Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω να αγοράσω διαμέρισμα ....... :-)


antones

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/4/2018 στις 9:22 ΜΜ, zio10 είπε

Δε σου λένε που είναι για να μη τους παρακάμψεις. Δεν είναι και απολύτως παράλογο, κοιτάνε να πληρωθούνε κι αυτοί :)

Σε όποιο site του εξωτερικού και να κοιτάξεις, ακόμα και σε βαλκανικά(έχει χρειαστεί να το κάνω, δε μιλάω απ την κεφάλα μου) όλα έχουν επαγγελματικές φωτογραφίες και το ακριβές στίγμα του ακινήτου στον χάρτη. Αυτοί δεν θέλουν να πληρωθούν?

Κρίνοντας απ το γεγονός πως ορισμένα γραφεία τα κυνηγάω για βδομάδες μέχρι να μιλήσω με τον διαχειριστή του ακινήτου, και μάλιστα μερικά δεν είναι καν διαθέσιμα για να τα δεις από κοντά ή και τελικά αγοράσεις(συχνό ο ιδιοκτήτης να έχει δικαστικά τρεχάματα με ενοικιαστές και ιστορίες) Μάλλον δεν θέλουν να πληρωθούν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο εξωτερικό ισχύουν διαφορετικοί νόμοι, εδώ στην Ελλάδα ο μεσίτης έχει δικαίωμα να αξιώσει αμοιβή ΜΟΝΟ αν έχει στα χέρια του εντολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2018 στις 8:20 ΜΜ, Adrastus είπε

Και ειδικά αυτό με τις φωτογραφίες είναι σουρεαλ. Δηλαδή ένας δεν έχει σκεφτεί να βάλει έναν ερασιτέχνη φωτογράφο με μεταφορικό μέσο να κάνει μια γύρα και να βγάλει ωραίες και κατατοπιστικές φωτογραφίες για να μην πιάνει και τον πιθανό αγοραστή κατάθλιψη με αυτά που βλέπει? :D 

(στη περίπτωσή μου) το ζήτησα ο ίδιος στον μεσίτη να ανέβουν σε χαμηλή ανάλυση, γιατί υπήρχαν έγγραφα η άλλα στοιχεία που δεν ήθελα να φαίνονται στην αγγελία. Στεγαζόταν εταιρία πριν. Μέσα του μήνα θα είναι (ελπίζω) έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Adrastus είπε

Σε όποιο site του εξωτερικού και να κοιτάξεις, ακόμα και σε βαλκανικά(έχει χρειαστεί να το κάνω, δε μιλάω απ την κεφάλα μου) όλα έχουν επαγγελματικές φωτογραφίες και το ακριβές στίγμα του ακινήτου στον χάρτη. Αυτοί δεν θέλουν να πληρωθούν?

Κρίνοντας απ το γεγονός πως ορισμένα γραφεία τα κυνηγάω για βδομάδες μέχρι να μιλήσω με τον διαχειριστή του ακινήτου, και μάλιστα μερικά δεν είναι καν διαθέσιμα για να τα δεις από κοντά ή και τελικά αγοράσεις(συχνό ο ιδιοκτήτης να έχει δικαστικά τρεχάματα με ενοικιαστές και ιστορίες) Μάλλον δεν θέλουν να πληρωθούν!

Εγώ πάντως επειδή έψαχνα τώρα για σπίτι βρήκα αρκετά που είχαν διεύθυνση. 1-2 περιπτωσεις δεν είχαν και μου είπαν ότι θέλουν να πάμε μαζί.

Άσχετο, αν τελικά ένα σπίτι που είναι σε μεσιτικές αγγελίες αλλά έχει βάλει και ο ίδιος ο ιδιοκτήτης αγγελία νοικιαστεί χωρίς να μεσολαβήσει μεσίτης τι γίνεται; Ζητάνε να πληρωθούν; Κάνουν κάποιο συμφωνητικό από πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, zio10 είπε

Άσχετο, αν τελικά ένα σπίτι που είναι σε μεσιτικές αγγελίες αλλά έχει βάλει και ο ίδιος ο ιδιοκτήτης αγγελία νοικιαστεί χωρίς να μεσολαβήσει μεσίτης τι γίνεται; Ζητάνε να πληρωθούν; Κάνουν κάποιο συμφωνητικό από πριν;

Το έγραψα και πριν, αν ο μεσίτης έχει υπογεγραμμένη εντολή σε ισχύ και από τον ιδιοκτήτη και από τον ενοικιαστή, τότε μόνο μπορεί να αξιώσει αμοιβή.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Κατάλαβα, ευχαριστώ! Τρέχα γύρευε δηλαδή από πόσα τελικά πληρώνονται...

Κατά κανόνα από τα περισσότερα... Για αυτό ακριβώς δεν δείχνουν τίποτα αν δεν εξασφαλίσουν πρώτα την εντολή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Κατά κανόνα από τα περισσότερα... Για αυτό ακριβώς δεν δείχνουν τίποτα αν δεν εξασφαλίσουν πρώτα την εντολή :)

Έτσι ναι, απλά λέω για τις περιπτώσεις που τελικά νοικιάζεται το σπίτι απευθείας από τον ιδιοκτήτη χωρίς τη μεσολάβηση. Εκτός αν κάνουν και συμφωνητικό μόνο με τον ιδιοκτήτη ότι θα πληρωθούν ανεξάρτητα από το πως θα νοικιαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Έτσι ναι, απλά λέω για τις περιπτώσεις που τελικά νοικιάζεται το σπίτι απευθείας από τον ιδιοκτήτη χωρίς τη μεσολάβηση. Εκτός αν κάνουν και συμφωνητικό μόνο με τον ιδιοκτήτη ότι θα πληρωθούν ανεξάρτητα από το πως θα νοικιαστεί.

Ε λογικό δεν είναι αν ο μεσίτης δεν προσφέρει υπηρεσία να μην πληρωθεί?

Το άλλο που περιγράφεις λέγεται αποκλειστική εντολή ανάθεσης, αν νοικιαστεί μέσα στη διάρκεια της αποκλειστικής χωρίς μεσολάβηση τότε ο μεσίτης πληρώνεται με μειωμένο ποσό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπερα, απ'οτι βλεπω, ξεθαβω ενα παλιο θεμα οποτε θα περασω κατευθειαν στην ερωτηση μου.

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα διαμερισμα, μπηκα στη χρυση ευκαρια, επικοινωνησα μεσω τηλ(μεσιτης) το ειδα μου αρεσε και σκεφτομαι να κανω μια προσφορα. Παρολαυτα και με οσα εχω διαβασει τις τελευταιες μερες σο διαδικτυο, εχω φτασει σε σημειο να μην εμπιστευομαι καθολου τους μεσιτες.

Υπαρχει περιπτωση να δωσω εγω την προσφορα μου στον μεσιτη να την μεταφερει στον πωλητη, να συμφωνησει ο πωλητης αλλα μετα εγω να διαφωνω με τον μεσιτη οσο αναφορα την αμοιβη του και εν τελει να μην προχωρησει η συμφωνια; Για την ακριβεια εχω υπογραψει πως αποδεχομαι να των πληρωσω το 2% επι της αρχικης τιμης, αλλα εκεινος μου ειπε πως για να την "ριξει" και να μεταφερει ενδεχομενα μειωμενη θελει 1000ε εφαπαξ.

Ειναι υποχρεωμενος να μεταφερει την προσφορα μου, οποια και ειναι αυτη στον πωλητη; Η προσφορα θα πρεπει να γινεται γραπτως οπως και η απαντηση;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bobelcher είπε

Για την ακριβεια εχω υπογραψει πως αποδεχομαι να των πληρωσω το 2% επι της αρχικης τιμης, αλλα εκεινος μου ειπε πως για να την "ριξει" και να μεταφερει ενδεχομενα μειωμενη θελει 1000ε εφαπαξ.

Κι αν δεν πάρεις το σπίτι τα 1000 ευρώ τι θα γίνουν;; Εγώ θα έλεγα να μην δώσεις τίποτα εξτρά τώρα, αν πάρεις το σπίτι με το κάλο θα πάρει το 2% που έχετε συμφωνήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, bobelcher είπε

Καλησπερα, απ'οτι βλεπω, ξεθαβω ενα παλιο θεμα οποτε θα περασω κατευθειαν στην ερωτηση μου.

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα διαμερισμα, μπηκα στη χρυση ευκαρια, επικοινωνησα μεσω τηλ(μεσιτης) το ειδα μου αρεσε και σκεφτομαι να κανω μια προσφορα. Παρολαυτα και με οσα εχω διαβασει τις τελευταιες μερες σο διαδικτυο, εχω φτασει σε σημειο να μην εμπιστευομαι καθολου τους μεσιτες.

Υπαρχει περιπτωση να δωσω εγω την προσφορα μου στον μεσιτη να την μεταφερει στον πωλητη, να συμφωνησει ο πωλητης αλλα μετα εγω να διαφωνω με τον μεσιτη οσο αναφορα την αμοιβη του και εν τελει να μην προχωρησει η συμφωνια; Για την ακριβεια εχω υπογραψει πως αποδεχομαι να των πληρωσω το 2% επι της αρχικης τιμης, αλλα εκεινος μου ειπε πως για να την "ριξει" και να μεταφερει ενδεχομενα μειωμενη θελει 1000ε εφαπαξ.

Ειναι υποχρεωμενος να μεταφερει την προσφορα μου, οποια και ειναι αυτη στον πωλητη; Η προσφορα θα πρεπει να γινεται γραπτως οπως και η απαντηση;

Ευχαριστω

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα.

Αν όντως έχεις υπογράψει πως αποδέχεσαι να του πληρώσεις το 2% της αρχικής τιμής τότε μπορεί να αξιώσει ακριβώς το 2% της αρχικής τιμής(πλέον ΦΠΑ υπόψιν), άσχετα αν και κατά πόσο καταφέρεις να ρίξεις την τιμή.

Μήπως η εντολή που υπόγραψες γράφει κάτι του τύπου "προμήθεια 2% της τελικής τιμής με ελάχιστο ποσό τα 1.000€"?

Ή μήπως η εντολή γράφει "2% επί της τελικής τιμής" σκέτο, και σου δήλωσε ότι δεν θα μεταβιβάσει την αντιπροσφορά σου με χαμηλότερη τιμή αν δεν του υπογράψεις πρώτα να νέα εντολή που να ορίζει ελάχιστη προμήθεια 1.000€?

Πάντως όχι, δεν υπάρχει κάτι που να τον "υποχρεώνει" να μεταφέρει την προσφορά σου τον πωλητή, και συνήθως δεν γίνεται γραπτώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, DZ-Photographer είπε

Κι αν δεν πάρεις το σπίτι τα 1000 ευρώ τι θα γίνουν;; Εγώ θα έλεγα να μην δώσεις τίποτα εξτρά τώρα, αν πάρεις το σπίτι με το κάλο θα πάρει το 2% που έχετε συμφωνήσει.

 Οχι δεν εχω δωσει χρηματα μονο την εντολη υπεγραψα.

 

16 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα.

Αν όντως έχεις υπογράψει πως αποδέχεσαι να του πληρώσεις το 2% της αρχικής τιμής τότε μπορεί να αξιώσει ακριβώς το 2% της αρχικής τιμής(πλέον ΦΠΑ υπόψιν), άσχετα αν και κατά πόσο καταφέρεις να ρίξεις την τιμή.

Μήπως η εντολή που υπόγραψες γράφει κάτι του τύπου "προμήθεια 2% της τελικής τιμής με ελάχιστο ποσό τα 1.000€"?

Ή μήπως η εντολή γράφει "2% επί της τελικής τιμής" σκέτο, και σου δήλωσε ότι δεν θα μεταβιβάσει την αντιπροσφορά σου με χαμηλότερη τιμή αν δεν του υπογράψεις πρώτα να νέα εντολή που να ορίζει ελάχιστη προμήθεια 1.000€?

Πάντως όχι, δεν υπάρχει κάτι που να τον "υποχρεώνει" να μεταφέρει την προσφορά σου τον πωλητή, και συνήθως δεν γίνεται γραπτώς.

Σορυ μαλλον τα εγραψα καπως μπερδεμενα.

Υπεγραψα πως αποδεχομαι να πληρωσω το 2% τη αρχικης τιμης. Αλλα εκεινος μου ειπε πως σε περιπτωση που ριξει την τιμη του ακινητου, θελει 1000ε και οχι 2%. Για τα χιλια δεν εχω υπογραψει τιποτα, ουτε αυτος μου ειπε πως θα πρεπει να υπογραψω νεα εντολη, απλα ανεφερε πως θελει χιλια σε περιπτωση που η προσφορα μου ειναι μικροτερη της αρχικης τιμης.

Το θεμα ειναι πως θελω να κανω μικροτερη προσφορα και μου αρεσει το ακινητο, αλλα φοβαμαι πως δεν θα την μεταβιβασει στον πωλητη σε περιπτωση που αρνηθω να του δωσω 1000 και επιμεινω στα 2%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...