Προς το περιεχόμενο

Αύξηση στις πωλήσεις παιχνιδοκονσολών κατά 200% για το μήνα Σεπτέμβριο, με το PS4 να κυριαρχεί


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν είχαν σημασία τα γραφικά, γιατί δεν έμεναν με τις παλιές κονσόλες; ή είναι θέμα μάρκετινγκ; ή έχουν νόημα μόνο για τη μεταξύ των κονσολών κόντρα;

 

ΥΓ το tessellation κάνει τη μέρα με τη νύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως και πολλοί ξεχνάνε ότι δεν τους ενδιαφέρει όλους σε τι ανάλυση τρέχει ένα παιχνίδι και αν έχει HDAO+ και tessellation. Να πω ότι οι διαφορές ήταν μέρα με τη νύχτα ναι.

 

Ανάλογα τις απαιτήσεις του καθενός. Αυτός που τα ψειρίζει όλα και θέλει το καλύτερο δυνατό έστω και όταν η διαφορά δεν είναι μεγάλη πάει σίγουρα σε PC.

 

Αυτό που δε καταλαβαίνετε είναι ότι στο pc μπορείς,αν δεν έχεις απαιτήσεις,να κατεβάσεις τα γραφικά όσο γουστάρεις και να παίζεις "κονσολάτα"...

Παίζετε σε διπλό ταμπλο... Από τη μία είναι ακριβές οι κάρτες για να παίζεις σε pc. Από την άλλη δε με ενδιαφέρει και δεν ψιρίζω τα γραφικά... Αποφασίστε τι θέλετε πλέον!

Αν πιστεύετε πάντως πως με 400€ δε μπορείτε να έχετε pc ίδιων ή και καλύτερων επιδόσεων pc μάλλον έχετε άδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχαν σημασία τα γραφικά, γιατί δεν έμεναν με τις παλιές κονσόλες; ή είναι θέμα μάρκετινγκ; ή έχουν νόημα μόνο για τη μεταξύ των κονσολών κόντρα;

 

ΥΓ το tessellation κάνει τη μέρα με τη νύχτα

 

Είναι θέμα μάρκετιγκ φυσικά αλλά και φυσικής εξέλιξης των πραγμάτων. Κανένα προιόν δεν μένει στάσιμο.

 

Ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτίρια. Εγώ απλά διαφωνώ με όσους ακυρώνουν εντελώς την μία πλευρά είτε πρόκειται για PC είτε για κονσόλα. Και τα δυο παίζουν παιχνίδια αλλά έχουν διαφορετικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Και ο καθένας επιλέγει όπως είπα με διαφορετικά κριτίρια.

 

 

Εγώ για παράδειγμα αυτή την Πέμπτη θα λιώσω με το Donkey Kong Country 2 στο VC του WiiU και ας μην έχει tessellation. Και εννοείται θα λατρέψω την κάθε στιγμή περισσότερο από οποιοδήποτε Crysis.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστεύετε πάντως πως με 400€ δε μπορείτε να έχετε pc ίδιων ή και καλύτερων επιδόσεων pc μάλλον έχετε άδικο

 

Όχι με 200... Οι τιμές των PC κατεβαίνουν ανά 100 ευρώ με κάθε νέο επιχείρημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC vs Game console ειναι ενα debate που κραταει χρονια παρολο που θεωρω χαζο το να επενδυσεις σε gameconsole 400 euro κ

60 euro ανα παιχνιδι (αν κανω λαθος για τις τιμες απλα δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτα) . Νταξει μπορω να δεκτω οτι καποιοι θελουν να το παιζουν αυτιστικοι κ θελουν μονο 1 κουμπι on off ή δε μπορουν να εχουν ασυρματο πληκτρολογιο γιατι εχει πολλα κουμπακια με 

περιεργα σχηματα πανω (λεγε με γραμματα) , αλλα επειδη ειχα την ατυχια να χειριστω gamepad και να παρω για το pc ποιο κουραστικο πραγμα δεν εχει. με το ποντικι πατας ενα κλικ εκει που θες , με την ακριβεια πιξελ. με το gamepad για να συμαδεψω εκει που θελω ή να πατησω κλικ εκει που θελω ειναι προτζεκτ.

 

εγω το 99% του χρονου που ειναι συνδεδεμενο στη TV το εχω για ταινιες, σερφινκ και ασχετα με gaming θεματα αυτο η κονσολα δε μου το δινει (οχι οπως το θελω εστω) οποτε η κονσολα μου δινει μονο το  1% αυτου που θελω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το 99% του χρονου που ειναι συνδεδεμενο στη TV το εχω για ταινιες, σερφινκ και ασχετα με gaming θεματα αυτο η κονσολα δε μου το δινει (οχι οπως το θελω εστω) οποτε η κονσολα μου δινει μονο το  1% αυτου που θελω

 

Δεκτό.

 

Το να λες αυτιστικούς όμως αυτούς που προτιμούν το on off ή να υπονοείς ότι είναι χαζοί και μπερδεύονται με το πληκτρολόγιο μου φένεται κάπως... χοντρό.

 

Εγώ θα τους έλεγα μαλλον μπουχτισμένους ή κουρασμένους εξαιτίας της δουλειάς τους. Συμβαίνει και σε μένα αυτό μερικές φορές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια παιχνίδια είναι καλύτερα με χειριστήριο, αλλά επειδή αυτό είναι και θέμα προσωπικού γούστου, καλό είναι να μπορείς να κάνεις τις επιλογές σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις και κανα παλιο τροφοδοτικο, κανα κουτακι, κανα πεταμενο σκληρο απο κει, πέφτεις και στα 300 μην σου πω.

 

το θεμα ειναι να γουσταρει καποιος να ασχοληθει με το pc gaming, γιατι οσο νανε προβληματα θα βρεις μπροστα σου, συνεχεια.

διαλεγεις αναλογα με το τι παιχνιδια σου αρεσουν και το ποσο ευκολο θες να ειναι το gaming για σενα, ατομα που δεν θα ασχοληθουν 2-3 μερες να περασουν μια custom rom στο κινητο τους ειναι τα ιδια ατομα που δεν θα παρουν pc. ο αλλος μπορει να μην θελει να φαει την μερα του να δει γιατι το γα... πεταει bsod ή freezarei οπως μου freezare εμενα χτες οταν επαιζα flatout.. τα windows  στα log λεγανε για power cut, μαλλον παω για τροφοδοτικο.

 

για οποιον θελει plug and play η κονσολα ειναι παράδεισος.

 

τωρα δεν ξερω, αλλα εχω ακουσει οτι το destiny ειναι μετριο παιχνιδι, δεν νωμιζο να πηγε να αγοράσει καποιος ps4 για να παιζει destiny, ειναι πολοι παράγοντες που το destiny μπορει να αποτελεί το 5%

 

εγω πχ θα αγόραζα με την μια κονσολα εαν ηταν exlusive το the crew, δόξα τον hal9000 δεν ειναι και την έβγαλα με 80 ευρω καρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτό.

 

Το να λες αυτιστικούς όμως αυτούς που προτιμούν το on off ή να υπονοείς ότι είναι χαζοί και μπερδεύονται με το πληκτρολόγιο μου φένεται κάπως... χοντρό.

 

Εγώ θα τους έλεγα μαλλον μπουχτισμένους ή κουρασμένους εξαιτίας της δουλειάς τους. Συμβαίνει και σε μένα αυτό μερικές φορές...

Είπε το παίζουν αυτιστικοί όχι ότι είναι.

 

Προφανώς βαριούνται και προβάλλουν δικαιολογίες για πράγματα απλά, λες και είναι καμιά επιστήμη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<flame mode on>

 

Το ωραιο ειναι οτι λετε οτι ενα pc θα θελει αναβαθμιση για να παιξει τα νεα παιχνιδια σε 1080p κτλ αλλα ξεχνατε οτι οι κονσολες ουτε καν στα 1080p δεν παιζουν τα περισσοτερα games και εαν βρεθει ενα να ειναι στα 1080p γινεται ειδηση στα games sites...

 

<Flame mode off>

Ας παιζω εγω παιχνιδια οπως το uncharted mario zelda halo gears of war και πολλα αλλα ακομα παρεπιπτοντως!!!και  χεστηκα σε τη αναλυση θα τα παιζω.Τελος για οσους  απογοητευτηκανε απο την συγκεκριμενη ειδηση!!θα τους συνιστουσα ξυδακι!!! :-D

Υ.Γ Το να προσπαθεις να μειωσεις και να υποβαθμιζεις κατι που ειναι κερδοφορο και επιτυχης!!δειχνει πολυ ασχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε προσβάλλω κανένα, δε σου είπα ότι ο τρόπος που σκέφτεσαι και πράττεις είναι καλός/κακός, έξυπνος/ηλίθιος.

 

Απλά εύχομαι να μην τον υιοθετήσω ποτέ.

 

Όπως καταλαβαίνεις το επιχείρημα "μεγάλωσα" , "έχω δουλειές" εμένα δε με πείθει.

 

Κι εγω προσπαθώ εδώ και 5 μέρες να βρω χρόνο να παίξω, αλλά θα τον βρω τελικά και όταν τον βρω θα θέλω να παίξω σαν άνθρωπος. Ακριβώς επειδή είμαι 30 χρονών

 

Τότε είσαι τυχερός, γιατί εγώ μετά από καθημερινά 10ωρα μπροστά στο eclipse, αν δω στην τηλεόραση "dll not found, please reinstall driver" θα κάνω το χειριστήριο, βαλιστικό πύραυλο. 

 

Παρομοίως λοιπόν, και εγώ ψάχνω χρόνο για να παίξω σαν άνθρωπος, γι' αυτό προτιμώ τις κονσόλες έναντι του PC. Για να μην ασχοληθώ δευτερόλεπτο με τις ρυθμίσεις και τα αφοσιωθώ στο gameplay. 

 

Θα βάλω το PC σε συγκεκριμένες κατηγορίες, όπως strategy και adventure games (όπου και λατρεύω!), εκτός συναγωνισμού.

 

Αν συγκρίνουμε γραφικά, τότε ναι, οι υπολογιστές δεν έχουν όριο. Αλλά το παιχνίδι είναι κάτι πολυ περισσότερο από αυτό. Είναι ένα ολόκληρο user experience. 

 

Δείτε τη Nintendo. Πολύ πίσω τεχνολογικά στο hardware, αλλά τα 10αρια που έχει στα exclusives δεν τα έχει καμμία άλλη εταιρία. Η εξήγηση είναι απλή : ξέρει να φτιάχνει παιχνίδια που αν ασχοληθείς 10 λεπτά μαζί τους, δεν αφήνεις το χειριστήριο. Αυτό είναι για εμένα το gaming και όχι κάθε nVidia και ATI που μας γεμίζουν με demo γραφικών.

 

Ασφαλώς χρειάζονται και τα γραφικά για το story telling, ίσως είναι και η προτεραιότητα, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι με 200... Οι τιμές των PC κατεβαίνουν ανά 100 ευρώ με κάθε νέο επιχείρημα...

 

Μπες σε μαγαζί να κάνεις μία σύνθεση και θα πιστείς...

Αλλά που να ψάχνεις τώρα, έχεις και δουλειές (kidding)!...

Καλό είναι αυτό πάντως... Το 60άρικο δεν είναι κάκό... Κονσόλα; Κονσόλα

 

@liakos356

Να ρωτήσω; Τόσο δύσκολο είναι να εγκαταστήσεις ένα pc game? Εγώ που έχω να δω error σε παιχνίδι κάτι χρόνια μάλλον κάνω κάτι λαθος.... Έχουμε αναγάγει την εγκατάσταση ενός παιχνιδιού (που γίνεται μία φορά) και τις ρυθμίσεις σε πυρινική επιστήμη.

Θα συμφωνήσω μαζί σου με την αποψή σου για τα games και τα γραφικά... Αυτό δεν έχει να κάνει με την συζήτησή μας όμως...  Παντού υπάρχουν και καλά και κακά παιχνίδια... Εύχομαι πάντως να μη σου τύχει να σκάσεις το 60άρικο και να πεις τη μ@λακία παίζω τώρα...

Εγώ το έχω πει ευτυχώς χωρίς το 60άρικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω; Τόσο δύσκολο είναι να εγκαταστήσεις ένα pc game? Εγώ που έχω να δω error σε παιχνίδι κάτι χρόνια μάλλον κάνω κάτι λαθος.... Έχουμε αναγάγει την εγκατάσταση ενός παιχνιδιού (που γίνεται μία φορά) και τις ρυθμίσεις σε πυρινική επιστήμη.

Θα συμφωνήσω μαζί σου με την αποψή σου για τα games και τα γραφικά... Αυτό δεν έχει να κάνει με την συζήτησή μας όμως...  Παντού υπάρχουν και καλά και κακά παιχνίδια... Εύχομαι πάντως να μη σου τύχει να σκάσεις το 60άρικο και να πεις τη μ@λακία παίζω τώρα...

Εγώ το έχω πει ευτυχώς χωρίς το 60άρικο...

 

Δεν είναι το install, ούτε και τα settings, γενικά δεν είναι ούτε το ίδιο το παιχνίδι. Δεν μπορώ να σου κάνω ουσιαστικό αντίλογο, δίχως να μου πεις κάποιο αντεπιχείρημα που πραγματικά να ισχύει.

 

Είναι η αισθητική του καθενός. Έχω δοκιμάσει να παίξω σε pc στο σαλόνι και πάντα ήταν κάτι που μου έσπαγε τα νεύρα. Πάντα κάτι ήθελε αναβάθμιση, πάντα κάτι ήθελε ρύθμιση. Τώρα πια δεν έχω την διάθεση να τα κάνω όλα αυτά. Προσωπική άποψη πάντα.

 

Όσο για τα 60€ που λές, οι απαντήσεις είναι 4 :

 

  • Αν έχει 60 € στις κονσόλες, άντε να κάνει 50 € στο PC
  • Demos
  • Υπάρχει και το ebay με τα μεταχειρισμένα (όχι όμως για τα καινούργια), 
  • Όλοι έχουμε ένα θείο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι το install, ούτε και τα settings, γενικά δεν είναι ούτε το ίδιο το παιχνίδι. Δεν μπορώ να σου κάνω ουσιαστικό αντίλογο, δίχως να μου πεις κάποιο αντεπιχείρημα που πραγματικά να ισχύει.

 

Είναι η αισθητική του καθενός. Έχω δοκιμάσει να παίξω σε pc στο σαλόνι και πάντα ήταν κάτι που μου έσπαγε τα νεύρα. Πάντα κάτι ήθελε αναβάθμιση, πάντα κάτι ήθελε ρύθμιση. Τώρα πια δεν έχω την διάθεση να τα κάνω όλα αυτά. Προσωπική άποψη πάντα.

 

Όσο για τα 60€ που λές, οι απαντήσεις είναι 4 :

 

  • Αν έχει 60 € στις κονσόλες, άντε να κάνει 50 € στο PC
  • Demos
  • Υπάρχει και το ebay με τα μεταχειρισμένα (όχι όμως για τα καινούργια), 
  • Όλοι έχουμε ένα θείο

 

 

Με το πρώτο δεν ξέρω αν είναι άποψη αισθητικής δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα...

 

Η διαφορά τιμής είναι γύρω στα 15-20€

Για τα μεταχειρισμένα με αφήνει αδιάφορο, ...

Πόσα έσκασες στο θείο του θείου για να παίξεις τα παιχνίδια του (chiparismata κλπ). Πόση εγγύηση έχασες από αυτό; Πόσο εύκολο είναι;... Τι ισχύει για την καινούρια γενιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το πρώτο δεν ξέρω αν είναι άποωη αισθητικής δεν είχα τέτοια θέματα...

 

Η διαφορά τιμής είναι γύρω στα 15-20€

Για τα μεταχειρισμένα με αφήνει αδιάφορο...

Πόσα έσκασες στο θείο του θείου για να παίξεις τα παιχνίδια του (chiparismata κλπ). Πόση εγγύηση έχασες από αυτό; Πόσο εύκολο είναι;... Τι ισχύει για την καινούρια γενιά;

 

Όπως προέβλεψα, αναφέρεις αντεπιχειρήματα που ισχύουν και είναι σωστά, αλλά εμένα δεν με πείθουν. Φυσικά και παίζεις το κεφάλι σου χωρίς την εγγύηση, φυσικά και κοστίζει και φυσικά δεν υπάρχει στις νέες κονσόλες.

 

Παρόλα αυτά, έχω δοκιμάσει το gaming PC και με κούρασε, ειδικά όταν ήθελα κάτι να χαλαρώσω, οπότε και το απέφευγα. Αντίθετα μια κονσολα σε ελκύει να ασχοληθείς μαζί της, γιατί είναι πιο άμεση.

 

Αυτό στην ουσία πληρώνεις. Το πόσο το αξιολογεί ο καθένας, εξαρτάται από τι θεωρεί videogame και ηλεκτρονική ψυχαγωγία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...