρωσα στο plaisio) αν ήταν έτσι, θα έκανε 800 και θα είχες άλλο επίπεδο... Είναι παιχνιδοκονσόλα, είναι για να παίζεις τα παιχνίδια σου και να απολαμβάνεις τα ωραία τους γραφικά, τα ωραία όχι τα θεικά (της εκάστοτε περιόδου)...

Στην τελική με 350 δεν μπορείς να φτιάξεις ένα PC που για 5 χρόνια θα μπορεί να παίξει τα πάντα 720p/1080p-30FPS/45FPS/60FPS...(δεν είπε κανέις πως με τον υπολογιστή δεν μπορείς να κάνεις παπάδες, μπορείς να αναβαθμίσεις, μπορείς το ένα, μπορείς το άλλο, αλλά σε αυτήν την περίπτωση προσθέτεις χρήματα σε ένα budget που δεν θα έπεπε).

Για τον xbmc ξεχνάς πως γράφτικε για το XBOX (XBoxMultiMediaCenter), και έχω να σου προτείνω κάτι άλλο, PLEX (MultiMedia Server), και ΟΛΕΣ οι συσκευές στο σπίτι σου (PC/Tablet/Phones/Consoles) στριμάρουν απτοβλημάτιστα 1080p/DTS-MA/DTS-HD/7.1/3D και ότι τραβάει η ψυχή σου....

καλά δε χρειάζεται να αλλάζεις pc και τόσο συχνά, άντε καμιά κάρτα στη διετία-τριετία και φυσικά μιλάμε να παίζεις πολύ καλύτερα από τις "next gen" μετριότητες

 

πολλοί είχαν καλύτερα pc από τις νέες κονσόλες πριν καν αυτές βγουν και πολύ απλά δε ξόδεψαν τίποτα για  να συνεχίζουν να παίζουν καλύτερα από αυτές

 

ο μύθος με τις συνεχείς αναβαθμίσεις, είναι απλά μύθος, ειδικά πλέον που οι απαιτήσεις δεν είναι και τόσο μεγάλες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την "γυναίκα μου" παίζαμε χθες Age of Conan. Εγώ στο PC, αυτή στο laptop. Το αν σας κάνουν ότι θέλουν δεν νομίζω πως είναι θέμα που απασχολεί.

 

Κοίτα ούτε εμάς μας απασχολεί το τι ακριβώς παίζετε με τη "γυναίκα σου" στο σαλόνι... Άλλοι μπορεί να γουστάρουν να παίζουν "άλλα" παιχνίδια με τη γυναίκα τους.

 

Κατά τ'αλλα ευτυχώς που τα δικά σου τα λεγόμενα έχουν βάση και όλοι οι υπόλοιποι εδώ είμαστε άκυροι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δε χρειάζεται να αλλάζεις pc και τόσο συχνά, άντε καμιά κάρτα στη διετία-τριετία και φυσικά μιλάμε να παίζεις πολύ καλύτερα από τις "next gen" μετριότητες

 

πολλοί είχαν καλύτερα pc από τις νέες κονσόλες πριν καν αυτές βγουν και πολύ απλά δε ξόδεψαν τίποτα για  να συνεχίζουν να παίζουν καλύτερα από αυτές

 

ο μύθος με τις συνεχείς αναβαθμίσεις, είναι απλά μύθος, ειδικά πλέον που οι απαιτήσεις δεν είναι και τόσο μεγάλες 

Δεν μίλησα για αλλάγή μίλησα για αναβάθμηση, υποτίθετε φτιάχνεις (οχι εσύ) ένα πς που να μπορεί να σταθεί δίπλα σε μια κονσόλα Value/Performace όταν έχεις σκάσει ήδη 400 το μινιμουμ πρέπει να κρατήσεις αυτό το 400άρι για όλη την 5ατία, αν πάρεις μια κάρτα ακόμα και πουλόντας την παλιά θα σκάσεις τουλάχιστον ένα 50 και είσαι ήδη εκτός του budget. Thta's my  point

 

Στην τελική δεν μιλάμε γι αυτούς που έχουν ήδη υπολογιστή για παιχνιδια, μιλάμε γι αυτόν που έχει 400 ευρό έχει ένα παλιό μηχάνημα και δεν ξέρει τι να κάνει...

 

Εγώ (προσωπική άποψη), προτιμώ να πάρω ένα λάπτοπ στα 400 να κάνω την δουλειά μου και μόνο την δουλειά μου, και μια κονσόλα να παιζω τα παιχνίδια μου, σε 5 χρόνια θα αλλάξω και λαποπ θα αλλάξω και κονσόλα και παντα θα μπορώ να παιζω τα καινορια παιχνίδια χωρίς προβλήματα και πάντα θα μπορώ να κάνω την δουλειά μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα για αλλάγή μίλησα για αναβάθμηση, υποτίθετε φτιάχνεις (οχι εσύ) ένα πς που να μπορεί να σταθεί δίπλα σε μια κονσόλα Value/Performace όταν έχεις σκάσει ήδη 400 το μινιμουμ πρέπει να κρατήσεις αυτό το 400άρι για όλη την 5ατία, αν πάρεις μια κάρτα ακόμα και πουλόντας την παλιά θα σκάσεις τουλάχιστον ένα 50 και είσαι ήδη εκτός του budget. Thta's my  point

κι εμένα το point μου είναι ότι παίζω με pc 5ετιας που έχει βγάλει τα λεφτά του σε βαθμό αηδίας (κάνοντας και άλλα πράγματα πέρα από gaming) το οποίο έχει μια κάρτα τεχνολογίας σχεδόν 3ετίας και το οποίο παίζει πολύ καλύτερα οποιδήποτε παιχνίδι από οποιαδήποτε κονσόλα

 

επιπλέον κόστος λόγω κονσολών; 0€

κόστος αναβάθμισης γενικα; 150-200€ κάθε 2-3 χρόνια για gpu  (πουλώντας τη παλιά ως μεταχειρισμένη)

χαμηλότερο κόστος παιχνιδιών; εννοείται

μπορώ να κάνω κι άλλα πράγματα με άνεση; εννοείται επίσης

 

οπότε όπως καταλαβαίνεις η αγορά κονσόλας μου φαίνεται πέταμα χρημάτων. αν είσαι 12 και δεν έχεις κανένα άλλο μηχάνημα σπίτι σου εντάξει να το καταλάβω

 

αν έχεις ήδη ένα σχετικά καλό pc (έναν οποιοδήποτε 4πυρηνό βρε παιδί μου, όχι τελευταίας κοπής κιόλας) με μια καρτούλα στα ούτε 200€ (πχ r9280) έχεις πιο καλή gaming εμπειρία, τέλος

 

είτε μιλάμε για monitor/tv/keyboard/mouse/controller. o,τι γουστάρεις κάνεις 

 

οι προηγούμενες κονσόλες όταν βγήκαν ειχαν γραφικάρες, τούτες εδώ με τα 900p και τα 30fps και χωρις κανένα exclusive της προκοπής είναι απλά για γέλια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην ΔΕΝ αγοράζεις καλό gaming PC με 500€ που να μπορεις να παιζεις παιχνιδια στην ιδια ποιοτητα με το ps4.Χώρια που θελεις extra λεφτα για χειριστήρια,ποντίκια και πληκτρολόγια.Επίσης το ps4 κοστιζει 400€ μαζί με το χειριστήριο, αρα πως ειναι πιο φτηνή λύση το PC ?

Επίσης δεν ειμαστε όλοι φοιτητές να εχουμε ενα δωματιο γεματο καλωδια,υπολογιστες,πληκτρολόγια,τηλεορασεις,οθονες και ηχεία.

Αν εχεις οικογενεια και παιδιά εχεις μονο ενα μικρο ραφι στο σαλονι διπλα στο home cinema ! ;-)

Καλο gaming PC όχι αλλά καλύτερο από ένα ps4. Αν δεν είναι πιο ακριβό να αγοραζεις παιχνίδια στα 60-70 ευρώ και μετά από μήνες να πέφτουν στα 40 ενώ από steam θα αγορασεις στο 10αευρο τότε τι είναι. Δεν είναι μόνο τα έξοδα αγοράς του hardware. Ένα ps4 στο τέλος της ζωής του θα έχει κόστος τουλάχιστον 2000 ευρώ. Ένα PC όχι. Ακριβώς επειδή δεν είμαστε φοιτητές πια και σκεφτόμαστε τα λεφτά αγοράζουμε PC για να περισεψουν λεφτά και για άλλες ανάγκες.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...