Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή Αλληλεγγύη - Παγίδες, Απάτες


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εγώ πήρα το HP 250 G3 Bing. Επειδή ψιλοσέρνεται (ιδιαίτερα στο Facebook και YouTube) τι μπορώ να κάνω ώστε να είναι αξιοπρεπές για browsing και ταινίες; Μπορω να προσθέσω εσωτερική μονάδα dvd;Αξίζει να βάλω τα Windows 7;

 

2 gb μνημη εχει ? Βαλε αλλο ενα στικακι μνημη.

Αν εχει win 8 αστο οπως ειναι,μην βαλεις 7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 640
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά εγώ πήρα το HP 250 G3 Bing. Επειδή ψιλοσέρνεται (ιδιαίτερα στο Facebook και YouTube) τι μπορώ να κάνω ώστε να είναι αξιοπρεπές για browsing και ταινίες; Μπορω να προσθέσω εσωτερική μονάδα dvd;Αξίζει να βάλω τα Windows 7;

 

Δες αν το μηχάνημα έχει μία ή δύο υποδοχές για μνήμη Ram... Αν έχει 2 αγόρασε άλλη μία μνήμη ραμ 2gb να πας στα 4 (φρόντισε να επιλέξεις συμβατή και με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά για να ταιριάξουν κατά το δυνατόν καλύτερα.... Αν όμως έχει μία μόνο υποδοχή θα πρέπει να αγοράσεις μία 4άρα και την υπάρχουσα 2αρα να την βγάλεις... (πούλα την στις αγγελίες   :-) )

 

Αλλά ίσως ακόμα πιο σημαντικό θα ήταν να αλλάξεις τον σκληρό δίσκο με έναν ssd...Εκεί θα δεις την μεγάλη διαφορά στη ταχύτητα τόσο στο άνοιξε - κλείσε του υπολογιστή όσο και στο άνοιγμα προγραμμάτων και εφαρμογών... (και τον σκληρό που έχει μέσα κράτα τον σαν εξωτερικό μέσα σε μια εξωτερική θηκούλα)

 

Ανάλογα με το μπάτζετ σου υπάρχουν επιλογές αρκετές...

 

dvd να βάλεις ενώ δεν υπάρχει φαντάζομαι πως δεν γίνεται.... Δεν υπάρχει ο χώρος για κάτι τέτοιο πιστεύω (αν και δεν το έχω δει από κοντά ) Ούτε πιστεύω έχει καμιά αξία πια.. Πλέον πάμε στην εποχή που τα λαπτοπ θα είναι χωρίς οπτικό δίσκο για να είναι ελαφρύτερα και λεπτότερα καθώς δεν έχει ιδιαίτερη χρησιμότητα πια.... Όλα πλέον από προγράμματα, drivers , λογισμικό κλπ πλέον τα κατεβάζουμε μέσω ίντερνετ και έχουν σταματήσει να μας δίνουν cd-άκια....

Εγώ πχ το έβγαλα το dvd και στη θέση του έβαλα έναν δεύτερο σκληρό δίσκο 500άρι hdd καθώς στην original θέση του σκληρού είχα βάλει έναν ssd που προσφέρει ταχύτητα αλλά χάνεις σε χωρητικότητα καθώς είναι 128άρης....

 

EDIT : : Ίσως υπάρχει χώρος για dvd και απλά δεν έχουν βάλει για να βγει πιο φθηνό... εγώ νόμιζα ότι δεν έχει καν χώρο και ειναι πολύ λεπτό στη κάτω πλευρά.... Αλλά και πάλι κατ' εμέ βάλε έναν ssd και αντί για dvd τον σκληρό που έχει ήδη μέσα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι χαρτια σου ζητησαν? λογαριασμο δεκο΄?

 

Λογαριασμό ΟΤΕ, ταυτότητα. Στο Γερμανό έτσι;

2 gb μνημη εχει ? Βαλε αλλο ενα στικακι μνημη.

Αν εχει win 8 αστο οπως ειναι,μην βαλεις 7

2GB έχει και παίρνει μόνο 1 στικάκι απ'ότι ξέρω. Έκανα φορμάτ στα Windows του λάπτοπ και έβαλα δικά μου windows 8 χωρίς την σαβούρα της HP αλλά και πάλι τρώει σκαλωματάκια...

 

Δες αν το μηχάνημα έχει μία ή δύο υποδοχές για μνήμη Ram... Αν έχει 2 αγόρασε άλλη μία μνήμη ραμ 2gb να πας στα 4 (φρόντισε να επιλέξεις συμβατή και με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά για να ταιριάξουν κατά το δυνατόν καλύτερα.... Αν όμως έχει μία μόνο υποδοχή θα πρέπει να αγοράσεις μία 4άρα και την υπάρχουσα 2αρα να την βγάλεις... (πούλα την στις αγγελίες   :-) )

 

Αλλά ίσως ακόμα πιο σημαντικό θα ήταν να αλλάξεις τον σκληρό δίσκο με έναν ssd...Εκεί θα δεις την μεγάλη διαφορά στη ταχύτητα τόσο στο άνοιξε - κλείσε του υπολογιστή όσο και στο άνοιγμα προγραμμάτων και εφαρμογών... (και τον σκληρό που έχει μέσα κράτα τον σαν εξωτερικό μέσα σε μια εξωτερική θηκούλα)

 

Ανάλογα με το μπάτζετ σου υπάρχουν επιλογές αρκετές...

 

dvd να βάλεις ενώ δεν υπάρχει φαντάζομαι πως δεν γίνεται.... Δεν υπάρχει ο χώρος για κάτι τέτοιο πιστεύω (αν και δεν το έχω δει από κοντά ) Ούτε πιστεύω έχει καμιά αξία πια.. Πλέον πάμε στην εποχή που τα λαπτοπ θα είναι χωρίς οπτικό δίσκο για να είναι ελαφρύτερα και λεπτότερα καθώς δεν έχει ιδιαίτερη χρησιμότητα πια.... Όλα πλέον από προγράμματα, drivers , λογισμικό κλπ πλέον τα κατεβάζουμε μέσω ίντερνετ και έχουν σταματήσει να μας δίνουν cd-άκια....

Εγώ πχ το έβγαλα το dvd και στη θέση του έβαλα έναν δεύτερο σκληρό δίσκο 500άρι hdd καθώς στην original θέση του σκληρού είχα βάλει έναν ssd που προσφέρει ταχύτητα αλλά χάνεις σε χωρητικότητα καθώς είναι 128άρης....

 

EDIT : : Ίσως υπάρχει χώρος για dvd και απλά δεν έχουν βάλει για να βγει πιο φθηνό... εγώ νόμιζα ότι δεν έχει καν χώρο και ειναι πολύ λεπτό στη κάτω πλευρά.... Αλλά και πάλι κατ' εμέ βάλε έναν ssd και αντί για dvd τον σκληρό που έχει ήδη μέσα...

1 υποδοχή έχει και σύμφωνα με κάποιο video που είδα στο youtube πρέπει να βγει η μητρική για να υπάρξει πρόσβαση στο slot.

Το συγκεκριμένο λάπτοπ πωλείτε και με DVD RW αλλά 45ε παραπάνω άρα υπάρχει χώρος για προσθήκη (απ'ότι είδα εδώ http://youtu.be/npn-I3itY0I?t=8m53s- Μου φαίνεται πολύ καλή η πρότασή σου για δεύτερο σκληρό ). Για τον SSD συμφωνώ και πάλι πάντως μιας και ο σκληρός που ήδη "φοράει" είναι λίγο αργός και σκαλώνει με το παραμικρό στο 100%. Δηλαδή με έναν SSD και μετά από λίγο καιρό RAM θα είναι ιδανικό για πλοήγηση στο ίντερνετ και καμιά ταινιούλα σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια περίεργη ερώτηση. Για να πάρω κοινωνικό μέρισμα δήλωσα την διέυθυνση κατοικίας μου. Στα στοιχεία μου στο e-inclusion μου γράφει ότι μένω στο πατρικό μου, την προηγούμενη δηλαδή διέυθυνση. Έχει συμβει σε κανέναν;

 

Χάρηκα στην αρχή και με όλα αυτά που διαβάζω κουράστηκα. Χάλια λαπτοπ και υποχρεωτική σύνδδεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορώ να πάρω μόνο το laptop χωρίς να μπλέξω με συμβόλαιά και τέτοια?εμείς έχουμε vodafone και οι συσκευές της δεν με ενδιαφέρουν αντίθετα στα public έχω δει ενδιαφέρον laptop δεν μπορώ απλα να πάρω συσκευή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορώ να πάρω μόνο το laptop χωρίς να μπλέξω με συμβόλαιά και τέτοια?εμείς έχουμε vodafone και οι συσκευές της δεν με ενδιαφέρουν αντίθετα στα public έχω δει ενδιαφέρον laptop δεν μπορώ απλα να πάρω συσκευή?

 

mobile ιντερνετ-12μηνο συμβολαιο-αιτηση για διακοπη μολις τελειωσει το δωρεαν 

η λιγοτερο μπελαλιδικη επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είσαι γκαντέμης όμως..

 

Είχα παραγγείλει το MLS το Giant την προηγούμενη εβδομάδα και πάω σήμερα που ήταν έτοιμο να το παραλάβω, μου λέει η υπάλληλος " Τυχερός είσαι γιατί σήμερα το βγαλάνε από το πρόγραμμα (μάλλον εξαντλήθηκε) "

 

Υπογράφω εκεί πόσα χαρτιά, πάω στο ταμείο να πληρώσω την διαφορά και τελικά μετά από πόση ώρα που έβγαζε πρόβλημα το σύστημα κατάλαβαν ότι δε το δέχεται καθώς όπως είπα βγήκε από το πρόγραμμα και το σύστημα δεν δεχόταν την ολοκλήρωση της παραγγελίας με τη καμία αν και είχε καταχωρηθεί η παραγγελία πριν το βγάλουν από το πρόγραμμα..

 

Και τώρα δε ξέρω τι θα γίνει , πρέπει να επικοινωνήσουν εκεί  να εξηγήσουν τι έχει παιχτεί μπας και το πάρω...

 

Τζάμπα έφαγα τόση ώρα σήμερα.. γύρισα με άδεια χέρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MikeJ δεν είσαι γκαντέμης, αυτοί μας κοροϊδεύουν. Η μητέρα μου είχε παραγγείλει τον ίδιο tablet, στις 12 του μηνός, της είπαν ότι θα το παραλάβει σε δύο εβδομάδες, αλλά τελικά βρήκαν ένα σε διπλανή πόλη και θα έρθει την Δευτέρα-Τρίτη 16/02-17/02 (αν και μια εβδομάδα είναι πολύ). Τελικά το tablet δεν ήρθε και της είπαν να περιμένει μέχρι σήμερα. Όταν, σήμερα, επισκέφθηκε το κατάστημα της είπαν ότι το έβγαλαν από τον κατάλογο. Αυτό όμως δεν έχει σημασία αφού τόσο εσύ όσο και η μητέρα μου το παραγγείλατε πριν βγει από τον κατάλογο. Πήρα σήμερα στα κεντρικά, και τους είπα ότι θα τους κάνω καταγγελία, διότι άλλα 3 άτομα στον ίδιο νομό πήγαν στο κατάστημα το παρήγγειλαν και δεν ήρθε ποτέ κι έτσι μου είπαν ότι θα διευθετήσουν το θέμα μου. Σε περίπτωση βέβαια που δε μου τηλεφωνήσουν αύριο θα προχωρήσω σε καταγγελία. Δεν μπορούν να με δεσμεύουν για όσο διάστημα αυτοί θέλουν, να χάνω ουσιαστικά χρόνο από το δωρεάν internet και στο τέλος να μην παίρνω και τίποτα.

 

Επίσης, όσο γι αυτό που σου είπαν το "μάλλον εξαντλήθηκε" ίσως αναφέρεται ότι έχουν συγκεκριμένο αριθμό συσκευών για το πρόγραμμα, διότι γνωρίζω καταστήματα τα οποία το έχουν ετοιμοπαράδοτο (είναι βέβαια μακριά για την μητέρα μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εντάξει στην περίπτωση μου όντως είναι γκαντεμιά καθώς το τανπλετ υπήρχε σήμερα. .. Το κράτησα στα χέρια μου.. πλήρωσα την διαφορά και μετά βγήκε το πρόβλημα και μου έδωσαν πισω τα λεφτά και άφησα το ταμπλετ εκεί Επίσης με είχαν καλέσει από την Παρασκευή να πάω να το πάρω αλλά ήμουν καθ' οδόν για το πατρικό μου και δε μπόρεσα. Αν είχα πάει τη Παρασκευή θα είχα καθαρίσει αλλά έκατσε αυτή η βλακεια που το έβγαλαν από το πρόγραμμα...Καλά όμως τόσο έλλειψη ευελιξίας είναι απίστευτη. .. Βγήκε απο το σύστημα και δεν περνάνε ούτε οι προ υπάρχουσες παραγγελίες είναι βλακεια. .. ειδικά εφόσον εινα διαθέσιμο όπως στη περίπτωση μου. ..έπρεπε να το είχαν προβλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το μάλλον εξαντλήθηκε το φαντάστηκα εγώ δεν μου είπαν κάτι. . Αλλά δεν εχει νόημα να το βγάλουν αν δεν έχει εξαντληθεί και να το έχουν για να το πουλούν κανονικά . Αφού πρώτον τα ίδια λεφτά θα πάρουν και δεύτερον πιο πιθανό είναι να τα πουλήσουν μέσω της δράσης παρά κανονικά γιατί δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί που θα έδιναν 350 ευρώ για mls ταμπλετ. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω μηπως ξερει κανεις τι γινεται οταν εξαντλουνται τα προιοντα απο τα καταστηματα? Βγαζουν αλλα πιο νεα? Πχ, σε περιπτωση που εξαντληθει στον οτε το samsung tablet 8αρι (εννοω να εξαφανιστει τελειως απο την αγορα) υπαρχει περιπτωση σε κανα μηνα να βγαλουν 10αρι samsung tablet? Ή θα σου λενε παρε αλλη μαρκα υποχρεωτικα? Εν τελει δηλαδη αξιζει να περιμενει κανεις για κατι καλυτερο ή οποιος προλαβει θα παρει αυτο που θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...